Kalp Krizinde İlk Yardım

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Kalp krizi, aşırı heyecan, stres, üzüntü, kolestrol gibi çeşitli nedenlerden her yaştaki insanda görülebilecek bir durumdur.

Eğer yakınınızda birinin kalp krizi geçirdiğini anladıysanız;​

Müdahele etmeden önce, kalp atışı olup olmadığı, nefes alıp almadığı kontrol edilerek, hemen 112 acil servis aranmalıdır.

Hastanın bilinci açıksa;​

• Öncelikle sakin davranmalı, karşınızdaki kişiyi de sakinleştirmeye çalıştırmalısınız.
  • Hasta uygun bir yere yatırılıp, rahat nefes alması sağlanmalıdır.
  • Üstündeki dar, sıkan elbiseler gevşetilmelidir.
  • Kalbe kan dolaşımını arttırmak için ayaklarını kalp seviyesine kadar kaldırmak gereklidir.
  • Kalp için kullandığı bir ilaç varsa o ya da 1 tane aspirin verilmelidir.
  • Bulunduğunuz ortam havasızsa, pencere veya kapıları açıp içeriye oksijen girmesini sağlayın.

Kalp atışı yoksa;​

• Kalp atışı geri gelene kadar kalp masajı yapılmalıdır.
  • Solunum da yoksa suni solunum yapılır.
  • Solunum ve dolaşım gelince müdahaleye son verilip, sağlık ekibi gelene kadar hasta göz ile kontrol altına alınır.
kalpmasaji.jpg

Arkadaşlar benim başıma gelmez demeyin. Lütfen bir şekilde ilk yardım öğrenin. Sevdiklerinizin gözünü açmasını beklersiniz yoksa.

http://www.istanbulhastaneleri.net/saglik/kalp-krizinde-ilk-yardim.html

Moderatör tarafından düzenlendi:

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Arkadaşlar @TENTEN yazmış ama ben de tekrar edeyim. Eğer anladıysanız kendinizde ya da bir başkasında hemen yere yatın öksürebildiğiniz en şiddetli şekilde öksürün. Yere yatamıyorsanız duvara yaslanın ve öyle öksürün. Çok şiddetli bir şekilde öksürük krizi durdurabilir. Tabi daha sonrasında doktora gidin hemen.

Kalp krizi sol kol uyuşması, mide bulantısıyla özellikle kendini gösterebiliyor haberiniz olsun.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Arkadaşlar uyarıyı yapmayı unutmuşum. Özellikle kalp krizi gibi bir durumda kesinlikle bilginiz olmadan ve bu masajı bilmiyorsanız harekete geçmeyin. Öldürebilirsiniz o kişiyi. KALP MASAJI BİLİYORSANIZ YAPIN YOKSA DOKUNMAYIN.

Son konular