Keşke dinden hiç çıkmasaydım

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
bilim yapabilir mi yani sonuçta ölünce o dine inanan herkes cennete gidece k
İslamiyet'te bilim haram veya günah değil lakin sen bilimi harama sevk edici olarak ve haram için yaparsan bilim yapmak kişiye haram olur, caiz olmaz. Aksi taktirde Allah(c.c) yaratmasını ve anbean yarattıklarını incelemek ve istifade edebilmek için bilim yapılır. Ki araştırmak, düşünmek, tefekkür etme emredilen bir sürü Ayet-i Kerime var.

İslamiyet için ise Müslüman olan herkes cennete gidecek diye bir garanti yok. İman ile kabre giren cennete gidiyor, Allah Azze ve Celle'nin izni ile tabi ki.

Yazan tarafından düzenlendi:

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Su içmeyi ibadete çevirebilirsin, oturursun üç nefeste kıbleye doğru besmele ile başlayıp hamd ile bitirsen ibadet olur.

Tuvalete sol ayakla girip girmeden önce okunacak duayı okur, israf etmekten sakınırsan ve sağ ayak ile çıkıp tuvaletten çıktıktan sonra ki duayı okursan yine ibadet etmiş sayılırsın.

Bilimde aynı şekilde düşünebilirsin.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Dahada diyecek bir şey yok. Utanmadan bir de bunu diyecek kadar yüzsüzsün çünkü.
İnsan dedim diye kızdı galiba, homo sapiens sapiens mi sana göre? Yok öle bir şey.
Harbi neye atarlandın? @Lafimur insan değil mi? 14 yaşında ben de 18 konuşuyoruz işte. Lafimur rahatsız ise keserim konuşmayı.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İnançla alakası yok, herkesin canı sıkılabilir. Dinde de can sıkılır. Günde beş kere yat kalk yat kalk allahtan ne ses var ne nefes. Yıllarca tapın, yıllarca aynı hareketleri tekrarla dur, allahtan tek bir hareket yok! Bu da can sıkar.

Ölümden sonra yaşamı düşüneceğine ölümden önce yaşamı düşünmek lazım. Neler lazım? Hobi şart. Hobilerle uğraşmadan olmaz. Kendine amaçlar yaratmak şart. Fakat en önemlisi merak duygusudur. Merak duygusu yoksa dinci olmak daha iyidir. Merak duygunuz yoksa hiç boşuna cırmalamayın. Direk namaza başlayın.

Gök neden mavi? Neden kışın güneş eğiliyor? Neden geceleri gökyüzünde ışıktan bir yol beliriyor? Bunlar merak etmiyorsanız direk doooğru namaza. Başka şey sizi paklamaz.

Ancak şunu söyleyeyim: Ölüm sonrası diye bir şey varsa biz inansak da vardır inanmasak da. Bizim inanmamamız eğer varsa olup olmamasını etkilemez değil mi? Öyle. O halde diyelim öldün ve baktın ki inanmadığın halde başka bir hayattasın. Faraza.

Eeee? Noolmuş? Ne olmuş yani? Varsa var, ne yapalım yani? Sen hayatında kimsenin tavuğuna kış demediysen, kimseye haksızlık etmediysen neden korkacaksın? Kimin bende hakkı varsa gelsin alsın hodri meydan diyemiyorsan zaten inanıyor olarak ölsen neye yarar? İnanç sıfır önem, bunu anlayın. Bu dincilerin bu aptalca tuzağına düşmek kadar büyük aptallık yoktur. Kimse kimseyi inancıyla yargılayıp cezalandıramaz. İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır ve cezalandırılabilirler.

Bunu kafanıza iyice, ama iyice sokun. İnsanlar inançları yüzünden suçlanamaz, eylemleri ile suçlanırlar. Din tuzağına düşmemenin anahtarı budur.

Sealight

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
İslamiyet'i inkar edenlerde o boşluk hep olur ya sarhoş ederler kendilerini ya da hava ile doldururlar. Aç İslamiyet hakkında sorularını konu, cevaplayalım inşAllah.
Artık lütfen cevapla. İki gündür soruyorum, Allah(Allah)'ı kalınlaştırarak yazmayınca çarpılıyor musun? Ne oluyor?

mad hatter

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Dinden çıkınca ve dinin doğru olmadığından tamamen emin olunca bir boşluğa düştüm. Kendini bir dinle kandırmak çok daha iyi bir şeymiş. Bu hissi siz nasıl atlattınız ?
Kendini kandırmak iyi falan değil, hayatın boşa geçmiş oluyor ve bunu sonradan farketmek çok daha kötü. O boşluk dediğin şey zaten hep vardı, sen onu bilinçsizce masallarla dolduruyordun, bilinçli ve dikkatlice doldurmak daha iyidir emin ol.

Lafimur

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Bağımsız
Kendini kandırmak iyi falan değil, hayatın boşa geçmiş oluyor ve bunu sonradan farketmek çok daha kötü. O boşluk dediğin şey zaten hep vardı, sen onu bilinçsizce masallarla dolduruyordun, bilinçli ve dikkatlice doldurmak daha iyidir emin ol.
Kesinlikle doğru dediğiniz ama gerçekler her zaman zordur. Birde küçüklükten beri din baskısında kaldığımız için.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sen hayatında kimsenin tavuğuna kış demediysen, kimseye haksızlık etmediysen neden korkacaksın? Kimin bende hakkı varsa gelsin alsın hodri meydan diyemiyorsan zaten inanıyor olarak ölsen neye yarar?

Bir adam görmüştüm. İki ayağı dizden yoktu. Trafik kazası mı diye sordum. Sayılır dedi ve anlattı. Çocukken komşunun tavuğuna taş fırlatmış sapanla ve tavuğun ayağını kırmış. Tavuğun sahibi yaşlı zavallı kadın ağlayarak tavuğu kesmek zorunda kalmış ve buna "allah senin iki ayağını birden alsın" demiş. Çok geçmemiş, tren yolundan geçerken ayağı takılıp düşmüş ve tren ayaklarının üzerinden geçmiş.

Bu oturduğu yerden sürekli namaz kılmaya çalışıyordu. Ben cezamı çektim ahirete kalmadığı için seviniyorum diye kendini avutuyordu.

Din yani kaçınılmaz olarak şizofrenik bir durum. Bu böyle. Din bir sığınak. Ya saflar kafaları basmadığı için, ya da kötüler kendilerini aklamak için sığınıyorlar. Ben çok gördüm, haksızlık yapmış, hak yemiş kişiler hacca gidip namaza başlıyor ve af diliyorlar. Allahı leke çıkarıcı kir sökücü olarak kullanıyorlar. Allah allah allah... Inını ınını ınını... Kirlere lekelere birebir...

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Kanka @Rütbesiz bu İslamla alakalı bir şey değil sadece öldükten sonra hayat olmaması beni korkutuyor.
Arzu edenler linki inceleyebilir:
Peki sence dine inanan bir insan bilim yapabilir mi yani sonuçta ölünce o dine inanan herkes cennete gidece k o zaman ne önemi var ?
1-Allahın kelam sıfatından gelen ayetler Kurandır.

Kudret sıfatından gelen ayetler ise doğa kanunları ismi verdikleri kanunlardır.

Bu ayetlerin hepsini anlamaya çalışmak ibadettir.

İnsanlığa faydalı olmaya çalışmak bir Müslümanın vazifesidir.

Her şey neticesine göre kıymet kazanır.

Her şeyin sonu yokluk ve hiçlikse birilerinin kendince bir şeylere anlam yüklemesi de boştur. Yüklediği anlamın sonu da yokluk ve hiçliğe gidiyor.

Bilimle meşgul oldunuz diyelim. Sonra ne olacak?

Bu sonra ne olacak sorusunu sormaya devam ettiğinizde dinsizlerin son ulaşacağı nokta "hiç"tir. Hiçbir şey olmayacak. Her şey en sonunda boşa gidecek.

Bunun yerine hiçbir şeyin boşa gitmeyeceği motivasyonuyla bilimle meşgul olmak insanı daha fazla motive eder.

2-Dine inanan herkes cennete gidecek diye bir şey yok İslam'da. Çünkü son nefeste kim nasıl gidecek bilmiyoruz. Allah adildir. Herkesi adil bir şekilde yargılayacak.

3-Bilimle dinsizliği özdeşleştirme, İslamın bilime engel olduğunu söyleme dinsizlerin uydurduğu ve tarihi gerçeklerle alakasız yalanlardır.

Arzu edenler linki inceleyebilir:

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Peki sence dine inanan bir insan bilim yapabilir mi
Sizi tenzih ederek söylüyorum dinsizlerin tarihi hakikatlerle çelişen uydurmalarının nasıl kuyruklu bir yalan olduğunu hep beraber görelim.

Başka bir arkadaşa şöyle yazmıştık:
Bu da okuduğunuz/dinlediğiniz zır cahil ateistlerin başka bir uydurması.

Templeton Ödülü, Michael Faraday Ödülü, Klumpke-Roberts Ödülü sahibi Kaliforniya'daki Chapman Üniversitesi Kuantum Araştırmaları Enstitüsü'nde görevli fizik Profesörü Paul Davies diyor ki:

“Bilim, evrenin her kademede tamamıyla mantığa ve akla uygun olduğu varsayımına dayanmaktadır. Ateistler, doğa kanunlarının herhangi bir gerekçesinin olmadığını ve evrenin tamamen anlamsız olduğunu iddia etmektedirler. Bir bilim adamı olarak bu düşünceyi kabul edemiyorum. Evrenin mantıklı, düzenli yapısının köklerinin yattığı sağlam mantıklı bir temel olmalıdır.” (Editörlüğünü Russell Stannard’ın yaptığı God fort the 21st Century’de Paul Davies, “What Happened Before the Big Bang?”, Philadelphia, Templeton Foundation Press, 2000, 12)

Siz ve sizi tenzih ederek söylüyorum zır cahil ateistler bu adamın bilmediği ne biliyor da Tanrının bilimle çeliştiğini iddia ediyor?

Stephen Hawking şöyle der:

En büyük kanıt, evrendeki düzendir. Evren hakkında daha fazla şey keşfettikçe evrenin mantıklı kanunlarca yönetilmekte olduğuna dair daha fazla şey keşfederiz. Ve hâlâ aklınızda şu soru olur: ‘Evrenin var olma nedeni nedir?’ İsterseniz yaratıcıyı bu denklemin cevabı olarak tanımlayabilirsiniz.” (Gregory Benford, “Leaping the Abyss: Stephen Hawking on Black Holes, Unified Field Theory and Marilyn Monroe, Reason 4.02, Nisan 2002: 29)

Stephen Hawking evrende düzen olduğunu ve istenilirse evrenin var olma nedeninin bir Yaratıcı olarak tanımlanabileceğini söylerken siz ve sizi tenzih ederek söylüyorum zır cahil ateistler bu adamın bilmediği ne biliyor da Tanrının bilimle çeliştiğini ve evrende düzen olmadığını iddia ediyorsunuz?

Şimdi Eintein'e bakalım:

Doğanın denge ve düzenine şahit olan ve bir yaratıcı fikrini kabul edenlerden biri de Einstein’dır. Einstein, evrenin muazzam bir düzen ve belirli kurallar çerçevesinde işlediğini beyan eder ve belirli sınırları olan aklımızın, takımyıldızlarını hareket ettiren gizemli gücün varlığını kavrayabildiğini ifade eder. (Max Jammer, Einstein ve Din, Princeton, NJ: Princeton University Press, 1999, 48)

Einstein, Ateist olarak anılmasına sürekli karşı çıkmıştır. Prens Hubertus ile yaptığı bir sohbette “Beni asıl sinirlendiren şey, yaratıcının varlığını inkâr eden insanların görüşlerini desteklemek için benden alıntılar yapmalarıdır.” demiştir. (Jammer, Einstein ve Din, 150)

Yine, Einstein şunları söyler: Bilimle ciddi biçimde uğraşan herkes, doğanın kanunlarının insanoğlundan üstün ve karşısında tüm alçak gönüllüğümüzle saygı duymamız gereken bir yaratıcının varlığının tezahürü olduğuna inanır. (Jammer, Einstein ve Din, 93)

Einstein evrende düzen olduğunu ve bilimle ciddi biçimde uğraşan herkesin doğa kanunlarının Yaratıcının varlığının tezahürü olduğuna inandığını söylerken siz ve sizi tenzih ederek söylüyorum zır cahil ateistler bu adamın bilmediği ne biliyor da Tanrının bilimle çeliştiğini ve evrende düzen olmadığını iddia ediyorsunuz?

Şimdi Heisenberg'e bakalım:

Belirsizlik prensibi ve matris mekaniği ile bilinen Werner Heisenberg, “Yaşamım boyunca sürekli olarak bilim ve din ilişkisini düşünmek zorunda kalmışımdır. Çünkü, her ikisinin işaret ettikleri şeyin (yaratıcının) gerçekliğinden asla kuşku duymamışımdır.” demiş (Werner Heisenberg, Across The Frontiers. Trc. Peter Heath, San Francisco: Harper & Row, 1974, 213) evrendeki mükemmel düzenin varlığına işaret ederek bu düzenin bozulması halinde insanlığın başına toplama kampları ve atom bombalarından bile daha kötü şeyler gelebileceğini beyan etmiştir. (Werner Heisenberg, Physics and Beyond, San Francisco: Harper & Row, 1971, Edt. Timothy Ferris, The World Treasury of Physics, Astronomy and Mathematics, New York: Little, Brown, 1991, 826)

Heisenberg evrende düzen olduğunu ve bilimle dinin işaret ettikleri şeyin gerçekliğinden kuşku duymadığını söylerken siz ve sizi tenzih ederek söylüyorum zır cahil ateistler bu adamın bilmediği ne biliyor da Tanrının bilimle çeliştiğini ve evrende düzen olmadığını iddia ediyorsunuz?

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Peki sence dine inanan bir insan bilim yapabilir mi
Yine şöyle yazmıştık:
Şimdi de Planck'a bakalım:

Kuantum hipotezini ilk ortaya koyan Max Planck ise, “Din ile bilim arasında asla gerçek anlamda bir zıtlık olamaz. Çünkü, biri diğerinin tamamlayıcısıdır.” demiştir. (Max Planck, Edt. Charles C. Gillespie, Dictionary of Scientifik Biography, New York: Scribner, 1975, 15)

Planck dinle bilim arasında asla gerçek anlamda bir zıtlık olamayacağını söylerken siz ve sizi tenzih ederek söylüyorum zır cahil ateistler bu adamın bilmediği ne biliyor da Tanrının bilimle çeliştiğini iddia ediyorsunuz?

Şimdi de Paul A. M. Dirac'a bakalım:

Üçüncü bir kuantum kuramı formülü ile Heisenberg ve Schrödinger’i tamamlayan Paul A. M. Dirac da şöyle demiştir: “Yaratıcı, üst düzey bir matematikçidir ve evreni yaratırken ileri düzeyde matematik kullanmıştır.” (Paul A. M. Dirac, The Evolution of the Physicist’s Picture of Nature, Scientific American 208, Sayı 5, Mayıs, 1963: 53)

Paul A. M. Dirac Yaratıcının üst düzey bir matematikçi olduğunu söylerken siz ve sizi tenzih ederek söylüyorum zır cahil ateistler bu adamın bilmediği ne biliyor da Tanrının bilimle çeliştiğini iddia ediyorsunuz?

Bana mantıklı bir açıklama yapabilen olursa- velev ki hiçbir vasfı olmayan sıradan biri olsun- bu bilim insanlarının söylediğinin yanlış olduğunu anında kabul etmeye hazırım ama hiçbir mantıklı açıklama yapamayan zır cahil ateistlerin ürettikleri saçma sloganları neden doğru kabul edeyim ki?

Listeyi uzatmak mümkün ama şimdilik bu kadarı yeterli diye düşünüyorum.

Artık isteyen ateizm gibi hiçbir bilimsel ve mantıksal bir dogmayı savunmak adına evrendeki düzeni reddederek aslında bilimi reddetsin ve saydığımız bilim insanlarının akıl ve bilim yolundan sapsın isteyen de gerçekleri kabul etme erdemi göstersin, herkesin kendi tercihidir.

Son konular