Soru Kırmızı Asa

indominus

Yazar Adayı
Düşünce
Muvahhid
Hah, felsefe geliştirmekmiş. Adamın videosunu falan izlemedin ya da yorumlara bakmadın galiba. Tamamen cahillik kokuyor. Belirttiğiniz şahıs, azgın Müslümanları orgazma ulaştırmaktan ve "Aha Ateyizleri yendik İslam kazandı yaşasın Allah!" diye oldukları yerde kafayı yemelerinden başka bir işe yaramıyor.
Allah Allah, ben niye karşılaşmadım acaba? Arada çürük elmalar elbette çıkar fakat bu, bütün k.a kitlesini yermeye sebep olamaz. Getirdikleri eleştirileri beğeniyorum.

vld_ackrmn

Yazar
Düşünce
Agnostik
Fikirlerimiz uyuşmasa bile ülkedeki felsefe algısının olumlu yönde değişmeye ve analitik felsefe geleneğinin yaygınlaşmaya başlamasına sebep olduğunu düşünüyorum Osman Bulut'un (en azından Müslümanlar arasında).
Aslında evet bende öyle düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla Occasionalism ve ya Vesilecilik kavramı Kırmızı Asa serisinden sonra yaygınlaşmaya başladı ve o zamana kadarda teistlerin (genel tabiri ile müslümanların) çoğu bu kavramdan habersizdi (non-teistler içinde aynı şeyi söyleye biliriz). Artı olarak çoğunluğu bu kavramı duyduklarında hemen balıklama atladılar. Derinlemesine incelemediler. İnstagram'da ve Youtube'da yobazlar ise karşı argüman gördükleri zaman öyle bir Ad-Hominem yapıyorlardı ki, "yobaz" olduklarını bir kez daha gözümle şahit oldum. Dürüst söylemek gerekirse Occasionalism ile bir yere varılmaz. Zaten önemli argümanlardan olan kozmolojik, teleolojik ve ontolojik argüman + özgür irade devre dışı kalıyor.

Ad hominem yoluyla Müslümanlara saldıran nonteistleri görmezden gelirsek yukarıdaki arkadaş güzel şeyler yazmış. Doğada bir nedenselliğin, birbirinden bağımsız nedensel ilişkilerin olduğunu ben de düşünüyorum.
Yukarıda da söylediğim gibi, non-teistlerin çoğunluğu bile Occasionalism'den habersizdi. Nedensellik konusu bile evrimleşmiş durumda. Çoğu insan modern determinizmi Antik Yunan determinizmi gibi sanıyor. Ama tartışmalar hala var bunu kabul etmek gerek.
Allah Allah, ben niye karşılaşmadım acaba? Arada çürük elmalar elbette çıkar fakat bu, bütün k.a kitlesini yermeye sebep olamaz. Getirdikleri eleştirileri beğeniyorum.
Maalesef Kırmızı Asa yorumları ve Kırmızı Asa'ya getirilen eleştiri videolarının altı cahillerle dolu (çoğunluğu). Bir kaç kişi yorum yazmıştı ve gayet mantıklıydı. Sonra baktığımda yorumlar silinmişti. Emin olmak için Youtube Comment Search'te arattım bulamadım o yorumları. Bence Kafile ekibi dürüst değil. İnanın bana yorumlarda bir çok kişiye "Occasionailsm nedir?" ve ya "Nicholas Malebranche kim?" diye sorsam bilemezler. Bu biraz egoizm gibi gele bilir kulağa ama maalesef gerçek bu. Bir kişi konuyu yüzeysel biliyorsa, onunla konuşmaya bile değmez. En azından karşı argümanların incelenmesi gerekir.

6lack de Furor

lll ☆☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Maalesef Kırmızı Asa yorumları ve Kırmızı Asa'ya getirilen eleştiri videolarının altı cahillerle dolu (çoğunluğu). Bir kaç kişi yorum yazmıştı ve gayet mantıklıydı. Sonra baktığımda yorumlar silinmişti. Emin olmak için Youtube Comment Search'te arattım bulamadım o yorumları. Bence Kafile ekibi dürüst değil. İnanın bana yorumlarda bir çok kişiye "Occasionailsm nedir?" ve ya "Nicholas Malebranche kim?" diye sorsam bilemezler. Bu biraz egoizm gibi gele bilir kulağa ama maalesef gerçek bu. Bir kişi konuyu yüzeysel biliyorsa, onunla konuşmaya bile değmez. En azından karşı argümanların incelenmesi gerekir.
Dostum bu tür kanalların amacı, neye hizmet ettiği ve ne işe yaradığı bellidir. Adamların bahsettiği konular hakkında bilgisi olan ortalama bir inançsız bile bunları bir güzel tokatlayabilir. İnançsızı geç, inançlı bile tokatlayabilir. O alttaki yorumlardaki cahil aptal ordusu bile daha adamın neyi anlattığından habersiz, bir Ateizm'i çıktığı yere geri sokma temalı beyin orgazmı yaşamakla meşguller.

Yoksa Kafile'den daha kalitesiz olan Terayağlı Çay Köşkü (@kavak'a selam olsun) gibi kanalların oyuncu tutup, geri İslam'a inandırma gibi oyunları olduğunu biliyoruz. Bu tür kanallarda ise herhangi bir konu hakkında pek bilgi sahibi olmanıza gerek yok. Temel İslam ayeti bilgisi olan ve özentilikten değil, gerçekten böyle düşündüğü için dinden çıkmış ortalama bir inançsız, bu adamları tokat manyağı yapar.

O yüzden çok takmamak lazım. Ama gülüp geçmek güzeldir. Birkaç Müslüman da çıkıl felsefe hüloğ desin. Yahu bokun üzerini altın sos ile kaplayınca boka bir şey olmuyor ki, bok yine aynı bok. Bu da böyle işte. :)

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Çoğu insan modern determinizmi Antik Yunan determinizmi gibi sanıyor.

Öyle sansalar yine iyi. Demokritos determinizmi materyalisttir. Günümüzde iyi okuyanlar ve güncel bilimseli izleyenlerin dışındakiler en fazla Laplace determinizmine kadar gelebiliyorlar. Onu aşamıyorlar. Modern determinizmi anlamak için Kaos Kuramını bilmek şart. Bir kere materyalist olmadan mutlaka saçma sapan bir yerlerde takılır, ilerleyemezsiniz. Materyalizm ilk şart zaten. Olmazsa olmazı.

Şakirt safsataları hakkında duruşum aynı: O da neymiş yenir mi içilir mi! Bunların zırvaları ile ilgilenmem. Ağızlarıyla kuş tutsalar bırak lan o kuşu pislik derim. Bunlar çok taktikler denerler. Bunlar sinsi ve hain. Bunların izini tozunu gördüğün yeri dezenfekte edeceksin.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Tanrı her an fail bir Tanrıysa ve yaprak bile onun izni olmadan yere düşemiyorsa benim fiilerim ne olacak? Özgür irade yok oluyor.
Kırmızı asanın tek bir videosunu bile izlemedim, bu yüzden onların argümanlarını bilmediğim için diğer yazdıklarınıza değil sadece bu yazdığınıza cevap vereyim:

Sizin fiillerinizi tercih etme gücü sizde var ama o fiilleri yaratma gücü sizde yok. Tercih gücünüz olduğu için özgür iradeniz var. Ahirette de tercihlerinizi neden o yönde yaptığınızın hesabını vereceksiniz.

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Klasik önyargılı insan tepkileri. Önyargı kişiyi dogmatikleştirir, aman dikkat
Aha yine aynı saçmalığı sıvamışsın.
Bu zat seni engelledi...
Bu zat seni engelledi...
Bu zat seni engelledi...
Bu zat seni engelledi...
Bu zat seni engelledi...
Bu zat seni engelledi...
Kapiş?

Ve "Ama ben foruma yazıyorum!" saçmalığını/ağlamasını da kendine sakla!
Forumdaşlar, ne tür bir hastalıklı birisi ile karşı karşıya olunduğunu görüyorsunuz değil mi?

Yazarı tarafından düzenlendi:

vld_ackrmn

Yazar
Düşünce
Agnostik
Kırmızı asanın tek bir videosunu bile izlemedim, bu yüzden onların argümanlarını bilmediğim için diğer yazdıklarınıza değil sadece bu yazdığınıza cevap vereyim:

Sizin fiillerinizi tercih etme gücü sizde var ama o fiilleri yaratma gücü sizde yok. Tercih gücünüz olduğu için özgür iradeniz var. Ahirette de tercihlerinizi neden o yönde yaptığınızın hesabını vereceksiniz.
Ben Occasionalism konusunda öyle söyledim zaten. Özgür irade başlı-başına bir konu. Her an fail bir Tanrı ve her an yaratan bir Tanrı modeli çelişkiler doğurur (Not - Her an nedensel ilişkiye giren Tanrı). Occasionalismin Tanrı modeli özgür iradeyi ortadan kaldırır. Domino taşı gibi tek-tek her an taşları deviriyorsa ve ben gelip orda zamansal ardışıklığa bakarak özgür irade var dersem bu hatalı olur çünkü Çifte Standart mantık hatasına düşmüş oluruz.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ben Occasionalism konusunda öyle söyledim zaten. Özgür irade başlı-başına bir konu. Her an fail bir Tanrı ve her an yaratan bir Tanrı modeli çelişkiler doğurur (Not - Her an nedensel ilişkiye giren Tanrı). Occasionalismin Tanrı modeli özgür iradeyi ortadan kaldırır. Domino taşı gibi tek-tek her an taşları deviriyorsa ve ben gelip orda zamansal ardışıklığa bakarak özgür irade var dersem bu hatalı olur çünkü Çifte Standart mantık hatasına düşmüş oluruz.
İlk taşın devrilmesini siz özgür iradenizle tercih ettiyseniz ve taşın devrilmesi fiilini ve diğer bütün fiilleri Yaratıcı yarattıysa bu durumda özgür irade var demek niye hatalı olsun ki?

Son konular

Son mesajlar