kafamı karıştıran bir konu

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
2 - Kalki Purana Prophecy "Kalki will split the moon" & Recorded Historical Events in Hind Cheraman Perumal , the king of Kodungallur, Kerala, India far place from Arabia

Kral Cheraman Perumal bir efsanedir. Bu hikaye, Şeyh Zeinuddin tarafından kaydedilen bir Müslüman anlatımda ve Brahminik anlatı Keralolpathi'de bulunur. Ademin Sri-Lanka'ya ayak basması hikayesinin kaynağıdır kendisi.

3 - Bhavishya Purana - Raja Bhoj, the Indian king of Dhar in Madhya Pradesh

4 - Prophesised in Sacred Hindu Scriptures Bhavish Puran - Raja Bhoj saw Moon split

5 - Prophesised in Sacred Hindu scriptures - Kalki Puran - Kalki will split the moon

Kalki Purana, Bhavishya Purana gibi kitaplarda Hz.Muhammed müjdelenmiyor. Müjdelense bile tüm skriptürler maksimum orta çağa ait ve 12. Yüzyıldan öncesine gitmiyor. Otantik Rig Veda ve Kalki Purana'da Kalki değil Karki ismi geçiyor. Ve Kral Rhaj Boja Muhammed döneminde yaşamadı. Neyse oralara girmeyeceğim. Bu konuda yazılarımın linki:

1 - https://antidogmatik.com/konular/is...yazitlarda-muejdelenmis-miydi.3927/post-76267

2 - https://antidogmatik.com/konular/is...yazitlarda-muejdelenmis-miydi.3927/post-76269

3 - https://antidogmatik.com/konular/is...yazitlarda-muejdelenmis-miydi.3927/post-76270

4 - https://antidogmatik.com/konular/is...yazitlarda-muejdelenmis-miydi.3927/post-76272

5 - https://antidogmatik.com/konular/is...yazitlarda-muejdelenmis-miydi.3927/post-76273

6 - https://antidogmatik.com/konular/is...yazitlarda-muejdelenmis-miydi.3927/post-76320

8 - A Prophet Like Moses (Deuteronomy 18:18) Like Moses (PBUH) splitted the red sea with the permission of Allah Allmighty so did Muhammad (PBUH) splitted the moon with the permission of ALLAH Allmighty

Şu Tevratta MHMD müjdeleniyor mu veya geçiyor mu, geçmiyor mu iddiası can sıkıcı olmaya başladı. Ezgiler Ezgisinde iddia olunan bir mesaja yanıtım vardı. Zaten çoğusu metin yorumu ve ya çarpıtmasından kaynaklı. MHMD müjdelenmiyor hiç bir yerde. Diğer iddialar çarpıtma olduğu için cevap vermeyeceğim onlara.
çok teşekkürler hocam.Son derece objektif bir şekilde ele almışsınız konuyu, bu tarz forumlarda sizin gibi insanlarla karşılaşmak lütuf

vld_ackrmn

Yazar
Düşünce
Agnostik
teşekkürler! tek istediğim buydu hocam sağ olasın. Maya olayına ne diyorsun peki?
Rica ederim dostum. Yukarıda yanıt vermişdim. Orjinal kaynağa maalesef ulaşamadım. Baktığım diğer kaynaklarda da öyle bir şey geçmiyordu. Codex Madridin tarih aralığı belli. 10. Yüzyıldan öncesine gitmiyor. O resimlerin radiocarbon testleri ile ilgili bir veri analizi bulursan buraya at birlikte bakalım. Gerçek ne ise ortaya çıkar elbetteki. Resimin altında 600 ila 900 arası bir tarih veriyordu ancak başka bir bilgiye ulaşamadım. Büyük ihtimalle çarpıtma var. Ayrıca Mayalar ayın yarıldığını görselerdi, bunu direkt ayın yarılması şeklinde aktarırlardı. Çünkü astronomik bilgileri ireli düzeyde ve gök cisimlerini tanıyorlar. Eğer resimdeki tarih doğru olsa bile bu ayın yarılması ile ilgisi olamaz. Kaynaklarda Half-Moon ile ilgili bir anlatım ola bilir büyük ihtimalle. Güneş ile ayın senkronize hareketi ve bunun mitolojik yansımasıdır. Kaynaklarda ayın yarılması ile ilgili bir şey göremedim. Başka kaynak bulursan yönlendir. Ayrıca Perslerin 7. Yüzyıla ait kaynaklarında böyle bir şey görmedim. Bir kitabın linkini bırakıyorum:

Link - https://books.google.az/books?id=fn...page&q=moon split in persian writings&f=false

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Neyi açıkladın?

Kuranda geçen bu deyim.....

hadislerde geçen şeyler..........

Sen anlamak istemiyorsun. Bu söylediklerin konunun en önemsiz tarafları. Sen ısrarla Maya ve Çin kaynakları için ne dediğimizi sordun. Bu konuda ise sana öyle ikna edici örnekler verdik ki, Ay'ın peynire de benzetildiği, bu tür benzetmelerin ve insanların hayallerinin benzeşliğinin doğal olduğunu, tufan, çamurdan yaratılış gibi örneklerde de ortak anlatımlar olduğunu, bunların bir şey göstermediğini sana etraflıca anlattık.

Daha da artık ana sınıfı değil ki hay hay ile tay tay öğretelim değil mi ama...

Ben Maya ve Çin kaynakları dediğin şeylere bakmaya bile gerek duymadım. Çünkü böyle şeylerden bir şey çıkmaz. Çıkmayacağı belli. Göz atmaya bile gerek yok. O konuda söylenmesi gereken fazlasıyla söylendi.

Hiç Paris'e gittin mi? Sabah kahvaltısında ay çöreği meşhurdur ve ikiye bölüp yerler. Ahhaaa! Fransızlar da biliyor Muhammet'in Ay'ı yardığını!!! 😁😆😁😆😁😆

Yazan tarafından düzenlendi:

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
MAYA TABLETLERİ.

Mayalılar bildiğiniz üzere amerikan yerlileridir ve avrupalılar akın etmeden önce dünyayla herhangi bir bağı olmayan yerlilerdir. Ayın yarılmasının kanıtlarını ilk olarak onların yazdığı hiyeografilerden görüyoruz.
Öncelikle hoş geldin.
Ayın yarılması değil de ayın gölgesini tavşana benzetmeleri mevcut sanırım.
Zaten gerekli cevabı Vladimir vermiş.

Sitede yazan bunca kanıta bir tane bile tatmin edici açıklama bulamadım non-teistler tarafından. Özelden bana ulaşırsan kafandaki diğer şüpheleri istersen açıklayabilirim. Doğru yoldasın 👍🏻
Bana alenen sorabilirsin. Benim için fark etmez.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
ayın yarılması peygamberin en büyük mucizesidir. Şahsım adıma islamdan git gide uzaklaşmış birisi olarak (kopmuş diyebiliriz) kafamı karıştıran en büyük şey bu olagelmiştir. Şimdi aranızdan bazıları bununla dalga geçebilir

Nasıl da biliyorsun söylediğinin komik olduğunu. Şu dinden uzaklaşmıştım filan bayat ayaklarına yatmayın artık yahu! Sen açıkça burada din propagandası yapmaya çalışıyorsun. Senin dinden uzaklaşma dediğin olsa olsa vakit namazlarını kaçırmandır. E heralde yani bu kadar saçma sapan bir şey hakkında elbette kafanda şüphe olacak. Bu doğal. Beş vakit namazı da aksatmadan asla kılamayacaksın. Aksi acayip olurdu. Bu kadar saçma bir şeye o kadar da körü körüne bağlı kalınamaz zaten.

Ama sen burda abuk sabuk yok Çin kaynakları yok Maya kaynakları diye dönüp göz bile atılmaya değmez uyduruk safsatalarla Muhammet'in Ay'ı yardığını iddia etmeye çalışırsan sende iyi niyet aramak zorlaşır.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Öte yandan Çinli astronomlar bir süpernova patlamasını açıkça, net, kesin tarih vererek, hiç bir tereddüte yer bırakmayacak şekilde kaydetmişlerdir. Öyle ki bıraktıkları kayıtlardan biz bugün bu patlamanın yerini kesin biçimde belirledik. 4 Temmuz 1054 diye kayıt düşmüşler (Çin takvimi çevrilince) ve tarif ettikleri yerde bugün bu süpernovanın kalıntısı Crab nebulası var. Bitmedi, tarihin ilk güneş tutulması kaydı da Çinlilere ait, MÖ 2136. Süpernovalar çok ender olaylardır, İnsanlık yazılı tarihinde sadece 10 tane süpernova gerçekleşmiştir. Yani Çin astronomisi çok önemli bir kaynaktır ve Ay yarıldı filan diye bir şeyden bahsetmek bile son derece gülünç, bundan bahsetmeyi, yoktur demeyi bile komik bulurum. Olamayacak saçma sapan uyduruk bir şeye yok demeye bile tenezzül edilmez.

Tarihsel kayıt böyle olur. Öyle kek pişirmeyle filan tarihi kayıt olmaz. Her yerde kek pişiriliyor. Kek pişirmeyle tarih olsaydı ortalık tarihten geçilmezdi.

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Muhammed suresi 2.ayette geçiyor ismi bu arada. Orada geçen muhammed isminin isayı kasdettiğini nereden çıkardınız anlamadım. Ayrıca modernistler dışında bu olayı kabul etmeyen tek bir islam alimi görmedim.
Anlatalım;

Kuran'da Muhammed ifadesi 4 yerde geçiyor..Mesela;
https://sorularlaislamiyet.com/kuran...fa-gecmektedir

Al-i İmran Suresi,144'e bakalım;
Ve Muhammed sadece bir Resûl'dür. Ondan önce de resûller gelip geçmiştir. Şimdi O, öldü veya öldürüldü ise, siz topuklarınız üzerinde geriye mi döneceksiniz? Kim topukları üzerinde geriye dönerse, bundan sonra Allah'a, asla hiçbir şeyle zarar veremez. Ve Allah, şâkirleri (şükredenleri) yakında mükâfatlandıracaktır.
Koyulaştırdığım yere dikkat edelim..Muhammed'in ölümü tartışmalı olsa da,genel kanı Muhammed'in hastalanarak öldüğüdür..Aişe ve Hafsa'nın Muhammed'i zehirlediği kaynaklarda geçer ama buradan yola çıkıp,müslümanlar Muhammed'in öldürüldüğünün üstüne basmamışlardır..Bu tıpkı,kaynaklarda Muhammed'in nebiz,yani içki içtiğinin yazılmasına rağmen,Muhammed'in içki içmediğinin kabul edildiği gibidir..Bu ayette geçen öldürüldü ifadesi,İsa için kullanılmıştır..Çünkü İsa,herkesin bildiği gibi çarmıha gerilerek öldürülmüştür..Diğer ayetlere de bakınca,bu öldürüldü ifadesi daha çok anlam kazanacaktır..

Ahzab Suresi,40'a bakalım;
Muhammed (A.S), sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası olmamıştır (değildir). Fakat Allah'ın Resûl'ü ve Nebîler'in (Peygamberler'in) Hatemi'dir (Sonuncusudur). Allah, herşeyi en iyi bilendir.
Baba ifadesine dikkat edelim..Hristiyanların kullandığı bu baba ifadesi,Muhammed için de kullanılmış ki;Muhammed'in baba olmadığının altı çiziliyor..Muhammed'in anası belli,babası belli..Çocukları belli,torunları belli..Niye bu ayette böyle bir şey söylenmiş?Çünkü buradaki Muhammed,İsa oluyor..İsa'ya baba,yani tanrı denilmesinin yanlış olduğu belirtiliyor..Hemen ardından İsa'nın bir peygamber/resül/nebi/insan olduğunun altı çiziliyor..
Muhammed Suresi, 2'ye bakalım;
Âmenû olan ve salih amel (nefsi tezkiye edici ameller) yapanların ve Hz. Muhammed (S.A.V)'e indirdiğimiz Şey'e (Kur'ân-ı Kerim'e) ve O'nun Rab'lerinden bir hak olduğuna inananların günahlarını (Allah) örttü ve onların hallerini ıslâh etti.
Muhammed öldükten sonra,Muhammed'e indirilen Kuran'ın toplandığını biliyoruz..Muhammed hayatta iken,ona inen ayetleri sahabe de biliyordu..Zaten vahiy katipleri bu inen ayetleri yazıyordu..Bu ayeti yazan vahiy katibi,''Allah'ın Muhammed'e indirdiğimiz şey'' demesinden bir şey anlamaz ki..Çünkü inen bir şey yok ortada..Biri Mekke'de deve derisine ayetleri yazmış,öteki Medine'de kaya parçasına ayetleri yazmış..Ortada tek birşeyden,tek bir kitaptan söz etmemiz için bir veri yok..Sağda solda dağınık ayet parçaları var..Bu bakımdan Muhammed'e indirilen şey ifadesi anlamsızdır..Burada da İsa'ya indirilen şeyden bahsediliyor..Kuran,İsa'ya incilin indirildiğini belirtir..Ayrıca bir sofra indirilmesinden de bahsedilir..Zaten ayetin başındaki amenu ifadesi,hristiyanlara ait bir söylemdir..

Fetih Suresi, 29'a bakalım;
Allah'ın Resûl'ü Hz. Muhammed (S.A.V) ve O'nunla beraber olanlar, kâfirlere karşı çok şiddetli; kendi aralarında çok merhametlidirler. Onları rükû ederken, secde ederken ve Allah'dan fazl ve rıza isterken görürsün. Onların alâmetleri yüzlerindeki secde izleridir. İşte bunlar, onların Tevrat'taki ve İncil'deki vasıflarıdır. Filizini çıkaran sonra onu kuvvetlendiren, böylece kalınlaşan, sonunda gövdesi üzerinde yükselen, çiftçilerin hoşuna giden ekin gibidir. Onlarla kâfirleri öfkelendirmek içindir. Ve Allah, onlardan âmenû olanlara (Allah'a ulaşmayı dileyenlere) ve salih amel (nefs tezkiyesi) yapanlara mağfiret ve büyük ecir vaadetti.
Muhammed ve yanındakilerden bahsedilen ayette,Muhammed ve yanındakilerin vasıflarının Tevrat ve incilde olduğunun söylenmesi tuhaf değil mi?Buradaki cümle ''işte bunlar,onların kurandaki vasıflarıdır'' olmalıydı ama kurandan bahsedilmemiş..Muhammed ve yanındakilerin namaz kıldığından bahsedilmiş ve bunun da Tevrat ve incille bağlantısından..Peki,hristiyanlar namaz kılarlar mı?Evet,kılarlar..Yani bu ayette bahsedilen kişi de,İsa'dır..

vld_ackrmn

Yazar
Düşünce
Agnostik
çok teşekkürler hocam.Son derece objektif bir şekilde ele almışsınız konuyu, bu tarz forumlarda sizin gibi insanlarla karşılaşmak lütuf
Rica ederim dostum. Bildiğin başka bir kaynak varsa alıntıla birlikte bakalım. Çünkü bu öylesine bir şey değil. Ayrıca şu soruda ortaya çıkıyor. Aynı yarım kürede değiller. Saat farkı var. Güneşten gelen ışık 8 saniyede bize ulaşıyor. Doğal olarak ay için bu kısa zamanda olmalı. Yani gözlemlerin tarihleri arası sapması az olacak. Nasıl olurda Hindistanda gözlemlene biliyorken (Bir anlık kabul edelim) nasıl olurda Amerikada da gözlemlene biliyor?. Bu soruya cevap vermek gerek.

bettercalleb

Yazar Adayı
Düşünce
Bağımsız
Sen anlamak istemiyorsun. Bu söylediklerin konunun en önemsiz tarafları. Sen ısrarla Maya ve Çin kaynakları için ne dediğimizi sordun. Bu konuda ise sana öyle ikna edici örnekler verdik ki, Ay'ın peynire de benzetildiği, bu tür benzetmelerin ve insanların hayallerinin benzeşliğinin doğal olduğunu, tufan, çamurdan yaratılış gibi örneklerde de ortak anlatımlar olduğunu, bunların bir şey göstermediğini sana etraflıca anlattık.

Daha da artık ana sınıfı değil ki hay hay ile tay tay öğretelim değil mi ama...

Ben Maya ve Çin kaynakları dediğin şeylere bakmaya bile gerek duymadım. Çünkü böyle şeylerden bir şey çıkmaz. Çıkmayacağı belli. Göz atmaya bile gerek yok. O konuda söylenmesi gereken fazlasıyla söylendi.

Hiç Paris'e gittin mi? Sabah kahvaltısında ay çöreği meşhurdur ve ikiye bölüp yerler. Ahhaaa! Fransızlar da biliyor Muhammet'in Ay'ı yardığını!!! 😁😆😁😆😁😆
Sana söyleyeceğimi yukarıda söyledim, hadisleri kabul etmeyip onlarla nakledilen şiirleri bir daha bu tarz forumlarda paylaşma yeter benim için.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Rica ederim dostum. Bildiğin başka bir kaynak varsa alıntıla birlikte bakalım. Çünkü bu öylesine bir şey değil. Ayrıca şu soruda ortaya çıkıyor. Aynı yarım kürede değiller. Saat farkı var. Güneşten gelen ışık 8 saniyede bize ulaşıyor. Doğal olarak ay için bu kısa zamanda olmalı. Yani gözlemlerin tarihleri arası sapması az olacak. Nasıl olurda Hindistanda gözlemlene biliyorken (Bir anlık kabul edelim) nasıl olurda Amerikada da gözlemlene biliyor?. Bu soruya cevap vermek gerek.
Yani evet, bu da imkansız.

Gece 3.00’te güneşi gördüm demek gibi.

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
net tarih yoksa net cevap bulamazsın.tarih verirsen ay tutulmaları ile karşılaştırma imkanımız olur.
ingilizce bilmiyorum.Google ile çevirmeye kalktım ay yarılması ile bir bilgi göremedim.
Evet, çok iyi bir noktaya değindin, çünkü günümüzdeki imkanlarla hem geçmiş devirdeki hem de gelecekteki neredeyse tüm ay tutulmalarının tarihlerini hesaplayabiliyoruz.

Ayrıca...
1605951849682.png

😁

vld_ackrmn

Yazar
Düşünce
Agnostik
Yani evet, bu da imkansız.

Gece 3.00’te güneşi gördüm demek gibi.
Tabikide imkansız. Zaten tüm toplumların kendine uygun ay, güneş ve hatta yıldız takvimleri var. Eğer öyle bir şey olsaydı bu takvimlere yansırdı. Arkadaşın sondaki verdiği linkte sözde 19 kanıt var ve hepside çarpıtılmış. Foto koymuş ve sözde 600-900 yıllarına ait. Bre gafil altta kaynak ve makale koyacaksın. Öyle yazmakla olmuyor bu işler.

Not - Sözüm linkteki yazara.😃

Düşünce
Sünni
Ve Muhammed sadece bir Resûl'dür. Ondan önce de resûller gelip geçmiştir. Şimdi O, öldü veya öldürüldü ise, siz topuklarınız üzerinde geriye mi döneceksiniz? Kim topukları üzerinde geriye dönerse, bundan sonra Allah'a, asla hiçbir şeyle zarar veremez. Ve Allah, şâkirleri (şükredenleri) yakında mükâfatlandıracaktır.
Koyulaştırdığım yere dikkat edelim..Muhammed'in ölümü tartışmalı olsa da,genel kanı Muhammed'in hastalanarak öldüğüdür..Aişe ve Hafsa'nın Muhammed'i zehirlediği kaynaklarda geçer ama buradan yola çıkıp,müslümanlar Muhammed'in öldürüldüğünün üstüne basmamışlardır..Bu tıpkı,kaynaklarda Muhammed'in nebiz,yani içki içtiğinin yazılmasına rağmen,Muhammed'in içki içmediğinin kabul edildiği gibidir..Bu ayette geçen öldürüldü ifadesi,İsa için kullanılmıştır..Çünkü İsa,herkesin bildiği gibi çarmıha gerilerek öldürülmüştür..Diğer ayetlere de bakınca,bu öldürüldü ifadesi daha çok anlam kazanacaktır..
Ayeti bilerek yanlış çevirmekten utanmıyor musun?

Yukarıda verdiğim sitede yazan 40 küsür Kuran mealinin hiçbirisinse geçmiş zaman eki değil olabilecek bir durumdan bahsediliyor.

Şayet bu ayette Hz.İsa'dan bahsedilseydi, o zaten ölmüş olduğundan böyle bir ifadebin geçmiş olması zaten anlamsız olurdu. Çünkü kendisi zaten ölmüştü

Ahzab Suresi,40'a bakalım;
Muhammed (A.S), sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası olmamıştır (değildir). Fakat Allah'ın Resûl'ü ve Nebîler'in (Peygamberler'in) Hatemi'dir (Sonuncusudur). Allah, herşeyi en iyi bilendir.
Baba ifadesine dikkat edelim..Hristiyanların kullandığı bu baba ifadesi,Muhammed için de kullanılmış ki;Muhammed'in baba olmadığının altı çiziliyor..Muhammed'in anası belli,babası belli..Çocukları belli,torunları belli..Niye bu ayette böyle bir şey söylenmiş?Çünkü buradaki Muhammed,İsa oluyor..İsa'ya baba,yani tanrı denilmesinin yanlış olduğu belirtiliyor..Hemen ardından İsa'nın bir peygamber/resül/nebi/insan olduğunun altı çiziliyor..
Bunu gerçekten söylemiş olduğuna inanamıyorum. Bu ayet bariz bir şekilde Ahzab 37 ve onun devamını anlatan bir ayettir. Ahzab 37'de Hz.Zeyneb ve Hz.Muhammed'in evlenmesinin sonucunda inmiştir. Burada Hz.Muhammed'in kimseyle bie bağı olmadığı Allah eğer bir emir verirse Hz.Muhammed'in onun emrini getirmesinin zorunlu olduğu vurgulanmıştır. Sahi Ahzab 37'de de Hz.İsa'dan bahsediliyordu değil mi 😂
Muhammed Suresi, 2'ye bakalım;
Âmenû olan ve salih amel (nefsi tezkiye edici ameller) yapanların ve Hz. Muhammed (S.A.V)'e indirdiğimiz Şey'e (Kur'ân-ı Kerim'e) ve O'nun Rab'lerinden bir hak olduğuna inananların günahlarını (Allah) örttü ve onların hallerini ıslâh etti.
Muhammed öldükten sonra,Muhammed'e indirilen Kuran'ın toplandığını biliyoruz..Muhammed hayatta iken,ona inen ayetleri sahabe de biliyordu..Zaten vahiy katipleri bu inen ayetleri yazıyordu..Bu ayeti yazan vahiy katibi,''Allah'ın Muhammed'e indirdiğimiz şey'' demesinden bir şey anlamaz ki..Çünkü inen bir şey yok ortada..Biri Mekke'de deve derisine ayetleri yazmış,öteki Medine'de kaya parçasına ayetleri yazmış..Ortada tek birşeyden,tek bir kitaptan söz etmemiz için bir veri yok..Sağda solda dağınık ayet parçaları var..Bu bakımdan Muhammed'e indirilen şey ifadesi anlamsızdır..Burada da İsa'ya indirilen şeyden bahsediliyor..Kuran,İsa'ya incilin indirildiğini belirtir..Ayrıca bir sofra indirilmesinden de bahsedilir..Zaten ayetin başındaki amenu ifadesi,hristiyanlara ait bir söylemdir..
Hayır Kuran bir bütündür ve ayrı ayrı olması düşünülemez. Hz.Muhammed öldükten sonra kuran vahyi tamamlanmıştır ve tek bir bütün olarak bitmiştir. Kuran Hz.Muhammed'den sonra toplandı evet fakat tek toplanma yöntemi sağda solda bulunan nüshalara yazılmış ayetler değildi, Mekke ve Medine'de bulunan 40 kuran hafızının zihninde zaten Kuran bir bütündü.

Fetih Suresi, 29'a bakalım;
Allah'ın Resûl'ü Hz. Muhammed (S.A.V) ve O'nunla beraber olanlar, kâfirlere karşı çok şiddetli; kendi aralarında çok merhametlidirler. Onları rükû ederken, secde ederken ve Allah'dan fazl ve rıza isterken görürsün. Onların alâmetleri yüzlerindeki secde izleridir. İşte bunlar, onların Tevrat'taki ve İncil'deki vasıflarıdır. Filizini çıkaran sonra onu kuvvetlendiren, böylece kalınlaşan, sonunda gövdesi üzerinde yükselen, çiftçilerin hoşuna giden ekin gibidir. Onlarla kâfirleri öfkelendirmek içindir. Ve Allah, onlardan âmenû olanlara (Allah'a ulaşmayı dileyenlere) ve salih amel (nefs tezkiyesi) yapanlara mağfiret ve büyük ecir vaadetti.
Muhammed ve yanındakilerden bahsedilen ayette,Muhammed ve yanındakilerin vasıflarının Tevrat ve incilde olduğunun söylenmesi tuhaf değil mi?Buradaki cümle ''işte bunlar,onların kurandaki vasıflarıdır'' olmalıydı ama kurandan bahsedilmemiş..Muhammed ve yanındakilerin namaz kıldığından bahsedilmiş ve bunun da Tevrat ve incille bağlantısından..Peki,hristiyanlar namaz kılarlar mı?Evet,kılarlar..Yani bu ayette bahsedilen kişi de,İsa'dır..
Bunu bilerek mi yapıyorsun bilmiyorum ama yine tamamen yanlış bir çeviriyi koymuşsun buraya.

Yukarıya koyduğum linkteki 40 küsür Kuran mealinin hiçbirisinde böyle yazmadığını görürsün. Burada geçen Hz.Muhammed yerine Hz.İsa yazdığını var sayalım:

O, Allah’ın elçisi İsa'd. Onunla beraber olanlar da kâfirlere karşı sert, kendi aralarında merhametlidirler. Onları, Allah’ın lutuf ve rızâsına talip olarak hep rükûda ve secdede görürsün. Secdenin tesiriyle yüzlerine simaları oturmuştur; Tevrat’ta onlar için yapılan benzetme budur. İncil’deki misalleri ise bir ekindir: Çiftçileri sevindirmek üzere filiz verir, onu güçlendirir, kalınlaşır ve kendi sapları üzerinde durur. Onlar (müminler) yüzünden kâfirler öfkeden kahrolsunlar diye (böyle olmuştur). Onlar arasından iman edip dünya ve âhirete yararlı işler yapanlara Allah bir bağışlama ve büyük bir ödül vaad etmektedir.

Burada gördüğünüz gibi Hz.İsa'nın sahabelerinden şu şekilde bahsediliyor:

-Kafirlere karşı sert
-Birbirilerine karşı hoşgörülü
-Namaz kılarlar.

Yukarıda bahsettiğim özellikler Tevrat'da onlara yapılan benzetmelerle aynıymış gördüğünüz üzere. Fakat konu İncil'e geldiğinde onlara daha farklı bir benzetme yapıldığını görürüz. Eğer burada senin dediğin gibi Hz.İsa'dan bahsedilseydi, İncil ve Kuran'daki sahabe benzetmeleri farklı olduğundan bu ayet saçma duracaktı.Çünkü zaten Hz.İsa'nın elçi olduğu kitapta sahabeler ekine benzetilirken, Kuran'da ise Tevrat'daki haline benzetilir. Burada açıkça gördüğümüz üzere burada bahsi geçen Hz.Muhammed'in Hz.İsa ile alakası falan yoktur.

Düşünce
Sünni
Şimdi gelelim başka hangi ayetlerde Hz.Muhammed olduğu vurgulandığına:

Ankebut 50 ve 51.ayetler

Onlar hâlâ, "Rabbinden ona bazı mûcizeler indirilmeli değil miydi?" diyorlar. De ki: "Mûcizeler yalnız Allah’ın katındadır; ben sadece bir uyarıcıyım."

Kendilerine okunan bu kitabı sana göndermiş olmamız onlara yetmiyor mu? Elbette inanan bir topluluk için onda rahmet ve ibret vardır.

Burada Mekke'li müşriklerin Hz.Muhammed'den bir mucize istediği apaçık bir şekilde belirtilmiş. Şayet burada Hz.İsa'dan bahsedilseydi, zaten Hz.İsa'nın mucizeleri olduğundan bunları söylemeleri anlamsız olacaktı. Burada Hz.Muhammed'in mucizesinin sadece ve sadece Kuran olduğu açıkça belirtilmiş ve başka bir mucizesi olmadığı, onun sadece bir uyarıcı olarak gönderildiği yazıyor. Hz.İsa'nın Kuran'da da yazan mucizeleri olduğundan burada Hz.İsa'dan bahsedilmesi anlamsız olacaktı.

Ahzab 37,50

Ey peygamber! Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verip de elinin sahip olduğu kadınları, seninle birlikte hicret eden amca kızlarını, hala kızlarını, dayı kızlarını, teyze kızlarını, kendini peygambere mehirsiz olarak bağışlar da peygamber de onunla evlenmek isterse böyle bir mümin kadını -ki sonuncusu diğer müminlere değil, zatına mahsustur - sana helâl kıldık. Müminlere eşleri ve sahip oldukları kadınları hakkında hangi kuralları geçerli kıldığımızı biliyoruz. Sana mahsus olanı güçlük çekmeyesin diye meşrû kıldık. Allah çok bağışlayıcı, pek esirgeyicidir.

Burada peygambere bir sesleniş olduğu malumunuz. Burada gerçekten Hz.İsa'dan mı bahsedildiğini düşünüyorsunuz?

Bir zaman, Allah’ın kendisine lutufta bulunduğu, senin de lutufkâr davrandığın kişiye, "Eşinle evlilik bağını koru, Allah’tan kork" demiştin. Bunu derken Allah’ın ileride açıklayacağı bir şeyi içinde saklıyordun, kendisinden çekinme hususunda Allah’ın önceliği bulunduğu halde sen halktan çekiniyordun. Zeyd onunla beraber olduktan sonra müminlere, evlâtlıklarının -kendileriyle beraber olup ayrıldıkları- eşleriyle evlenmeleri hususunda bir sıkıntı gelmesin diye seni o kadınla evlendirdik. Allah’ın emri elbet yerine getirilecektir.

Hz.İsa'nın Zeyd ile alakasının ne olduğunu merak ediyorum.

Enam suresi 14

De ki: "O, gökleri ve yeri yaratırken ve O, (hep) besleyen (hiç) beslenmezken, ben Allah'tan başkasını mı veli edineceğim?" De ki: "Bana gerçekten Müslüman olanların ilki olmam emredildi ve: Sakın müşriklerden olma." (denildi.)

Hz.İsa müslümanların ilki olduğu emredilmiş (!)

Ahzab 6

Peygamber müminlere kendilerinden daha yakındır, eşleri de onların anneleridir. Aralarında kan bağı bulunanlar Allah’ın kitabında (mirasçılık bakımından) birbirlerine, diğer müminlerden ve muhacirlerden daha yakındırlar; dostlarınıza lutufta bulunmanız başkadır. Bu hüküm kitapta kayıt altına alınmıştır.

Hz.İsa'nın birden fazla eşi varmış (!)

Tevbe 97

Bedeviler inkar ve nifak bakımından daha şiddetlidir. Allah'ın elçisine indirdiği sınırları bilmemeye de onlar daha 'yatkın ve elverişlidir.' Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bedeviler Hz.İsa'nın indirdiği sınırları bilmiyor (!)

İstersen bunun gibi daha onlarca ayet daha atabilirim, şu anlık kısa tutmak istedim. Senin bu iddialarını herhangi bir ilahiyatçı ciddiye almaz bunu da belirteyim.

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
@gandalfthedude utanmıyor musun ne?
Hiç tanımadığın birisiyle böyle mi diyalog kuracaksın?
Az sakin ol..Üslubunu düzeltmeye çalışmalı ve nazik olmalısın..

ÖLDÜ veya ÖLDÜRÜLDÜ..ÖLÜR veya ÖLDÜRÜLÜR..
Takılma bunlara..
O mealcilere de takılma..
İsa'nın öldürülmesi konusu,insanlık tarihinin en çok tartışılan konularından birisidir ama Muhammed'in ölümü konusunda böyle bir tartışma yok..
Bu ayette niye Muhammed'in öldürüldüğünden veya öldürülme ihtimalinden bahsediliyor?Ayeti yazan kişiler,bu konu hakkında bir şey demişler mi ya da Muhammed ben acaba gelecekte öldürülecek miyim demiş mi?Böyle bir kayıt yok..
O halde bu söylemler ne?
Ayet İsa'dan bahsediyor,başka birisinden değil..

Ahzab 37'de Zeynep filan yok..Orada bir Zeyd kelimesi geçiyor ve bu kelimeyi nasıl anlamamız gerektiği tartışılır..Ayette Muhammed'de yok..
Şu cümleleri anca bir çocuk yazar;Ahzab 37'de Hz.Zeyneb ve Hz.Muhammed'in evlenmesinin sonucunda inmiştir.
Çocuksun sen..
Ahzab 40'daki RESUL kelimesine dikkat et..Burada evlatlıktan filan bahsedilmiyor..''Muhammed baba(tanrı) değildir,resuldur(elçi/peygamber)'' deniyor..
Niye Muhammed'in baba/ab/tanrı olmadığının üstüne basılıyor?Çünkü Muhammed,senin peygamberin değil,hristiyanların İSA'sı..
Kuran,baştan sona İSA'nın bir RESUL olduğunun altını çizer..Sen tabi bunları bilmediğin/anlamadığın için,yazdıklarımı garipsiyorsun..

''Mekke ve Medine'de bulunan 40 kuran hafızının zihninde zaten Kuran bir bütündü.''
Her şeyi çözmüşsün sen..
Hafızların sayısı da belli..40..
Muhammed'e kaç yaşında vahiy geldi?40..
Bu da mı tesadüf?😃

Muhammed ve yanındakilerden bahsedilen ayette,niye bu kişilerin alametlerinin tevrat ve incilde olduğu yazsın ki..!
Hani tevrat ve incil tahrif edilmişti?
Bu alametler,hangi tevrat ve incillerde yazıyor?
Tahrif edilenlerde mi yazıyor,tahrif edilmeyenlerde mi?

Bana laf olsun diye cümle kuruyorsun..Sırf itiraz etmek için itiraz ediyorsun..

Kuran'da Muhammed'in annesinden/babasından/dedesinden bahsedilir mi?Bahsedilmez..En yakınları Aişe'den,Hatice'den,Ebubekir'den,Ömer'den bahsedilir mi?Bahsedilmez..
Kuran'da Meryem suresi var mı?Var..
Kuran'daki İsa,MERYEM OĞLU İSA diye geçer mi?Geçer..
Kuran'da bir yerde AMİNE OĞLU MUHAMMED söylemi var mı?Yok..
Ya da Musa kelimesi Kuran'da kaç defa geçer,bir araştır istersen..
Kuran arapları aşağılar mı?Aşağılar..
Muhammed arap değil mi?Arap..
Nasıl oluyor bu?!

Emevi halifesi Abdülmelik'in bastırdığı sikke üzerinde Muhammed kelimesi,HAÇ ile birlikte kullanılmış mı?Kullanılmış..
Muhammed kelimesi HAÇ ile birlikte kullanıldıysa,Kuran geçen Muhammed kelimesi HAÇ/İSA ile alakalı olmaz mı?
Yazıyım mı daha?

Düşünce
Sünni

Takılma bunlara..
İsa'nın öldürülmesi konusu,insanlık tarihinin en çok tartışılan konularından birisidir ama Muhammed'in ölümü konusunda böyle bir tartışma yok..
Bu ayette niye Muhammed'in öldürüldüğünden veya öldürülme ihtimalinden bahsediliyor?Ayeti yazan kişiler,bu konu hakkında bir şey demişler mi ya da Muhammed ben acaba gelecekte öldürülecek miyim demiş mi?Böyle bir kayıt yok..
O halde bu söylemler ne?

Ahzab 37'de Zeynep filan yok..Orada bir Zeyd kelimesi geçiyor ve bu kelimeyi nasıl anlamamız gerektiği tartışılır..Ayette Muhammed'de yok..
Şu cümleleri anca bir çocuk yazar;Ahzab 37'de Hz.Zeyneb ve Hz.Muhammed'in evlenmesinin sonucunda inmiştir.
Çocuksun sen..
Ahzab 40'daki RESUL kelimesine dikkat et..Burada evlatlıktan filan bahsedilmiyor..''Muhammed baba(tanrı) değildir,resul(elçi/peygamber)dur'' deniyor..
Niye Muhammed'in baba/ab/tanrı olmadığının üstüne basılıyor?Çünkü Muhammed,senin peygamberin değil,hristiyanların İSA'sı..
Kuran,baştan sona İSA'nın bir RESUL olduğunun altını çizer..Sen tabi bunları bilmediğin/anlamadığın için,yazdıklarımı garipsiyorsun..

''Mekke ve Medine'de bulunan 40 kuran hafızının zihninde zaten Kuran bir bütündü.''
Her şeyi çözmüşsün sen..
Bu da mı tesadüf?😃

Muhammed ve yanındakilerden bahsedilen ayette,niye bu kişilerin alametlerinin tevrat ve incilde olduğu yazsın ki..!

Kuran'da Muhammed'in annesinden/babasından/dedesinden bahsedilir mi?Bahsedilmez..En yakınları Aişe'den,Hatice'den,Ebubekir'den,Ömer'den bahsedilir mi?Bahsedilmez..

Emevi halifesi Abdülmelik'in bastırdığı sikke üzerinde Muhammed kelimesi,HAÇ ile birlikte kullanılmış mı?Kullanılmış..
Yazıyım mı daha?
Üslubumu bozmamın tek sebebi senin bu yalan iddialarını her yerde paylaşman ve kendini şüphesiz doğru sanman. Ama alındıysan yine de affını diliyorum tabii ki

Tüm söylediklerini teker teker ele alalım:

1) Başta "ölürse" kelimesini "öldü" diye çevirerek kendi mealini oluşturdun ,mealcilere takılma derken. Attığın iddia şu:

- Senin ortaya koyduğun iddiayla doğru meali izninle birleştirelim.

"İsa yalnızca bir elçidir. Ondan önce de elçiler gelip geçti. Şimdi o ölür veya öldürülürse gerisin geri dönecek misiniz? Kim geri dönerse bilsin ki Allah’a asla bir zarar vermiş olmayacaktır. Allah şükredenleri ödüllendirecektir."

Şimdi Kuran'ın diğer ayetlerinde Hz.İsa'nın öldüğünü,onun tebliğ ettiği dinin Allah'tan geldiği,fakat hristiyanların Hz.İsa'yı Allah'ın oğlu olduğu olarak incili değiştirildiği yazar, yani Hz.İsa geçmişte kalmış bir peygamberdir ve onun görevi öldüğünde bitmiştir. Şimdi yukaırdaki ayeti inceleyelim: Gördüğünüz üzere ayette Hz.İsa'nın ölme veya öldürülme durumundan bahsediliyor. Fakat biz Kuran'ın önceki ayetlerinden biliyoruz ki Hz.İsa çoktan ölmüş,bu yüzden burada bir çelişki oluşuyor.

Sonuç olarak : Burada bashedilen peygamberin Hz.İsa olmasının mümkünatı yoktur. Senin o "takılma" dediğin şey ayetin anlattığı şeyi tamamen değiştiriyor ne yazık ki. Hiçbir mealde veya çeviride geçmiş zaman ekinden bahsetmez, şimdiki zamandan bahseder.

2)Gelelim Ahzab 37 ayetine.

"Bir zaman, Allah’ın kendisine lutufta bulunduğu, senin de lutufkâr davrandığın kişiye, "Eşinle evlilik bağını koru, Allah’tan kork" demiştin. Bunu derken Allah’ın ileride açıklayacağı bir şeyi içinde saklıyordun, kendisinden çekinme hususunda Allah’ın önceliği bulunduğu halde sen halktan çekiniyordun. Zeyd onunla beraber olduktan sonra müminlere, evlâtlıklarının -kendileriyle beraber olup ayrıldıkları- eşleriyle evlenmeleri hususunda bir sıkıntı gelmesin diye seni o kadınla evlendirdik. Allah’ın emri elbet yerine getirilecektir."

Hz.İsa'nın ayette bahsi geçen "Zeyd" ile herhangi bir bağının olduğunun kanıtı var mı? Yok tabii ki. Bu olay tartışılmaz bir gerçektir,burada bahsi geçen peygamberin Hz.İsa ile herhangi bir bağı olması düşünülemez bile. Bir kere Hz.İsa zaten dinini tebliğ etmiş ve onun dininin üstüne islam gelmiştir Kuran'da geçen ifadelere göre,yani mantıksal olarak baktığımızda bile bu olayın tartışılıyor olması o kadar saçma ki...

Burada "evlatlıklarının eşiyle evlenme hususunda bir sıkıntı gelmesin diye" olayı zaten bir arap geleneğidir. Dünyanın başka hiçbir yerinde "evlatlık" isimli bir müesse yoktur. Hz.İsa'nın da araplar ile herhangi bağının olmadığını Kuran'da yazan ifadelerden bildiğimize göre yine burada Hz.İsa'dan bahsedilmesi saçmadır.

Hz.İsa hayatı boyunca kimseyle evlenmemiştir. Bu yüzden de burada geçen ifadenin mantıksızlığı yüzümüze vuruluyor.

Sonuç olarak : Burada bahsi geçen kişinin bir peygaber olduğu malumunuz. ( Allah onunla iletişime geçiyor fark ettiysen) Hz.İsa'nın hayatını ve onun tebliğ ettiği şeyleri bildiğimizden,burada tek bir seçenek kalıyor: o da Hz.Muhammed.

Düşünce
Sünni

Takılma bunlara..
O halde bu söylemler ne?

Çocuksun sen..
Ahzab 40'daki RESUL kelimesine dikkat et..Burada evlatlıktan filan bahsedilmiyor..''Muhammed baba(tanrı) değildir,resuldur(elçi/peygamber)'' deniyor..

Her şeyi çözmüşsün sen..
Bu da mı tesadüf?😃

Nasıl oluyor bu?!

Muhammed kelimesi HAÇ ile birlikte kullanıldıysa,Kuran geçen Muhammed kelimesi HAÇ/İSA ile alakalı olmaz mı?
Yazıyım mı daha?
3) Ahzab 40 meselesi. Önce bir ayeti inceleyelim:

"Muhammed içinizden hiçbir erkeğin babası değildir, fakat o Allah’ın elçisidir ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah her şeyi bilmektedir.''

Burada senin iddia ettiğin gibi herkesin babası gibi bir ifade yoktur. Burada "hiçbir erkeğin babası değildir" yazar. İstersen aşağı bıraktığım linkten tek tek arapça anlamlarına bakabilirsin.

Yani burada senin iddia ettiğin gibi Baba-Oğul ilişkisi gibi bir durumdan bahsedilmez. Burada açıkça Ahzab 37'nin devamı söz konusudur. Lütfen at gözlüğünü çıkar ve tekrar bak. Burada Zeyd'in Hz.Muhammed'in evlatlığı olduğu ve Hz.Muhammed'in onun eşiyle evlenmesinin sakıncası olmadığı, "Muhammed içinizden hiçbir erkeğin babası değildir" diyerek açıklanmıştır.

4) Evet...Burada bahsi geçen adamın Devlet Bahçeli olduğunu anlamış olmalıydım...Kahretsin 40 YAPAR çünkü!

5) Aslında bu iddiaya yukarıda cevap vermiştim ama seni mi kıracağım tekrar anlatırım tabii ki. Bu ayette müslümanların alametleri değil özellikleri vurgulanmıştır. Ve denir ki, müslümanlar:

-Kafire karşı sert tutumludur.

-Kendi aralarında son derece merhametlidir

-Namazlarını Allah için kılanlardır.

Ve ayette gördüğünüz üzere Tevrat ve İncil'de onlara ayette geçen özellikleriyle benzetme kurulur. Buradan anlarız ki: müslümanlar,hristiyanlar ve yahudiler ayrı gruplardır. Eğer burada senin dediğin gibi Hz.İsa geçseydi, zaten onun ümmeti hristiyanlar olduğundan onları yine hristiyanlar üzerinden benzetme kurulması saçma olurdu. Burada açıkça Hz.Muhammed'in ümmetinin ayrı olduğunu görebiliriz.

6) Ya gerçekten attığım hiçbir argümana adam akıllı cevap veremedin ve bana boşa itiraz ediyorsun mu diyorsun? Aşağıda daha bir sürü ayet daha bıraktım onları da lütfen yukarıda yazdığın gibi saçma şekilde çürütmeye çalışma.

7) O kadar anlamsız konuştun ki gerçekten sana cevap verdiğim süreye acıyorum. Yahu neden bahsedilsin ki zaten? En kötü orada geçen Zeyd bile buna bir örnektir çok arıyorsan.

-Kuran'da sadece Hz.İsa ve Musa değil birçok peygamberin hayatı anlatılır. Hz.Muhammed'in hayatı Kuran inerken hala sürdüğüne göre zaten hayatı anlatılamaz,çünkü zaten 40 yaşında peygamber olmuş birisi bu. Çevredeki insanlara dinini tebliğ ederken kendi hayatını anlatmasını mı bekliyorsun? Allah kendi dilinden Hz.Muhammed'in hayatını Hz.Muhammed'e mi anlatacak? :D Ve yukarıda örnekleriyle verdim Kuran'da Hz.Muhammed ismi geçer ve kendisinden son peygamber olarak bahsedilir.

8) https://www.bilimveyaratilisagaci.com/2020/03/hz-muhammed-yasadi-mi-tarih-kaynaklarinda-hz-muhammed/ attığım linkte senin ortaya attığın gibi çoğu temelsiz iddia cevaplanıyor.Ayrıca zamanında böyle bir başlık açmışsın ve sayın @bilgelikyolunda sana cevabını vermiş.

Bundan sonra eğer ciddiye alacağım bir iddia ortaya atmadıkça dediklerine cevap vermeyeveğim. Vaktim yok ve sınava hazırlanıyorum bunlar ile uğraşamam. Bunu yazıyı okuyan herkese teşekkürler.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
hadisleri kabul etmeyip onlarla nakledilen şiirleri bir daha bu tarz forumlarda paylaşma

Şiirlerin hadislerle geldiği şeklinde bir kesinlik yok. Bilinen şiirlere göre hadis uydurulmuştur. Leyla ile Mecnun çok eski, tarihi bile bilinmeyecek kadar eski bir masal, o da mı hadislerle geldi? Binbir Gece Masalları da mı hadislerle geldi? Alaattin masalları da mı, cin lambaları, uçan halılar da mı hadislerle geldi? Kafayı bir şeye taktın mı laftan anlamıyorsun. Daha başka şiirler de var. Sana kalsa hepsini unutalım ha?! 😁😆😁😆😁😆

Aşırı komikleştin! 😄

Son konular

Son mesajlar