İslamın Evrenselliği Nerede?

Mesajlar
30
Tepki puanı
55
Düşünce
Deist
Her halk kendi mitolojisini kendi olusturur. Bunu da yaşadığı ortama, döneme ve kültürüne göre yapar. Mesela İskandinavlar eskiden barbar bir topluluk (bkz. Vikingler) olduğu için savaş üzerine bir mitoloji oluşturmuşlardır. Savaşlarda ölen valhallaya (iskandinav mitolojisinde cennet) gider, olenler valhallaya gitmeden once bir salonda toplanip kavga ederler ve kavgayi kazanan vallhalayi hakeder gibi. İslam da Arap coğrafyasına göre oluşturulmuş bir dindir ve kesinlikle evrensel degildir. Orucu ornek alalim mesela. "Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. (Bakara-187)" Kutuplarda altı ay boyunca gunes batmadigi icin ve bir insanin alti ay boyunca otuc tutmasi mumkun olamayacagi icin kutuplardaki eskimolar bu tanima gore oruc tutamazlar. Eğer İslam evrensel olsaydı kutuplarda yaşayan eskimoların nasil oruc tutmaları gerektigi de Kuran'da yazmaliydi. Mesela bir geceye uc vakit namazi sigdiran Tanrı(!)nin gecenin bir saat oldugu kutuplara yakin yerlerdeki insanlarin bu vakitleri tayin etmelerinin ve hatta bu bir saate uc vakit namazi sigdirmalarinin zorlugunu belirtmesi ve buna cozum getirmesi gerekirdi.
 

Haim

Yazar
Mesajlar
113
Tepki puanı
109
Düşünce
Ateist
Zaten dinler bölgesinden çıkınca süt dökmüş kediye dönüyor örneğin: Başka bir yıldızın yörüngesinde ki gezegene seyahat etsek ve gün 150 saat olsa?Hocam orucu nasıl tutmalıyız?E tabi hocada dinde olmayan bir kural atacak tıpasından ve durumu kurtarmaya bakacak
 

Boyla Kutlug

Yazar
Mesajlar
78
Tepki puanı
117
Düşünce
Ateist
Bir de niye oruç tutmuyorsunuz diye sopayla dövüyorlar insanları. Bi baksalar islamdaki çelişik ve uygulanamaz ayetlere, niye oruç tutmadığımızı ve kendilerinin de boşuna tuttuklarını anlayacaklar. Müslümanların, evrenimiz ve dünyamızın coğrafyaları hakkında bilgilerinin de olmaması, islama olan rabıtalarının güçlenmesini ve körü körüne bağlanmalarını sağlıyor ayrıca.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

lV ☆
Senato Başkanı
Mesajlar
2,141
Tepki puanı
1,636
Düşünce
Agnostik
Güzel tesbit. İslam kesinlikle evrensel değildir. İslam arapların devletleşme çabasıyla ilgilidir. Yani arapların devletleşmede kullanmış oldukları bir araçtır. Bu nedenle kuranın içinde çelişkili hükümlerin olması zaten kaçınılmazdır.
 

Nusret

Yazar
Mesajlar
46
Tepki puanı
18
Düşünce
Sünni
6 ay uyumadan bir insanın yaşadığına inanıyorsunuz, oruç tuttuğuna mi inanmıyorsunuz ?
Kuzuyu koçun altında aramayın..
 

escape

Yazar
Mesajlar
27
Tepki puanı
84
Düşünce
Ateist
Ulan kahkaha attım :D 6 ay uyumadıklarını sanıyor.
 

KejooN

☆☆
Yazar
Mesajlar
424
Tepki puanı
255
Düşünce
Agnostik
Arkadaşlar arkadaş onların da yatış-kalkış saatine göre bir şekilde tutabileceklerini ima etmiş, çarpıtmayın yahu. Ama evet, İslamda bunun bir açıklaması yok. @Mandırafilozofu kardeşimiz cidden güçlü bir argüman koymuş ortaya. Bakalım antitez çıkarabilecek miyiz? :)
 

Ra's Al Ghul

Yazar
Mesajlar
1,314
Tepki puanı
125
Düşünce
Sünni
İskandinavlar'ın eskiden Valhalla'ya inanması oraya bir peygamberin gelip Hak din İslam'ı anlattığının delilidir. O İskandinav dini de Yahudilik ve Hristiyanlık gibi asırlar içerisinde bozulmuştur. Ama ne kadar bozulsa da hala Tanrı ve cennet inancı kalmıştır.
 

Son konular

Son mesajlar

Üst