Kötülük Problemi

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
bildiğin öldürmek için tasarlanmışlar.

Evet, her canlı başka bir varlıkla beslenir; bu şekilde tasarlanmıştır. Biz maydanoz yediğimizde maydanoz ölür ve maydanozdaki atomlar bir üst hayat mertebesine yükselir. Diğer canlıların da durumu aynı. Her atom eski hayat mertebesinde ölerek bir üst hayat mertebesindeki yerini alır. Bunda vahşet yok. Vahşet, biz hayvan ve bitkileri de insan gibi düşündüğümüzde, kendi bakış açımızdaki yanlışla ortaya çıkıyor. Halbuki onların normaliteleri farklı işliyor.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Evet, her canlı başka bir varlıkla beslenir; bu şekilde tasarlanmıştır. Biz maydanoz yediğimizde maydanoz ölür ve maydanozdaki atomlar bir üst hayat mertebesine yükselir. Diğer canlıların da durumu aynı. Her atom eski hayat mertebesinde ölerek bir üst hayat mertebesindeki yerini alır. Bunda vahşet yok. Vahşet, biz hayvan ve bitkileri de insan gibi düşündüğümüzde, kendi bakış açımızdaki yanlışla ortaya çıkıyor. Halbuki onların normaliteleri farklı işliyor.
bu söylediklerine inaniyor musun cidden? xD

atomlar bir yere yükselmez.sadece birleşerek farklı kimyasal maddeleri,molekülleri oluştururlar.sonra çeşitli süreçler sonucu tekrar dağılırlar,elektron alır verirler vs.acıyı hisseden atom değil ruhtur.

hayvanlarda senin gibi acıyı hisseder.korkar filan.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
ayrıca maydanozu kökünden sökmediysen ölmezmiş.seneye tekrar kökünden bitermiş.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
bu söylediklerine inaniyor musun cidden? xD

atomlar bir yere yükselmez.sadece birleşerek farklı kimyasal maddeleri,molekülleri oluştururlar.sonra çeşitli süreçler sonucu tekrar dağılırlar,elektron alır verirler vs.acıyı hisseden atom değil ruhtur.

hayvanlarda senin gibi acıyı hisseder.korkar filan.
İnsan hayvandan daha üst hayat mertebesine sahiptir. İnsanın vücuduna giren atomlar insanlık mertebesine yükselir. Bunu ben uydurmuyorum. İslam alimleri öyle diyor. Siz kabul edip etmemekte serbestsiniz.
Ayrıca benim hayvanların HİÇ acı hissetmemesi gibi bir iddiam yok

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bilimsel olarak meyveleri kopartıldığında her hangi bir acı hissediyorlar mı bilmiyorum ama eğer bir sinir sistemleri var ve tepki verebiliyorlarsa oradaki meyveyi koparınca da bir acı hissediyorlardır diye tahmin ediyorum. Sonuçta oraya da can gidiyor her hangi bir etkinin farkında olacaklardır.
Bitkilerin kendilerine zarar verildiğini algıladıkları kesindir. Bunu bir sinir sistemi aracılığı ile değil, kimyasallarla anlıyorlar. Bunu nereden biliyoruz, çünkü tepki veriyorlar. Böcek istilasına uğrayan bir bitki yendiğini anlıyor ve kimyasallar salgılıyor. Bu kimyasallar tadını kötüleştirme amaçlı olduğu gibi, böceğin düşmanı olan canlıları çağırma amaçlı da olabiliyor.

Hatta çok ilginç bir deney; bir bitkinin güneş aldığı tarafa yavaş büyüyen bir bitki ekildiğinde tepki vermiyor. Ama hızlı büyüyen bir bitki ekildiğinde o büyümeden, güneşi kesilmeden önce büyümesini hızlandırıyor. Bitkilerin stres yaşadıkları, kuraklığı hissettikleri biliniyor. Yağışın az olduğu dönemlerde buğday acele ile tohumlarının içini erken doldurur. Bol yağış varsa taneler dolmaz. Çünkü çabuk öleceği kaygısı çekmez.

Ama dallarını kopardığımızda acı çekiyor mu bilmiyoruz. Bunu hissediyor ama acı şeklinde mi hissediyor bilmiyoruz. Bitkileri canlı olarak tükettiğimiz için acı hissettiklerini varsaymak istemiyoruz. Canlı halde tüketmesek de canlı halde pişiriyoruz.

Tüm omurgalıların acı hissi duydukları ise kesin. Ben maalesef tam ölmemiş halde temizlenen balığın tavaya konduğunda zıpladığını gözlerimle gördüm ve kötü hissettim. Canlıları yiyerek hayatta kaldığım hiç aklımdan çıkmıyor ve bu durum iştahımı kesiyor. Canlı iken gördüğüm bir hayvanı zaten yiyemiyorum da, görmesem de bazen onun canlı hali hayalimde canlanıyor ve iştahım kaçıyor. Bu yüzden hiç tıka basa hiç yer kalmayıncaya kadar yediğim hiç olmaz.

Bu gezegende yaşamaktan hayatımda hiç hoşnut olmadım. Başka hayat varsa canlıların birbirlerini yemedikleri bir doğası olan bir gezegende var olmayı diliyorum. Bundan başka bir dileğim yok.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
@Burcuva nın Çok merhametli pozlarına maalesef inanmıyorum. Çünkü hem çok fazla yalanına şahit olduk hem de Çin’in Uygurlara yaptığı soykırımı savunduğuna bütün forum okuyucuları şahit oldu...

Yazarı tarafından düzenlendi:

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
İnsan hayvandan daha üst hayat mertebesine sahiptir. İnsanın vücuduna giren atomlar insanlık mertebesine yükselir. Bunu ben uydurmuyorum. İslam alimleri öyle diyor. Siz kabul edip etmemekte serbestsiniz.
Ayrıca benim hayvanların HİÇ acı hissetmemesi gibi bir iddiam yok

insan vücuduna saniyede trilyonlarca atom grip çikıyor.yerken ve içerken ve sıçarken ve bir de işerkene xD

nefes alıp verirken vs.

oksijen elementi vücuda grip hücreleri dolaşıp enerji üretip, enerji üretirken de karbon elementi ile bağ yapıp karbondioksit olup geri çıkıyor.sürekli aynı reaksyon.nefes alıp verdikçe.

sonra bitkiler dışarı çıkan bu gazı,atomları tutup oksijene çeviriyor filan.sonra sen bu aynı atomları alıyorsun.sonra sen bırakıyorsun başkası alıyor derken; şimdi, bu insanlik mertebesine çıkıp düşüyor mu sürekli bu atomlar? xDDDD

insanlık mertebesine çıkıp düşen ruh'tur.nefstir yani.atomlar ise kullandığımız bir giysi.beden.elbise.binek.enerjinin yoğunlaşmış,düzen almış,kararlı hali.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
yediğimiz yiyeceklerden bir sürü element,atom alıyoruz. vücudumuz ise bunlardan işe dönüştüremediği kısmını tekrar atık olarak çevreye geri salıyor.sindirim süresince elementler kimyasal tepkimeler sonucunda reaksyon oluşturuyor filan bu da başka reaksyonlara sebep oluyor,bunlar da başka...sonra hücrelerde saniyede birkaç milyon yine böyle reaksyon oluyor derken tabi doğal olarak bu da hücre için enerji gerektiriyor.bunun için de atomların sürekli yenilenmesinin ve elektron alış verişinin olması lazım geliyor.sürekli bir döngü yenilenme...

bu yenilenme olurken de enerjimizin düzen almış hali değişiyor, aynı kalmıyor ve yaşlanıyoruz.telomer kısalması,vücudun ölü hücre biriktirmesi filan derken bir yerde bu kimyasal süreç tıkanıp,işlemeyince oyun bitiyor, fosil olup gidiyoruz xDDD

zaten bize ait olmayan biyolojij bir bedendi.evrene aitti.geçici kullaniyorduk.çünkü; ruh için lazımdı.sonuçta ruhun eli,kolu,ayağı yok; hacmi,kütlesi,rengi,kokusu yok.sadece boş varlığı var fakat; işte böyle var.koşup,eğlenmesi için bir beden giymesi lazım.bir enerji alanını kullanması lazım.onu da atomlar sağlıyor.bir şekilde tanrı sistemi oturtmuş.gidiyoruz.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
insan vücuduna saniyede trilyonlarca atom grip çikıyor.yerken ve içerken ve sıçarken ve bir de işerkene xD

nefes alıp verirken vs.

oksijen elementi vücuda grip hücreleri dolaşıp enerji üretip, enerji üretirken de karbon elementi ile bağ yapıp karbondioksit olup geri çıkıyor.sürekli aynı reaksyon.nefes alıp verdikçe.

sonra bitkiler dışarı çıkan bu gazı,atomları tutup oksijene çeviriyor filan.sonra sen bu aynı atomları alıyorsun.sonra sen bırakıyorsun başkası alıyor derken; şimdi, bu insanlik mertebesine çıkıp düşüyor mu sürekli bu atomlar? xDDDD

insanlık mertebesine çıkıp düşen ruh'tur.nefstir yani.atomlar ise kullandığımız bir giysi.beden.elbise.binek.enerjinin yoğunlaşmış,düzen almış,kararlı hali.
İslam alimleri ahirette hem beden hem de ruh olarak diriltileceğimizi, dolayısıyla bu hayatta vücudumuza bir şekilde girmiş olan atomların bir insan vücudunda ahirette tekrar yer bulacağını ifade ediyorlar. Bu yüzden herhangi bir insanın vücuduna giren atom insan seviyesine yükselir. Bu dünyada dışarı atılmış olsa da ahirette yine bir insanın vücudunda yer alır

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
İslam alimleri ahirette hem beden hem de ruh olarak diriltileceğimizi, dolayısıyla bu hayatta vücudumuza bir şekilde girmiş olan atomların bir insan vücudunda ahirette tekrar yer bulacağını ifade ediyorlar. Bu yüzden herhangi bir insanın vücuduna giren atom insan seviyesine yükselir. Bu dünyada dışarı atılmış olsa da ahirette yine bir insanın vücudunda yer alır
saçma.aynı atomu herkes kullanıyor.senin atomların öncesinde başka insandaydı.şimdi bunları ahirette o kişiye verirse sen ne yapacan?

kaldı ki kıyametle,evrenin sonu ile atom dediğin bozunup saf enerji,ışık,radyasyon olup gidecek.bugün hadron çarpıstırıcılarında ha bire proton çatpıstırıp ayrıştırıyorlar.bu çarpıstırılan milyarlarca proton öncesinde başka bir insandaydı.ayrıca;

kimse bişeyin alimi değil.herkes insan.ve bu islam alimi dediğin kişilerin çoğu pozitif bilimden anlamaz.pozitif bilime fazla bir katkıları yoktur.bu kadar yüceltmene gerek yok kimseyi.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
saçma.aynı atomu herkes kullanıyor.senin atomların öncesinde başka insandaydı.şimdi bunları ahirette o kişiye verirse sen ne yapacan?

kaldı ki kıyametle,evrenin sonu ile atom dediğin bozunup saf enerji,ışık,radyasyon olup gidecek.bugün hadron çarpıstırıcılarında ha bire proton çatpıstırıp ayrıştırıyorlar.bu çarpıstırılan milyarlarca proton öncesinde başka bir insandaydı.ayrıca;

kimse bişeyin alimi değil.herkes insan.ve bu islam alimi dediğin kişilerin çoğu pozitif bilimden anlamaz.pozitif bilime fazla bir katkıları yoktur.bu kadar yüceltmene gerek yok kimseyi.
Hiçbir isim vermedim. Dolayısıyla hiç tanımadığınız insanlar hakkında olumsuz yorum yapıyorsunuz, bu çok yanlış.

İkincisi atomlar insana verilecek. Hangi insana verilirse verilsin, atom insan seviyesine yükselmiş olur.

Ben sizin kadar cesur değilim. Her şeye hemen saçma deyip kestirip atamıyorum. Saçma dediğim şeyin ahirette Allah hesabını sorarsa ne diyeceğimden çok korkuyorum.

"Yeryüzünün onların bedenlerinden ne eksilttiğini biliyoruz. Katımızda her şeyi muhâfaza eden bir de kitap vardır." (Kâf, 50/4)

"O gün dilleri, elleri ve ayakları yapmış oldukları şeyleri haber vererek, onların aleyhine şehâdette bulunacaklardır." (Nur 24)
Eğer bu azâlar dünyadakilerden başkası olsa o zaman şehâdetleri yalan olurdu

Hz. İbrahim'in ölülerin nasıl diriltildiğini istemesi üzerine, Allah'ın emriyle kesip parçalara ayırdığı kuşların, yok edilmeden tekrar o parçalardan terkib olunması da, dirilişin, dağılan cüzlerin bir araya getirilmek sûretiyle olacağına delîl gösterilebilir.

Siz istediğiniz şeye inanmakta serbestsiniz

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Hiçbir isim vermedim. Dolayısıyla hiç tanımadığınız insanlar hakkında olumsuz yorum yapıyorsunuz, bu çok yanlış.

İkincisi atomlar insana verilecek. Hangi insana verilirse verilsin, atom insan seviyesine yükselmiş olur.

Ben sizin kadar cesur değilim. Her şeye hemen saçma deyip kestirip atamıyorum. Saçma dediğim şeyin ahirette Allah hesabını sorarsa ne diyeceğimden çok korkuyorum.

"Yeryüzünün onların bedenlerinden ne eksilttiğini biliyoruz. Katımızda her şeyi muhâfaza eden bir de kitap vardır." (Kâf, 50/4)

"O gün dilleri, elleri ve ayakları yapmış oldukları şeyleri haber vererek, onların aleyhine şehâdette bulunacaklardır." (Nur 24)
Eğer bu azâlar dünyadakilerden başkası olsa o zaman şehâdetleri yalan olurdu

Hz. İbrahim'in ölülerin nasıl diriltildiğini istemesi üzerine, Allah'ın emriyle kesip parçalara ayırdığı kuşların, yok edilmeden tekrar o parçalardan terkib olunması da, dirilişin, dağılan cüzlerin bir araya getirilmek sûretiyle olacağına delîl gösterilebilir.

Siz istediğiniz şeye inanmakta serbestsiniz
saçma diyorum da bana göre saçma değil kurana göre saçma.

orda, ahirette yeni bir yaratılıştan bahseder.

o yüzden bana görede saçma.yani aslolan madde için atom değil enerji.atom,madde enerjiye dönüşür.farklı frenkasta titreşmesiyle farklı boyutlar oluşur,farklı parcacıklar farklı alanlar vs. önemli olan bu enerjiye hükmedebilmektir.tanrı bunu yapabiliyor işte.mesela maddenin enerjiye,enerjinin maddeye dönüştüğünü söyler fizik ama bir enerjinin maddeye dönüştüğü bugüne kadar görülmemiştir.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
saçma diyorum da bana göre saçma değil kurana göre saçma.

orda, ahirette yeni bir yaratılıştan bahseder.

o yüzden bana görede saçma.yani aslolan madde için atom değil enerji.atom,madde enerjiye dönüşür.farklı frenkasta titreşmesiyle farklı boyutlar oluşur,farklı parcacıklar farklı alanlar vs. önemli olan bu enerjiye hükmedebilmektir.tanrı bunu yapabiliyor işte.mesela maddenin enerjiye,enerjinin maddeye dönüştüğünü söyler fizik ama bir enerjinin maddeye dönüştüğü bugüne kadar görülmemiştir.
Ben Kurandan ayetler de gösterdim, neye inanmak istiyorsanız ona inanmakta serbestsiniz. Ben sizin kadar cesur değilim, kestirip atamıyorum

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Şura-32: Denizde dağlar gibi akıp gidenler (gemiler) de O'nun (varlığının) delillerindendir

mesela, burda ki; "dağlar gibi akıp gider" diye ifade edilen şeyin gemi ile alakası yok.mealci islam alimi coğrafya bilmediğinden dağ gibi akıp giden şey'i gemi sanmış.

oysa denizde dağlar gibi akıp giden tek şey vardır.o da buzdağları,yani; aysberglerdir.

geminin neresi dağda,bir buzdağı trilyonca kilo ağırlıktadir.hareket etmesi için denizde rüzgar şarttır,denizin dalgalanması,akıntının oluşması için vs. aksi halde bu aysbergler yerine çakılıp kalır.hiçbişeylede canlatamasın.

onun için islam alimi, ne alimi?boşver.herkes insan.islam alemi diye her dediği hakikat olacak deil.zaten çoğu pozitif ilim bilmez.arapça ezberlemeyle olmuyor bu işler.

Eskiköyeyeniadet

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ben maalesef tam ölmemiş halde temizlenen balığın tavaya konduğunda zıpladığını gözlerimle gördüm ve kötü hissettim.
Balıklar benim de hassas olduğum bir konu. Diğer hayvanları bir bıçak darbesiyle nispeten az acılı bir biçimde öldürüyorsun ama iş balığa geldiğinde çırpınmasını izliyorsun. Keşke diyorum bazen, keşke balığı da bir bıçak darbesiyle kolayca öldürseler de çırpınmasa.