Kendini Yalanlayan Allah

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
O özgür irade Allahın gönderdiğini neden anlayamıyor? O halde anlamayanları sorumlu tutmamalı.
O özgür irade Allah'ın gönderdiğini anlıyor. Ama işte işine ne gelirse. Tabii Allah'a inanan birinin iradesi Allah'ın neyi anlatmak istediğini anlıyor. Sorumlu tutmamalı konusunda; Mesela ''Engelli, deli, veya zihinsel hastalıkları olan kimseler'' sorumlu değildir. :) Kuran'dada bir sürü yerde geçer.

Allah herkesi ancak gücünün yettiği ölçüde sorumlu tutar... ”[Kuran: 2/286], “Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez” [Kuran: 2/285]

Köre güçlük yoktur” (Nur, 24/61. Fetih, 48/17) anlamındaki âyet, görme engellilerin savaşa katılma zorunlululuğunun bulunmadığını ifade etmektedir. Şu anda aklıma gelen ayetlerden bir tanesi de bu. Ve bunun gibi bir sürü ayet, hastalıklı kimseleri sorumlu tutmaz.

Üç kimseden sorumluluk kaldırılmıştır: Buluğ çağına erinceye kadar çocuktan, uyanıncaya kadar uyuyandan ve şifa buluncaya kadar akıl hastasından. [Buhari, Ebu Davud ve Tirmizi]

Herhangi bir kulumu gözlerinden mahrum bırakmak suretiyle imtihana tabi tuttuğumda, sabrederse, gözlerine karşılık ona cenneti veririm [Buhari, Merda, 7]

Umarım anlatabilmişimdir. :)

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Umarım anlatabilmişimdir. :)
Anlatamadın.
O özgür irade Allah'ın gönderdiğini anlıyor.
İlla anlayacak diye bir şart yok. Anlamayan çokça insan var.
Allah herkesi ancak gücünün yettiği ölçüde sorumlu tutar... ”[Kuran: 2/286], “Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez” [Kuran: 2/285]

Köre güçlük yoktur” (Nur, 24/61. Fetih, 48/17) anlamındaki âyet, görme engellilerin savaşa katılma zorunlululuğunun bulunmadığını ifade etmektedir. Şu anda aklıma gelen ayetlerden bir tanesi de bu. Ve bunun gibi bir sürü ayet, hastalıklı kimseleri sorumlu tutmaz.

Üç kimseden sorumluluk kaldırılmıştır: Buluğ çağına erinceye kadar çocuktan, uyanıncaya kadar uyuyandan ve şifa buluncaya kadar akıl hastasından. [Buhari, Ebu Davud ve Tirmizi]

Herhangi bir kulumu gözlerinden mahrum bırakmak suretiyle imtihana tabi tuttuğumda, sabrederse, gözlerine karşılık ona cenneti veririm [Buhari, Merda, 7]
Bu konuda bana İslam kaynaklarını kanıt olarak gösteremezsin çünkü ben onlara inanmıyorum. İslam kaynakları ancak İslam dinine inananlara gösterilebilir. Bunlar masaldır, sen bana masal anlatıyorsun.

Özgür düşünceli bir insan İslam dinine yönelmiyorsa neden suçlu olsun?

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Anlatamadın.

İlla anlayacak diye bir şart yok. Anlamayan çokça insan var.

Bu konuda bana İslam kaynaklarını kanıt olarak gösteremezsin çünkü ben onlara inanmıyorum. İslam kaynakları ancak İslam dinine inananlara gösterilebilir. Bunlar masaldır, sen bana masal anlatıyorsun.

Anlamayan insanları Allah tabii tutmaz yazdım yukarı. İslam kaynaklarına inanmıyorsan o zaman neyi sorguluyorsun arkadaşım? Masal masal diyosun, O masalla seve seve uğraşıyorsun. ''Özgür düşünceli bir insan İslam dinine yönelmiyorsa neden suçlu olsun?'' İmtihan'ın amacı nedir?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Anlamayan insanları Allah tabii tutmaz yazdım yukarı.
O zaman ateist, deist, agnostik, hristiyan, musevi, budist vs neden sorumlu?
İslam kaynaklarına inanmıyorsan o zaman neyi sorguluyorsun arkadaşım? Masal masal diyosun, O masalla seve seve uğraşıyorsun.
Masal olduğu için. Sen bu masalları insanlara hakikat olarak anlatırsan, ben de o masalların masal olduğunu insanlara anlatırım.
''Özgür düşünceli bir insan İslam dinine yönelmiyorsa neden suçlu olsun?'' İmtihan'ın amacı nedir?
İmtihan olduğunu da nerden çıkardın?

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
O zaman ateist, deist, agnostik, hristiyan, musevi, budist vs neden sorumlu?

Masal olduğu için. Sen bu masalları insanlara hakikat olarak anlatırsan, ben de o masalların masal olduğunu insanlara anlatırım.

İmtihan olduğunu da nerden çıkardın?
Onlar isteseler anlayabilirler. Ama zihinsel engelli bir kimse hiçbir şekilde anlayamaz. Çünkü düşünemez.

Bence masal olduğunu düşünüyorsan masalın masal olduğunu kanıtlamana gerek yok?

İmtihan olduğunu Allah belirtmiş zaten biyerden çıkarttığım yok.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Onlar isteseler anlayabilirler.
Nerden biliyorsun?
Ama zihinsel engelli bir kimse hiçbir şekilde anlayamaz. Çünkü düşünemez.
Düşünemezse niye onları suçluyorsun. Onları yaratan Allahı suçlasana.
Bence masal olduğunu düşünüyorsan masalın masal olduğunu kanıtlamana gerek yok?
Sen bu masalı insanlara dayatmamış olsan YOK, ama dayattığın için VAR.
İmtihan olduğunu Allah belirtmiş zaten biyerden çıkarttığım yok.
Nerde belirtmiş Kuranda. Kurana inanmayana neden imtihan var diye dayatıyorsun.

Herkesin mutlaka inanması lazım. Tek hakikat budur diye insanlara dayatma yapman sorunlu bir yaklaşımdır.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Nerden biliyorsun?

Düşünemezse niye onları suçluyorsun. Onları yaratan Allahı suçlasana.

Sen bu masalı insanlara dayatmamış olsan YOK, ama dayattığın için VAR.

Nerde belirtmiş Kuranda. Kurana inanmayana neden imtihan var diye dayatıyorsun.

Herkesin mutlaka inanması lazım. Tek hakikat budur diye insanlara dayatma yapman sorunlu bir yaklaşımdır.
Allah herkese (istisnalar dışında) hür irade verdiğini ve doğruyu (İslamı) bulmalarının zor olmadığını söylemiştir.

Yahu iyimisin sen ne suçlaması? Allah zaten onları sorumlu tutmamış. Anlamak istemiyorsun heralde.

Kurana inanmayan bişey dayattığım yok. Allah zaten belirtmiş bunu. Kur’an’da Allah: Cin ve insanları ancak, beni bilip itaat, ibadet etmeleri için yarattım. [Zariyat 56] buyuruyor. Buradaki ibadet, namaz, oruç gibi ibadetler değil. Allah’ı bulmak, bilmek, tanımak anlamında. Yani Allah bilinmek, keşfedilmek istediğini burada belirtiyor. Hala dayatıyor falan diyorsun. Bunu ben değil Allah zaten belirtiyor bende sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Kimseyi zorlayan, zorla bişeyler dayatan yok.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Onlar isteseler anlayabilirler.
Bu söz aslında İslamın özetidir. "İstese anlarlardı, bunlar art niyetlerinden anlamıyor." Şekil a da belirtildiği üzere İslam tarihte ve şimdi insanları bu şekilde suçladı, baskı altına aldı, sindirdi ve katletti. İnsanların özgürlüğüne saygı İslamda yoktur.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Allah herkese (istisnalar dışında) hür irade verdiğini ve doğruyu (İslamı) bulmalarının zor olmadığını söylemiştir.
Yav anlamak istemiyorsun galiba. Bana Allahın sözlerini söyleyip durma. Onu git İslama inanana söyle. Bu konuda benle ayet değil mantık eksenli konuş lütfen.
Kurana inanmayan bişey dayattığım yok.
İlla benim dediğime inanacaksın yoksa cehenneme gidersin demek dayatmanın babasıdır. Daha ne dayatması yapacaksın.

Asıl konuyu geçtik:

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu söz aslında İslamın özetidir. "İstese anlarlardı, bunlar art niyetlerinden anlamıyor." Şekil a da belirtildiği üzere İslam tarihte ve şimdi insanları bu şekilde suçladı, baskı altına aldı, sindirdi ve katletti. İnsanların özgürlüğüne saygı İslamda yoktur.
Allah araştırmayı, körü körüne inanmamayı emreder. Müslümanlar'a bile. Yaratan rabbinin adıyla oku! (Alak-1) diyerek insanların ''okuyarak'' bilgi sahibi olacaklarını yolladığı ilk ayette'de belirtmiştir. Hala insanların özgürlüğüne İslamda saygı yoktur diyorsun. Bunu neye dayanarak söylüyorsun?

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yav anlamak istemiyorsun galiba. Bana Allahın sözlerini söyleyip durma. Onu git İslama inanana söyle. Bu konuda benle ayet değil mantık eksenli konuş lütfen.

İlla benim dediğime inanacaksın yoksa cehenneme gidersin demek dayatmanın babasıdır. Daha ne dayatması yapacaksın.

Asıl konuyu geçtik:
İslam'la ilgili bilgi veriyorsun, Bana Allah'ın sözlerini söyleme diyorsun. İyi misin? Ben doğruyu ve mantığı Allah'ın sözlerinde buluyorum.

Ben nerde öyle birşey dedim Mete iyimisin dostum sen?

Verdiğim cevapları idrak etmek istemiyorsun galiba. Eğer o inanmadığın Allah-ü Teala varsa ölünce ona sorarsın. Ben anlatamıyorum sana.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
İslam'la ilgili bilgi veriyorsun, Bana Allah'ın sözlerini söyleme diyorsun. İyi misin? Ben doğruyu ve mantığı Allah'ın sözlerinde buluyorum.
Bana ayetleri kanıt olarak göstermen yok hükmündedir. Onu inananlara söyle. Bana mantıki kanıt sun. Yoksa boşa kürek çekersin.
Ben nerde öyle birşey dedim Mete iyimisin dostum sen?
Doğru senin suçun yok. Bu Kuranın suçu. Çünkü o söylüyor.

Cevap bulamadık:

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bana ayetleri kanıt olarak göstermen yok hükmündedir. Onu inananlara söyle. Bana mantıki kanıt sun. Yoksa boşa kürek çekersin.

Doğru senin suçun yok. Bu Kuranın suçu. Çünkü o söylüyor.

Cevap bulamadık:
Dostum ben bu forumda anladım ki sen bir şeyleri anlamak, idrak etmek istemiyorsun. Diğer birçok konuda da yaptığın gibi.

Özgür düşünceli bir insan İslam dinine yönelmiyorsa neden suçlu olsun? Diyorum ki bende bu soruyu bana değil Allah'a sorarsın.

Rabbin dileseydi, yeryüzünde bulunanların hepsi inanırdı. Öyle iken insanları inanmaya sen mi zorlayacaksın?" (Yunus, 10/99)

İşte Allah herkese araştırmayı emreder. Allah senden zor bişey istemiyor. Allah senden onu bulmanı istiyor ki bence dünyadaki en kolay şeydir bu bir yaratıcının olduğuna inanmak. Ve bende o yaratıcının Allah olduğunu şüphesiz düşünüyorum.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Dostum ben bu forumda anladım ki sen bir şeyleri anlamak, idrak etmek istemiyorsun. Diğer birçok konuda da yaptığın gibi.
Cevap veremeyince anlamak istemiyor mu oldum şimdi. İyi bakalım. :)
Özgür düşünceli bir insan İslam dinine yönelmiyorsa neden suçlu olsun? Diyorum ki bende bu soruyu bana değil Allah'a sorarsın.
O zaman İslam eleştirilerime neden cevap veriyorsun? Bırak da Allah cevap versin.
İşte Allah herkese araştırmayı emreder. Allah senden zor bişey istemiyor. Allah senden onu bulmanı istiyor ki bence dünyadaki en kolay şeydir bu bir yaratıcının olduğuna inanmak. Ve bende o yaratıcının Allah olduğunu şüphesiz düşünüyorum.
Kuranın dediğini yaptım. Çoğu insanın araştırmadığı kadar araştırdım ve İslamın uydurma olduğu sonucuna vardım.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Cevap veremeyince anlamak istemiyor mu oldum şimdi. İyi bakalım. :)

O zaman İslam eleştirilerime neden cevap veriyorsun? Bırak da Allah cevap versin.

Kuranın dediğini yaptım. Çoğu insanın araştırmadığı kadar araştırdım ve İslamın uydurma olduğu sonucuna vardım.
Aynn aynn ondan.

Dostum sorduğun sorunun cevabını bilmiyorum. Büyük ihtimal bilip, versemde anlamak istemiyeceksin zaten. Bende nasıl cezasını Allah veriyorsa ona sorarsın diyorum. :)

Bende senin gibi araştırdım. Ve İslama 1 adım daha yaklaştım.