kafamı karıştıran bir konu

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Yani konuyu iyice açalım: Kuran'da yazsaydı ki "kafirler üzerine çok gelince kulumuz ve elçimiz Muhammed'e vahyettik ki parmağını Ay'a uzat ve uzattı. Parmağını indirince Ay ikiye ayrıldı. Kafirler bu yetimin sihri artık göğe de tesir etti dediler"

Şimdi bunlar tefsirlerde ve hadis kitaplarında yazıyor. Kuran'da yazmıyor böyle açıkça. Sadece şark kurnazlığı yapılıp ima ediliyor.

Ayrıca Kuran uzun bir süreçte Hristiyan apokratiflerinden (mezhep risaleleri) derlenmiş olduğu için yazım tarihi belirsiz. Bu apokratifler bayağı eski de olabilir. Bunlar Kuran'a son şekil verildikten sonra imha edilmişlerdir.
Hadislerle nakledilen şiirleri kabul ediyorsun fakat ayın yarılmasının geçtiği hadisleri kabul etmiyorsun,bu bir çelişki değil midir?

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben de diyorum ki bu deyimin anlamını hangi sözlükten aldığını göster. Sen de buna karşılık cahiliye şiirlerinden bir örnek attın. Ben de bunun üzerine cahiliye şiirlerinin yalan olduğu barizdir ve senin hadislere karşı olan tutumunun şiirlere olan tutum ile aynı olmamasını eleştirdim.

Ben linguist değilim. Ama bu deyimin Arapçada olduğu bilinen bir şey ve eski Arap şiirinin tamamen unutulmuş olması da söz konusu olamaz. Leyla ile Mecnun masalı nasıl geldiyse şiirler de gelmiştir. Ama yazılı kaynak azlığı bir realite elbette.

Şiirlere karşı tutumum hadislerle niye aynı olsun, şiirlerde hadisler gibi saçmalığın bini bir para değil ki? Adam aşık olmuş yani, bunda inanmayacak bir şey yok! Ama hadiste yok şeytanın boynuzları arasından güneş doğarmış gibi ipe sapa gelmez zırvalar var. Bunların nesine inanayım?

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hadislerle nakledilen şiirleri kabul ediyorsun fakat ayın yarılmasının geçtiği hadisleri kabul etmiyorsun,bu bir çelişki değil midir?

Sen de şiirleri kabul etmiyorsun ama Kuran'ın 600 yıllarında hem de üstelik "indiğini" 😆 kabul etmeyi öneriyorsun! Ne inmesi yahu? Adamlar oturmuş yazmış, ne inmesi? Dogmanın allahı, bana dogma mı öğretecek? İyice saçmaladın! 😄

Leyla ile Mecnun da mı hadislerden geldi? Hangi hadis? Numarası kaç? Leyla ile Mecnun hadisi!!! 😁 😆

Yazan tarafından düzenlendi:

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Ben linguist değilim. Ama bu deyimin Arapçada olduğu bilinen bir şey ve eski Arap şiirinin tamamen unutulmuş olması da söz konusu olamaz. Leyla ile Mecnun masalı nasıl geldiyse şiirler de gelmiştir. Ama yazılı kaynak azlığı bir realite elbette.

Şiirlere karşı tutumum hadislerle niye aynı olsun, şiirlerde hadisler gibi saçmalığın bini bir para değil ki? Adam aşık olmuş yani, bunda inanmayacak bir şey yok! Ama hadiste yok şeytanın boynuzları arasından güneş doğarmış gibi ipe sapa gelmez zırvalar var. Bunların nesine inanayım?
Hocam ben de diyorum ki o güvenmediğin hadis rivayetleriyle o şiirler günümüze ulaştı. Ondan öncesinin bir kanıtı bile yok. Attığım linklerdeki yazıları okursan bu senin için daha açıklayıcı olur.

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Sen de şiirleri kabul etmiyorsun ama Kuran'ın 600 yıllarında hem de üstelik "indiğini" 😆kabul etmeyi öneriyorsun! Ne inmesi yahu? Adamlar oturmuş yazmış, ne inmesi? Dogmanın allahı, bana dogma mı öğretecek? İyice saçmaladın! 😄
Kabul etmeyi önermemin sebebi tartışmayı belli bir zemine oturtmak. Bana bu argümanlarla gelecekseniz devam etmeyelim lütfen, bunları diğer ateistforumlarda da duydum.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kabul etmeyi önermemin sebebi tartışmayı belli bir zemine oturtmak.

Hadi ülen! Senin kafan iyi mi? Senin Kuran'ının hem de üstelik "indiğini" ben niye kabul edecekmişim be! Ne içtin sen yahu! Kuran Hristiyan apokratiflerden Emeviler tarafından derlenmiş ve bu yolla İslam yaratılmıştır.

Sen bir ateistten ne talep ettiğinin farkında olmayacak kadar ne içtin be!

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
o güvenmediğin hadis rivayetleriyle o şiirler günümüze ulaştı.

Hayır yahu! Tek yol niye bu olsun? Leyla ile Mecnun da mı hadislerle ulaştı? Unutma, günümüzde bile muslim olmayan Araplar var. Lübnanlılar gibi. Dünya o kadar basit değil yahu!

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Kuranın indiğini kabul etmiyorum arkadaşlar. Kuranda geçen bir ifadenin nasıl olup da diğer ülkelerin kaynaklarında geçtiğini sorguluyorum. Bu kadar agresif olmaktansa keşke attığım kaynakları inceleseniz ve onlara karşı argümanlar oluştursanız. Buraya geliş amacım onların doğruluğunu sorgulamak kuranın değil.

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Hayır yahu! Tek yol niye bu olsun? Leyla ile Mecnun da mı hadislerle ulaştı?
Yahu be adam leyla ile mecnunun islam ile ne alakası var. Leyla ile mecnun 1500'lü yıllarda yazılmış bir şey söz konusu şiirler ise 600'ler. Ve bu şiirler hadis yoluyla günümüze ulaşmıştır. Leyla ile mecnunun yazarı, nerede yazıldığı ilk nüshası bellidir. Şiirlerin değil

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuranda geçen bir ifadenin nasıl olup da diğer ülkelerin kaynaklarında geçtiğini sorguluyorum.

E ona yani o kadar apaçık yanıt verdik ki, daha açık yanıt olmayacak kadar! Hâla anlamak istemiyorsan kafana darbeli matkapla mı sokalım istiyorsun, ne yapalım?

Sen en iyisi kafanı ellerinin arasına al, baştan bir daha oku. Elli kere anlatamayız sana. Hadi kolay gelsin. Ben ana sınıfına çeviremem elli kere anlatıp.

Düşünce
Sünni
Selam arkadaşlar kafası karışık bir genç olarak bazı sorularını forumda size sunmak istiyorum. Kendimi teist veya non-teist olarak tamamlayamamakla birlikte teizmden tam kopamamın belli birkaç sebebi var bugün onlardan bir tanesini mümkünse çürütmenizi veya kanıtlamanızı rica ediyorum. Hepimizin de bileceği üzere ayın yarılması peygamberin en büyük mucizesidir. Şahsım adıma islamdan git gide uzaklaşmış birisi olarak (kopmuş diyebiliriz) kafamı karıştıran en büyük şey bu olagelmiştir. Şimdi aranızdan bazıları bununla dalga geçebilir fakat geçenlerde bir arkadaşımın attığı kaynaklardan önce ben de sizin gibi saçma buluyordum bu olayı. Peygamber asla yaşamadı veya kuran değiştirildi gibi argümanlardansa başka yollarla çürütmenizi rica ediyorum. Şimdi gelelim kaynaklara.

MAYA TABLETLERİ.

Mayalılar bildiğiniz üzere amerikan yerlileridir ve avrupalılar akın etmeden önce dünyayla herhangi bir bağı olmayan yerlilerdir. Ayın yarılmasının kanıtlarını ilk olarak onların yazdığı hiyeografilerden görüyoruz.

Maya mitolojisinde tavşan ay demektir. Aşağıya ekleyeceğim resimlerde tavşanın suratının ikiye bölündüğünü görebiliriz. Bu resmin yapılış tarihi 600 ile 900'lü yıllar arasıdır. Yukarıda kaynağını bıraktım.

ÇİN KUTLAMALARI.

Çinde her yıl mooncake kutlamaları yapılır, ay şeklinde keklerdir. İki parçaya bölünerek yenir.

Harf kotası doğduğundan diğer kaynakları aşağı ekleyeceğim

Umarım sağlıklı bir tartışma ortamı olur iyi günler
Sitede yazan bunca kanıta bir tane bile tatmin edici açıklama bulamadım non-teistler tarafından. Özelden bana ulaşırsan kafandaki diğer şüpheleri istersen açıklayabilirim. Doğru yoldasın 👍🏻

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
E ona yani o kadar apaçık yanıt verdik ki, daha açık yanıt olmayacak kadar! Hâla anlamak istemiyorsan kafana darbeli matkapla mı sokalım istiyorsun, ne yapalım?

Sen en iyisi kafanı ellerinin arasına al, baştan bir daha oku. Elli kere anlatamayız sana. Hadi kolay gelsin. Ben ana sınıfına çeviremem elli kere anlatıp.
Neyi açıkladın?

Kuranda geçen bu deyimin olağandışı olaylar için kullanıldığı söyledin.

Ben hadislerde geçen şeylerin de bunu tasdiklediğini ve tüm tefsirlerde de bunun böyle geçtiğini söyledim ve bu deyimin bu anlama geldiğinin kaynağını sordum.

Kanıt istedim ve önüme bir cahiliye şiiri bıraktın.

Ben de bahsettiğin şiirlerin hadisler dışında herhangi bir kaynağının bulunmadığını , hadisleri kabul etmeyip bunu kabul etmenin çelişkili olduğunu attığım kaynakla tasdikledim.

Sen bundan sonra bana sonu ünlemle biten anlamsız cümleler kurdun.

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sitede yazan bunca kanıta bir tane bile tatmin edici açıklama bulamadım non-teistler tarafından. Özelden bana ulaşırsan kafandaki diğer şüpheleri istersen açıklayabilirim. Doğru yoldasın 👍🏻
Neden özelden?
Burada açık açık yazsana!
Bakarsın belki bizleri de imana getirirsin.... 😁

TENTEN

Yazar
Düşünce
Apateist
net tarih yoksa net cevap bulamazsın.tarih verirsen ay tutulmaları ile karşılaştırma imkanımız olur.
ingilizce bilmiyorum.Google ile çevirmeye kalktım ay yarılması ile bir bilgi göremedim.

vld_ackrmn

Yazar
Düşünce
Agnostik
Selam arkadaşlar kafası karışık bir genç olarak bazı sorularını forumda size sunmak istiyorum. Kendimi teist veya non-teist olarak tamamlayamamakla birlikte teizmden tam kopamamın belli birkaç sebebi var bugün onlardan bir tanesini mümkünse çürütmenizi veya kanıtlamanızı rica ediyorum. Hepimizin de bileceği üzere ayın yarılması peygamberin en büyük mucizesidir. Şahsım adıma islamdan git gide uzaklaşmış birisi olarak (kopmuş diyebiliriz) kafamı karıştıran en büyük şey bu olagelmiştir. Şimdi aranızdan bazıları bununla dalga geçebilir fakat geçenlerde bir arkadaşımın attığı kaynaklardan önce ben de sizin gibi saçma buluyordum bu olayı. Peygamber asla yaşamadı veya kuran değiştirildi gibi argümanlardansa başka yollarla çürütmenizi rica ediyorum.
Selam. Foruma hoş geldiniz ve umarım kalıcı olursunuz. Kendi adıma söylüyorum ortaya bir rasyonel kaynak konulursa her kes bir sonuca vara bilir. Tabiki sonuçlar farklı ola bilir bu insan inisiatifine kalmış. Bu arada Muhammed ve İsa gibi karakterler tarihi kişiliklerdir ve onların yaşadığına dair kaynaklar var. İsa için Tacitus'un yazısına, Muhammed için Doctrina Jacobi ve ya en iyisi Robert G.Hoyland'ın Seeing Islam As Others Saw It A Survey And Evaluation Of Christian Jewish And Zoroastrian Writings On Early Islam kitabına bakıla bilir. Uzun tutmayacağım.

MAYA TABLETLERİ.

Mayalılar bildiğiniz üzere amerikan yerlileridir ve avrupalılar akın etmeden önce dünyayla herhangi bir bağı olmayan yerlilerdir. Ayın yarılmasının kanıtlarını ilk olarak onların yazdığı hiyeografilerden görüyoruz.
Mayaların Ay Tanrıçası ile ilgili ben bir kaç kaynağa baktım. Maalesef yarılma ve ikiye bölünmeye dair bir şey yok. Regl dönemleri ile ilgili bir mitoloji bu.

Ay Tavşanı ise insanların Lunar Pareidolia'sından kaynaklanıyor. Maalesef ayın yarılması ile ilgili bir belirti yok. Büyük ihtimalle yarım-ay fazlarında yarım şekil göründüğü için kaynaklara geçmiş ola bilir. (Tabiki öyle bir şey varsa)

Bu linkte referans verilen 14 kişinin hepsinin kaynaklarına baktım. Bazılarının linki çalışmıyordu ama olsun. Tavşanın yarım yüzü, ayın yarılması gibi bir şey görmedim. Ayrıca resmin altında verilen tarihlere ulaşamadım ve link çalışmıyor. 600 ile 900 yılları arasına tarihleniyorsa bunun karbon testi sonuçları gösterilmeli. Veya her hangi bir kitap ve ya makalede belirtilmeli. Eğer sizin bildiğiniz başka bir kaynak varsa paylaşırsanız sevinirim.

Maya mitolojisinde tavşan ay demektir. Aşağıya ekleyeceğim resimlerde tavşanın suratının ikiye bölündüğünü görebiliriz. Bu resmin yapılış tarihi 600 ile 900'lü yıllar arasıdır. Yukarıda kaynağını bıraktım.

Yukarıdada dediğim gibi karbon testlerinin sonuçları ve materyalin tarihlendirilmesi şart. Resim koyarak alta 600 ile 900 tarihlerini vermiş. Buna dair makale ve ya referans var mı?
Codex Madrid MS.900–1521 aralığına tarihleniyor. Mesela Paris Codex'i 1250-1450. Juan Thul isimli bir tavşandan bahs ediyor. Ayı Tavşan sembolize ediyor Maya folkloründe. Ama her hangi bir bölünme ve ya ikiye yarılma ilgili bir şey görmedim. Codex Madrid'in pdf'sini bırakıyorum:

Linki - http://www.famsi.org/mayawriting/codices/pdf/madrid_rosny_bb.pdf

ÇİN KUTLAMALARI.

Çinde her yıl mooncake kutlamaları yapılır, ay şeklinde keklerdir. İki parçaya bölünerek yenir.

Mooncake denilen kek çeşidi Yuan Hanedanlığı döneminden sonra yapılmaya başlanmıştır. Hanedanlığın iktidar süresi 1279-1368'dir. Orta-Sonbahar festivali kutlandığında Mooncake yapılır. Ayrıca kek illa ikiye bölünüyor gibi bir şey söz konusu değil. Mooncake'in ayın yarılması ile alakası yok. Bununla ilgili bir kaynak daha bırakayım:

Link - https://www.google.com/url?sa=t&sou...FjABegQIARAE&usg=AOvVaw3nvdbzn3vPEWCAEpd2oWoS

Bu siteyi biliyorum ben. Maalesef çarpıtmalarla dolu bir site. İşine geldiği gibi kullanmış ve referans verdiği yerlere ulaşılamıyor. Başlıklar altında yazacağım.

1-Scientific evidence from NASA photos and NASA Space Scientists interviews.

Çoğu sitenin verdiği foto yanlış ve ya üzerinde oynanılarak paylaşılıyor. Bu sözde yarığın, ayın yarılması ile ilgili zerre alakası yok. Foto 1969'da Apollo 10 tarafından çekilmiş. Sözde yarık ise Rima Ariadaeus'tur. 300 km uzunluğu var. Ayrıca kayaçların tarihleri belirlene biliyor. Yani tarihlendirme olmadan bir şeyi iddia etmek boşa olur.

vld_ackrmn

Yazar
Düşünce
Agnostik
Selam arkadaşlar kafası karışık bir genç olarak bazı sorularını forumda size sunmak istiyorum. Kendimi teist veya non-teist olarak tamamlayamamakla birlikte teizmden tam kopamamın belli birkaç sebebi var bugün onlardan bir tanesini mümkünse çürütmenizi veya kanıtlamanızı rica ediyorum. Hepimizin de bileceği üzere ayın yarılması peygamberin en büyük mucizesidir. Şahsım adıma islamdan git gide uzaklaşmış birisi olarak (kopmuş diyebiliriz) kafamı karıştıran en büyük şey bu olagelmiştir. Şimdi aranızdan bazıları bununla dalga geçebilir fakat geçenlerde bir arkadaşımın attığı kaynaklardan önce ben de sizin gibi saçma buluyordum bu olayı. Peygamber asla yaşamadı veya kuran değiştirildi gibi argümanlardansa başka yollarla çürütmenizi rica ediyorum. Şimdi gelelim kaynaklara.

MAYA TABLETLERİ.

ÇİN KUTLAMALARI.

2 - Kalki Purana Prophecy "Kalki will split the moon" & Recorded Historical Events in Hind Cheraman Perumal , the king of Kodungallur, Kerala, India far place from Arabia

Kral Cheraman Perumal bir efsanedir. Bu hikaye, Şeyh Zeinuddin tarafından kaydedilen bir Müslüman anlatımda ve Brahminik anlatı Keralolpathi'de bulunur. Ademin Sri-Lanka'ya ayak basması hikayesinin kaynağıdır kendisi.

3 - Bhavishya Purana - Raja Bhoj, the Indian king of Dhar in Madhya Pradesh

4 - Prophesised in Sacred Hindu Scriptures Bhavish Puran - Raja Bhoj saw Moon split

5 - Prophesised in Sacred Hindu scriptures - Kalki Puran - Kalki will split the moon

Kalki Purana, Bhavishya Purana gibi kitaplarda Hz.Muhammed müjdelenmiyor. Müjdelense bile tüm skriptürler maksimum orta çağa ait ve 12. Yüzyıldan öncesine gitmiyor. Otantik Rig Veda ve Kalki Purana'da Kalki değil Karki ismi geçiyor. Ve Kral Rhaj Boja Muhammed döneminde yaşamadı. Neyse oralara girmeyeceğim. Bu konuda yazılarımın linki:

1 - https://antidogmatik.com/konular/is...yazitlarda-muejdelenmis-miydi.3927/post-76267

2 - https://antidogmatik.com/konular/is...yazitlarda-muejdelenmis-miydi.3927/post-76269

3 - https://antidogmatik.com/konular/is...yazitlarda-muejdelenmis-miydi.3927/post-76270

4 - https://antidogmatik.com/konular/is...yazitlarda-muejdelenmis-miydi.3927/post-76272

5 - https://antidogmatik.com/konular/is...yazitlarda-muejdelenmis-miydi.3927/post-76273

6 - https://antidogmatik.com/konular/is...yazitlarda-muejdelenmis-miydi.3927/post-76320

8 - A Prophet Like Moses (Deuteronomy 18:18) Like Moses (PBUH) splitted the red sea with the permission of Allah Allmighty so did Muhammad (PBUH) splitted the moon with the permission of ALLAH Allmighty

Şu Tevratta MHMD müjdeleniyor mu veya geçiyor mu, geçmiyor mu iddiası can sıkıcı olmaya başladı. Ezgiler Ezgisinde iddia olunan bir mesaja yanıtım vardı. Zaten çoğusu metin yorumu ve ya çarpıtmasından kaynaklı. MHMD müjdelenmiyor hiç bir yerde. Diğer iddialar çarpıtma olduğu için cevap vermeyeceğim onlara.

Son konular

Son mesajlar