Keşke dinden hiç çıkmasaydım

Lafimur

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Bağımsız
Dinden çıkınca ve dinin doğru olmadığından tamamen emin olunca bir boşluğa düştüm. Kendini bir dinle kandırmak çok daha iyi bir şeymiş. Bu hissi siz nasıl atlattınız ?

Agnostik Tanrı

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Dinden çıkınca ve dinin doğru olmadığından tamamen emin olunca bir boşluğa düştüm. Kendini bir dinle kandırmak çok daha iyi bir şeymiş. Bu hissi siz nasıl atlattınız ?
İlk dinden çıktığın zaman olur. Sonradan düzeliyor.
Boşluğunu çektiğim tek şey birine allah belanı vere dediğimde gerçekten allahın belasını vermeyeceği. 🤣

Yazan tarafından düzenlendi:

Şizofrenist

Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
Zihninde yeri olan bir şeyi zihninden attığın zaman bu boşluk hissiyatı olur.
Örneğin;
Sigara içen biri sigara içmemeye çalıştığı zaman bu boşluk hissiyatını hisseder. (Zararlı olsa bile :))

Lafimur

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Bağımsız
Zihninde yeri olan bir şeyi zihninden attığın zaman bu boşluk hissiyatı olur.
Örneğin;
Sigara içen biri sigara içmemeye çalıştığı zaman bu boşluk hissiyatını hisseder. (Zararlı olsa bile :))
O zaman yaşı büyük insanlar dinden çıkarsa sonuçları baya ağır olur.

Münzevi Adam

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Bu hislerin hepsini yaşadım. Din bir boşluktu dinsizlikte bir boşluk. Bu his iyi senin için. Izdırabın günden güne artacak maalesef. Arayan bulur derler. Arayıp bulacaksın. Kendin ama birilerinin lafıyla değil onun için kimseye sormana da gerek yok aslına bakarsan. Yaşamanın elbette bir sebebi var.

Şizofrenist

Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
O zaman yaşı büyük insanlar dinden çıkarsa sonuçları baya ağır olur.
Sadece negatif değil, pozitif sonuçları da oluyor.
Zararlı şeyi hayatından çıkardıktan sonra yerine yararlı bir şeyi sokabiliyorsun.
Tabii büyük bir boşluğu doldurmak daha zor dediğin gibi.

Plütoncu

☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Dostum bunlar doğal süreçler. Zaten tanrı fikri, dini inançlar insanın psikolojik yoksunluğu ve acizliğinden doğmuştur diye boşuna demiyoruz. Dini bırakan çoğu kişi bu yoldan geçer, ancak gerçekler acıdır. Kimsenin bizden bir şey istediği yok, bu safsatalara bakma sen. Bir süre sonra bu hayata bir amaç, bir anlam katacaksın. O zaman diyeceksin ki iyi ki yaşıyorum, elimdekini değerlendirmeliyim. O yüzden pişman olma, aksine bunu bir güç olarak düşün. Herkes bunu kaldıramaz ama sen yapabilirsin. O yüzden kendine güven. :)
Bundan pişman olunur mu len? :D

Kant

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Zamanın ve hayatın kıymetli bir şey olduğunu düşünerek...

Hayatın güzel olduğunu anladıktan sonra ölüm korkusu baş gösterdi. Daha doğrusu sonsuza kadar yok olma korkusu. Bundan dolayı keşke hiç dinden çıkmasaydım deyip kendime lanet ettiğim de oldu. Tabii bu korku birkaç gün sürdü neyseki. Ondan sonra dinden kaynaklanan bir korkum kalmadı.

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Hocam dinden çıkmak ne demek sana göre, biraz açsana?

Moderatör tarafından düzenlendi:

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
İslamiyet'i inkar edenlerde o boşluk hep olur ya sarhoş ederler kendilerini ya da hava ile doldururlar. Aç İslamiyet hakkında sorularını konu, cevaplayalım inşAllah.

Son konular