Kabe'yi Fransız Askerleri Kurtardı

Macit

☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
102
Tepki puanı
64
Düşünce
Agnostik
Tarih 1979 yılının ramazan ayı. İslam dünyasının en kutsal yeri ve kalbi olan Kabe, Suudi rejimine karşıt yaklaşık 500 kişilik bir grup tarafından basılmış, yüzden fazla insan rehin alınmış, 2 hafta boyunca kuşatma altında kalmış ve akabinde ilginç olaylar zinciriyle teröristlerden temizlenmişti...

20 Kasım 1979 sabahı, Kabe'ye sabah namazını kılmaya gelenler bir anda "Allahuekber" nidaları ve silâh sesleri işittiler. Baskıncıların Kabe'deki ses sistemini ele geçirmelerinden hemen sonra, liderleri mikrofonun başına geçti. "Mehdî'nin geldiğini" söyledi, Suudi rejimini şeriatı terketmekle suçladı, yanında bulunan kayınbiraderi Muhammed el Kâhtânî isimli genci "Mehdî" olarak tanıttı ve Mehdî'ye biat edilmesini istedi.

Liderin ismi, Cuheyman ibn Muhammed ibn Seyf el Uteybî idi. Baskının hazırlıkları çok önceden başlamış, Kabe'nin altında bulunan eski devirlerden kalma yüzlerce metrelik dehlizlere aylar boyunca gizlice silâh, mühimmat ve yiyecek depolanmış, dehlizlerin şehre giden uzantıları, meselâ Ecyad Kalesi'ne uzanan yeraltı yolları da tutulmuş ve baskından sonra güvenlik kuvvetlerinin Haremi-Şerif'e girmeleri imkânsız hale getirilmişti.

kabeyi-fransiz-askerleri-kurtardi.jpg

Minarelere çıkan baskıncılar, Kabe'yi çeviren Suudi askerlerin her hareketini görebiliyor ve alınan her tedbire kurşunla karşılık veriyorlardı. Birliklerin avluya girebilmelerini bir tarafa bırakın, Harem-i Şerife yaklaşmaları bile mümkün değildi. Kabe'nin arka tarafına hâkim olan Ebu Kubays Dağı da baskıncıların elindeydi, yani Kabe tamamen işgal altındaydı.

Olup bitenleri kendi başlarına halledemeyeceklerini farkeden Suudi yönetimi, Pakistan'dan destek istedi ama Mekke'ye sevkedilen Pakistan askerleri de hiçbirşey yapamadılar. Bunun üzerine, Fransa'dan antiterör birlikleri talep edildi. Ama, gayrimüslimlerin Mekke'ye girmeleri dinen yasaktı.

Yasak, Mekke Kadısı Bin Bas'ın verdiği bir fetva ile halledildi, Fransız askerlere Mekke'ye varmalarından önce kâğıda yazılmış Kelime-i Şehadet okutuldu, böylece güya Müslüman oldukları kabul edildi ve Mekke'ye getirilerek Kabe'nin etrafına yerleştirildiler.

cuheyman-el-uteybi.jpg

Cuheyman el Uteybî

Baskın, işte bu Fransız birlikleri tarafından ama akla zor gelecek bir şekilde sona erdirildi: O günlerde Mekke'nin su şebekesi yenileniyor ve şehrin her tarafına geniş borular döşeniyordu. Su şebekesinin planları değiştirildi, borular Kabe'ye ve Harem'i Şerifin altındaki dehlizlere uzatıldı, sonra içeriye tonlarca metreküp su basıldı, suya elektrik verildi ve antiterör timlerine suda yüzmeye başlayan cesetleri toplamak kaldı.

Suudiler, baskının lideri Cuheyman el Uteybî ile birkaç adamını sağ olarak ele geçirdiler ve Bin Bas'ın fetvası ile taksit taksit doğradılar. Önce kolları, sonra ayakları ve en nihayet kafaları kesildi ve iki hafta devam eden baskın böylece şeklen son bulmuş oldu.

Ama, 1979'un 20 Kasım'ında başlayan olayın sebepleri ve ardında kimlerin bulunduğu hiçbir zaman resmen açıklanmadı. Sonraları, işin içerisinde bazı Suudi prenslerinin de yer aldığı, ama zamanın kralı Halid'in prensleri cezalandırmaktan çekindiği ve bazılarını sadece sürgüne göndermekle yetindiği öğrenildi, hepsi bu kadar. Kabe'de 1979 senesinin Kasım'ı ile Aralık'ında yaşananların üzerindeki esrar perdesi hâlâ örtülü duruyor ve aralanacağı günü bekliyor...

Kaynak: Murat Bardakçı'nın Haber Türk gazetesindeki 1 Aralık 2009 tarihli ve ''Tam 30 yıl oldu Kabe baskını esrarını hâlâ muhafaza ediyor'' isimli köşe yazısı.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
1,756
Tepki puanı
1,021
Düşünce
Agnostik
Hani Allah Kabeyi koruyordu? Kabeyi Allah değil, Fransız askerleri kurtarmış. İslamın düştüğü şu rezilliğe bak ya. :D İslamın palavra olduğunun bi ispatı daha...
 
Mesajlar
34
Tepki puanı
26
Düşünce
Ateist
“Hani biz Kabe’yi insanlara vaktiyle bir sevap mahalli ve emin bir sığınak yapmıştık. Siz de Makam-ı İbrahim’den namaz kılacak bir yer edinin.”(Bakara, 2/125)

Bu ayet güme gitti o zaman. :D
 

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,284
Tepki puanı
611
Düşünce
Ateist
Beyler şimdi şöyle bir şey diyeceğim:
Bu olayın görünen tarafı. Bir de bunun görünmeyen tarafı da vardır illa. Ve bu olay bana çok garip geldi.Bu işte bir iş var ama. Neyse...

Beyler bir de Fransız askerleri neden Kabe'yi korusunlar ki garip değil mi? Ayrıca Fransızlar o kağıtta yazılanları neden okudular. Sonuçta kimse dinini bir anda değiştirmek istemez.
 
Üst