Kader Sorunsalı

Haim

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
∆Tanrı iyidir
-Tanrı herşeyi bilir
-Her şeyi istisnasız tanrı yarattı
+Cehennemlik insanlar var
+Tanrı onların ne olacağını biliyordu ve yarattı
*Tanrı istisnasız her şeyi yarattığı için cehennemliği özellikle öyle yarattı
*Tanrı birilerini yakmak için yarattı
∆'Tanrı iyi değildir.

İskender

Üye
Düşünce
Agnostik
Evet cehennem neden var. Allah kötülük işleyecekleri biliyordu. O halde neden insanları yaratıp onları cehenneme atacak. Allah işkence yapmaktan hoşlanıyor sanırım. :D

Haim

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Evet cehennem neden var. Allah kötülük işleyecekleri biliyordu. O halde neden insanları yaratıp onları cehenneme atacak. Allah işkence yapmaktan hoşlanıyor sanırım. :D
Bunu adalet isteriz diyen müslümanlar savunuyor birde
Peki şu nasıl:Yanlış dine inanmış herkesi doğru dine inanmışların hizmetine versin cennette bir süre sonra onlarda cennet hayatı yaşasın al sana adalet Allah tan daha mı merhametliyim ne

İskender

Üye
Düşünce
Agnostik
Bunu adalet isteriz diyen müslümanlar savunuyor birde
Peki şu nasıl:Yanlış dine inanmış herkesi doğru dine inanmışların hizmetine versin cennette bir süre sonra onlarda cennet hayatı yaşasın al sana adalet Allah tan daha mı merhametliyim ne
Sen Allahtan daha methametlisin yaw :D

Timur

Üye
Düşünce
Ateist
Kendi iradem olmadan dünyaya geldim ve burada yaşıyorum. Sonra kendi iradem olmadan ölüp gideceğim. Peki o zaman dünyada yaptığım fiillerden neden sorumlu tutuluyorum. Yani kısacası iradem olmadan geldiğim bir dünyadaki fiillerimden sorumlu tutuluyorum. Bu nasıl adalet.

Cengiz34

Üye
Düşünce
Agnostik
Allah insanların cehenneme gideceğini bildiği halde bu insanları neden yaratıyor? İnsanlara acı çektirmekten zevk mi alıyor acaba? :s

Boyla Kutlug

Üye
Düşünce
Ateist
İslamda allah'ın dilemesi dışında, insanlar kendi talimatlarını asla gerçekleştiremezler. ama bakıyoruz aynı islamda dua diye bir ibadet var. Evvelde kaderi yazan allah, duayı işiterek, sonradan duaya cevap verecek olan da yine allah. Mümin kulların duasını işitip dua'ya cevap verecek olsa allah, o zaman kaderde kendi yazdığını değiştirecek, müminlerin kendi isteği olan kaderi yazmış olacak ki bu ikileme düşmemek için allah duaları kabul etmiyor. Ben allahım ve kaderde ne yazdıysam o olur diyor. insanların duasına göre kaderlerini silip tekrardan yazamam diyerek duaları umursamıyor.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Aynen bu duanın hiçbir işe yaramadığı açık. Ayrıca dediğin gibi duayı kabul etmek, allah açısından kaderi değiştirmek olur. Bu da paradokstur.

Coolumsu

Üye
Düşünce
Muvahhid
İnsanlar cehenneme kendi amelleri yüzünden giderler. Allah insanları imtihan etmek için yarattı, cehenneme atmak için değil.. Kazananlar olduğu gibi kaybedenlerin olması da doğaldır.

Kemal

☆☆☆☆
Disiplin Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
İnsanlar cehenneme kendi amelleri yüzünden giderler. Allah insanları imtihan etmek için yarattı, cehenneme atmak için değil.. Kazananlar olduğu gibi kaybedenlerin olması da doğaldır.
Bu tamamen bir varsayım. Tanrı insanları neden imtihan etsinki?