Kanal İstanbul

kavak

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Haftalardır konuşuluyor, tartışılıyor...her kafadan bir ses çıkıyor.
Artı; yurdum memleketimde bir çok meselede olduğu gibi bunda da vatandaşlar ikiye bölündü.
Bence de enine boyuna düşünülmesi gereken önemli bir mesele, çünkü İstanbulu kökünden değiştireceği muhakkak. Bir köprü yapmaya veyahut otoban yapmaya pek benzemiyor.

Bu kanal harbiden gerekli mi?
Getirisi ve götürüsü nedir?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Gerekli değil. Gereklilikten ziyade zararlı. Neden? Emin olduğum konu güvenlik ve montrö tehlikesi. Şüpheli olduğum konu biyolojik tehlike.

Savaş durumunda kanal istanbul üzerine yapılan köprüler tehlike arz eder. Düşman ilk önce bu köprüleri bombalayacaktır. Köprüler yıkılınca kanalın batı tarafına lojistik ikmal ve askeri birlik sevkiyatı aksayacaktır. Bu büyük tehlike. Bir de montrö boğazlar sözleşmesinin tehlikeye girme durumu var. Onu da emekli amiral Cem Gürdeniz den dinleyebilirsiniz. Aşağıya ekliyecem.

Biyolojik olarak ise uzun vadede marmara denizinin geri dönüşü olmamak üzere canlılığını yitireceğini habertürkte dinlemiştim. Bu konu benim alanım değil. Ama güvenlik ve montrö açısından tehlike olduğuna eminim.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Evet yerli otomobilden sonra bir de bu başlığı açmak gerekli olmuştu. Önce davrandın! :)

Bence konunun ana noktası, boğazlar üzerinde Türkiye'nin Montro ile askeri geçişler dışında, o da savaş zamanı, herhangi bir engelleme yetkisinin olmayışı. Dolayısıyla bedava boğaz varken kim niye senin ücretli kanalından geçsin?

Bu kanal sadece Montrö'yü delmeye yarar. Denebilir ki Çanakkale var, oradan geçirmez Türkiye savaş gemilerini savaş zamanında. Ama işte kanaldan geçmiş Marmara'yı geçmiş savaş gemilerini Çanakkale'den geri çevirmek savaş zamanı sıkar biraz.

Zararları ayrı bir konu ama yararı olmayacak bir işe aşırı paralar harcamak akıl işi değil. Marmara zaten kirli deniz statüsünde onu ben geçiyorum. Ama kanal tatlı su kaynaklarına çok zarar verir. Susuz bir ada yaratır.

Bu nüfus yoğunluğu dünyanın incisi bu eşsiz boğaza yığılmamalıydı. Dünyada eşi yok benzeri yok. Dünyanın en eşsiz yeri bence. Çok acımasızca talan ettik. Gavur malı gibi harcadık. Nüfusu yığdık da yığdık. Bana dünyada şu boğazın bir eşini benzerini gösterin. Yaklaşabileni bile yok! Eşsiz! Benzersiz!

Bazen keşke şu dünyayı resetleyecek bir düğme olsaydı derim. Keşke İnkaların inancındaki 2012 kıyameti gerçekten dünyayı resetleseydi. Dünyayı mahvetmek üzereyiz! Milyonlarca canlı türü yok olmanın eşiğinde! Yaşayacak alanları kalmadı! Her yer insan istilası altında.

kavak

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist

kavak

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Gerekli değil. Gereklilikten ziyade zararlı. Neden? Emin olduğum konu güvenlik ve montrö tehlikesi. Şüpheli olduğum konu biyolojik tehlike.

Savaş durumunda kanal istanbul üzerine yapılan köprüler tehlike arz eder. Düşman ilk önce bu köprüleri bombalayacaktır. Köprüler yıkılınca kanalın batı tarafına lojistik ikmal ve askeri birlik sevkiyatı aksayacaktır. Bu büyük tehlike. Bir de montrö boğazlar sözleşmesinin tehlikeye girme durumu var. Onu da emekli amiral Cem Gürdeniz den dinleyebilirsiniz. Aşağıya ekliyecem.

Biyolojik olarak ise uzun vadede marmara denizinin geri dönüşü olmamak üzere canlılığını yitireceğini habertürkte dinlemiştim. Bu konu benim alanım değil. Ama güvenlik ve montrö açısından tehlike olduğuna eminim.
Bu tür haberleri sık sık duymaya başladım ancak tam olarak anlayamadım.
Türkiye İstanbul kanalını inşa etmeye kalktığında, Möntrö Sözleşmesini imzalayan ülkelerle ne gibi tehlike ile karşı karşıya?
Onlar Türkiye´ye savaş falan mı ilan edecekler veyahut yaptırımlar(ambargo vs) mı söz konusu?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Türkiye İstanbul kanalını inşa etmeye kalktığında, Möntrö Sözleşmesini imzalayan ülkelerle ne gibi tehlike ile karşı karşıya?
Onlar Türkiye´ye savaş falan mı ilan edecekler veyahut yaptırımlar(ambargo vs) mı söz konusu?
Yukarıdaki videoda emekli amiral cem gürdeniz ayrıntılı olarak anlatıyor.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yazarı tarafından düzenlendi:

kavak

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Yukarıda bahsedilen noktalara ek olarak bana önemli gelen şunları da sıralamak istiyorum:
- Boğazdan 1936 yılında günde 13 gemi geçerken, bu rakam 2012 yılında 255´e yükselmiş.
Son rakamları bilmiyorum, muhtemelen daha da yükselmiştir. İstanbul boğazının azami kapasitesi ne kadar, onu bilmiyorum. Ancak bu rakamların az olmadığı da muhakkak.

- Boğazda sürekli büyüklü küçüklü gemi kazaları meydana geliyor; en sonuncusu 2018 yılında meydana geldi.
Evet, bu nokta önemli ve genelde sadece büyük gemi kazalarını duyuyoruz.

- Son 35 seneden beri boğaz geçiş ücretleri güncellenmemiş (Bununla ilgili noktalar 1936 yılında imzalanan Montrö Sözleşmesinde belirlenmiş).
Hal böyle ise, mevcut geçişlerin ucuz olduğu ortada.

Bu noktalara bakarak, yeni bir güzergahın gerekliliği akıllara gelebilir. Ancak diğer taraftan şunları da göz önünde bulundurmakta fayda var:
- Planlanan kanalın uzunluğu 45 km, buna nazaran İstanbul boğazının uzunluğu 30 km.
Bu durumda boğaz yerine kanaldan geçmek, gemiler için ekonomik ve cazip degildir.

- Planlanan kanalın derinliği 20 metre öngörülmüş.
Bu durumda süper tankerlerin buradan geçmesi mümkün değil.

- Yeni kanalda da gemi kazaları kaçınılmaz.
Boğaz da oluyorsa, burada da olmamasının bir nedeni yok. Hatta daha dar olduğu için, daha fazla kaza riski var.

- Göçmen kuşlarının konakladıkları güzergahlar yok edilecek.
Bu noktayı yorumlamak lüzumsuz.

Ben bunlara baktığımda aklıma ilk gelen, gemiler için alternatiften çok, yeni bir rant bölgesinin hedeflendiğini.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Gemilerin kanalı tercih etmesinin hiç bir gerekçesi yok. Bir kere kanalda çift yönlü trafik olmayacak. Kanala bir uçtan bir gemi girdi mi öbür uçtaki onun çıkmasını bekleyecek. Geçişi ucuz yapsan maliyet boşa gidecek. Pahalı yapsan kimse geçmez. Kanalın bir yararı yok. Ranta yararı var sadece.

Kanalın çok iyi betonlanacağı tuzlu suyun sızmayacağı söylenebilir ama eskimesi durumunda sızıntılar başlayacaktır. Kanal kazılırken tatlı yer altı suyuna rastlanırsa kötü olur. Yer altı sularının akışı bozulur ve susuz bir ada ortaya çıkar.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kanalı ben açtım istemediğimi geçirmem diyemiyorsun. Diyelim savaş çıktı ve savaş gemileri geçmek istiyor. Montrö anlaşmasına göre boğazlardan geçmelerine izin vermeme yetkin var. Ama kanal için böyle bir anlaşma olmadığı için parasını verdikten sonra geçmeme engel olamazsın der. Parayı bastırır geçer gider.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Evet yani kanalın zamanla betonları eskiyerek sızıntıya başlaması tatlı su kaynakları açısından bir felaket olur. Kimse bunun altından kalkamaz.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Ak partililer sırf Erdoğan istediği için muhalefet karşı çıkıyor diye düşünüyor ama öyle değil. Bence çoğunluk öyle değil. Bu sonuçları çok büyük olacak bir icraat. Her de olumsuz yönde. Yönetimin çok iyi düşünmesi lazım. Gerçi yönetim diye bişey yok artık. Erdoğan var. Erdoğanın çok iyi düşünmesi lazım.

kavak

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Evet yani kanalın zamanla betonları eskiyerek sızıntıya başlaması tatlı su kaynakları açısından bir felaket olur. Kimse bunun altından kalkamaz.
Görünen o ki, bu proje birçok açıdan risk barındırmıyor değil.
Bir de şu var:
İstanbul ve çevresinin deprem bölgesi olduğu hepimizin malumu.
İnşaat esnasında muhtemelen dinamit kullanılacak ve bazılarına göre bu oradaki fay hattını etkileyecek.
Ben bunu pek olası bulmuyorum, yine birçok insanı tedirgin etmiyor değil.

kavak

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ak partililer sırf Erdoğan istediği için muhalefet karşı çıkıyor diye düşünüyor ama öyle değil. Bence çoğunluk öyle değil. Bu sonuçları çok büyük olacak bir icraat. Her de olumsuz yönde. Yönetimin çok iyi düşünmesi lazım. Gerçi yönetim diye bişey yok artık. Erdoğan var. Erdoğanın çok iyi düşünmesi lazım.
Yurdum memleketimde protesto kültürü Avrupa´daki gibi maalesef pek yaygın ve etkili değil.
Fransa´daki aylardır süren protestolardan haberiniz vardır mutlaka. Oradaki mevcut hükümete kök söktürüyorlar neredeyse ve birçok noktada hükümet geri adım atmak zorunda kaldı.
Böyle herkesi ve doğayı doğrudan etkileyecek icraatlarda, dini imanı sağını solunu bir kenara bırakıp, birlik olabilmeyi öğrenmeliyiz evvela.

rhynkar

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İnşaat esnasında muhtemelen dinamit kullanılacak ve bazılarına göre bu oradaki fay hattını etkileyecek
Dinamitlerin fay hatlarını etkilemesi pek olası bir durum değildir, çok nadir görülür.
Bazı AK Partiyi destekleyen vatandaşların bile bu projeyi desteklemediğini gördüm. Gerçekleşmemesini umuyorum. Bazı Arap televizyonlarında reklamları dönüyormuş. (bu forumda görmüştüm sanırım emin olamadım) Bu durum gerçekten şok edici yani. Daha fol yok yumurta yok Arap televizyonları Kanal İstanbul'dan daire satışı için reklam yapıyor!

kavak

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Dinamitlerin fay hatlarını etkilemesi pek olası bir durum değildir, çok nadir görülür.
Bazı AK Partiyi destekleyen vatandaşların bile bu projeyi desteklemediğini gördüm. Gerçekleşmemesini umuyorum. Bazı Arap televizyonlarında reklamları dönüyormuş. (bu forumda görmüştüm sanırım emin olamadım) Bu durum gerçekten şok edici yani. Daha fol yok yumurta yok Arap televizyonları Kanal İstanbul'dan daire satışı için reklam yapıyor!
Sanırım bundan bahsediyorsun...