Kimyasallar ile beslenen ve hayatta kalan tek hücreli canlılar

Entropyy

lll ☆☆☆
Denetmen
Mesajlar
3,716
Tepki puanı
2,783
Düşünce
Ateist
Dünya yüzeyinin binlerce metre altındaki mağaralarda sülfür soluyarak ve pirit taşıyla beslenerek yaşayan canlılar keşfedildi. Bilim insanlarına göre bu keşif, yaşamın gezegenimizde nasıl başladığına dair sır perdesini kaldırabilir ve başka gezegenlerde nasıl sürdürülebileceğini öğretebilir.

1610529878689.png


2 milyar yıl boyunca hiç rahatsız edilmeyen Kanada’daki Kidd Madeni, insanlar tarafından karada keşfedilmiş en derin alan ve dünya üzerinde bilinen en eski su rezervine ev sahipliği yapıyor.

Burada ve benzer mağaralarda yaşam, dünyanın kalanından sonsuz karanlıkla soyutlanmasına rağmen devam etmiş.

Şimdiyse University of Toronto’dan başında saygın yerbilimci Barbara Sherwood Lollar’ın bulunduğu bir araştırma ekibi, Kidd Madeni’ndeki suda, rezervle taşların etkileşiminden ortaya çıkan kimyasallardan beslenerek hayatta kalan tek hücreli canlılar keşfetti.

Oksijen ya da gün ışığına ihtiyaç duymayan bu canlılar, özellikle de “aptal altını” olarak bilinen pirit taşı sayesinde hayatta kalıyor.


Dr. Sherwood Lollar, NBC News’e verdiği demeçte, “Bu, canlıların hayatta kalmak için aptal altınıyla beslendiği büyüleyici bir sistem” dedi. “Bulduğumuz şey çok heyecan verici, ‘tekrar çocuk olmak’ kadar heyecan verici.”

Bilim insanları, “yer altı Galapagosları” olarak adlandırılan dünya derinliklerinin biyosferini öğrenmek için gizli, kapalı mağaralara ve diğer alanlara bakıyorken bu keşif, derin su organizmalarının nasıl hayatta kaldığı bulmacasını çözmeye yardımcı olabilir.

Deep Carbon Observatory tarafından yayımlanan 2018 tarihli bir raporda, dünya yüzeyinin derinliklerinde yaşayan hücre sayısının 500 yüz bin trilyon seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

Dünyadaki tüm insanların toplamından 300 kat daha ağırlar.

Ayrıca koşullar sebebiyle mevcut enerjinin düşük olması, çoğunun metabolizmalarını dramatik bir şekilde yavaşlatıyor ve böylece mikroplar değişmeden binlerce yıl hayatta kalabiliyor. Bu da çok eski zamanların biyolojik dünyasına bakmak için bize bir pencere aralıyor.

Dr. Sherwood Lollar'ın ekibi şimdi de yerin derinliklerinde yaşayan öteki organizmalarla birbirlerinden ne kadar farklı olduklarını görmek ve bir aile ağacını paylaşıp paylaşmadıklarını anlayabilmek için bu canlının gen haritasını çıkarmaya çalışıyor. Bu çalışmayla bilim, dünyada yaşamın nerede ve nasıl başladığı sırrını çözebilir.


Charles Darwin'in yeryüzündeki yaşamın “sıcak küçük bir gölet” içinde geliştiği teorisi yorumlayan Lollar, “Yaşamın ılık küçük bir kaya çatlağında başlamış olmaması için kesinlikle hiçbir neden yok” dedi.

Bu canlılar hakkında edinilecek bilgi aynı zamanda oksijenin hazır şekilde kullanılabilir olmadığı diğer gezegenlerde, uzaylı yaşamın nasıl hayatta kalabileceğini anlamaya da yardımcı olabilir.

Ancak Dr. Sherwood Lollar, güneş sisteminin geri kalanını düşünmeden önce dünyada keşfedilecek çok şey olduğunu vurguluyor.

Kaynak

Çeviri
 
Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Mesajlar
15,753
Tepki puanı
1,221
Düşünce
Sünni
Yazan tarafından düzenlendi:

Efe

☆☆☆☆
Deneyimli
Mesajlar
1,233
Tepki puanı
897
Düşünce
Agnostik
Madem öyle yaşamın nasıl başladığı neden sır?
Sana göre sır. Birçok teori var yaşamın başlamasıyla ilgili. Her şeye cevabın olmasa da girip baksan. Ayrıca birçok araştırma başarılı şekilde ilerliyor, bilim her geçen gün yeni bir şey açıklıyor. Yaşamın başlangıcı sır değil.

Gerçekleri neden kabul etmiyorsunuz?
Söylenilen şeyleri sen kabul etmiyorsun? :?
 

Son konular

Üst