kafamı karıştıran bir konu

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Selam arkadaşlar kafası karışık bir genç olarak bazı sorularını forumda size sunmak istiyorum. Kendimi teist veya non-teist olarak tamamlayamamakla birlikte teizmden tam kopamamın belli birkaç sebebi var bugün onlardan bir tanesini mümkünse çürütmenizi veya kanıtlamanızı rica ediyorum. Hepimizin de bileceği üzere ayın yarılması peygamberin en büyük mucizesidir. Şahsım adıma islamdan git gide uzaklaşmış birisi olarak (kopmuş diyebiliriz) kafamı karıştıran en büyük şey bu olagelmiştir. Şimdi aranızdan bazıları bununla dalga geçebilir fakat geçenlerde bir arkadaşımın attığı kaynaklardan önce ben de sizin gibi saçma buluyordum bu olayı. Peygamber asla yaşamadı veya kuran değiştirildi gibi argümanlardansa başka yollarla çürütmenizi rica ediyorum. Şimdi gelelim kaynaklara.

MAYA TABLETLERİ.

Mayalılar bildiğiniz üzere amerikan yerlileridir ve avrupalılar akın etmeden önce dünyayla herhangi bir bağı olmayan yerlilerdir. Ayın yarılmasının kanıtlarını ilk olarak onların yazdığı hiyeografilerden görüyoruz.

Maya mitolojisinde tavşan ay demektir. Aşağıya ekleyeceğim resimlerde tavşanın suratının ikiye bölündüğünü görebiliriz. Bu resmin yapılış tarihi 600 ile 900'lü yıllar arasıdır. Yukarıda kaynağını bıraktım.

ÇİN KUTLAMALARI.

Çinde her yıl mooncake kutlamaları yapılır, ay şeklinde keklerdir. İki parçaya bölünerek yenir.

Harf kotası doğduğundan diğer kaynakları aşağı ekleyeceğim

Umarım sağlıklı bir tartışma ortamı olur iyi günler

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Görürsün çok normal nuh tufanı masalınıda hemen hemen tüm dinlerde görürsün islama özel değil.
Genelde ateistlerin bu olayı eleştirirken ki en büyük argümanı bu olaya dair herhangi bir yerde kayda geçmemiş olması. Bu bariz bir şekilde kaydının olduğunu kanıtlamıyor mu? Bu beni tatmin eden bir açıklama değil ne yazık ki. Bunu masal olarak kestirip atacaksak eğer bunun islamdan daha çok öncesinde yer alan bir şey olduğunu kanıtlamak gerek.

Yazan tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İnsanların hayalleri her yerde benzeştir. Ay büyük bir kaşar peynirine benzetilir ve bir kaşar peyniri tekeri de yeneceğinde önce tabii ki bıçakla bölünür.

Zaten Arapçada "ay yarıldı" bir deyimdir. Olmayacak bir şey oldu demektir. Yani hayal edilen ama olmayan şey oldu anlamına gelir.

Kuran'da da ayın yarıldığı açıkça iddia edilmemiş, ima edilmiştir. Çünkü Kuran yazarları bunun bir deyim olduğunu elbette biliyorlardı. Deyimi gerçek olarak sunmuşlar demesinler diye açıkça gerçekten ay yarıldı diye iddia etmediler. Ama isteyenin, mucize arayanın böyle de anlayabileceği şekilde bir imada bulundular.

Yani isteyen deyim kullanılmış diyebileceği gibi isteyen de gerçekten aya yarılmış anlasın istediler. Buna şark kurnazlığı veya aslında şark sahtekarlığı diyoruz.

Șey...ııı...tamam

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Selam arkadaşlar kafası karışık bir genç olarak bazı sorularını forumda size sunmak istiyorum. Kendimi teist veya non-teist olarak tamamlayamamakla birlikte teizmden tam kopamamın belli birkaç sebebi var bugün onlardan bir tanesini mümkünse çürütmenizi veya kanıtlamanızı rica ediyorum. Hepimizin de bileceği üzere ayın yarılması peygamberin en büyük mucizesidir. Şahsım adıma islamdan git gide uzaklaşmış birisi olarak (kopmuş diyebiliriz) kafamı karıştıran en büyük şey bu olagelmiştir. Şimdi aranızdan bazıları bununla dalga geçebilir fakat geçenlerde bir arkadaşımın attığı kaynaklardan önce ben de sizin gibi saçma buluyordum bu olayı. Peygamber asla yaşamadı veya kuran değiştirildi gibi argümanlardansa başka yollarla çürütmenizi rica ediyorum. Şimdi gelelim kaynaklara.

MAYA TABLETLERİ.

Mayalılar bildiğiniz üzere amerikan yerlileridir ve avrupalılar akın etmeden önce dünyayla herhangi bir bağı olmayan yerlilerdir. Ayın yarılmasının kanıtlarını ilk olarak onların yazdığı hiyeografilerden görüyoruz.

Maya mitolojisinde tavşan ay demektir. Aşağıya ekleyeceğim resimlerde tavşanın suratının ikiye bölündüğünü görebiliriz. Bu resmin yapılış tarihi 600 ile 900'lü yıllar arasıdır. Yukarıda kaynağını bıraktım.

ÇİN KUTLAMALARI.

Çinde her yıl mooncake kutlamaları yapılır, ay şeklinde keklerdir. İki parçaya bölünerek yenir.

Harf kotası doğduğundan diğer kaynakları aşağı ekleyeceğim

Umarım sağlıklı bir tartışma ortamı olur iyi günler
Çin kutlaması Zhou Hanesi'nin(M.Ö 1045-M.Ö321) bir çeșit kutlamasıymıș.
Bilimsel makale bulamadım kusura bakma.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Genelde ateistlerin bu olayı eleştirirken ki en büyük argümanı bu olaya dair herhangi bir yerde kayda geçmemiş olması.

Hayır. Biz böyle bir şey söylemiyoruz. Ateizmin bu konudaki argümanı, Ay'ı yaracak hiç bir şeyin, hiç bir gücün, hiç bir kuvvetin, hiç bir etkenin olmadığı, Ay'ın yarılmasının olanaksız olduğu şeklindedir. Faraza Allah diye bir şey olsa bile o da Ay'ı yaramaz. Bu olanaksızdır. Ay'ı yarmanın hiç bir yolu yoktur. Böyle bir şey olamaz.

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
İnsanların hayalleri her yerde benzeştir. Ay büyük bir kaşar peynirine benzetilir ve bir kaşar peyniri tekeri de yeneceğinde önce tabii ki bıçakla bölünür.

Zaten Arapçada "ay yarıldı" bir deyimdir. Olmayacak bir şey oldu demektir. Yani hayal edilen ama olmayan şey oldu anlamına gelir.

Kuran'da da ayın yarıldığı açıkça iddia edilmemiş, ima edilmiştir. Çünkü Kuran yazarları bunun bir deyim olduğunu elbette biliyorlardı. Deyimi gerçek olarak sunmuşlar demesinler diye açıkça gerçekten ay yarıldı diye iddia etmediler. Ama isteyenin, mucize arayanın böyle de anlayabileceği şekilde bir imada bulundular.

Yani isteyen deyim kullanılmış diyebileceği gibi isteyen de gerçekten aya yarılmış anlasın istediler. Buna şark kurnazlığı veya aslında şark sahtekarlığı diyoruz.
Hocam sizin dediğiniz gibi kabul edeceksek eğer kamer suresinin kalanını yok saymamız gerek. Surenin devamında buna tanık olan arapların buna olan tepkilerini görüyoruz. Ayrıca dediğim şeyi tasdikleyen hadislerde var ,tüm tefsircilerde bunu yaşanmış kabul etmiş. Bu adamlar arapçanın tüm inciğini bilen adamlar ,nasıl sizin düşündüğünüz gibi deyim olduğunu düşünmemişler? Ayrıca bana ay yarıldı deyiminin olmayacak bir şey olduğunun anlamına geldiğini hangi sözlükten aldığınızı söyleyebilir misiniz?

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Hayır. Biz böyle bir şey söylemiyoruz. Ateizmin bu konudaki argümanı, Ay'ı yaracak hiç bir şeyin, hiç bir gücün, hiç bir kuvvetin, hiç bir etkenin olmadığı, Ay'ın yarılmasının olanaksız olduğu şeklindedir. Faraza Allah diye bir şey olsa bile o da Ay'ı yaramaz. Bu olanaksızdır. Ay'ı yarmanın hiç bir yolu yoktur. Böyle bir şey olamaz.
Her şeye gücü yeten bir güçten bahsediyoruz hocam. Tüm evreni yaratan bir güç, ayın yarılmasının getireceği olası sonuçları neden önleyemesin. Burada konuştuğumuz şey tanrı mahalle muhtarı değil sonuçta. Ayrıca ateistler derken tüm non-teistleri kasdettim.

Șey...ııı...tamam

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Önce sen bu gücü bize bir göster ondan sonra tartışalım.
Ayı bir kere ikiye yaran yine yarar buyursun yarsın.
Bence bu düșünce biçim çok da doğru değil ama kanıt diye gösterilen șeyler bizim için mantıklı değil e madem öyle ay yarık kalsaydı da yüz binlerce yıl tartıșmasız varlığı kabul edilseydi gibi bir argüman seviyesindedir bana göre yani amacından sapmıștır argüman

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
ay yarıldı deyiminin olmayacak bir şey olduğunun anlamına geldiğini hangi sözlükten aldığınızı söyleyebilir misiniz?

Yanlış hatırlamıyorsam eski Arap şiirinin önemli isimlerinden Kab ibni Ubey olsa gerek, bir şiirinde çok güzel bir kız görüp aşık olduğunu anlatırken bu deyimi kullanıyor. Bu şiirin tamamını okumuştum, araştırılsa bulunur. Bu bilinen meşhur bir bilgi. Arapça bilenler bunu bilir.

Kuran'da ise şakkal kamer ifadesinden sonra gelen ifadeleri okuduğunda imalı anlatımı açıkça görürsün. Açıkça mucize olarak ay yarıldı iddiası yoktur. Örneğin Ebu Talib'in yetiminin sihri semaya da tesir etti dedikleri filan Kuran'da yazmaz. Bu hadis olarak uydurulmuştur. Hadisler tamamen uydurma olduğu için hadis uydurularak her türlü yalan elbette söylenmiştir. Bu demek değil ki Kuran uydurma değil. O da elbette uydurma ama onun son şekli verildikten sonra artık değişmemesi söz konusu.

Tefsirci ve hadisçiler bir konuyu süslemek için o kadar sahtekarlık yaparlar ki, bu hiç bir şey. İslam dediğin zaman bir yalan şatosundan bahsettiğini bileceksin. Baştan sona tamamen yalanlardan örülmüş bir yalanlar ağıdır.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Her şeye gücü yeten bir güçten bahsediyoruz hocam.

Öyle bir güç yoktur. Bu olanaksızdır. Allah diye bir şey yoktur, çünkü olması olanaksızdır. Bu allah dediğin uydurma şey, hangi fizik kuvvetini kullanıp da Ay'ı ikiye yaracak, açıklar mısın? Eliyle mi yaracak?

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Örneğin insanın çamurdan yaratıldığı miti de dünyada yaygındır. Bu mitin yaygınlığı, insanların bunu birbirlerinden duydukları veya birinin hepsine öğrettiği anlamına gelmez.

Hiç elinize kil çamuru aldınız mı? Almadıysanız kilden bir heykel yapmayı deneyin. O kilin kıvamı, parmaklarınızın arasından kayması, parmaklarınızla ona istediğiniz şekli vermeniz, sizde yaratıcılık, sanat duygusunu uyandıracaktır.

Çocukken oynadığımız oyun hamurlarına benzemez. Kil, adeta canlı gibi parmaklarınızın arasında kayarak hareket ediyor sanırsınız. Ben ilk kez kil hamurunu ellerime aldığımda gülmeye başladım. O an insanların neden çamurdan yaratıldıkları gibi saçma sapan bir mite inandıklarını derhal anladım. Bilim olmasa ben de inanırdım!

Tavsiye ederim. Kil hamuru ile oynayın ve yaratıcılık duygusunu tadın, neden dünyanın her yerinde insanların çamurdan yaratıldıkları mitine inandıklarını hissedin.

Tabii tufan inancı da böyle. Bunu dünyanın her yerinde her kültürün hayal etmiş olması çok normal.

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Hepimizin de bileceği üzere ayın yarılması peygamberin en büyük mucizesidir.
Kuran'da Muhammed'in ayı yardığı filan yazmaz..
Kuran'da İslam peygamberi yoktur..
Kuran'da 4 defa geçen Muhammed ifadesi İSA için kullanılmıştır..

Hadislerde geçen bu tarz ifadeleri artık ilahiyatçılar bile kabul etmiyorken,bu tarz hadisler üzerinden akıl yürütmek doğru değildir..

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Yanlış hatırlamıyorsam eski Arap şiirinin önemli isimlerinden Kab ibni Ubey olsa gerek, bir şiirinde çok güzel bir kız görüp aşık olduğunu anlatırken bu deyimi kullanıyor. Bu şiirin tamamını okumuştum, araştırılsa bulunur. Bu bilinen meşhur bir bilgi. Arapça bilenler bunu bilir.

Kuran'da ise şakkal kamer ifadesinden sonra gelen ifadeleri okuduğunda imalı anlatımı açıkça görürsün. Açıkça mucize olarak ay yarıldı iddiası yoktur. Örneğin Ebu Talib'in yetiminin sihri semaya da tesir etti dedikleri filan Kuran'da yazmaz. Bu hadis olarak uydurulmuştur. Hadisler tamamen uydurma olduğu için hadis uydurularak her türlü yalan elbette söylenmiştir. Bu demek değil ki Kuran uydurma değil. O da elbette uydurma ama onun son şekli verildikten sonra artık değişmemesi söz konusu.

Tefsirci ve hadisçiler bir konuyu süslemek için o kadar sahtekarlık yaparlar ki, bu hiç bir şey. İslam dediğin zaman bir yalan şatosundan bahsettiğini bileceksin. Baştan sona tamamen yalanlardan örülmüş bir yalanlar ağıdır.
Nereye bakarsam bakayım Kab ibni Ubey'in arap şiirinin en önemli ismi olmasını bırak ,şair olduğunu yazdığını bile görmedim neyse konumuz bu değil zaten.

Araplara kendi dillerini öğreten türk arap dili bilimcisi Zemahşeri bile böyle yorumlamış, açıkçası sizin dedikleriniz bana tatmin edici gelmedi.

Hadis meselesine gelirsek, tüm hadisleri reddetmenin doğru olmadığını düşünüyorum.

1400 yıldır mucize olarak bahsedilen bir olayı deyim biçimine sokmanın mantıklı olmadığını düşünüyorum.

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Kuran'da Muhammed'in ayı yardığı filan yazmaz..
Kuran'da İslam peygamberi yoktur..
Kuran'da 4 defa geçen Muhammed ifadesi İSA için kullanılmıştır..

Hadislerde geçen bu tarz ifadeleri artık ilahiyatçılar bile kabul etmiyorken,bu tarz hadisler üzerinden akıl yürütmek doğru değildir..
Muhammed suresi 2.ayette geçiyor ismi bu arada. Orada geçen muhammed isminin isayı kasdettiğini nereden çıkardınız anlamadım. Ayrıca modernistler dışında bu olayı kabul etmeyen tek bir islam alimi görmedim.

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Arkadaşlar lütfen gönderdiğim linkteki kaynakları inceleyelim. Buraya yazma amacım o linkte yazan şeylerin yalanlamasını istememdi.

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Söylediği şeyleri zaten bilerek bu konuyu başlattım. Yukarıda attığım linkte ona karşı olan argümanlar var ve amacım bunların çürütülmesi. Ayrıca sonda "muhammed 100 yıl sonra kıyamet kopacak dedi" olarak attığı argümanda yalan bizzat hadisi kontrol ettim yok öyle bir şey

Son konular

Son mesajlar