İslam Neden Bölünmüştür?

Düşünce
Sünni
Merhaba sevgili arkadaşlar. Bana kalırsa biz müslümanların en büyük sorunu bölünmüş olmamızdan kaynaklıdır. Bunun en büyük sebebi çıkarı doğrultusunda dini yorumlayan şeyh hoca artık adını siz koyun. Ali imran suresinde "Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı yapışın. Dağılıp ayrılmayın." dendiği halde neden büyük bir kitle bunların arkasından gidiyor? Sebebi tamamıyla cehalet ve sorgulamamak. Ama pireye kızıp yorgan yakmakla da bir şey elde edilmez. Biliyorum sadece bu yüzden de değil. Ama bu bir neden olmasın. Çünkü cehalet inanan ve inanmayan herkesin ortak bir problemidir.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Merhaba dostum hoşgeldin.

Şeyh, hoca konusunda sana katılıyorum. Çıkar odaklı kullanma oluyor çoğunlukla buralarda. Bunların içinde samimi dindarlar varsa bunlar da zarar görüyor.

Müslümanların tek düşünce yapısında olması mümkün mü? Hele hele bu devirde. Mümkün değil diye düşünüyorum. Hem nüfus çok arttı, hem fikir akımları çok fazla ve gittikçe de artıyor, hem de internet-iletişim cebimize kadar girdi. Bu gibi sebepler tekelleşmeyi imkansızlaştırıyor. Bu durum sadece müslümanlar için geçerli değil. Hem başka dinler için geçerli hemde dinsiz insanlar için geçerli. Aynı fikirde olmama durumu belki dinsizlerde daha da fazladır.

Bir de farklı fikirlerin olması doğruyu bulma açısından daha iyi değil midir? Bölünme dediğimiz olay bunu sağlamıyor mu? Diyeceğim o ki, bölünmüşlük dezavantajdan çok avantaj gibi geliyor bana. İllaki doğrudur demiyorum ama bu konuda benim düşüncem böyle.

Yazarı tarafından düzenlendi:
Düşünce
Sünni
Fikirlere her zaman saygı duyulması gerekir. Ama bu düşmanlık ve yoldan çıkmışlık olarak görülüyor ve sırf bu kin yüzünden bir çok insan inancını terk ediyor. Bölünmüşlükten kastım kutuplaşma ve düşmanlık bu bize derin yaralar açıyor.

Düşünce
Sünni
Merhaba sevgili arkadaşlar. Bana kalırsa biz müslümanların en büyük sorunu bölünmüş olmamızdan kaynaklıdır. Bunun en büyük sebebi çıkarı doğrultusunda dini yorumlayan şeyh hoca artık adını siz koyun. Ali imran suresinde "Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı yapışın. Dağılıp ayrılmayın." dendiği halde neden büyük bir kitle bunların arkasından gidiyor? Sebebi tamamıyla cehalet ve sorgulamamak. Ama pireye kızıp yorgan yakmakla da bir şey elde edilmez. Biliyorum sadece bu yüzden de değil. Ama bu bir neden olmasın. Çünkü cehalet inanan ve inanmayan herkesin ortak bir problemidir.
Artık hacı hoca herkes kendini bildiğini doğru kabul ediyor. Örneğin Kuran'da kahve yapın yazıyorsa, bir hoca sütlü, diğeri şekerli, diğeri sade yapıyor. Kendi yaptıklarını doğru kabul ediyorlar. Ama çok şükür İncil'deki gibi kitabımız bölünmüyor, değişmiyor. Konu hala kahve. Tarikatlar normalde dinimizde yasak mezhep falan olarak. Dediğin gibi Ali İmran suresindende bunu anlıyoruz. Düşmanlık'ta bunlar yüzünden çıkıyor. O yüzden din tüccarları falan hiçbirinin ben Müslüman olduklarını düşünmüyorum (adnan oktar, cübbeli ahmet, sakkalı osman v.s). Ne kadar ayrılsakta (müslümanlar arasında olan savaşta bile) elimizdeki kitap aynı kitaptı aynı kitap olacak. Dinimiz aynı din. Tanrımız aynı tanrı. Hoşgeldin bu arada.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
Dinler peygamberlerden çıkmadı. İbrahimi dinlerin peygamberleri manevi mefhumların insan olarak sembolleştirilmesidir. Onun için onlarla ilgili bir yığın menkıbe vardır. O zaman bu dinlerin orjinleri tarikatlerdir. Yani ekollerdir. Ancak İbrahimi dinler bu ekoller arası ayrılıkları izale etmek maksadıyla dinlerin kitaplarını ve peygamberlerini ortaya çıkarmışlardır. Ama buda ekoller arası farklılıkları ortadan kaldıramamıştır. Ve İbrahimi dinlerde bir çok mezhep vede onları oluşturan tarikatlar vardır. Şamanlığa bakın peygamberi yoktur. Ama bir çok birbirinden farklı düşünen ve farklı ritüelleri olan şamanlar vardır.

Üst Alt