İslam'la İlgili Sorular

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Esasen suç bende seninle tartışmaya giriyorum. Anlaman, yorumlaman, analiz yapman tıpkı diğer müslümanlar gibi çok sığ. Ayette cennetin yönlerinden nasıl bahsedilmiş anlamadım."Gılman bir isim, kelime değil.Aynı huriler gibi" ne demek ya. Gılman isminin, huri isminin, veyahutta senin isminin bir kelime anlamı olamaz mı. Gılmanın kelime anlamı da bu : hatta bazı kaynaklarda gılman'ın kelime anlamı; şehvetinden kudurmuş ve duvara tırmanan demektir.
Tartışma o zaman dostum olur mu? O Kaynaklar'da buyur senin olsun.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kur. Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Esasen suç bende seninle tartışmaya giriyorum. Anlaman, yorumlaman, analiz yapman tıpkı diğer müslümanlar gibi çok sığ. Ayette cennetin yönlerinden nasıl bahsedilmiş anlamadım."Gılman bir isim, kelime değil.Aynı huriler gibi" ne demek ya. Gılman isminin, huri isminin, veyahutta senin isminin bir kelime anlamı olamaz mı. Gılmanın kelime anlamı da bu : hatta bazı kaynaklarda gılman'ın kelime anlamı; şehvetinden kudurmuş ve duvara tırmanan demektir.
Aynen ya. Bişey anlatana kadar yoruluyorum. Ondan sonra da cevap veremedi kaçtı oluyor. Laf anlamayana fazla anlatmamak lazım aslında.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Aynen ya. Bişey anlatana kadar yoruluyorum. Ondan sonra da cevap veremedi kaçtı oluyor. Laf anlamayana fazla anlatmamak lazım aslında.
Çok basitçe anlatılan birşeyi bile çarpıtıyorsunuz. Cennetteki hizmetçilerden bahsederken, konuyu eşcinselliğe kadar çekiyorsunuz. Tamam ben anlamıyorum, yanlış analiz yapıyorum..

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
İştahlar'ı kabartmasıyla bir alakası yok. Cennet'in yönlerinden bahsetmiş. Gılman bir isim, kelime değil. Aynı ''huriler'' gibi.
İnsanlar yazmış o ayetleri. Bak o ayete dayanarak Ali Ruhi ne demiş: Kızını piri müganın sen alıp; Oğlunu ben, Öyle bir din ulusu kafire damat olalım
Bunu Yaşar Nuride anlayamadı ve burada homoseksüalite var dedi. Hayır Cennet dediğimiz mefhum bu dünyada başarılarımızın neticeleridir Oğlan yani gılmanlar başarının neticesi yepyeni zevklerimizdir. Mesela kendine son model bir sürat yapan Mercedes almışsın, her hafta eşini yanına alıp Balık restoranda Rakı balık yapıyon yanında da bir kemancı sevdiğin şarkıları çalıyor, sende mırıldanıyorsun, Rüyanda dahi göremeyeceğin güzel ve akıllı ve seni takdir edip seven bir bayan arkadaş ediniyorsun, yurt dışı tatil seyahatleri yapıyorsun Havailerde vs. işte gılman dediğiniz bu zevklerin sevgilerin sembolüdür. Huriler ise başarılar sonucu beynimizde oluşan yepyeni fikir ve düşüncelerdir. Her şey Diriler içindir. Öldükten sonra tahtalı köyde bir şey yok. Boş yere kendinizi kandırmayın.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İnsanlar yazmış o ayetleri. Bak o ayete dayanarak Ali Ruhi ne demiş: Kızını piri müganın sen alıp; Oğlunu ben, Öyle bir din ulusu kafire damat olalım
Bunu Yaşar Nuride anlayamadı ve burada homoseksüalite var dedi. Hayır Cennet dediğimiz mefhum bu dünyada başarılarımızın neticeleridir Oğlan yani gılmanlar başarının neticesi yepyeni zevklerimizdir. Mesela kendine son model bir sürat yapan Mercedes almışsın, her hafta eşini yanına alıp Balık restoranda Rakı balık yapıyon yanında da bir kemancı sevdiğin şarkıları çalıyor, sende mırıldanıyorsun, Rüyanda dahi göremeyeceğin güzel ve akıllı ve seni takdir edip seven bir bayan arkadaş ediniyorsun, yurt dışı tatil seyahatleri yapıyorsun Havailerde vs. işte gılman dediğiniz bu zevklerin sevgilerin sembolüdür. Huriler ise başarılar sonucu beynimizde oluşan yepyeni fikir ve düşüncelerdir. Her şey Diriler içindir. Öldükten sonra tahtalı köyde bir şey yok. Boş yere kendinizi kandırmayın.
Senin düşüncen bu.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Rahmetli Yaşar Nuri cennet için derdiki Kuranda şöyle yazar: Ne tatlı bir uğraş yeridir orası! Uğraş yeri çok önemli sayın @NoTThingLosE uğraş diriler içindir. Ama rahmetli ya bunu düşünmek istemedi yada bulmuştu gerçeği ama açamadı. Şimdi bir zahmet bak bakalım Kuranda böyle bir ayet var mı?

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Rahmetli Yaşar Nuri cennet için derdiki Kuranda şöyle yazar: Ne tatlı bir uğraş yeridir orası! Uğraş yeri çok önemli sayın @NoTThingLosE uğraş diriler içindir. Ama rahmetli ya bunu düşünmek istemedi yada bulmuştu gerçeği ama açamadı. Şimdi bir zahmet bak bakalım Kuranda böyle bir ayet var mı?
Knk ne anlatmak istediğini anlasam.

Arriere

Üye
Düşünce
Alevi
Kıvırmada ustasın. Başka ayet yok dedin, gördüğün gibi var. Şimdi de sadece Lut ile ilgili gelmiş diyorsun. Neyse... :)

Yani Kuranda eşcinselliğe hoşgörü yok diyorsun. Öyle mi? O zaman Kuran hoşgörü sahibi değil demektir bu. O zaman Kuran tehlikeli bir kitaptır. Hoşgörü olmayan bir kitaba insanlar neden inansın ki?
Her şeye hoşgörü göstermek iyiliği değil kusurlu olmayı gösterir. Bu eş cinsellik mevzusunda doğuştan gelen bir şey mi yoksa yaşadığın şeyler doğrultusunda gelişen bir şey mi bu belli değil. Bana modern bilimdeki araştırmalar argüman olarak sunma. Yarın modern bilim aaa biz yeni keşfettik doğal değilmiş ve tedavisi varmış der apışıp kalırsın. Kaldı ki bide şöyle bir şey var: Allah düşüncelerden mesul tutmuyor fiile dökmediğin sürece kendini dizginlediğin sürece sorun yok. O kişinin imtihanı olur.

Düşünce
Ateist
Herkese merhabalar.
- Aklımın yettiğince İslamiyetin mitolojik bir efsane olduğu kanısındayım. Hira dağı efsanesi Eros'un oku kadar anlamlı benim için. Bilmediklerim yanlış bildiklerim varsa öğrenmeye düzeltmeye hazırım. 3 konuya çok takılmış durumdayım ömrümce. Fikir belirtecek arkadaşım varsa memnun olurum.
- Şah damarından yakın olduğunu iddia eden Tanrı araya neden elçi koysun?
- Beni yani kadını yarım kabul eden dine ben nasıl saygı duyabilirim?
- Özgecan'a tecavüz edilirken parçalanıp öldürülürken durdu yukardan öylece izledi mi Tanrı? Mucizeler sadece peygamberlere mi? Bu kadar mı adaletsiz? Kendi yarattığına bu kadar mı düşman?

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Herkese merhabalar.
- Aklımın yettiğince İslamiyetin mitolojik bir efsane olduğu kanısındayım. Hira dağı efsanesi Eros'un oku kadar anlamlı benim için. Bilmediklerim yanlış bildiklerim varsa öğrenmeye düzeltmeye hazırım. 3 konuya çok takılmış durumdayım ömrümce. Fikir belirtecek arkadaşım varsa memnun olurum.
- Şah damarından yakın olduğunu iddia eden Tanrı araya neden elçi koysun?
- Beni yani kadını yarım kabul eden dine ben nasıl saygı duyabilirim?
- Özgecan'a tecavüz edilirken parçalanıp öldürülürken durdu yukardan öylece izledi mi Tanrı? Mucizeler sadece peygamberlere mi? Bu kadar mı adaletsiz? Kendi yarattığına bu kadar mı düşman?
Merhaba ve hoşgeldin. :) Gelelim sorularına.
-Bize o kadar yakın olan Allah neden araya elçi koydu? Mantıklı bir soru evet. Eğer Allah araya elçi koymayıp, kendi varlığını gösterseydi, imtihan olurmuydu? Sınavdayken cevapları kontrol edemezsin. Ama sınav bittikten sonra ''ahirette'' kontrol edeceğiz İnşallah.
-Yine sanırım bir miras davasından kasıt yarım. Kadına miras'ı neden yarım veriyor biliyormusun? Şimdi bir erkeğin kadından daha çok hükmü var. Ve daha çok maddiyata ihtiyacı var. Erkek evini geçindirecek, çocuklarına giyicek alıcak, eve yemek alıcak, kirasını vericek v.s bunlarla hükümlüdür. Kadın'ın böyle bir hükmü yok. Biraz düşününce anlıyorsun zaten. Bu konuda en sevdiğim sözde ''Eşitlik adalet değildir''..
-Yine bu imtihan ile ilgili. Allah herkesin işine mani olsaydı; birisi öldürülürken kurtarsa, tecavüz edilirken kurtarsa, hırsız yapanları durdursa v.s. Bu imtihan olur mu? Yapana zaten cezasını gani gani vereceğini söylüyor. Kuran'da tecavüz ve masum birini öldürmek en büyük günahlardandır.

Düşünce
Ateist
Merhaba ve hoşgeldin. :) Gelelim sorularına.
-Bize o kadar yakın olan Allah neden araya elçi koydu? Mantıklı bir soru evet. Eğer Allah araya elçi koymayıp, kendi varlığını gösterseydi, imtihan olurmuydu? Sınavdayken cevapları kontrol edemezsin. Ama sınav bittikten sonra ''ahirette'' kontrol edeceğiz İnşallah.
-Yine sanırım bir miras davasından kasıt yarım. Kadına miras'ı neden yarım veriyor biliyormusun? Şimdi bir erkeğin kadından daha çok hükmü var. Ve daha çok maddiyata ihtiyacı var. Erkek evini geçindirecek, çocuklarına giyicek alıcak, eve yemek alıcak, kirasını vericek v.s bunlarla hükümlüdür. Kadın'ın böyle bir hükmü yok. Biraz düşününce anlıyorsun zaten. Bu konuda en sevdiğim sözde ''Eşitlik adalet değildir''..
-Yine bu imtihan ile ilgili. Allah herkesin işine mani olsaydı; birisi öldürülürken kurtarsa, tecavüz edilirken kurtarsa, hırsız yapanları durdursa v.s. Bu imtihan olur mu? Yapana zaten cezasını gani gani vereceğini söylüyor. Kuran'da tecavüz ve masum birini öldürmek en büyük günahlardandır.
Merhaba ve hoşbuldum. Karşıt fikirlerinde saygı çerçevesinde fikir alışverişi yapabileceğini görmek beni mutlu etti. Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.
- Allah niye sürekli imtihan etme derdinde peki? Yine aynı soruya takılıyorum kendi yarattığı ile alıp veremediği ne? Niye sürekli sınav halindeyiz. Sonsuz evrenin yaratıcısıysa bütün güç onda ise bu gücü neden sınav yaparak sürekli imtihan ederek geçirsin? Üstelik herkes aynı sınavdan sorumlu değil. Ahiret.... Eğer varsa bana soracak tabi neden sınavlardan başarısızsın diye? Bende ona soracağım sen neden bu kadar adaletsizsin diye?
- Kastım sadece miras değil. Şahitlikte 2 kadının 1 erkeğe denk tutulması ne demek? Kaburga kemiği mevzusu kuran da var mı emin olmadığım için değinmiyorum bile. Bu arada bir konuyu tam idrak edemedim Evini geçindiren kadın yokmu? Çocuklarına giyecek eve yemek alacak kirasını verecek ve diğer tüm sorumluluklar biz kadınların annelik içgüdüsü gereği daha çok sırtlandığımız sorumluluklar değil mi? Kadının nasıl böyle bir hükmü yok dersiniz :) Eşitliğin adalet olmadığını erkek fiziksel güçlüdür kadın duygusaldır gibi özelliklerde kabul edebilirim.
- Allah günah yazınca giden geri geliyor mu? Kalanın acısı hafifliyor mu? Ben Allah bunları neden durdurmuyor neden kurtarmıyor demiyorum ki. Neden izin veriyor? Gökten koç indiren Tanrı dan bahsediyoruz?

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Merhaba ve hoşbuldum. Karşıt fikirlerinde saygı çerçevesinde fikir alışverişi yapabileceğini görmek beni mutlu etti. Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.
- Allah niye sürekli imtihan etme derdinde peki? Yine aynı soruya takılıyorum kendi yarattığı ile alıp veremediği ne? Niye sürekli sınav halindeyiz. Sonsuz evrenin yaratıcısıysa bütün güç onda ise bu gücü neden sınav yaparak sürekli imtihan ederek geçirsin? Üstelik herkes aynı sınavdan sorumlu değil. Ahiret.... Eğer varsa bana soracak tabi neden sınavlardan başarısızsın diye? Bende ona soracağım sen neden bu kadar adaletsizsin diye?
- Kastım sadece miras değil. Şahitlikte 2 kadının 1 erkeğe denk tutulması ne demek? Kaburga kemiği mevzusu kuran da var mı emin olmadığım için değinmiyorum bile. Bu arada bir konuyu tam idrak edemedim Evini geçindiren kadın yokmu? Çocuklarına giyecek eve yemek alacak kirasını verecek ve diğer tüm sorumluluklar biz kadınların annelik içgüdüsü gereği daha çok sırtlandığımız sorumluluklar değil mi? Kadının nasıl böyle bir hükmü yok dersiniz :) Eşitliğin adalet olmadığını erkek fiziksel güçlüdür kadın duygusaldır gibi özelliklerde kabul edebilirim.
- Allah günah yazınca giden geri geliyor mu? Kalanın acısı hafifliyor mu? Ben Allah bunları neden durdurmuyor neden kurtarmıyor demiyorum ki. Neden izin veriyor? Gökten koç indiren Tanrı dan bahsediyoruz?
Ne demek sizin gibi anlayışlı ateist'lerde beni mutlu ediyor. Estağfirullah sorularınız için ben teşekkür ederim :).
-Yaradılış gereğimiz bu. Bizimle bir alıp veremediği yok. Bizi sınav etmesi için bir güç göstermesine bile gerek yokki ''ol'' dese oluyor :). Aynı sınavdan sorumlu değil dediğin yeri biraz daha açarmısın, ve adalet kısmını.
- Bak şahitlik konusunda konu ''eşitlik'' değil ''adalettir''. Bu idrak etmesi biraz zor bir konu. Burdan okuyarak umarım anlayacaksın https://www.fehmiuyar.net/chapter/islam-sahitlikte-iki-kadini-bir-erkege-esit-tutuyor-yalani.html. Sanırım kaburga kemiği ile ilgili bir durum yok. Konu sanırım Havva validemizin, Adem'den yaratılmış olmasıyla ilgili bir yanlış anlaşılma. Zümer suresinde geçiyor. “O sizi tek bir nefisten yarattı ve eşini de ondan var etti… (Zümer/6)” Ayette geçen nefis kelimesi'nin anlamı ''can, ruh, hayat, varlık'' anlamı taşır. Kuran'da ilk yaratılan Hz Adem'dir. Hz Havva validemiz ona eş olarak sonradan gelmiştir. Burda kaburga kemiğiyle ilgili birşey yok. Bak aslında konuyu şu şekilde değerlendirebiliriz: Arapça’da “minhâ” ibaresindeki “min” harfi cinse işaret etmektedir. Kur’ân’ın çeşitli sûrelerinde yer alan benzer tabirler “sizin cinsinizden” manâsında kullanılmıştır: “Size kendi nefsinizden kendisiyle huzura kavuşabileceğiniz eşler yaratıp aranıza sevgi ve merhamet koyması O’nun delillerindendir. (Rûm/21)”, “Allah, sizin için kendi nefislerinizden eşler yaratmış ve kendi eşlerinizden size oğullar ve torunlar vermiş, sizi temiz azıklarla donatmıştır. (Nahl/72)”, “Size, kendi nefsinizden, sıkıntıya uğramanız kendisine ağır gelen, size düşkün, mü’minlere karşı müşfik, merhametli bir peygamber gelmiştir. (Tevbe/128)Diğer yandan, Arapça’da kelimeler müzekker (eril) ve müennes (dişil) olarak belirlenmiştir. Dişiye yönelik zamirler “hâ” şeklinde, erkeğe yönelik zamirler “hû” şeklindedir. Söz konusu ayetlerde geçen “minhâ” ifadesi “ondan” anlamına gelmektedir. Burada “o” ile kastedilen nefistir. Zira nefis, dişil bir kelimedir, yani “o nefisten” denmektedir. Nefis; yukarıda belirtildiği üzere, öz/cevher gibi anlamlara gelmektedir. Bu mânâda, Cenâb-ı Hak, Hz. Havva’yı, Hz. Âdem ile aynı mahiyetten, aynı özden, aynı cevherden yaratmıştır. Söz konusu âyetin “Ey insanlar” hitabı ile başlaması da, kadın ile erkek arasındaki söz konusu ortak insanî niteliğe işaret etmektedir. Erkek ve kadın, ikisi de aynı kökten, aynı cinsten, aynı özdendir; biri öbürünün tamamlayıcısı, eşidir. Allah erkeğin eşini de onun cinsinden kılmıştır ki, huzur ve sükûn ortaya çıksın. Kaburga kemiği mevzuzu ise, kadınların kırılgan olduğu ile ilgilidir. Hatta ilgili hadiste "Kadın eğe kemiği gibidir. Eğer onu doğrultmaya kalkarsan kırılır. Mutlu olmak istersen o eğrilikle birlikte kabul et." (Buhârî, Nikâh, 79). Kadın erkek eşitliğine kafan takılıyor ise, sana birsürü ayet atarım eşitliğe, kadına verilen değere dair. Zaten en basit'i Kuran indikten sonra (cahiliye döneminden önce ve sonraki) dönemi karşılaştırmaktır.
-Neden izin veriyor? Allah bize özgür irade vermiş. Eğer yapıcağımız şeyleri kısıtlasa (engellese) ne anlamı kalırdı özgür irade'nin. Allah insanları kendisine ibadet etsinler diye yaratmış ve kötülüklerden, fuhşiyattan, azgınlıklardan uzak durmasını emretmiş ve buna uymayanları şiddetli bir azabla cezalandıracağını buyurmuş ve yüz binden fazla peygamber göndererek insanları her hususta ikaz etmiştir zaten. Giden geri geliyor mu? ''Her can ölümü tadıcıdır. (Ondan) sonra bize döndürüleceksiniz.'' Ankebut 52. Burda gidenin gitmesi v.s söz konusu değil. Allah izin vermese, imtihan olmaz. Sen sınavda 2+2=5 yazsan, Öğretmenin buna izin vermese diğer çocuklara haksızlık olmaz mı? Biliyorum imtihan konusundan sıkılıyorsunuz ama, yaradılış gereğimiz bu. Ahiret (sonsuz) hayatı düşünürsek. Burda yaşadıklarımız bizim için hiçbir şeydir.

Elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım. Eğer anlamadığın veya karşı bir görüşün olduğu yer olursa, yine elimden geldiğince cevaplayacağım :).

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Hatta ilgili hadiste "Kadın eğe kemiği gibidir. Eğer onu doğrultmaya kalkarsan kırılır. Mutlu olmak istersen o eğrilikle birlikte kabul et." (Buhârî, Nikâh, 79). Kadın erkek

Benu bu hadisi "Kadınlara hayırhah olun, zira kadın bir eyeği kemiğinden yaratılmıştır. Eyeği kemiğinin en eğri yeri yukarı kısmıdır. Onu doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi hâline bırakırsan eğri halde kalır. Öyleyse kadınlara hayırhah olun." [Buharî, Nikâh 79, Enbiya 1, Edeb 31, 85, Rikâk 23; Müslim, Radâ 65, (1468); Tirmizî, Talâk 12, (1188).] olarak buldum.
Ayrıca;
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Kadın bir kaburga kemiğinden yaratılmıştır! Dilediğin bir tarz üzere doğru olamaz! Eğer ondan istifade etmek istersen, onda bu eğrilik olduğu halde ondan istifade edersin! İsteğine göre onu doğrultmak istersen onu kırarsın! Onun kırılması ise boşanmasıdır!”
Müslim 1468/59, Ebu Avane 4501, Humeydi 1168, İbni Hibban 4179, Begavi Mesabih 2416

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hatta ilgili hadiste "Kadın eğe kemiği gibidir. Eğer onu doğrultmaya kalkarsan kırılır. Mutlu olmak istersen o eğrilikle birlikte kabul et." (Buhârî, Nikâh, 79). Kadın erkek

Benu bu hadisi "Kadınlara hayırhah olun, zira kadın bir eyeği kemiğinden yaratılmıştır. Eyeği kemiğinin en eğri yeri yukarı kısmıdır. Onu doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi hâline bırakırsan eğri halde kalır. Öyleyse kadınlara hayırhah olun." [Buharî, Nikâh 79, Enbiya 1, Edeb 31, 85, Rikâk 23; Müslim, Radâ 65, (1468); Tirmizî, Talâk 12, (1188).] olarak buldum.
Ayrıca;
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Kadın bir kaburga kemiğinden yaratılmıştır! Dilediğin bir tarz üzere doğru olamaz! Eğer ondan istifade etmek istersen, onda bu eğrilik olduğu halde ondan istifade edersin! İsteğine göre onu doğrultmak istersen onu kırarsın! Onun kırılması ise boşanmasıdır!”
Müslim 1468/59, Ebu Avane 4501, Humeydi 1168, İbni Hibban 4179, Begavi Mesabih 2416
İlk kaynak her zaman Kuran'dır. Hadis eğer Kuran'a uygunsa kabul edilir. Ben ilgili hadis'i yaratılış konusuyla ilgili değil ''kadına verdiği değer'' yüzünden attım.

Üst Alt