KÖPEKLERE ÖLÜM!

Yavuz Selim

Yazar
Düşünce
Agnostik
"Peygamber, 'Bütün köpekleri öldürün' buyurdu, ve biz de Medine'deki bütün köpekleri öldürdük."
Kaynak: Sahih-i Müslim, Kitab El-Musaka (22)/56-57, hadis no: 1570b-1570c

"Bütün köpekleri öldürün."
Kaynak: Muvatta Malik, Kitab El-İstidhan (54), hadis no: 1779; Sahih-i Buhari, Kitab El-Halak (59)/129, hadis no: 3323; Sünen-i İbn Mace, Kitab El-Said (28), hadis no: 3202; Sünen-i Nesai, Kitab El-Said Valdhabayih (42)/14, hadis no: 4276

"Bütün siyah köpekleri öldürün."
Kaynak: Sünen-i Ebu Davud, Kitab El-Said (17)/2, hadis no: 2845; Sünen-i Tirmizi, Kitab El-Said (18)/28, hadis no: 1486

"Bütün köpekleri öldürün, ancak tarımda, hayvancılıkta veya avlanmada yardımı dokunanlar müstesna."
Kaynak: Sahih-i Müslim, Kitab El-Musaka (22)/60, hadis no: 1573a; Sünen-i Ebu Davud, Kitab El-Taharah (1)/74, hadis no: 74; Sünen-i İbn Mace, Kitab El-Said (28), hadis no: 3324; Sünen-i Nesai, Kitab El-Miah (2)/13 ve Kitab El-Said Valdhabayih (42)/15-16-17-18, hadis no: 337 ve 4277-4278-4279-4280; Sünen-i Tirmizi, Kitab El-Said (18)/30, hadis no: 1488

"Bütün siyah köpekleri öldürün, ancak tarımda, hayvancılıkta veya avlanmada yardımı dokunanlar müstesna."
Kaynak: Sünen-i Ebu Davud, Kitab El-Said (17)/3, hadis no: 2846; Sünen-i İbn Mace, Kitab El-Said (28), hadis no: 3326; Sünen-i Tirmizi, Kitab El-Said (18)/31, hadis no: 1489

"Şu hayvanları, öldürmekte günah yoktur/öldürün: karga, fare, akrep ve kuduz köpek."

Kaynak: Sahih-i Müslim, Kitab El-Hacc (15)/71-72-73-79-80, hadis no: 1198a-1198b-1198c-1200a-1200b; Sünen-i İbn Mace, Kitab El-Manasik (25), hadis no: 3206; Sünen-i Nesai, Kitab El-Hacc (24)/218-264-265-270-272, hadis no: 2835-2881-2882-2887-2889

"Şu hayvanları, İhram giymişken (beyaz bir giysi) öldürmekte günah yoktur: karga, fare, akrep ve kuduz köpek."

Kaynak: Sahih-i Buhari, Kitab El-Halak (59)/121, hadis no: 3315; Sahih-i Müslim, Kitab El-Hacc (15)/82-86, hadis no: 1199b-1199f; Sünen-i İbn Mace, Kitab El-Manasik (25), hadis no: 3207; Sünen-i Nesai, Kitab El-Hacc (24)/211-215-216, hadis no: 2828-2832-2833; Sünen-i Tirmizi, Kitab El-Hacc (9)/30, hadis no: 837

"Şu hayvanları, Kâbe'nin çevresinde (?) öldürmekte günah yoktur: karga, fare, akrep ve kuduz köpek."

Kaynak: Sahih-i Buhari, Kitab Ceza El-Said (28)/9 ve Kitab El-Halak (59)/120, hadis no: 1829 ve 3314; Sünen-i Ebu Davud, Kitab El-Manasik (11)/127, hadis no: 1847; Sünen-i Nesai, Kitab El-Hacc (24)/271, hadis no: 2888

Bir hatam varsa lütfen düzeltin.

Moderatör tarafından düzenlendi:

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Peki, köpeklere olan bu hiddet/düşmanlığın sebebi nereden geliyor?
Ayrıca yukarıdaki rivayetler, kuttub-i sittede de yer alıyor mu?

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hepsinin kaynaklarını yazdım ya, evet hepsi kütüb-i sitte'den.
Ben yine de sorayım, çünkü sıkıntılı pasajlar/mesajları görünce, "aman da bu rivayet zayıf, aman da bu pasajın anlamı öyle değil" ayaklarına yatan azılı/kaşarlı müslümanlar yok değil.😁
Yani bazı(!) şeyleri eleştireceksen, ayağını sağlam bir kazığa bağla derim. Ayrıca bu rivayetler, tüm İslam ăleminde kabul görmüş mü, bir incele derim.

Yazan tarafından düzenlendi:

Yavuz Selim

Yazar
Düşünce
Agnostik
Ben yine de sorayım, çünkü sıkıntılı pasajlar/mesajlar günümüzde, "aman da bu rivayet zayıf, aman da bu pasajın anlamı öyle değil" ayaklarına yatan azılı müslümanlar yok değil.😁
Yani bazı(!) şeyleri eleştireceksen, ayağını sağlam bir kazığa bağla derim. Ayrıca bu rivayetler, tüm İslam ăleminde kabul görmüş mü, bir incele derim.
Toplam 43 tane hadis verdim kaynak olarak, daha ne olsun :D

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hepiniz bilirsiniz; atalarımız ne demişti?
- Havlayan köpek, ısırmaz!

Muhtemelen Arap diyarındaki köpekler, bu özlü sözü pek ciddiye almamışlar. Hem havlamışlar, hem de ısırmışlar galiba. Hal böyle iken, köpeklere olan soğukluk buradan geliyor galiba. 😁
Keza bu köpek antipatisi musevilerde de yaygın, onlar da köpeği pis bir hayvan olarak görürler. Yani domuza ve köpeğe olan benzer bakış açısı, iki dinde de var gibi. Birisi diğerinden araklamış, bilin bakalım kim, kimden aşırmış?!

Yavuz Selim

Yazar
Düşünce
Agnostik
Tanıdığım bir ilahiyatçıdan gelen cevap:
"Arkadaşlar, köpek öldürülme mevzusunu gördüm, fazla bir vaktim yok, o yüzden bu yazıyı okumadım. Bundan önce şu hadis mevzusuyla ilgili konuşayım, bu işin uzmanları -ister Müslüman olsun ister olmasın- hadisleri kabul ederler, hadisleri kabul etmeme gibi bir lüks yok. Tarih bilimini, araştırmaları komple reddetmeniz lazım ki hadisleri reddedesiniz. Müslüman hadisçilerden, oryantalist hadisçilerden bahsedeyim, onların içinde de elbette bazı hadisleri kabul etmeyenler var, bu bilimsel yöntemlere bağlı bir kabul etmeme durumu. Bir de hadisleri komple reddedenler var, bunlar bilimsel bir şey yapmıyorlar arkadaşlar, bunlar birtakım dini yargılarla hadisleri ve dolayısıyla tarih bilimini tamamen reddediyorlar.
Şimdi de köpek öldürme hadislerine değineyim, dediğim gibi okumadım ama Kütüb-i Sitte'de okumuştum zaten. Kendi şahsi yorumumu söylemek istiyorum. Günümüzde şehirlerde köpekler bizim için bir sıkıntı doğurmuyor olabilir, ben şu an X Şehrinde bir köyde yaşıyorum, buralarda vahşi hayvanlar ve köpekler öldürülür arkadaşlar. Haberlerde falan çıkmaz, çünkü bu olaylar kırsal kesimlerde yaşanıyor. Neden köpek öldürüyorlar peki, o köpekler tarafından birtakım zararlara uğradıkları için. Buradaki köpekler şey değil, belediye aşı yapmıyor yani tehlikeliler. Eski zamanda bunların yapılmasını yargılamak çok çocukça, hayvan hakları önemli tabii ancak insan hakları da önemli, şayet dini açıdan soruyorsanız: zararlı bir canlıdan onu öldürmeden kurtulabiliyorsanız kurtulun, ancak kurtulamıyorsanız mecburen öldüreceksiniz, bunun kaçarı yok."
Doğruyu söylemek gerekirse arkadaş okumadığı için sadece kuduz köpeklerin öldürülmesinden bahsedildiğini düşünüyor, onun için haklı zaten, ancak onun dışında da hadisler var ve bunlar kuduzlukla ilgili tek laf dahi etmiyorlar, direkt öldürmekten bahsediliyor. Bence -kuduz köpeklerle ilgili hadisler için- çok mantıklı bir yorum, ancak dediğim gibi normal köpeklerin öldürülmesiyle ilgili de hadisler var.

gumiho

Yazar
Düşünce
Panenteist
Köpeklere iyi davranmamızı söyleyen hadisler de var ve birçoğu aynı hadis kaynaklarında.. Bu hadisler birbiriyle çelişmiyor mu?

edit: siyah köpek ifadesindeki "siyah" kelimesini zarar veren diye mecaz anlamda kullanılmıştır diyenler var. o zaman mantığımıza uyan her şey gerçek anlamlı, hoşumuza gitmeyenler mecaz anlamlı mı?

6lack de Furor

lll ☆☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
edit: siyah köpek ifadesindeki "siyah" kelimesini zarar veren diye mecaz anlamda kullanılmıştır diyenler var. o zaman mantığımıza uyan her şey gerçek anlamlı, hoşumuza gitmeyenler mecaz anlamlı mı?
Bunlar adama kafayı yedirtir! Bir siyaha mecaz anlam yüklemedikleri kalmıştı!

Düşünce
Ateist
Bir de şöyle bir durum var. Son zamanlarda dünyadaki farklı hukuk sistemleri insan dışındaki varlıklara hak ehliyeti tanıyıp onlara doğrudan doğruya davacı olma imkanı sağlıyor.
Örneğin Ekvador'da ve Yeni Zelanda'da günümüz itibari ile ormanlar ve göller gibi doğal varlıkların bizzat hak sahibi davacı olduğu bir uygulama bulunmakta. Yakın zamanda bu durumun hayvanlar için de geçerli olabileceğini düşünüyorum.
Öte yandan hali hazırda evcil veya doğal yaşam ortamlarındaki hayvanları koruyan bir çok uluslararası hukuk belgesi de bulunuyor.
Söz konusu hadislerin sunduğu dünya görüşünü bir de bu açıdan değerlendirmek gerekiyor kanımca.

Kanatsız Kuş

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Köpeklere iyi davranmamızı söyleyen hadisler de var ve birçoğu aynı hadis kaynaklarında.. Bu hadisler birbiriyle çelişmiyor mu?

Aynen öyle. Müslümanlar arası inandıkları İslam değişebiliyor, ilginç. 😄

Volta

Yazar
Düşünce
Ateist
Bir de şöyle bir durum var. Son zamanlarda dünyadaki farklı hukuk sistemleri insan dışındaki varlıklara hak ehliyeti tanıyıp onlara doğrudan doğruya davacı olma imkanı sağlıyor.
Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür. Nisa-34

1-Hocam bu bir ayettir. Öldürün v.s. pasajlarına hiç girmiyorum.
Bu evrensel hukuk dairseinde suç(darp edin) değilde nedir?

2-Şaka değil bu bir nas(emir) yani. Dindar olmak aynı zamanda suç işlemek, suça teşvik etmek anlamına gelmiyorda ne oluyor?

3- Tabi baş suçlu anayasaya rağmen bunları bilip de, bilgisiz halka anlatmayan, görevini yapmayanlardır.
Suç olgulara kör- sağır -dilsiz kalanlardır.

Son konular