Kıyamet alametleri mucizeleri (Bağlantıları ile beraber)

iusei

Çaylak
Düşünce
Sünni
Euzu billahi mineşşeytanirracim

Bismillahirrahmanirrahim

'Onlar kıyametin kendilerine ansızın gelmesinden başka bir şey beklemiyorlar. Muhakkak onun alametleri gelmiştir. Kıyamet kendilerine gelip çatınca öğüt almaları kendilerine ne fayda verecek?'
(Muhammed Suresi 18. Ayet meali)

-------------

Hz. Ebu Hureyre anlatıyor: Allah’ın Resulü şöyle buyurdu:

“Ateş ehlinden / cehennem halkından iki sınıf var ki henüz görmedim: Biri, yanlarında inek/sığır kuyruğuna benzeyen sopalar/joplar bulunan, onlarla insanları döven bir topluluk. Diğeri ise; giyindiği halde açık olan (teni gösteren ince elbise giyinen veya bedenlerinin bir tarafı tamamen açık olan), erkeklere olan meyillerini yansıtan/veya omuzlarını sallayarak, çalımlı (kötü kadınların yürüyüşüyle) yürüyen, başları bir tarafa meyleden develerin hörgücü gibi olan kadınlar. Bu kadınlar cennete giremez ve –kokusu şu kadar/çok uzak mesafeden alınabilen- cennetin kokusunu dahi koklayamazlar.” (Müslim, Libas, 125)

Açıklamaya gerek yok diye düşünüyorum.

------------

"Kıyamet alametlerinden biri de, yalın ayak, çıplak, yoksul koyun-keçi çobanlarının binaları yükseltmekte birbirleriyle yarış ettiklerini ve böbürlendiklerini görmendir.” (Buhari, Fiten: 25; Ahmed bin Hanbel, Müsned, II/313)

----------

"İnsanların başına bir zaman gelecek ki, onlardan faiz yemeyen kalmayacak, yemese bile tozu mutlaka bulaşacaktır."
(bk. Nesai, Büyu’ 2; Ebu Davud, Büyu’, 3; İbn Mace, Ticarat, 58)

Aynı bu dönem, açıklamaya gerek yok.

----------

Bir rivayette şu ifadelere yer verilmiştir: “(Bir zaman) sonra şişmanlığı seven insanlar ortaya çıkacaktır...” (Buhari)

----------

Bir gün Rasulullah etrafındakilere der:
"Aç kimselerin yemek kaplarına üşüşmesi gibi, diğer milletlerin üzerinize gelmesi yakındır" Biri der "Ya Rasulallah, o gün az olacağımız için mi saldıracaklar?" Rasulullah cevap verir: Hayır, bilakis çok olacaksınız. Lakin selin geride bıraktığı artıklar gibi kıymetsiz hale geleceksiniz. Allah düşmanlarınızın göğsünden sizin heybetinizi giderecek. Sizin kalplerinize de 'vehen' bırakacak. Biri sorar: Ya Rasulallah, vehen nedir? Rasulullah der: 'Dünya sevgisi, ölüm korkusu.'" (Ebu Davud, Melahim, Hadis No: 4297)

Bugün bir milyarı aşan İslam âlemi, naklettiğimiz hadisdeki manzarayı yaşıyor. Dün, "Osmanlı geliyor" deyince ödü kopan Avrupalı, bugün bizi istediği gibi yönlendirebiliyor.

----------

Hz Enes r.a rivayet buyurdular:
Allah Resulü (ﷺ) dedi ki,
'Kıyamet alametlerinden (şu):
-1. Dini ilim alınacaktır (Alimlerin ölümüyle).
-2. (Dini) cehalet hüküm sürecek.
-3. Alkollü içeceklerin içilmesi (çok yaygın olacaktır).
-4. Açıkta zina yaygınlaşacaktır.

Sahih al-Bukhari 80

----------

Depremlerin çoğalması (Buhârî, Fiten, 25)

----------

Câriyenin efendisini doğurması (Müslim, İmân, 1, Ebu Davud 4695)

Cariye kadın köle demektir, kadın köleden kasıt Allah'ın kölesi olan kadın demek diye açıklamışlardır alimler. Çocukların anne babalarına karşı gelmeleri ve onları köle gibi köte davranmaları.

Not: Hadis metni uzundur.
----------

"Fırat nehrinin altın bir dağ üzerinden açılması yakındır. İnsanlar bunu işitince ona yürüyecekler ve onun yanında bulunan insanların bundan bir şey almasına müsaade edersek, bunun hepsi götürülür, diyecektir. Müteakiben onun için harb edecekler ve her yüz kişiden doksan dokuzu öldürülecektir." (Müslim, Fiten, 29.)

Fırat nehri şuan kuruyor ve ondan sonra ki olay yakın gibi gözüküyor.

----------

Hz. Ebu Hureyre (r.a) rivayet etti ki:

Peygamber şöyle demiştir: 'Dinî bilgi alınmadıkça (dindar bilginlerin ölümüyle) saat (kıyamet günü) tesis edilmeyecek, depremler çok sık olacak, zaman çabuk geçecek, dertler çıkacak, cinayetler artacak ve aranızdan para taşacak. '

Sahih al-Bukhari, Vol. 2, Book of Dua' for Rain (Istisqaa), Hadith 146

Zevkler artınca zaman da çabuk geçer.

----------
Bir hadisde (kısalttım):
Hz. Peygamber'e a.s.m, 'Dürüstlük kaybolunca kıyamet saatini bekleyin' dedi. Bedevi 'Bu nasıl kaybolacak?' Peygamber, 'Güç veya yetki uygun olmayanların eline geçtiğinde, kıyamet saatini bekleyin' dedi.

Sahih al-Bukhari, Vol. 1, Book of Knowledge, Hadith 56

---------

"Müslümanlarla Yahudiler harb etmedikçe kıyâmet kopmayacaktır. O harpte Müslümanlar (gâlip gelerek) Yahudileri öldürecekler. Öyle ki, Yahudi, taşın ve ağacın arkasına saklanacak da, taş veya ağaç; 'Ey Müslüman, Ey Allah'ın kulu, şu arkamdaki Yahudidir, hemen gel de öldür onu!' diye haber verecektir. Sadece Garkad ağacı müstesna, çünkü o, Yahudilerin ağaçlarındandır.”(Müslim, Fiten, 82)"

Bu da çok yakın bir zamana benziyor.

---------

Bunları normal bir insan nasıl bilebilir?

NOT: Verdiğim bütün hadisler sahihtir.

Yazan tarafından düzenlendi:

iusei

Çaylak
Düşünce
Sünni
Bu tarz tespitlerin yapılabilmesi doğal.
Dinleri ortaya çıkartanlar avam kesim değil.
Kalkıpta oha mucize diye önümüze sunuyorsan yapma komik hale düşüyorsun.
Valla siz gözümde komik(acınacak) hale düşüyorsunuz.
"İnsanların başına bir zaman gelecek ki, onlardan faiz yemeyen kalmayacak, yemese bile tozu mutlaka bulaşacaktır."
(bk. Nesai, Büyu’ 2; Ebu Davud, Büyu’, 3; İbn Mace, Ticarat, 58)
Bu hadisi açıklamanı istiyorum. Nasıl düşünmüş bana anlatırsan sevinirim.

Jullyen

Çaylak
Düşünce
Ateist
Dinî bilgi alınmadıkça (dindar bilginlerin ölümüyle) saat (kıyamet günü) tesis edilmeyecek, depremler çok sık olacak, zaman çabuk geçecek, dertler çıkacak, cinayetler artacak ve aranızdan para taşacak. '
Bunların hepsi önceki yüzyıllara göre kat kat arttı kankacım yani gerçeklik taşımıyor. Buna göre çoktan kopması gerekiyordu. Önceki yüzyıllarda da bir sürü cinayet, hırsızlık gerçekleşiyordu fakat dünyanın birbirinden haberi yoktu o kadar.

Alkollü içeceklerin içilmesi (çok yaygın olacaktır).
Dünyada o kadar içki tüketiliyor ki yani hesaplayamazsın bile.
Açıkta zina yaygınlaşacaktır.
Yine aynı şekilde çok fazla örneği var ve artıyor.

Yani bunların hepsi benim gözümde normal şeyler. Hadi bunlar arttı nerde kanka bu kıyamet?
Böyle şeyler müslümanken de gerçekçi gelmiyordu tıpkı büyü gibi saçma geliyordu bana. Peygamber hadislerine bakmak yerine iki bilimsel makale okusaydın ne zaman depremlerin ne sıklıkla olduğunu, neyden kaynaklandığını, artan nüfusun neye yol açacağını gibi bir sürü şeyi öğrenirdin.

Al bak bakalım dünyada kaç insan ölüyor, kaç kişi aç, obez, ne kadar doğal gaz var, kaç kişi suya bile erişemiyor. https://www.worldometers.info/tr/

Moderatör tarafından düzenlendi:

GandalfThePink

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
"Müslümanlarla Yahudiler harb etmedikçe kıyâmet kopmayacaktır. O harpte Müslümanlar (gâlip gelerek) Yahudileri öldürecekler. Öyle ki, Yahudi, taşın ve ağacın arkasına saklanacak da, taş veya ağaç; 'Ey Müslüman, Ey Allah'ın kulu, şu arkamdaki Yahudidir, hemen gel de öldür onu!' diye haber verecektir. Sadece Garkad ağacı müstesna, çünkü o, Yahudilerin ağaçlarındandır.”(Müslim, Fiten, 82)"

Bu da çok yakın bir zamana benziyor.
Bunu açıklayabilir misin ben anlamadım. Ne zaman Müslümanlar Yahudileri yendi de sadece Garkad ağacının arkasına saklanan Yahudiler sağ kaldı? Veya ileride böyle bir savaş olduğunda gerçekten ağaçların ve taşların konuşabileceğine inanıyor musun?

Evren

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Bu hadisi açıklamanı istiyorum. Nasıl düşünmüş bana anlatırsan sevinirim.
Faiz insanların tarih boyunca yöneldiği bir şey.
Dinler toplumdaki etkisini yitirmeye başlayınca faizin artması doğal.

Düşünce
Sünni
Bunların hepsi önceki yüzyıllara göre kat kat arttı kankacım yani gerçeklik taşımıyor. Buna göre çoktan kopması gerekiyordu. Önceki yüzyıllarda da bir sürü cinayet, hırsızlık gerçekleşiyordu fakat dünyanın birbirinden haberi yoktu o kadar.
Hayır. İslam'dan sonra çok fazla alim doğmuştur. Yüz binlerce denilebilir. Şu an çok daha az var. Zaman çabuk geçmesini herkes farkediyor ve dile getiriyor. Eskiden cinayetler bu kadar fazla değildi. Peygamber zamanında kaç cinayet oluyordu? Çok az. Çok az kişiye kısas uygulanmıştır. Aranızdan para taşacak ne demek? Petrol demek.
Dünyada o kadar içki tüketiliyor ki yani hesaplayamazsın bile.
Artıyor işte. Gençler içmeye başlıyor vs... Hadis doğru.
Başka hadiste içkilerin çok fazla ada sahip olacağını söylüyor: Vodka, Wiski vs...
Yine aynı şekilde çok fazla örneği var ve artıyor.

Yani bunların hepsi benim gözümde normal şeyler. Hadi bunlar arttı nerde kanka bu kıyamet?
Böyle şeyler müslümanken de gerçekçi gelmiyordu tıpkı büyü gibi saçma geliyordu bana. Peygamber hadislerine bakmak yerine iki bilimsel makale okusaydın ne zaman depremlerin ne sıklıkla olduğunu, neyden kaynaklandığını, artan nüfusun neye yol açacağını gibi bir sürü şeyi öğrenirdin.

Al bak bakalım dünyada kaç insan ölüyor,kaç kişi aç, obez, ne kadar doğal gaz var, kaç kişi suya bile erişemiyor. https://www.worldometers.info/tr/
Evet artıyor. Hadis doğru. Senin gözünde normal olması ile alakası yok. Kıyamet alametleri bunlar. Kıyamet ansızın kopacak, beklenmedik bir anda. Bilimsel makale okuyorum, Kur'an mucizeleri çıkıyor. Bilimsel makale okuyorum gaybi hadislerde doğru çıkıyor. Depremlerin nasıl olduğu hiçbir şey değişmez. Konu: Artıyor mu vs... Artmıyorsa haklısın, artıyorsa haksız.

Masterpiece

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Aynen kanka sur falan var İsrafil sura üfleyecek falan filan. Kıyamet alametleri her daim vardı. Günümüze kadar artarak ilerledi. Bu bariz bir şey.

Düşünce
Sünni
Aynen kanka sur falan var İsrafil sura üfleyecek falan filan. Kıyamet alametleri her daim vardı. Günümüze kadar artarak ilerledi. Bu bariz bir şey.
Sur kıaymet alameti değil. Bu arada biraz bilim öğren. Evrenin sonunun sesle alakası olacak mı öğren. Sur nedir onu da araştır. Her zaman sığ bakışlılık

GandalfThePink

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
sopalar/joplar bulunan,
Kırbaç yazıyor orada Allah aşkına nerede jop yazıyor?
Kıyamet alametlerinden biri de, yalın ayak, çıplak, yoksul koyun-keçi çobanlarının binaları yükseltmekte
Şuan dünyada binaların büyüklüğü ile yarışan siyah deve sahipleri mi var?
“(Bir zaman) sonra şişmanlığı seven insanlar ortaya çıkacaktır...” (Buhari)
Bir zaman yazmıyor orada bu arada. Bir iki nesil sonra gelecek olan insanlardan bahsediyor. En fazla yüz yıl. Biz 1400 yıl sonra yaşıyoruz.
Cariye kadın köle demektir, kadın köleden kasıt Allah'ın kölesi olan kadın demek diye açıklamışlardır alimler. Çocukların anne babalarına karşı gelmeleri ve onları köle gibi köte davranmaları.
Cariye kadın köle demektir, köle Allah ın kulu demektir, cariye Allah a kulluk eden özgür kadın demektir, dünya düzdür, Obama uzaylıdır, Ronaldo adamdır.
'Güç veya yetki uygun olmayanların eline geçtiğinde
Bu dünyanın bütün zamanlarında var olan bir şeydir.

apokalips

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Sünni
Yazan tarafından düzenlendi:

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Bre zındık, eskilerin ve hayali masalların nesi gerçek?
Karınca mı Süleyman ile dedikodu(!) yapmış?
Güldürme beni!
Dedikodu yok.
Delillendir(!) diyorum bre cahil!

İşin gücün boş atmak. Seni o ülkede nasıl tutuyorlar anlamıyorum.

Kant

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Dünya eskiden daha ahlaksız idi. Ahlakta gittikçe level atlıyoruz.

Son konular

Son mesajlar