Soru Keyifli bir soru.

ApanX

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
"Fakirlerin halinden anlamak için" diyerek oruç tutup, fakirlerin halinden anlamayan topluluk nedir?
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye eleştireceğimiz toplumdur. Bence fakirlerin halinden anlamak için aç kalmaya gerek yok. Akşama kadar aç kalsan da akşam iftarda bir şeyler yiyeceğini bilirsin ve genelde çorbasını ara sıcağını ana yemeğini tatlısını şerbetini eksik etmezsin. Krallar gibi tıkınırsın. Ama fakir açtır ve akşam yine aç doyacaktır. Fakiri anlamak için 1 ay oruç tutmaya gerek yok. Fakirle 1 hafta yaşasan yeterli.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
"Oruç sırf Benim rızâm için edilen bir ibâdettir. Onun mükâfatını da Ben veririm..." Hadîs-i Kudsî

1614094935617.png

[1]

Kazâ: Hiç tutulmayan veya tutulmaya başlanıp da bozulan bir orucu sonradan günü gününe tutmaktır.

Keffâret ise: Kasden bozduğu bir günlük Ramazan orucu yerine, ceza olarak iki ay birbiri ardınca oruç tutmaktır. Bu cezayı, yaşlılık, zayıflık ve hastalıktan dolayı yerine getiremeyen kimse, 60 fakiri sabah ve akşam olarak iki öğün doyurur. Doyurmak; yedirmek suretiyle olacağı gibi, yemek parasını fakirin eline vermekle de olur. 60 fakir yerine bir fakiri, 60 gün doyurmak da câizdir.

Oruç tutmaya bedenî gücü yetmediği gibi fakiri doyurmaya da mâli gücü kâfi gelmeyen bir kimseden ise, keffaret cezası kalkar. Artık onun yapacağı şey, Allah'tan af ve mağfiret dilemektir.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
Zekatta farz bu arada, oruç fakiri anlamak için tutulmuyor yani lakin faydaları içinde fakirin halini anlayıp belki bu vesile ile fakirlere yardım etmeyi ve zekat vermeye başlayabilir.

Saatlerce aç kalıp Allah(c.c)'ın rızasını kazanmak için ve akşam bir çorba ile doyabiliyorsun hatta yüksek oranda çorbadan sonrası zevk oluyor. Yer iken de haldur huldur yememek doğrusudur.

"Bana bu nimetleri veren Allah(c.c) ve yine doyuran Allah(c.c), bana vereni bende paylaşayım Allah(c.c) için" deyip hayırlara vesile olabilir.

Yazan tarafından düzenlendi:
Düşünce
Ateist
"Fakirlerin halinden anlamak için" diyerek oruç tutup, fakirlerin halinden anlamayan topluluk nedir?
Ben oruç tutarken neden tutuyoruz diye düşündüm. Fakirin halinden anlamak için dedim. Fakat anlamıyoruz. Akşama bizi yemeğin beklediğini biliyoruz ve bunu bildiğimiz için bir şeylerle oyalanıp zamanın geçmesini bekliyoruz. Akşam da midemiz patlayana kadar yemek yiyoruz. Hatta ramazanda her zaman olduğundan daha güzel, farklı yemekler yapıyordu annem o yüzden daha da güzell. XD
1614104218540.png

Oruç tuttuğum zaman fakirin halinden anlamadığımı anlamıştım ama sevap için tutuyordum yine de. :) Fakiri anlamak için kısmı şov bence asıl amaç benim yaptığım gibi sevap veya bazı arkadaşlar gibi şov. Ekranda göründüğü gibi XD. Bi' de oruç tutan insanların yemek yiyen, su içen insanlara karışmaları yok mu delirtiyor beni... Ben oruç tutarken bir allahın kuluna karışmadım. Benim inancım oruç tutmamı gerektiriyorsa ve ben oruç tutuyorsam başka birinin yemek yemesine karışamam. 3 sene tam oruç tuttum. Staj yaparken de tutuyordum ve mühendis çay içiyordu. Düşünsene adama şey diyorum "Ya ben oruç tutuyorum da canım çekiyor saygısız adam niye çay içiyorsun içme." bu mantıklı bir şey mi? Sanki devlet yasası bu ve adam da illegal bir şey yapıyor. LOL neyse konudan sapmayayım. Fakiri sadece fakir anlar :D

Yazan tarafından düzenlendi:

Son konular