kafamı karıştıran bir konu

alemdar27

Deneyimli
Düşünce
Deist
اِقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانْشَقَّ الْقَمَرُ

Kuranı kerimde yaklaşık olarak 50'ye yakın yerde saat kelimesi geçer ve bunların 40'a yakınında saat kelimesi KIYAMET olarak anlaşılmıştır. Bu ayette onlardan biridir. AYetin tam olarak tercümesine geçecek olursak: KIYAMET YAKLAŞTI ve AY YARILDI.... yani oldukça açık olan ve kıyamet esnasında olacak bir olayı anlatmaya çalışan ayeti bizim mucizeciler parlatmaya çalışıyorlar. ANcak bu mucizeciler bizzat kuranda peygambere mucize verilmediğini belirten ayetlere rağmen illede mucize yamamaya çalışırlar peygamberlerine.
Düşünsenize böyle harika bir olay gerçekleşecek ve müşriklerden bir kişi bile iman etmeyecek????.
OYsaki musa peygamberin mucizesinden sonra sihirbazların tamamına yakını iman etmişti. Oysaki bu ayetin devamında KAmer 2 onlara mucize göstersende onlar iman etmezler diyerek musa peygamberin mucizesinden sonra iman edenler gerçeğini görmemiştir. Yani anlayacağınız mızrak çuvala sığmamış ve yine acayip garaip bir durum ortaya atılmış 40 tane akıllıda taşı çıkarmaya çalışıyor.

vld_ackrmn

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Biz kesinlikle Muhammed yoktur ama İsa vardır, Muhammed aslında İsa'dır demiyoruz. İkisi de yok. İkisi de efsane. Efsane ad değiştirince önceki vardı anlamı çıkmaz.

Ay meselesine dönersek, Ay'ın yarılması tekrar ederek vurguluyorum, olanaksızdır. Bunu yapabilecek hiç bir güç yoktur. Buna oldu demek için kapkara kopkoyu cahilin artık kaşarlısı olmak gerekiyor. Bu iddiada bulunmak bir utançtır.

Gerçi muslimler olamayanı, olanaksızı iddia etmekte başta allah iddiası olmak üzere zaten sabıkalı olunca normalmiş gibi oluyor, yoksa bu saçmalığın cahilliğin artık dibi yani. Bilimden bir zerre nasiplenseler biz ne saçmalıyoruz diye utanmaları gerekirdi.
Dostum. Eğer Muhammed ve İsa gibi bize anlatılan karakterlerin olmadığını düşünüyorsan tamam. Ama tarihi kayıtlarda Muhammed ve İsa gibi insanların yaşadığına dair kaynaklar var. Muhammedin yaşadığına dair kaynaklara Robert G. Hoyland'ın Seeing Islam As Others Saw It A Survey And Evaluation Of Christian Jewish And Zoroastrian Writings On Early Islam kitabına bakıla bilir. Ermeni Sebeos'un yazısı, Doctrina Jacobi John Damascene gibi kaynaklar var. Ayrıca 43 tane kaynak verilen şu kısa pdf'e bakıla bilir. Ve hepside İsmaililerden Muhammed isimli birisinden bahs ediyor. Ama başka bir tarzda anlatıyorlar. Bize anlatılan Muhammed karakterinin doğru olmadığını söyleye bilirsin onda problem yok. Zaten çoğu oryantalist tarihçilerin arasında bu konuda konsensus var gibi görünüyor. Yosef ben Matityahu yani Titus Flavius Josephus'un Antiquities of the Jews kitabının 18'ci cildinin 3'cü bölümünde ve 20'ci cildinin 9'cu bölümünde İsadan bahs ediyor. Ama bu konuda Josephus tarihçisi olan Louis H.Feldman'nın şüphesi var. Çünkü Antiquities 20, 9, 1'de "the brother of Jesus, who was called Christ, whose name was James" diyor. Genel bilimsel görüş, Testimonium Flavianum olarak bilinen daha uzun pasajın büyük olasılıkla bütünüyle gerçek olmasa da, orijinal olarak orijinal bir kökten geldiğini. ve daha sonra Hristiyan enterpolasyonuna tabi olduğu konusunda genel olarak hemfikirdir. Bu konuda şüphe olsada, romalı tarihçi Tacitus'un yazısında bir şüphe yok. Tacitus, Annals'ta 15'ci kitabında, bölüm 44'te Hristos'un Pontius Pilate tarafından infaz edildiğini yazıyor. Ayrıca Yahudi rivayetlerinin incelenmesi için Zafer Duygu'nun Nasıralı İsa’nın Erken Dönem Yahudi Literatüründeki İzlerine Dair Modern Değerlendirmeler makalesine bakıla bilir.

Yazan tarafından düzenlendi:

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
bize anlatılan karakterlerin olmadığını düşünüyorsan tamam.

Öbür türlüsünü ben nerden bileyim zaten. Ne bileyim Nasrettin hoca yaşadı mı. Anadolu'da esprili hocalar halen bile yaşıyor. Ne bileyim birisinin adı Nasrettin miydi.

Tarih böyle bir şey değildir.

vld_ackrmn

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Öbür türlüsünü ben nerden bileyim zaten. Ne bileyim Nasrettin hoca yaşadı mı. Anadolu'da esprili hocalar halen bile yaşıyor. Ne bileyim birisinin adı Nasrettin miydi.

Tarih böyle bir şey değildir.
Katılıyorum. Bir konuda bir çok kaynağa baş vurmak gerek. En azından 2-3 belge ile desteklenmesi gerek.

kalaka27

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Cevap verme muhabbeti de nedir?Kim milyoner ister yarışmasında mıyız?
Burada birileri soru soruyor da,birileri cevap veriyor veya vermek zorunda diye bir şey mi var?
Muhammed eski/yeni ahitte müjdelenmiş muhabbeti sizi bağlar,beni değil..Size gösterdiğiniz ayetlerin ne anlama geldiğine dair iki cümle kurdum ama anlamak istemeyip,bana luga luga etmeye başladınız..
İsa yoksa,Kuran'da nasıl İsa var filan..
Yahu,hiçbiri yok..Karşında bir MİT var ve bu miti birileri yazmış/yazdırmış..
Hiçbir tanrı veya hiçbir peygamber YOK..Buradan sonra söylediklerim,yazılan mitlere dair yorumdur/iddiadır..Mesela ''Kuran'ın hitap ettiği insanlar ebiyonitler'' diyorum ben..Bu bir iddiadır..Benim bu iddiam üzerinden,ebiyonitleri savunduğum/desteklediğim söylenirse,bu sığlıktır..Ben ebiyonitleri(hristiyanları) desteklemiyorum,karşımda gördüğüm köyü görmek isteyene göstermeye çalışıyorum..
Sonuçta karşınızda ateist birisi var..Benim o dinin veya şu peygamberin yanında olma gibi bir ihtimalim yok..
Siz öyle değilsiniz işte..Siz TARAFSINIZ..Taraf olan saçmasapan cümleler kurar..!
Cevap verme zorunluluğun yok ama lagaluga yapıyor diyerek de aşağılama hakkında yok

Hala çelişkidesin azhap suresinde isaya atıf diyen sizsiniz ben demedim baştan aşağı yazdıklarınızı okuyun eğer yazdıklarınızı takip etmiyorsanız sırf kendi idolojini veya fikri zorla empoze etmeye çalışmayınız

Şimdi hepimiz burada tartışırız dikir mücadelesi veririz amacımız doğru bir zeminde aramızdaki anlaşmazlıkları gidermektir

Siz daha benim inanıp inanmadığımı bile bilmiyorsunuz tevrat okumak incil okumak kuran okumak bilim teknik okumak ve bilim takip etmek bunlara inadığın anlamını çıkarmaz

İnsanlar kalıplaşmış şeylere inanır örnek
Yer çekimi var mıdır tüm insanlar vardır derler
Fizik kanunu var mıdır tüm insanlar vardır derler

Yer çekimi ihlal eden hayvancıklar ile fizik kanununa ters davranan iki element neder vardır diye sorsak cevap verilmez

Gelelim bir made vardan yok olamaz yoktan var olmaz ancak başka bir şekle dönüşür tezine bütün dünya kabul eder ama madde -252 derece kaybolur bir daha da bulunamaz başka bir şekilede dönüşmez

Ahlaksız

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
İsa yok diyorsun ama o kişinin yaşamadığını kanıtlamaya çalışıyorsun

Sizin sorununuz var olmayan bir isa diyerek var olmayan bir babasına arap bir peygamber istiyor diyorsun ve var olmadığını iddaa ettiğin arap peygamberin var olmadığına inandığın kitabında var olmayan isa var diyorsun bu nasıl bir çelişki!

Cevap verme zorunluluğun yok ama lagaluga yapıyor diyerek de aşağılama hakkında yok

Hala çelişkidesin azhap suresinde isaya atıf diyen sizsiniz ben demedim baştan aşağı yazdıklarınızı okuyun eğer yazdıklarınızı takip etmiyorsanız sırf kendi idolojini veya fikri zorla empoze etmeye çalışmayınız

Şimdi hepimiz burada tartışırız dikir mücadelesi veririz amacımız doğru bir zeminde aramızdaki anlaşmazlıkları gidermektir

Siz daha benim inanıp inanmadığımı bile bilmiyorsunuz tevrat okumak incil okumak kuran okumak bilim teknik okumak ve bilim takip etmek bunlara inadığın anlamını çıkarmaz

İnsanlar kalıplaşmış şeylere inanır örnek
Yer çekimi var mıdır tüm insanlar vardır derler
Fizik kanunu var mıdır tüm insanlar vardır derler

Yer çekimi ihlal eden hayvancıklar ile fizik kanununa ters davranan iki element neder vardır diye sorsak cevap verilmez

Gelelim bir made vardan yok olamaz yoktan var olmaz ancak başka bir şekle dönüşür tezine bütün dünya kabul eder ama madde -252 derece kaybolur bir daha da bulunamaz başka bir şekilede dönüşmez
Türkçeniz kötü..Noktalama işaretlerine asgari dikkat etmiyorsunuz..

Laga luga eden birine ''laga luga ediyorsun'' demekle,bu kişiyi aşağılamış olmayız..Bu kadar nazik/kırılgan olmana gerek yok..Böyle bir forumda yazacaksanız,daha anlayışlı/hoşgörülü olmak zorundasınız..

Daha önce yazdıkların ortada..İsa yok deyip,İsa'nın yaşamadığını kanıtlamaya çalışıyormuşum falan..Tarihte var olmamış birisinin,var olmadığını kanıtlayamam ki..Ne dediğinin farkında mısın?Eğer İsa tarihi bir şahsiyetse,İsa'nın tarihi bir şahsiyet olduğunu söyleyenler,bunu kanıtlamak zorundadırlar..Eğer bunu yapamıyorlarsa,o zamanın İsa'nın tarihi bir şahsiyet olmadığı ve İsa'nın tarihi bir şahsiyet olduğunu söyleyenlerin 'yalancı' insanlar olduğu ortaya çıkar..
Bu kadar basit bir akıl yürütmeyi de yapalım artık..!

İsa'nın veya Muhammed'in var olup olmaması,beni bir sıkıntıya sokmaz ki..Varsa var,yoksa yoktur..Ben ateistim zaten..Dini şahsiyetlerin yaşayıp yaşamaması,benim yaşantıma yön vermeme etken olamaz..Yani sıkıntısı/sorunu olan ben değilim..!

Kuran baştan sona kadar İsa'dan bahsediyor ama her ayette de İsa yok işte..Kuran'a bir polemik kitabı olarak bakmak lazım..Kuran'ın ne olduğunu yazmıştım,profilimden Kuran nedir konuma bakabilirsiniz..
Kuran'daki her söylemi izah etmem mümkün değil..Bunu yapabilen Dünya'da hiç kimse de yok..
Çok eşlilikle ilgili bir şey söyleyeyim..Apokrif incillerde çok eşlilik savunulur..Kuran'daki bu söylemler buradan kaynaklanmış gibi..
Yani bana Kuran'da İslam peygamberi var filan demeyin..

kalaka27

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Nasıl oluyormuş bu biraz daha açar mısın?
Azot -195.79 derecede kaynamaya başlar mutlak sıfır ise -273 derecedir
Ne olursa olsun şunu her zaman hatırlayın: Bilim ne zaman sizin önünüze bir kural koysa ya da yasa sunsa, bu aslında yalnızca o kuralı çiğnemek ya da o yasayı çürütmek için sadece bir bahanedir. Bilimin ‘olayı’ da budur; kendisinin doğru olup olmadığını ispatlamak. Bu da başlıca örneklerinden bir tanesidir.

Science dergisinde yayınlanmıştı 2000 yıllarında mutlak sıfırın altına inmişlerdi alman bilim adamları sonra bu deney ve dergi makalesi kaldırıldı

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
mutlak sıfırın altına inmişlerdi

Hadi canım! Öyle bir şey olsa tekrarlanırdı. Her uydurmaya da inanma! Science dergisi tabii çok saygın bir kaynak ama çarpıtılmıştır. Olacak bir şey olsa da olabilir desek.

boron

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Ateist
Benden alıntı yapıp,bana yazdığı ilk mesajın,ilk cümlesi bu..!
Ayet mi çevirdiniz(yanlış tercüme) ben anlamadım? Bunlar elmalılı çevirisini bile inkar ediyor.

Forum lalesi eğip bükücü dururken size mi saldırılyor? Hakikaten komik ya. Isıd yapmaz bunların yaptığını.

kalaka27

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Hadi canım! Öyle bir şey olsa tekrarlanırdı. Her uydurmaya da inanma! Science dergisi tabii çok saygın bir kaynak ama çarpıtılmıştır. Olacak bir şey olsa da olabilir desek.
Ben 2001 yılında termo dinamik dersinde görsel olarak da izledim
Arkadaşım
: Bilim ne zaman sizin önünüze bir kural koysa ya da yasa sunsa, bu aslında yalnızca o kuralı çiğnemek ya da o yasayı çürütmek için sadece bir bahanedir. Bilimin ‘olayı’ da budur; kendisinin doğru olup olmadığını ispatlamak. buna göre güneş sisteminde kaç gezegen var desek birileri bende dahil dokuz gezegen derim başkaları sekiz gezegen der sorun burada

kalaka27

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
اِقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانْشَقَّ الْقَمَرُ

Kuranı kerimde yaklaşık olarak 50'ye yakın yerde saat kelimesi geçer ve bunların 40'a yakınında saat kelimesi KIYAMET olarak anlaşılmıştır. Bu ayette onlardan biridir. AYetin tam olarak tercümesine geçecek olursak: KIYAMET YAKLAŞTI ve AY YARILDI.... yani oldukça açık olan ve kıyamet esnasında olacak bir olayı anlatmaya çalışan ayeti bizim mucizeciler parlatmaya çalışıyorlar. ANcak bu mucizeciler bizzat kuranda peygambere mucize verilmediğini belirten ayetlere rağmen illede mucize yamamaya çalışırlar peygamberlerine.
Düşünsenize böyle harika bir olay gerçekleşecek ve müşriklerden bir kişi bile iman etmeyecek????.
OYsaki musa peygamberin mucizesinden sonra sihirbazların tamamına yakını iman etmişti. Oysaki bu ayetin devamında KAmer 2 onlara mucize göstersende onlar iman etmezler diyerek musa peygamberin mucizesinden sonra iman edenler gerçeğini görmemiştir. Yani anlayacağınız mızrak çuvala sığmamış ve yine acayip garaip bir durum ortaya atılmış 40 tane akıllıda taşı çıkarmaya çalışıyor.
Burada şark kurnazlığı var buradaki tercüme اِقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانْشَقَّ الْقَمَرُ
İkterabeti-ssâ’atu venşakka-lkamer(u) kıyamet nerede geçiyor ben göremedim
kıyamet ne demek
saat ne demek
الْقِيٰمَةِۙ kiyâme kelimesi bu
ayette kıyame diye bir kelime yok السَّاعَةُ kıyame kelimesi değil

Şark kurnazlığı

kalaka27

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Şuan senden daha önemli işim var dört adet sorunun cevabını arıyorum
1-tüm insanlar aynı atadan geldi ise siyah insanlar nasıl oldu
2- tüm insanlar aynı atadan geldi ise farklı kan grubları nasıl oldu
3-Allah kaldıramayacağı taşı yaratıp onu kaldırabilr mi
4- her insan kendisince haklı ise haksız olan kim

senden daha önemli bu soruların cevabını bulmaya çalışıyorum

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
1-tüm insanlar aynı atadan geldi ise siyah insanlar nasıl oldu
2- tüm insanlar aynı atadan geldi ise farklı kan grubları nasıl oldu
Allah'ın Hz Adem'e verdiği genlerle.
3-Allah kaldıramayacağı taşı yaratıp onu kaldırabilr mi
1-"Evli ama bekar, kuru su" gibi aynı anda her ikisinin mümkün olmadığı şeylere mantık ilminde safsata denir. Soruda da "Allah'ın kaldıramayacağı taş" ifadesi safsatadır.

2-"Mantıkla işim yok, her türlü mantık üstü duruma açığım" diyorsanız:

Allah'ın her şeye gücü yeter. Allah, hem kaldıramayacağı taş yaratabilip sonra da bu taşı kaldırabilir.
4- her insan kendisince haklı ise haksız olan kim
Her insanın kendince haklı olması gerçekten haklı olduğunu göstermez.

Bu da karşımıza objektif ahlak sübjektif ahlak kavramlarını çıkarıyor.

Yaratıcının varlığını kabul etmeden ahlakı objektif olarak temellendirmek mümkün değildir. Ancak insanı Yaratan, değişmeyen ve objektif bir ahlak ortaya koyabilir.

Hiçbir kişi ya da topluluğun objektif ahlak ortaya koyma yetisi yoktur.

Tüm kişi ve toplulukların hiç kimseyi kendi sübjektif ahlak anlayışlarına göre davranmaya zorlama hakları olmadığına göre, Yaratıcının varlığı kabul edilmediği sürece ortada uyulması gereken objektif kural da kalmaz.

Bu durumda Yaratıcının varlığını kabul etmeyenlerin, hiç kimsenin görmediği bir şekilde başkalarının zararına ama kendi menfaatine hareket edip yakalanmayan insanlara diyebilecek objektif bir sözü yoktur.

Söyleyeceği her şey kendi sübjektif yorumudur.

Kimse kimsenin sübjektif yorumuna göre hareket etmek zorunda olmadığına göre her sübjektif yorum boş lakırdıdan ibaret kalır.

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
İlk insanlar siyahtı farklı kıtalara yerleştikleri zaman adapte olmaya başladılar

Charles Dawkins

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Science dergisinde yayınlanmıştı 2000 yıllarında mutlak sıfırın altına inmişlerdi alman bilim adamları sonra bu deney ve dergi makalesi kaldırıldı
Bırak altına inmeyi kendisine bile inen olmadi. Mutlak sıfır noktası teorik olarak vardır. Pratiği bile daha gözlemlenemedi sen altına inmişler diyorsun. Hangi hayal aleminde yaşıyorsunuz anlamıyorum ki.

Hikmet

Çaylak
Düşünce
Sünni

1-"Evli ama bekar, kuru su" gibi aynı anda her ikisinin mümkün olmadığı şeylere mantık ilminde safsata denir. Soruda da "Allah'ın kaldıramayacağı taş" ifadesi safsatadır.

Allah'ın her şeye gücü yeter. Allah, hem kaldıramayacağı taş yaratabilip sonra da bu taşı kaldırabilir.

Yaratıcının varlığını kabul etmeden ahlakı objektif olarak temellendirmek mümkün değildir. Ancak insanı Yaratan, değişmeyen ve objektif bir ahlak ortaya koyabilir.

Tüm kişi ve toplulukların hiç kimseyi kendi sübjektif ahlak anlayışlarına göre davranmaya zorlama hakları olmadığına göre, Yaratıcının varlığı kabul edilmediği sürece ortada uyulması gereken objektif kural da kalmaz.

Bu durumda Yaratıcının varlığını kabul etmeyenlerin, hiç kimsenin görmediği bir şekilde başkalarının zararına ama kendi menfaatine hareket edip yakalanmayan insanlara diyebilecek objektif bir sözü yoktur.

Kimse kimsenin sübjektif yorumuna göre hareket etmek zorunda olmadığına göre her sübjektif yorum boş lakırdıdan ibaret kalır.
Bilgelik yolunda hadis hakkında soru adlı açtığım başlığa konuya baka bilir misin

Hikmet

Çaylak
Düşünce
Sünni

Rica etsem zahmet olmazsa açtığım konuda sorduğum soruya cevap verebilir misin bilgelik yolunda ?

Son konular

Son mesajlar