Kitap okuma yöntemleriniz

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Eveeeeeeeet efendim, bu konu altında kitap okuma yöntemlerimizi paylaşalım. Ben başlayayım:
  • Rastgele kitap seçmem. Kitap kitap değil, yazar yazar okurum. Bir yazar seçer ve tüm iyi kitaplarını okurum.
  • Bu iyi kitapları ilk yazılandan, son yazılana olacak şekilde okurum ki, yazarın gelişimini ve bakış açısını daha iyi anlayayım.
  • Ancak kitapları okumaya başlamadan önce, yazarın çok sağlam bir biyografisini okurum. Şöyle en az 300 - 400 sayfalık kitap hâlindeki biyografileri. Böylece yazarın kullandığı mekanları, karakterleri ve sahneleme tekniklerini vs. daha iyi anlarım. Yazarın hayatına etki eden olayları öğrenir ve onun bakış açısını etkileyen şeyleri çözerim. Böylece yazarın kitaplarını daha iyi kavrarım.
Peki siz?

Düşünce
Nihilist
Öncelikle yazarın biyografisini okurum. Düşüncelerinin sebebini anlarım. Kronolojik sıra ile kitaplarını okurum. Felsefe ve psikoloji kitabı ise pür dikkat kesilirim. Her paragraf üzerine uzunca düşünürüm. Okuma sıram şöyle: Ard arda iki tane ağır kitap, kafa dağıtmak için roman sonra tekrarla.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Düşünce
Agnostik
Kitap okumada çok seçiciyim. Ya yazarı alanında uzman olmalı ya da kitap çok iyi hazırlanmış olmalı. Aksi halde zor. Mutlaka okumaya değer bir kalitesi olması lazım.

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Eğer roman okuyorsanız hiç bir kritere gerek yok. Kapağına ve konusuna bir öz atın hoşunuza gidiyorsa alıp okuyun. Benim favori romanım Martin Eden'dır.

Ben zaten bireyci bir insandım ancak bir düşünceyi karşı tezini incelemeden bağlanmayı pek sevmem. Jack London abimizde sosyalist bir yazar ve bu kitapta Martin Eden karakteri üzerinden kendi başından geçenleri anlatıyor.

Roman hakkında spoiler var.
Kitabın sonunda intihar ediyor Martin Eden karakteri ve bu kitap üzerine yazdığı bir makalede şunu dile getiriyor.
Martin Eden bendim fakat bir farkımız vardı. Martin Eden bireyciydi o yüzden kitabın sonunda tutunacak bir şeyi kalmadı ve intihar etti, ben isi toplumcuyum ve topluma tutunuyorum. Bu yüzden hayattayım diyor.

İşin bombası da tam olarak burda. Jack London abimiz de intihar ederek ölüyor. Şimdi bu adam bireyciliği eleştirmiş mi oldu yoksa bireycilik lehine delil mi teşkil etmiş oldu ?

Roman dışında bir konu üzerine okuma yapacaksanız önce konuya giriş mahiyetinde bir kitap alın ya da internetten araştırma yapıp konu hakkında yazılmış baba kitapları araştırın. Bir iki tane alırsınız bunlardan. Bu kitaplar isize yetmediyse zaten bunların içinde ileri okuma yapmak için kaynaklar olur, onları okursunuz. Benim yöntemim bu kadar basit. Ha yok, ben öyle genel kültür seviyesinde kalmak istiyorum diyenler içinse gidin intirnetten wikipediden okumalar yapın da ya britanica ansiklopedisinin halka açık internet sürümüne bakın.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Kitabı alırım ve okumaya başlarım ancak baktım beni pek sarmıyor, o zaman kitabın gözünün yaşına bakmadan, o kitabı okumaktan anında vazgeçerim.
Benim tek kıstasım bu.
Bunun haricinde elime ne geçerse okurum....
...cizgi romanlardan tutun bilimsel makalelere kadar tüm yelpazeye açığım, çünkü okuma delisi birisim.