İslam'ı duymayanlar sorumlu değilse

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Bu ayetin 16.ayet ile bağlantılı olduğunu düşünüyorsan sebebini de yazar mısın merak ettim.
Çünkü eğer:
1- İsra. 15 sırf cehennem azabından bahsediyorsa Allah'ın tüm adalet sistemi tartışılır hale gelir. Yani Allah İslamiyeti duymayan bir insanı kötülüklerden muhaf tutarken İslamiyeti duymuş bir garibanı en ince ayarına kadar hesaba çeker.
2-3 defa azab unsuru içeren ayetin ardışık olması.

siradan1mumin

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
Çünkü eğer:
1- İsra. 15 sırf cehennem azabından bahsediyorsa Allah'ın tüm adalet sistemi tartışılır hale gelir. Yani Allah İslamiyeti duymayan bir insanı kötülüklerden muhaf tutarken İslamiyeti duymuş bir garibanı en ince ayarına kadar hesaba çeker.
2-3 defa azab unsuru içeren ayetin ardışık olması.
Hocam, o kadar uzağa gitmeye gerek yoktu. 15.ayet açık açık adaletten bahsediyor.
1- Kim iyilik yaparsa kendine (Adalet)
2- Kim de saparsa kendine (Adalet)
3- Kimse başkasının günahını üstlenmez (Adalet)
4- Elçi göndermedikçe azap edecek değiliz.(Elçi gönderilmemişse adamın bu dinden haberi yoktur, dolayısıyla dünyada yaptıkları ile sorguya çekilir. Nitekim müslümanlar da öyle, İslam iyiliği emredip kötülük yapmayın diye emrediyor, al işte müslüman da olsan, islamı hiç bilmeyen biri de olsan, iyi olduğun takdirde kazananlardan olursun. [Yine adalet.])

Ayet başlı başlına adaleti konu ediniyor. Konuyu sonraki ayetle bağlayıp, toplumun helâkı ile ilişkilendirmeyi doğru bulmuyorum hocam. Ve 15.ayetinde sorgulanacak yada içinden başka anlam çıkarılacak bir durum yok. Ayet apaçık anlatmış, uzağa gitmeye gerek yok.

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Taha 49-53;
49- Firavun: "Ey Musa! Rabb'iniz kimdir?" dedi.
50- Musa: "Bizim Rabb'imiz her şeye yaradılışını veren, sonra da yol gösterendir." dedi.
51- Firavun: "Öyleyse öncekilerin durumu ne olacak?" dedi.
52- "Onun bilgisi Rabb'imin yanında yazılıdır. Rabb'im yanlış yapmaz ve unutmaz." dedi.

Hocam mesela bu ayette konuya ışık tutuyor bence. Biz biliyoruz ki Kuran'a göre her kavme elçi geldi.
Hocam her kavme elçi diyor Kur'anda doğru. Fakat tartışma konusunun başlığının kaynağı İsra 15 'teki Allah'ın elçi göndermeden insanları ahirette sorumlu tutup tutmaması. Bende diyorum ki Allah her ümmete elçi gönderdiği için Allah'ın bir kavme elçi göndermeden torpil geçmesi absurd olur.Yani imkansız. Dolayısı ile İsra 15 in ahiret cezası için elçi göndermeme ayrıcalığı diye bir şey yok. en doğrusunu Allah bilir.

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
4- Elçi göndermedikçe azap edecek değiliz.(Elçi gönderilmemişse adamın bu dinden haberi yoktur, dolayısıyla dünyada yaptıkları ile sorguya çekilir. Nitekim müslümanlar da öyle, İslam iyiliği emredip kötülük yapmayın diye emrediyor, al işte müslüman da olsan, islamı hiç bilmeyen biri de olsan, iyi olduğun takdirde kazananlardan olursun. [Yine adalet.])
Evet hocam bu yani bir toplumun içinden iyiliğe, güzelliğe teşvik eden insanlar da çıkabilir Bunlar elçi de olabilir. Buda, Gandhi, Azizler, Yunus emre, Mevlana vs. vs. Fakat o zaman buradaki tek fark bu insanların Allah ve ahiret inancından muhaf tutulması olabilir. Bu yorum bizi bu sonuca götürür.

siradan1mumin

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
Hocam her kavme elçi diyor Kur'anda doğru. Fakat tartışma konusunun başlığının kaynağı İsra 15 'teki Allah'ın elçi göndermeden insanları ahirette sorumlu tutup tutmaması. Bende diyorum ki Allah her ümmete elçi gönderdiği için Allah'ın bir kavme elçi göndermeden torpil geçmesi absurd olur.Yani imkansız. Dolayısı ile İsra 15 in ahiret cezası için elçi göndermeme ayrıcalığı diye bir şey yok. en doğrusunu Allah bilir.
Hocam, buradaki elçi sadece peygamber olacak diye bir şey yok ki. Elçi tebliğ eden kişidir. Sende elçi olabilirsin. Hatırlarsan Mute savaşında da elçi şehit edilmişti. 😉 Çaktın mı köfteyi ? Sen 15.ayette ki elçinin sadece peygamber olduğunu düşünüyorsun, bu yüzden böyle yorumluyorsun. Ama bu elçi sen de olabilirsin, bende olabilirim. Örneğin başka adalara gidip insanlara şehadet getirten insanlar da var. Bunlar da elçi.

KindarSürpriz

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Bana peygamberlerin bir noktadan sonra bitmesi İslam açısından çok çelişkili geliyor. Daha bugün ateşin varlığından haberi olmayan kavim var. Sentinel Kabilesini örnek vermiştim eğer son peygamber Muhammed ise bu kabilede 1400 yıldır yaşayan kabile insanlarının herhangi bir peygamberden nasıl haberi olabilir? Bunlara nasıl bir hüküm verilecek? Ya da buraya daha önce peygamber geldiyse bunlar neden namaz kılıp avret yerlerini örtmemişler? 'Peygamber geldi ama onlar dinlemedi' sözüne inanan varsa gerçekten çok acıyorum çünkü bunun suçu o kavim olmaz Allah olur. Eğer Allah onları ikna edebilecek düzeyde elçiler gönderse semavi inanışlara ortadoğu hariç başka yerlerde de rastlanırdı. (böyle bir şey olsaydı müslüman olurdum.) Neden sadece ortadoğulular bu elçilere ikna olmuş anlayamadım. Ya da neden bilinenlerin hepsi yahudi acaba?

Yazan tarafından düzenlendi:

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Hocam iyilik dinin gereğimidir yoksa insanlığın gereği midir?
Adamın insanlık umrunda değil.
İyi olmak zorundasın desen bile umrunda olmayacak.
Doğru dürüst bir gerekçe sunman gerek.
Birine ders çalış ders çalış! diye empoze etsen nedenlerini sunmasan o kişi ders çalışmaz tabii.
İyi olmanın dayanakçasını doğru düzgün sunarsan sınavdan haberi olmayanlar da iyi olmakla mükelleftir diyebiliriz.

Ateist Uzaylı

☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Hain demeniz Said Nursi'nin hain olmadığına delil teşkil eder inkarcı birinin böyle demesi.
Said haini kürt teali ge islam teali cemiyiyetine katılıp Kurtuluş savaşında ingilizlere ve fransızlara yardım etmiştir.

Bunun adı hainlik değil ise nedir?

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Bana peygamberlerin bir noktadan sonra bitmesi İslam açısından çok çelişkili geliyor. Daha bugün ateşin varlığından haberi olmayan kavim var. Sentinel Kabilesini örnek vermiştim eğer son peygamber Muhammed ise bu kabilede 1400 yıldır yaşayan kabile insanlarının herhangi bir peygamberden nasıl haberi olabilir? Bunlara nasıl bir hüküm verilecek?
Olamaz doğru. İyilik & Kötülüğe bağlı karşılaştırılma yapılması gerek diye düşünüyorum.
Ya da buraya daha önce peygamber geldiyse bunlar neden namaz kılıp avret yerlerini örtmemişler?
Gelmiş olabilir, daha sonra unutulmuş olabilir.
'Peygamber geldi ama onlar dinlemedi' sözüne inanan varsa gerçekten çok acıyorum çünkü bunun suçu o kavim olmaz Allah olur. Eğer Allah onları ikna edebilecek düzeyde elçiler gönderse semavi inanışlara ortadoğu hariç başka yerlerde de rastlanırdı.
Abraham = Braham gibi teoriler, orta doğu haricinde eski çağlarda yaşamış tek tanrılı din mensupları var. Ama Kur'an daki gibi net tanımlamalar yok. Elçiler gönderilmiş ve dinler zamanla bozulmuş olabilir. antik Zerdüştlük, 1400'lü yıllarda ortaya çıkan Sihizm, Vişnuizm, Bhaktism,Vedalar, Çin'de Shang ve Zhou hanedanlıklarında tek tanrı inancı ile ilgili elementler incelenebilir.

(böyle bir şey olsaydı müslüman olurdum.) Neden sadece ortadoğulular bu elçilere ikna olmuş anlayamadım. Ya da neden bilinenlerin hepsi yahudi acaba?

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Adamın insanlık umrunda değil.
İyi olmak zorundasın desen bile umrunda olmayacak.
Doğru dürüst bir gerekçe sunman gerek.
Birine ders çalış ders çalış! diye empoze etsen nedenlerini sunmasan o kişi ders çalışmaz tabii.
İyi olmanın dayanakçasını doğru düzgün sunarsan sınavdan haberi olmayanlar da iyi olmakla mükelleftir diyebiliriz.
Bakış açılarını karşılaştırdığımız için anlaşamıyoruz.

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Ben tümdengelim yapıyorum sistemin kendisi zaten sınav olduğu için, Sen tümevarım yapıyorsun sebep sonuç ilişkisine göre anlıyorsun. Bundan dolayı.
Dude.
Dini olmayan ve toplumun değerlerini umursamayan birinin iyi olması için bir gerekçe sunar mısın?
Eğer bir gerekçe sunamazsan bu adam sınava dahil değildir.
İlkokul çocuğunun üniversite sınavında çıkan soruları çözmekle mükellef olmadığı gibi bu adam da iyi olmakla mükellef olmaz.
Sınava dahil değilse ve insansa sınava girmeden sınıfı geçer.

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Dude.
Dini olmayan ve toplumun değerlerini umursamayan birinin iyi olması için bir gerekçe sunar mısın?
Bebeklerin gerekçesi var mıdır mesela? Gerekçesiz iyiler.
Eğer bir gerekçe sunamazsan bu adam sınava dahil değildir.
İşte gerekçesi Teistik olduğu için gerekçenin adı sınav.
İlkokul çocuğunun üniversite sınavında çıkan soruları çözmekle mükellef olmadığı gibi bu adam da iyi olmakla mükellef olmaz.
İşte bizde bu soruyu insanın iyi veya kötü olması kendi tercihine bırakılmıştır diye cevaplıyoruz.
Sınava dahil değilse ve insansa sınava girmeden sınıfı geçer.
Hocam inananlara göre herkes sınava dahil istisnasız.

(6) O Gün bütün insanlar, [geçmiş] fiillerini görmek üzere biri öbüründen ayrılmış olarak (3) ortaya çıkacaklar.

﴾7﴿Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu (karşılığını) görür.

﴾8﴿ Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu (karşılığını) görür.

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Bebeklerin gerekçesi var mıdır mesela? Gerekçesiz iyiler.

İşte gerekçesi Teistik olduğu için gerekçenin adı sınav.

İşte bizde bu soruyu insanın iyi veya kötü olması kendi tercihine bırakılmıştır diye cevaplıyoruz.

Hocam inananlara göre herkes sınava dahil istisnasız.

(6) O Gün bütün insanlar, [geçmiş] fiillerini görmek üzere biri öbüründen ayrılmış olarak (3) ortaya çıkacaklar.

﴾7﴿Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu (karşılığını) görür.

﴾8﴿ Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu (karşılığını) görür.
Dini bilmeyen kişi iyi olmakla mı mükellef olur?
Birine açıklamadığın olaylardan mı mükellef tutacaksın?
Dinden bağımsız olarak dinsiz birinin neden iyi olmakla sorumlu olduğunu açıkla diyorum.
İlkokul öğrencisini aniden üniversite sınavına soksan olmaz ki.

Son konular

Son mesajlar