Konu Açma ve Mesaj Gönderme Yönetmeliği

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
1,756
Tepki puanı
1,021
Düşünce
Agnostik
Bütün üyelerimizin; sitede konu açarken, mesaj veya özel mesaj yazarken dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususları maddeler halinde aşağıda belirttik. Tüm üyelerimizin bu kurallara uymasını temenni ederiz.

1 - Uzun metinleri kopyala-yapıştır yöntemiyle sitemize taşımayınız
Kendi yorumlarınızı da katmadığınız sürece başka sitelerdeki yazıları kopyala-yapıştır (copy-paste) yöntemi ile sitemize taşımayınız. Uzun kopyala-yapıştır mesajları genellikle sıkıcı olduğu ve okunmadığı gibi veri tabanımızın gereksiz büyümesine neden olmaktadır. Kopyala-yapıştır yöntemi kullanmak yerine ilgili web sayfasının linkini yazmayı tercih ediniz.

2 - Konuları kısa ve öz yazınız
Anlatmak istediğiniz konuları ve mesajları kısa ve öz olarak yazmaya gayret ediniz. Uzun yazılar sıkıcı olup çoğunlukla okunmazlar. Yazınızın okunmasını istiyorsanız, yazınızı mümkün olduğunca uzun tutmayınız. Ayrıca yazınızı bütün halinde yayınlamak yerine, paragraflara bölerek yayınlamakta okumayı kolaylaştıracaktır.

3 - Yüklediğiniz resim ve fotoğraflar anlaşılır olmalıdır
İnsanlar, düşük kalitede veya çok küçük resimlerin ne olduğunu anlamakta zorlanırlar. Bu nedenle resminizi kaliteli ve uygun büyüklükte seçiniz.

4 - Aşağıdakilere benzer konu başlığı yazmayınız
Açacağınız konu ile alakalı başlıklar yazınız. Aşağıdakilere benzeyen tarzda, genelleme içeren veya demagojik başlıklar yazmayınız:
- mutlaka okuyun
- çok önemli
- müslüman arkadaşlara duyuru
- mümin kardeşlere
- müslümanlar cevap versin
- ateistler cevap versin
- yapmayın kendinize gelin
- bırakalım kitapları
- cahil kalmayın
- evrimcilerden bilgi istiyorum

5 - Yeni konu açmadan önce sitede tarama yapınız
Sitede mesaj kirliliği yaratmamak için, önce site geçmişini tarayıp inceleme yapınız. Düşündüğünüz konular, sizden önce üyelerimiz tarafından açılmış olabilir. Eğer düşündüğünüz konu önceden açılmışsa, düşüncelerinizi önceden açılan o konuya yazınız. Aynı zamanda o konuyu da güncellemiş olursunuz. Böylece mesaj kirliliği yaratmamış olursunuz.

6 - Konuları doğru forumlara açınız
Hangi konuda yazmak istiyorsanız o konunun ele alındığı foruma yazmaya dikkat ediniz. Bu forum bölümlerinden uygun olanına konularınızı açınız. Örneğin evrimle ilgili bir konu açacaksanız "Evrim" forumuna konuyu açınız.

7 - Konulara yazılan mesajlar, konuyla ilgili olmalıdır
Sitede yayınlanmış bir konunun altına mesaj yazarken, yazdığınız yazının konu ile ilgili olmasına dikkat ediniz. Çünkü; konu dışı mesajlar, açılan konuyu amacı dışına çıkarmaktadır, konuyu başka bir şekle büründürmektedir.

8 - Yazım (imla) kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat ediniz
En azından; cümleye başlanırken büyük harfle başlanmalıdır, cümle bitince nokta konmalıdır, virgülden ve noktadan sonra boşluk bırakılmalıdır, harfler yanlış yazılmamalıdır.

9 - Büyük harflerle yazı yazmayınız
Büyük harflerle yazmak internet dilinde bağırmak anlamına gelir. Bu nedenle çok gerekmedikçe büyük harflerle yazı yazmayınız. Ayrıca, tamamı renkli yazılar ve büyük fontlar da aynı anlama geldiği için, tamamı renkli yazı ve büyük font kullanmayınız.

10 - Çokça resim eklemeyiniz
Sitenin veri tabanını gereksiz yere doldurmamak için, konulara çok fazla resim ve fotoğraf eklemeyiniz. Mesajlara ise çok gerekmedikçe resim ve fotoğraf eklemeyiniz.

antidogmatik.png
 
Yazarı tarafından düzenlendi:
Üst