İslam'ı duymayanlar sorumlu değilse

apokalips

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
O halde ben duymamayı isterdim. Ne güzel yer, içer, yatar, günah işler, zinakar olur ve keyfime bakar daha sonra da Cehhenem'e gitmekten kurtulurdum, o halde benim ne suçum var? Duymayanlar daha şanslı.

Moderatör tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Koskoca dünyada sen tut, muslimlerin içine doğ! Hay ben böyle şansın taaaa... 😄

Fakat şansa saydırırken dikkatli olmak lazım. Beterin beteri var. Dünyada iki milyar insanın temiz berrak suyu hayatında hiç görmediği söyleniyor. Bu korkunç bir şey. Ürpertici. Ben bunu duyduğumda ürperdim işin doğrusu. Bir daha bu, aklımdan hiç çıkmadı. Sürekli hatırlarım. Bu rakam abartılı olabilir mi? Bilmiyorum. Ama korkunç. Sen öl git, hayatında bir bardak berrak, temiz su içmemiş ol. Korkunç.

Ama işin kötüsü bu gerçekten doğru olabilir.

Cellius

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Bu konuda şöyle sorular var kafamda:

1- İnanmayan biri var diyelim ve 25 yaşında öldü. Belki 5 yıl daha yaşasaydı iman edecekti. Bir inanmayan da 30 yaşında öldü diyelim. 25 yaşına kadar inanmıyordu ama sonradan yaşama fırsatı olduğu için iman etti. Bu adaletsizlik olmaz mı? Bu sınavda herkesin aynı süreye sahip olmaması gibi bir şey.

2- İslam'dan habersizlerin sadece iyi insan olmakla sorumlu olduklarını söyler Müslümanlar. Ama bu da yeterli bir cevap olamıyor. İslam'ı duymamış birisi inanmakla, namaz, oruç gibi şeylerle sorumlu değilken biz İslam'dan haberimiz var diye hem inanmak hem de dinin sorumluluklarını yerine getirmek zorundayız. Üstelik karşımızda bir sürü başka din ve felsefi akım var. Belki onlardan biri bize daha mantıklı gelecek.

3- Müslüman coğrafyasında doğanlar diğer coğrafyadakilere göre daha şanslı olmuyor mu?

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
sahip olmaması gibi bir şey.
Sınavda herkese aynı soru mu soruluyormuş? Yoksa sınava göre cevap anahtarı mı veriliyormuş?
İslam'dan habersizlerin sadece iyi insan olmakla sorumlu olduklarını söyler Müslümanlar. Ama bu da yeterli bir cevap olamıyor. İslam'ı duymamış birisi inanmakla, namaz, oruç gibi şeylerle sorumlu değilken biz İslam'dan haberimiz var diye hem inanmak hem de dinin sorumluluklarını yerine getirmek zorundayız. Üstelik karşımızda bir sürü başka din ve felsefi akım var. Belki onlardan biri bize daha mantıklı gelecek.
Müslüman coğrafyasında doğanlar diğer inançlara göre daha şanslı olmuyor mu

Yazan tarafından düzenlendi:

Cellius

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Sınavda herkese aynı soru mu soruluyormuş? Yoksa sınava göre cevap anahtarı mı veriliyormuş?

Sorularla İslamiyet yağmuruna tuttun yeter. 😂

Moderatör tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu rakam abartılı olabilir mi? Bilmiyorum. Ama korkunç. Sen öl git, hayatında bir bardak berrak, temiz su içmemiş ol. Korkunç.

Ama işin kötüsü bu gerçekten doğru olabilir.

Nasıl doğru olabilir, bu yerlerde doğum da çok yüksek, ölüm de. Hiç bir doğum kontrol yöntemi yok ve çocuk ölümleri had safhada. Nüfus az görünse de gelip geçen doğan ölen insan sayısı fazla. Atık su ve temiz su şebekesi yok. Su sadece kazılan kuyulardan çıkarılabiliyor. Bir çok ülkede şehirlerde altyapı olsa da kırsalda yok. Bu koşulları düşününce olabilir diyorum.

Cellius

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist

Okudum ve hiç yeterli cevap verememişler. Duymaya alışık olduğum cevaplar.

phecabres

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Okudum ve hiç yeterli cevap verememişler. Duymaya alışık olduğum cevaplar.
Müslim olduğum zamanlar yazıları baya aydın geliyordu. Müslimlikten çıktım ne kadar çöp olduğunu fark ettim. Kandırsa kandırsa bir beşerim gibi müslimleri kandırırlar. 😀

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Ben İslamı duydum, yine de sorumlu değilim, çünkü İslam öyle diyor diye şıp diye olmaz bu işler. Bu tür propagandalar kabileyi bir arada tutmak ve yan bakanları ürkütmek için üretilmiş boş beleş laflar aslında.

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
O halde ben duymamayı isterdim. Ne güzel yer, içer, yatar, günah işler, zinakar olur ve keyfime bakar daha sonra da Cehhenem'e gitmekten kurtulurdum, o halde benim ne suçum var? Duymayanlar daha şanslı.
Hocam benim bildiğim, İsra 15'de elçi göndermedik çe azat etmeyiz diyor. İslam'ı duymayanlar islamdan sorumlu değilse de zaten Allah adil bir şekilde hesap sorar ahirette. İslamı duymayanların paçayı yırttığını anlatan bir ayete rastlamadım şahsen.

apokalips

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Hocam benim bildiğim, İsra 15'de elçi göndermedik çe azat etmeyiz diyor. İslam'ı duymayanlar islamdan sorumlu değilse de zaten Allah adil bir şekilde hesap sorar ahirette. İslamı duymayanların paçayı yırttığını anlatan bir ayete rastlamadım şahsen.
Azap etmeyiz diyor işte, azaba uğramamak paçayı yırtmak değil midir?

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
İslamı duymayanların paçayı yırttığını anlatan bir ayete rastlamadım şahsen.
Zinakar ateist yunan arkadaşım var incilin palavra olduğunu düşünüyor islam hakkında bilgisi az.
Bu adama islamı anlatsam o da inanmasa ahiretini yakmış olurum.
Ona iyilik yapıyorum ;)

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Azap etmeyiz diyor işte, azaba uğramamak paçayı yırtmak değil midir?
Hocam, Mahkeme-i Kübra'yı naptık? 😀

İsra 13: Her insanın sorumluluğunu omuzuna yükledik. Kıyamet gününde insana, açılmış vaziyette önüne konulacak olan bir kitap çıkaracağız.
İsra 14: "Oku şimdi kitabını! Bugün kendini yargılamak üzere kendi nefsin yeter!"
İsra 15: Kim doğru yolu seçerse kendi iyiliği için seçmiştir, kim de saparsa kendi zararına sapmış olur. Hiç kimse başkasının günah yükünü üstüne almaz. Biz bir resul göndermedikçe azap da etmeyiz.

13.ayete de bakarsak, herkese bir sorumluluk verilmiş, kıyamette de yapıp ettikleri dökülecek ortaya.
Eğer senin dediğin gibi olsa biz de dinden çıkalım o zaman. 😀

apokalips

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Hocam, Mahkeme-i Kübra'yı naptık? 😀

İsra 13: Her insanın sorumluluğunu omuzuna yükledik. Kıyamet gününde insana, açılmış vaziyette önüne konulacak olan bir kitap çıkaracağız.
İsra 14: "Oku şimdi kitabını! Bugün kendini yargılamak üzere kendi nefsin yeter!"
İsra 15: Kim doğru yolu seçerse kendi iyiliği için seçmiştir, kim de saparsa kendi zararına sapmış olur. Hiç kimse başkasının günah yükünü üstüne almaz. Biz bir resul göndermedikçe azap da etmeyiz.

13.ayete de bakarsak, herkese bir sorumluluk verilmiş, kıyamette de yapıp ettikleri dökülecek ortaya.
Eğer senin dediğin gibi olsa biz de dinden çıkalım o zaman. 😀
Hiç duymamış olmak önemli, duyduysan kaçışın yok, çıkamazsın.

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Zinakar ateist yunan arkadaşım var incilin palavra olduğunu düşünüyor islam hakkında bilgisi az.
Bu adama islamı anlatsam o da inanmasa ahiretini yakmış olurum.
Ona iyilik yapıyorum ;)
😀 İslam'ı anlatacaksın da nasıl anlatacaksın orası muamma. Tebliğ edebilecek misin? Bir Müslüman'ın Kurandaki tüm ayetleri kabul etmesi lazım. İslam'ı anlattacağın kişiye de önce İslam'ın nasıl bir din olduğunu, neyi emredip neyi yasakladığını, sonra da kitabı okuyup anlamaya çalışması gerektiğini söylersin. 😀

Son konular