İslam'ı duymayanlar sorumlu değilse

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Buradaki azabın ahiret azabı olduğundan emin misin?

“Bir elçi / peygamber göndermeden kimseye azap edecek değiliz.” (İsra, 17/15)

Çünkü sonraki ayetlerde kavimlerin helakından bahsediyor.

16.
Ama bir toplumu yok etmeyi irade ettiğimiz zaman o toplumun refaha gömülmüş (21) seçkinlerine son uyarı(ları)mızı (22) iletiriz; ve [eğer] onlar günahkarca yaşamaya devam ederler[se], cezalandırıcı yargı artık o toplum için kaçınılmaz olur; ve Biz de onu darmadağın ederiz.
17.
Nûh'tan bu yana Biz böyle nicelerini yok ettik!Çünkü kullarının günahlarını bütünüyle görüp haberdar olmakta senin Rabbin gibisi yoktur.

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Bu konuda şöyle sorular var kafamda:

1- İnanmayan biri var diyelim ve 25 yaşında öldü. Belki 5 yıl daha yaşasaydı iman edecekti. Bir inanmayan da 30 yaşında öldü diyelim. 25 yaşına kadar inanmıyordu ama sonradan yaşama fırsatı olduğu için iman etti. Bu adaletsizlik olmaz mı? Bu sınavda herkesin aynı süreye sahip olmaması gibi bir şey.

2- İslam'dan habersizlerin sadece iyi insan olmakla sorumlu olduklarını söyler Müslümanlar. Ama bu da yeterli bir cevap olamıyor. İslam'ı duymamış birisi inanmakla, namaz, oruç gibi şeylerle sorumlu değilken biz İslam'dan haberimiz var diye hem inanmak hem de dinin sorumluluklarını yerine getirmek zorundayız. Üstelik karşımızda bir sürü başka din ve felsefi akım var. Belki onlardan biri bize daha mantıklı gelecek.

3- Müslüman coğrafyasında doğanlar diğer coğrafyadakilere göre daha şanslı olmuyor mu?
Bu konu başlığını ispatlayacak ayetler var mı? Merak ettiğimden soruyorum.

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Hocam benim bildiğim, İsra 15'de elçi göndermedik çe azat etmeyiz diyor. İslam'ı duymayanlar islamdan sorumlu değilse de zaten Allah adil bir şekilde hesap sorar ahirette. İslamı duymayanların paçayı yırttığını anlatan bir ayete rastlamadım şahsen.
Hocam bende merak ediyorum. Konu başlığını ispatlayan ayetler var mı?

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Neye göre kime göre? Bir Müslüman'ın tüm ayetleri kabul etmesi lazım. Kuran birçok ayette akletmezmisiniz diye soruyorken, bu dediğin mantıksız.
Gören de akıl dini mantık dini sanacak
Deist argümanları sıralanır bunlar bunlar olurken hala mı inkar edersiniz eyy kafirler denir tehditler sıralanır al sana kuran.
Hak rabbinden gelendir öyleyse şüpheye düşenlerden olma! Ayetlerini unutmayalım tabii.

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Gören de akıl dini mantık dini sanacak
Deist argümanları sıralanır bunlar bunlar olurken hala mı inkar edersiniz eyy kafirler denir tehditler sıralanır al sana kuran.
Hak rabbinden gelendir öyleyse şüpheye düşenlerden olma! Ayetlerini unutmayalım tabii.
Sen böyle tebliğ ediyorsan bilemem, herkesi kendinle karıştırma.

Cellius

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Bu konu başlığını ispatlayacak ayetler var mı? Merak ettiğimden soruyorum.
Benim bildiğim kadarıyla İslam'ı duymayanların inanma, namaz, oruç gibi yükümlülükleri yok. Cehenneme gitmeyecekler İsra 15 de bunu destekliyor. O zaman sorun çıkıyor ortaya. İslam'ı duymamış insanlar daha şanslı oluyor bu durumda.

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Benim bildiğim kadarıyla İslam'ı duymayanların inanma, namaz, oruç gibi yükümlülükleri yok. Cehenneme gitmeyecekler İsra 15 de bunu destekliyor. O zaman sorun çıkıyor ortaya. İslam'ı duymamış insanlar daha şanslı oluyor bu durumda.

Ben buradan kavimlerin helakı ile ilgili bir manifesto anlıyorum.

16.
Ama bir toplumu yok etmeyi irade ettiğimiz zaman o toplumun refaha gömülmüş (21) seçkinlerine son uyarı(ları)mızı (22) iletiriz; ve [eğer] onlar günahkarca yaşamaya devam ederler[se], cezalandırıcı yargı artık o toplum için kaçınılmaz olur; ve Biz de onu darmadağın ederiz.

17.
Nûh'tan bu yana Biz böyle nicelerini yok ettik!Çünkü kullarının günahlarını bütünüyle görüp haberdar olmakta senin Rabbin gibisi yoktur.

Sizce? @siradan1mumin hocam doğru mu anlıyorum sizce de?

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
İsra 13: Her insanın sorumluluğunu omuzuna yükledik. Kıyamet gününde insana, açılmış vaziyette önüne konulacak olan bir kitap çıkaracağız.
İsra 14: "Oku şimdi kitabını! Bugün kendini yargılamak üzere kendi nefsin yeter!"
İsra 15: Kim doğru yolu seçerse kendi iyiliği için seçmiştir, kim de saparsa kendi zararına sapmış olur. Hiç kimse başkasının günah yükünü üstüne almaz. Biz bir resul göndermedikçe azap da etmeyiz.

13.ayete de bakarsak, herkese bir sorumluluk verilmiş, kıyamette de yapıp ettikleri dökülecek ortaya.

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

16.

17.

Hocam, 15. ayetin, bu ayetlerle bir bağlantısı yok, farklı konular var ikisinde de.

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız

16.

17.

Dini duymayan birinin iyi bir insan olma zorunluluğu yok ya içinden geldiği için iyi
bir insan olur ya da toplumda iyi insan olarak hayatta kalabileceği için.
Toplumun yargılarını ve tüm dinleri umursamayan kötü bir adamı kötülük yapmaması için ikna edemezsin.
Tüm toplum ona iyi biri ol dese de o adamın içinde kötülük varsa kötü olur.
Illaha allahın elçiler gönderip iyiyi kötüyü bu adama anlatması gerek 🤣.
Bunu yapmadan cehennemle tehdit etmesi nafile.

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Hocam benim bildiğim, İsra 15'de elçi göndermedik çe azat etmeyiz diyor. İslam'ı duymayanlar islamdan sorumlu değilse de zaten Allah adil bir şekilde hesap sorar ahirette. İslamı duymayanların paçayı yırttığını anlatan bir ayete rastlamadım şahsen.
Evet hocam şimdi Nahl 36'da Biz her ümmetin içinden, “Allah'a kulluk edin, tâğuttan(6) sakının” diyen bir peygamber gönderdik. Onlardan kimine Allah hidayet verdi; kimi de sapıklığı hak etti. Yeryüzünde gezin de, peygamberlerini yalanlayanların sonu nasıl olmuş, bakın.* diyor.

Demek ki Her ümmete (tağut: İsyan etmek, haddi aşmak, azgınlık ve sapkınlık) tan kaçının diye bir elçi gönderilmiş.

Bu durumda (İslam'ı duymayan biri) argümanı zaten bu ayetle çelişir.

Cellius

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
İsra 13: Her insanın sorumluluğunu omuzuna yükledik. Kıyamet gününde insana, açılmış vaziyette önüne konulacak olan bir kitap çıkaracağız.
İsra 14: "Oku şimdi kitabını! Bugün kendini yargılamak üzere kendi nefsin yeter!"
İsra 15: Kim doğru yolu seçerse kendi iyiliği için seçmiştir, kim de saparsa kendi zararına sapmış olur. Hiç kimse başkasının günah yükünü üstüne almaz. Biz bir resul göndermedikçe azap da etmeyiz.

13.ayete de bakarsak, herkese bir sorumluluk verilmiş, kıyamette de yapıp ettikleri dökülecek ortaya.
Nasıl bir sorumluluk olabilir ki düşünelim o zaman biraz. İnsan öldürmemesi, hırsızlık yapmaması gibi şeylerdir herhalde. O halde yine adaletsizlik olur. Biz İslam'ı duyan kişiler olarak inanmazsak sonsuz cehennemliğiz bizim yaptığımız iyiliklere bakmıyor bile inandığınız tanrı.

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Hocam, 15. ayetin, bu ayetlerle bir bağlantısı yok, farklı konular var ikisinde de.
Hocam 15. ayetten ten bahsetmiyorum alıntı yaparken yanlışlık oldu galiba. Hocam dikkatli bak.

Sünni arkadaşın verdiği kaynağa istinaden İsra 15 üzerinden İslamiyeti hiç duymayan / tebliğ edilmemiş birinin ahiret hayatında hiç bir sorumluluğu olmadığı iddia edilmiş.

Fakat ilgili ayetler kavim helakı ile ilgili.

İsra 15
. Kim yola gelirse kendisi için yola gelmiş olur. Sapıtan da kendi aleyhine sapıtmış olur. Hiçbir günahkâr, bir başka günahkârın yükünü taşımaz. Ve biz, bir resul göndermedikçe azap edici değiliz.
İsra 16
Biz bir ülkeyi/medeniyeti mahvetmek istediğimizde, onun servet ve nimetle şımarmış elebaşlarına emirler yöneltiriz/onları yöneticiler yaparız da onlar, orada bozuk gidişler sergilerler. Böylece o ülke/medeniyet aleyhine hüküm hak olur; biz de onun altını üstüne getiririz.
İsra 16
Nûh'tan sonra da nice kuşakları helâk ettik. Kullarının günahlarını haber alıcı ve görücü olarak Rabbin yeter.

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Dini duymayan birinin iyi bir insan olma zorunluluğu yok ya içinden geldiği için iyi
bir insan olur ya da toplumda iyi insan olarak hayatta kalabileceği için.
Toplumun yargılarını ve tüm dinleri umursamayan kötü bir adamı kötülük yapmaması için ikna edemezsin.
Tüm toplum ona iyi biri ol dese de o adamın içinde kötülük varsa kötü olur.
Illaha allahın elçiler gönderip iyiyi kötüyü bu adama anlatması gerek 🤣.
Bunu yapmadan cehennemle tehdit etmesi nafile.
Benim karşı çıktığım İsra 15'ten hiç bir elçi gönderilmeyen insanın ahirette hiçbir sorumluluğu olmayacağı anlamı çıkartılması.

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Benim karşı çıktığım İsra 15'ten hiç bir elçi gönderilmeyen insanın ahirette hiçbir sorumluluğu olmayacağı anlamı çıkartılması.
Sen sınavı açıklamadan iyiyi kötüyü kişiye anlatmadan cezalandıramazsın ki.
Sınavdan haberi olmayan birini sınavdan düşük not aldı diye mi cezalandıracaksın?
Adamın içinde iyilik yoksa iyi olma görevi yok bir kere.

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Nasıl bir sorumluluk olabilir ki düşünelim o zaman biraz. İnsan öldürmemesi, hırsızlık yapmaması gibi şeylerdir herhalde. O halde yine adaletsizlik olur. Biz İslam'ı duyan kişiler olarak inanmazsak sonsuz cehennemliğiz bizim yaptığımız iyiliklere bakmıyor bile inandığınız tanrı.
Hocam bende ayetler ışığında bu sonucun İslam'ı duyan duymayan herkes için geçerli olduğunu söylemek istiyorum. Yani İslamı duymayanların böyle bir ayrıcalığı yok.

Son konular