KÖPEKLERE ÖLÜM!

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Tasarım/yaratıcı/tanrı diye bir şey olmaz,olamaz..Olsa zaten inanç ya da din denilen şey olmaz..Herkes bu yaratıcının/tanrının varlığını eşşek gibi kabul eder..
Sizin mantığınıza göre Yaratıcı olmaması imkansız; çünkü Yaratıcı olmasa Yaratıcının yokluğunu herkes eşşek gibi kabul eder, öyle mi? :)
Senin tasarım ürünü olmadığını anlaman zor değil..Ossururken,sıçarken,sümüğün akarken,hastalanırken,kokarken tasarımı/yaratıcını düşünmeyi denemelisin,hepsi bu..
Zaten böyle olacak şekilde tasarlanmış da olabilir. Sonuç olarak argümanlarınız tasarımın yokluğunu ispat etmiyor. Sadece tasarımın yokluğu sizde dogmatik bir inanç haline gelmiş, o kadar :)

Ayrıca ben benim tasarlanmış olup olamayacağımı sormuyorum. Asıl sorudan ısrarla kaçıyorsunuz:

Canlı veya cansız bir şeyin tasarlanmış olduğunu nasıl anlarız?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Evet @bilgelikyolunda burcun ne sahi? Ben koç diyorum nedeni de malum. Azmin ya da inadın değil başka bir şey.
Evet koç burcuyum ama nedeni azim ya da inat değilse sizce nedeni ne?

Ayrıca şu soruya halen cevap vermediniz:

"İşlevini yerine getiren her şey tasarlanmıştır" diyebilir miyiz o zaman?

Yazan tarafından düzenlendi:

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Evet koç burcuyum ama nedeni azim ya da inat değilse sizce nedeni ne?
::D Yanılmam bu konuda asla. Çok basit asla laftan anlamaman, her şeyi kendinin bildiğini sanman ve insanları dinlememen. Doğruyu bir tek sen biliyorsun çünkü kendince. Uzmanlık alanımdır burçlar konusunda koçlar. Sen sormadan söyleyeyim koç burcu değilim benimkini de sen tahmin et.
Ayrıca şu soruya halen cevap vermediniz:

"İşlevini yerine getiren her şey tasarlanmıştır" diyebilir miyiz o zaman?
Ehh doğa her şeyi tasarladığına göre evet diyebiliriz. Ama işlevini yerine getirmeyen şeyleri ne yapacağız o zaman? Onlar tasarlanmamış mı?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Çok basit asla laftan anlamaman, her şeyi kendinin bildiğini sanman ve insanları dinlememen. Doğruyu bir tek sen biliyorsun çünkü kendince.
Önyargı ile niyet okuması yapıyorsunuz, önyargı kişiyi dogmatikleştirir ama tercih sizin.

Laftan anlamadığımı ve insanları dinlemediğimi gösteren tek bir yazışma buraya alıntılayamazsınız; çünkü yok öyle bir şey. Kuru kuruya iddia etmekle olmaz o işler, ispat edilmeyen iddiaya hukukta iftira denir.

Her şeyi benim bildiğim veya doğruyu bir tek benim bildiğim gibi bir iddiam yok, saman adam safsatası yapmayınız.
benimkini de sen tahmin et.
Burçlardan hiç anlamam :)
Ehh doğa her şeyi tasarladığına göre evet diyebiliriz.
Tasarlanan varlıklar varsa tasarlayan da vardır, dolayısıyla bir Yaratıcının varlığı konusunda hemfikiriz. Peki bu Yaratıcı doğa olabilir mi?

Doğa dediğimiz şey zaten tasarlanmış varlıklardan oluşuyor. Toprak/su bakterileri, bakteriler ağaçları, ağaçlar hayvanları mı tasarladı? Sonuçta hepsine bir den doğa diyoruz. :)
Ama işlevini yerine getirmeyen şeyleri ne yapacağız o zaman? Onlar tasarlanmamış mı?
Olmayan bir işlev tanımlayıp sonra da bunu yerine getirmediğini iddia etmeniz saçma olur. İşlevinin o olduğunu, o işlev için tasarlandığını bizzat Tasarlayan Yaratıcı bildirmezse ne için tasarlandığını, işlevinin ne olduğunu asla %100 kesinlikte söyleyemezsiniz.

Biraz yükseltilmiş sobanın neden yükseltildiğini aralarında müzakere eden bilim insanlarının fıkrasını biliyorsunuzdur.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Önyargı ile niyet okuması yapıyorsunuz, önyargı kişiyi dogmatikleştirir ama tercih sizin.

Laftan anlamadığımı ve insanları dinlemediğimi gösteren tek bir yazışma buraya alıntılayamazsınız; çünkü yok öyle bir şey. Kuru kuruya iddia etmekle olmaz o işler, ispat edilmeyen iddiaya hukukta iftira denir.

Her şeyi benim bildiğim veya doğruyu bir tek benim bildiğim gibi bir iddiam yok, saman adam safsatası yapmayınız.
Evet evet saman adam safsatası yapmayı bırakman gerek.
Burçlardan hiç anlamam :)

Tasarlanan varlıklar varsa tasarlayan da vardır, dolayısıyla bir Yaratıcının varlığı konusunda hemfikiriz. Peki bu Yaratıcı doğa olabilir mi?

Doğa dediğimiz şey zaten tasarlanmış varlıklardan oluşuyor. Toprak/su bakterileri, bakteriler ağaçları, ağaçlar hayvanları mı tasarladı? Sonuçta hepsine bir den doğa diyoruz. :)
Evet doğayı diyorum. Daha doğrusu ben doğa diye nitelendirmiyorum ama birçok kişi anlamadığından doğa diyelim. Evrim de doğaya yardımcı olarak onun tasarlamasına yardım etti.
Olmayan bir işlev tanımlayıp sonra da bunu yerine getirmediğini iddia etmeniz saçma olur. İşlevinin o olduğunu, o işlev için tasarlandığını bizzat Tasarlayan Yaratıcı bildirmezse ne için tasarlandığını, işlevinin ne olduğunu asla %100 kesinlikte söyleyemezsiniz.

Biraz yükseltilmiş sobanın neden yükseltildiğini aralarında müzakere eden bilim insanlarının fıkrasını biliyorsunuzdur.
Eeee peki enerji neden var oldu o zaman? Enerjinin gerçek işlevi ne? Bunu nasıl yerine getiriyor? Sistemi nasıl işliyor? NE, NEDEN, NASIL sorularının cevabı ne?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Evet evet saman adam safsatası yapmayı bırakman gerek.
Saman adam safsatası yaptığım tek bir mesajımı gösteremezsiniz.
Daha doğrusu ben doğa diye nitelendirmiyorum ama birçok kişi anlamadığından doğa diyelim.
Birçok kişiyi boş verin, gerçekten tasarlayan şeye doğa değil de ne demek lazım?
Eeee peki enerji neden var oldu o zaman? Enerjinin gerçek işlevi ne?
Allah bir şeyden her şey, her şeyden bir şey yaparak kudretini gösteriyor.
Bunu nasıl yerine getiriyor?
Allah yerine getirttiriyor.
Sistemi nasıl işliyor?
Bunu Allah bildirmediği için şimdilik bilmiyoruz ama bilim aracılığıyla araştırıyoruz. Belki buluruz belki bulamayız. Bulamasak da sorun değil; çünkü bu bilgiyi bilmekten sorumlu tutulmayacağız.

Şu soruya halen cevap vermediniz:

Doğa dediğimiz şey zaten tasarlanmış varlıklardan oluşuyor. Toprak/su bakterileri, bakteriler ağaçları, ağaçlar hayvanları mı tasarladı?

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Saman adam safsatası yaptığım tek bir mesajımı gösteremezsiniz.
Haklısın birçok mesaj gösterebilirim.
Birçok kişiyi boş verin, gerçekten tasarlayan şeye doğa değil de ne demek lazım?
Enerji
Doğa dediğimiz şey zaten tasarlanmış varlıklardan oluşuyor. Toprak/su bakterileri, bakteriler ağaçları, ağaçlar hayvanları mı tasarladı?
Pokemon değiliz değil mi? Bütün canlıların kendisi bakterilerden geldi. Senin zannettiğin gibi bitkiden hayvan olmadı.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Haklısın birçok mesaj gösterebilirim.
Bir çok mesaj da gösteremezsiniz, kaldı ki birini bile gösteremiyorsunuz :)
İlk sebep olan Yaratıcı iradesiz bir enerji olamaz. Çünkü öyle olsa kendisine etki edecek başka bir şey olmadığı için bu enerji mevcut formunu devam ettirir ve sonsuza kadar başka bir şey oluşmazdı. Demek ki ilk sebep iradesiz bir enerji değil, iradeli bir Yaratıcı.
Pokemon değiliz değil mi? Bütün canlıların kendisi bakterilerden geldi. Senin zannettiğin gibi bitkiden hayvan olmadı.
Yani bakteriler bitkileri, hayvanları ve insanları tasarladı öyle mi?

Cevabınız hayırsa tasarlama gibi ilim gerektiren bir işi kim/ne yaptı?

kavak

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İlk sebep olan Yaratıcı iradesiz bir enerji olamaz. Çünkü öyle olsa kendisine etki edecek başka bir şey olmadığı için bu enerji mevcut formunu devam ettirir ve sonsuza kadar başka bir şey oluşmazdı. Demek ki ilk sebep iradesiz bir enerji değil, iradeli bir Yaratıcı.
Cevabınız hayırsa tasarlama gibi ilim gerektiren bir işi kim/ne yaptı?
Uçmuşsun yine...
Üzgünüm; ilk sebebin yaratıcı olduğunu sen kıçından uydurdun.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Cevabı bilen birine göstermek önemsiz, önemli olan yeni gelenlerin bilmesi ki onlar da görüyor zaten.
Evet evet sana göre zaten her şeyi yaratan ya da sihirli güçler kullanan bir tanrı var.
Evet.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Kimsenin bir şeyi tasarladığı yok. Sebeplerin sonucunda tasarlanan hayatta kalıyor tasarlanmayan eleniyor. Canlı cansız oranına bakarsanız bunu anlamakta güçlük çekmezsiniz.

Biz bir şey dediğimizde de vay efendim o size mantıksız gelebilirmiş miş miş... Ama bunu bilemezmiş miş mişiz...
Ama kendine gelince tasarım tasarım diye tutturuverir.
Hem ayranım dökülmesin hem yoğurdum ekşimesin. Yok öyle!

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Uçmuşsun yine...
Üzgünüm; ilk sebebin yaratıcı olduğunu sen kıçından uydurdun.
İlk sebep, kendinden başkası yokken bir şey yaratıyor. Demek ki ilk sebebin Yaratıcı olması mantıki zorunluluk, kimse sizin gibi bir tarafından bir şey uydurmuyor :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Cevabı bilen birine göstermek önemsiz, önemli olan yeni gelenlerin bilmesi ki onlar da görüyor zaten.
Evet okuyan herkes görüyor :)
Evet evet sana göre zaten her şeyi yaratan ya da sihirli güçler kullanan bir tanrı var.
Yazdıklarım doğruysa enerji Yaratıcı olamaz.

Yazdıklarım yanlışsa neresi neden yanlış gösteriniz:

Sonuç olarak bana göre olan bir durum yok, mantık kuralları neyi gerektiriyorsa onu yazıyoruz.
Bakterilerde tasarım yapacak ilim, irade ve kudretin var olduğunu iddia ediyorsanız size diyecek sözüm yok :)

İrade sahibi bir tane Yaratıcının varlığını inkar etmek uğruna bakteriler sayısınca irade sahibi Yaratıcı kabul edip bakterileri tasarımcı yaptınız ya, helal olsun :)

Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Kimsenin bir şeyi tasarladığı yok. Sebeplerin sonucunda tasarlanan hayatta kalıyor tasarlanmayan eleniyor.
"Kimsenin bir şey tasarladığı yok" diye iddia edip peşinden tasarlananların hayatta kaldığını yazarak tasarlanan varlıklardan bahsetmeniz çelişki değil mi?

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
"Kimsenin bir şey tasarladığı yok" diye iddia edip peşinden tasarlananların hayatta kaldığını yazarak tasarlanan varlıklardan bahsetmeniz çelişki değil mi?
Düzeltme gereği duymadım, ille de soruyorsan düzelteyim.

Sebeplerin sonucunda adapte olanlar ölür.
Şartlara uyum sağlayamayan hayatta kalır.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Bakterilerde tasarım yapacak ilim, irade ve kudretin var olduğunu iddia ediyorsanız size diyecek sözüm yok :)

İrade sahibi bir tane Yaratıcının varlığını inkar etmek uğruna bakteriler sayısınca irade sahibi Yaratıcı kabul edip bakterileri tasarımcı yaptınız ya, helal olsun :)
Demek ki diyecek sözün varmış :D

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Evet okuyan herkes görüyor :)

Yazdıklarım doğruysa enerji Yaratıcı olamaz.

Yazdıklarım yanlışsa neresi neden yanlış gösteriniz:

Sonuç olarak bana göre olan bir durum yok, mantık kuralları neyi gerektiriyorsa onu yazıyoruz.

::D Gerçekten her seferinde şaşıyorum sana ::D

kavak

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İlk sebep, kendinden başkası yokken bir şey yaratıyor. Demek ki ilk sebebin Yaratıcı olması mantıki zorunluluk, kimse sizin gibi bir tarafından bir şey uydurmuyor :)
Hălă hayal ăleminde uçuyorsun!
Kısacası: İlk sebebin yaratıcı olduğunu kendi kıçından uydurmaya devam ediyorsun!

Son konular

Son mesajlar