Kratos

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kratos'un kim olduğunu biraz açıklamak iyi olacak. Mitolojide çok önemli gözükmeyen bu karakter God of War oyunu ile ünlenmiştir. Zeus'a sadık bir savaşçı olan Kratos bir savaşta yenilip öldürüleceğini anlayınca savaş tanrısı Ares'ten yardım ister. Ares Kratos'u hizmetine alıp kölesi yapar ve ona Blade of Chaos silahını verir. Kratos bir ölüm makinesine dönüşür. Önüne çıkan her yeri yakıp yıkmaktadır. Rengi kül rengine dönüşür.

Fakat Ares Kratos'un köyünü de yok etmek istemektedir. Kratos'un gözünü döndürür ve kendi köyünü de yok ettirir. Kratos Ares'in etkisinden kurtulunca kendi ailesini de yok ettiğini görür. Tabii çılgına döner. Ares'ten aintikam almak için Athena'dan yardım ister. Athena ona Pandora'nın Kutusu'nu verir. Bununla Ares'i öldürür. Athena mükafat olarak ona Tanrılar Silahı'nı verir. Ares'in yerine savaş tanrısı artık Kratos olmuştur.

Fakat Kratos güçlendikçe hırslanmaktadır. Rodos savaşından sonra Zeus'a da kafa tutma cüretini gösterir ve Zeus Kratos'u öldürür. Ancak Titanlar Kralı Gaia Kratos'u yeraltı dünyasından kurtarır. Titanların tanrıları yenmesi için Kratos'u kullanmak istemektedir. Kratos Zeus'a saldırır ancak o anda araya giren Athena'yı öldürür. Athena ölmeden Kratos'a Zeus'un oğlu olduğunu, babasını öldürmek üzere olduğu için araya girdiğini söyler.

Fakat Kratos zamanı değiştirdiği için Athena dirilir ve yine Pandora'nın Kutusu'nu Kratos'a verir ve Kratos bütün tanrıları öldürmeye and içer. Pandora'nın Kutusu'nu kullanarak Zeus dahil bütün tanrıları öldürür. Son kalan tanrı hizmetinde olduğu Athena'dır. Pandora'nın Kutusu'nu açan tılsım Athena'nın elindedir. Tüm tanrıları öldürmeye and içtiği için tek çaresi vardır. Athena Pandora'nın tılsımını Kratos'un kullanabilmesi ve tanrıları öldürebilmesi için kendi hayatını Kratos'un hayatına bağlamıştır. Kratos bunu anlayınca kendini öldürür. Böylece son kalan tanrı Athena da ölmüş olur ve tanrılar çağı kapanır.

Yazarı tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Mitolojiye göre Pandora'nın Kutu'su boştur fakat onun açılması yüreklere korku salmaktadır. Tanrılar korku nedir bilmezler. Fakat kutu açılınca onların da yüreklerine korku düşmektedir. Bu etki sadece Kratos'da görülmemektedir, çünkü kutunun tılsımı Athena aracılığı ile Kratos'un hizmetindedir.

Kratos'un bütün tanrıları öldürmesinin sırrı buradadır. Tüm tanrıların yüreğine korku düşer fakat Kratos tanrılardan korkmamaktadır.

Tabii tanrılar ortadan kalkınca Gaia amacına ulaşmıştır. Gaia yeraltından dünyayı yönetmektedir. Tüm titanları yeraltına çekmiş ve uyutmuştur. Yeryüzünü insanlara bırakmıştır. İnsanlar yeryüzünün felaketine neden olacak büyük bir hata yaparlarsa tüm titanları uyandıracak ve yeryüzüne salacak, insanlığı yok edecektir.

Ama ne hikaye! Müthiş!

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Öyküde bazı yerlerde çok özet geçtiğim için eksikler var. Athena Zeus'un kendisini hayata döndürmemesine içerler. Titanlar kralı Gaia, Kratos için zamanı değiştirmeseydi hayata dönmeyecekti ve Zeus için hayatını verdiği halde Zeus bunu umursamamıştı. Tanrıların hiç biri de umursamamıştı. Bütün tanrılar Zeus'a ısrar etselerdi Zeus Athena'yı diriltirdi. Onlar da bir girişimde bulunmadılar. Gaia sayesinde hayata dönen Athena tanrılara düşman olmakta Kratos ile ortak oldu.

Bütün bu tanrı entrikalarından yararlanan ise daha önce tanrılara yenilip yeraltına sürülmüş olan Gaia oldu. Tanrılara yenilmenin acısını çıkardı ve tanrıların yaptığı hatayı yapıp insanlara hükmetme yoluna gitmedi. Tanrıların mahkum ettiği Prometheus'u serbest bırakır. Artık her şey, bütün yeryüzü insanın emrinde olacaktır.

En başından beri haklı olan Prometheus'tur. İnsanların tanrılardan özgürlüğünü istemiş ve ateşi tanrılardan çalıp insanlara armağan etmişti. Tanrıların emriyle Prometheus'u zincirleyen ve karaciğerini her akşam bir kartalın gelip yemesine mahkum eden de Kratos'tan başkası değildir. O zaman Kratos tanrıların sözünden hiç çıkmıyordu.

Prometheus tanrılara baş kaldıran ilk titandır. Tarihin en büyük olayı olan tanrılar - titanlar savaşına ateşi tanrılardan çalıp insanlara armağan etmekle yol açmıştır. Bu savaştan sonra hiç bir şey tanrıların mutlak egemenliğindeki dünya gibi olmamıştır.

Gaia'nın insanlardan tek istediği yeryüzünü korumaları. Bunu yapmazlarsa tüm titanları serbest bırakacak ve yeryüzüne çıkan titanlar insan türünü kökünü yeryüzünden kazınacak. Prometheus ise bir şans verdiği insanlığa ikinci bir şans vermeyecek.

Yalnız çok önemli bir yanlışı düzeltmem lazım. Gaia kral değil kraliçedir. Tanrılar aleminde erkek egemenliği varken titanlar aleminde dişi egemenliği vardır. Bu yanlışı nasıl yapıp kral Gaia dedim şaştım! Hatta Medusa'yı tanrılar kadın olduğu halde çok güçlü bir tanrıça olduğu için kıskanıp öldürtmüşlerdir. Tanrıların geçmişi kadınlara ettikleri türlü zulümlerle doludur.

Hikaye şimdi yerli yerine oturdu. Neredeyse en önemli ayrıntıyı yanlış anlatmış olacaktım.

Yazarı tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Mitolojideki bu zengin anlatımın insanı hayran bırakmaması olanaksız. Çok zengin bir içerik var yani, inanılmaz. Filmlerde oyunlarda işlene işlene bitmek bilmedi, biteceği de yok! Muazzam!

minerva

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
İnsanların tanrılardan özgürlüğünü istemiş ve ateşi tanrılardan çalıp insanlara armağan etmişti.
benim bildiğim insanlar ateşi bulunca tanrılara kurban vermiyordu. verse de hayvanın kötü taraflarını veriyordu. zeus'ta buna sinirlenip insanların elinden ateşi alıyordu. Prometheus da onlara acıyıp ateşi zeus'tan çalıp insanlara veriyordu.

Prometheus'u zincirleyen ve karaciğerini her akşam bir kartalın gelip yemesine mahkum eden de Kratos'tan başkası değildir
onu zincirleyen kratos mu bilmiyorum ama ufak bir detaylandırma yapacağım. kartal prometheus'un karaciğerini yiyince tekrar karaciğeri yenileniyor.

Yalnız çok önemli bir yanlışı düzeltmem lazım. Gaia kral değil kraliçedir.
gaia hem kadın hem de yeryüzü olarak geçiyor. yani anlatıdan anlatıya değişiyor. mağaralar gaianın vajinası dağlar memesi gibi şeyler geçiyor. başka bir örnek yağmurlar uranüs'ün (gökyüzü tanrısı) spermi.

bildiklerimi yazdım yanlış bir şey yazdıysam düzeltirsiniz.

minerva

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
1601372890535.png
oyundaki kratosun görünüşü.
Soldaki eski intikam ateşiyle dolup taşan önündeki her şeyi yakıp yıkan kratos.
Sağdaki ise geçmişinden utanan yeni bir sayfa açmış daha ağır başlı, bilge bir adama dönüşmüş kratos.(yaşlanmış ama hala yakışıklı.)

Moderatör tarafından düzenlendi:

6lack de Furor

lll ☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
4746 ekini görüntüleoyundaki kratosun görünüşü.
sağdaki eski intikam ateşiyle dolup taşan önündeki her şeyi yakıp yıkan kratos.
soldaki ise geçmişinden utanan yeni bir sayfa açmış daha ağır başlı, bilge bir adama dönüşmüş kratos.(yaşlanmış ama hala yakışıklı.)
Tam tersi. :) Yönleri yanlış yazmışsın.

unacceptable

ll ☆
Yazar
Düşünce
Panteist
İyi ki ek açıklama yapıp aradaki boşlukları doldurmuşsun. Çünkü Athena ve Kratos bağı anlaşılmıyordu.

Yalnız Gaia hikayesi de fena değildi. Bugünkü Gaia hipotezini anımsattı bana.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yani, ayrıntılarda çok şey olabilir. Ben olabilecek en kısa özeti verdim sıkıcı olmasın diye. Hatta çok fazla özetlediğim için anlaşılmaz oldu eklemeler yapmak zorunda kaldım.

Gaia hipotezi tabii ki adını titan kraliçesi Gaia'dan alıyor @unacceptable .

unacceptable

ll ☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Yani, ayrıntılarda çok şey olabilir. Ben olabilecek en kısa özeti verdim sıkıcı olmasın diye. Hatta çok fazla özetlediğim için anlaşılmaz oldu eklemeler yapmak zorunda kaldım.

Gaia hipotezi tabii ki adını titan kraliçesi Gaia'dan alıyor @unacceptable .
Biliyorum bizim Ekoloji derslerinde işlenmişti ve gerçekten güzel bir hipotezdir. Ayrıca bence mantıklı da olan bir hipotez. Ama konuyu bilime kaydırmayalım şimdi :)

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Madem Athena'nın Roma versiyonu @minerva da konuya katıldı, Athena hakkında da az bilgi verelim. Hâla kurguda boşluklar var.

Bir kere Athena bir tanrıça. Zeus'un kızı. Peki bu Athena Ares'i niye sevmiyor?

Tabii ki kadınlar savaşı sevmez. Kocalarını oğullarını savaşa göndermekten bıkmışlardır. Athena aslında tanrıları sevmiyor ama kendisi de tanrıça ve Zeus'un kızı olduğu için tüm tanrılara cephe alamıyor. Zeus kızını çok seviyor. Bir tek ona güveniyor. Athena duyarlı, adaleti seven, koruyucu kollayıcı ve Yunan'ın baş kentinin adına atanıp korumasında olduğuna inanılan tanrıça.

Athena ikide bir Ares'in orada burada savaş çıkarıp durmasından hiç hoşlanmıyor. Kendisi bilmiyor ama Kratos da Zeus'un oğlu olduğu için Athena kız kardeşi. Kratos da tanrılara olan nefretinin kız kardeşini de öldürmeye kadar varacağını bilmiyor. Athena da Ares'i öldürtmekle işin bitmeyeceğini bilmiyor.

Tanrılara karşı kazanamayıp yenilen ve yeraltına çekilen titanların sonunda tanrıları yok etmeyi başaracaklarını da kimse bilmiyor. Fakat işler kaçınılmaz sona geldiğinde Kratos biliyor ki kız kardeşinin yaşamasına izin verirse tanrıları yok etmek için harcadığı tüm çabalar boşa gidecek. Tanrılar yeniden çoğalacak. Tanrıları yok etme amacına ulaşması için son kalan tanrıça ve tanrı (kendisi) yok edilmesi lazım. Kratos insandı ama artık bir tanrı oldu. Tek bir de tanrıça kaldı, o da kız kardeşi!

Eli mahkum. Karısını öldürdü, kızını öldürdü, oğlu var mıydı kesin bir bilgi yok, belki de Ares gözünü döndürüp kendi köyüne de saldırttığında onu da öldürdü, babasını öldürdü, öldüreceği bir kız kardeşi ve kendisi kaldı. Kız kardeşinin kocası olmak ve yok etmeye ömrünü adadığı tanrıları yeniden üretmektense... Cinayetler serisini tamamladı.

Keşke yapmasaydın be Kratos... Tanrılar evet çok zalimlerdi ama... İnsanlar tanrılar olmayınca bu kez allahı yarattılar. Allah insanları kendisine inananlar ve inanmayanlar diye ikiye ayırıp inanmayanların öldürülmesini emretti. Emeklerin yine boşa gitti...

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ha bu arada eklemeden olmaz, bu Zeus gerçekten deyus. Tanrıça, insan kadın fark etmiyor, habire çocuk üretiyor. Karısı Hera bıkmış usanmış bundan, nefret ediyor ama bir şey yapamıyor! Herif çocuk fabrikası, hiç durmuyor! İnsan kadınlara bile hemen gözü oynuyor. Bir insan kadından yaptığı fakat hiç önemsemediği oğlu Kratos'un tanrı olacağını ve sonunu getireceğini aklından bile geçirmiyor. Kratos'a ateşi çalan Prometheus'u zincirlemek gibi ayak işlerini yaptırıyor.

Bu Zeus öyle şerefsiz 😁 ki babası Cronos'u devirip yerine geçince ilk iş babasını hadım ettirmiş! Başka kardeşim olup tahtıma geçmesin diye! Tanrılar alemi alemmiş gerçekten!

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
O değil de bu mitolojiye de yeni yorumlar kurgulamak lazım. Örneğin Hera, kocası Zeus üvey oğlu Kratos tarafından öldürülünce ne yapmış? Kratos kendisine hiç kötülük yapmayan üvey annesini de öldürmüş mü? Athena tamam tanrıları sevmiyor da, tanrıçaların da yok edilmesine sessiz kalmış mı, son sıranın kendisinde olduğunu bile bile?

Hiç tanrı ve tanrıça kalmadığına göre öyle. Ares'in gözünü döndürmesi yüzünden bile olsa karısını kızını öldürmüş bir Kratos'un da tanrıların işini bitirdikten sonra işi yarım bırakmamak için Hera'yı da öldürmüş olması doğal. Hera Athena'nın annesi değil. Zeus deyusu Athena'nın annesini yutmuş!!! Athena'yı da kendisi doğurmak zorunda kalmış bu yüzden!!!

Neler neler... Dibi bulunmaz bir şey bu mitoloji! 😄

minerva

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Peki bu Athena Ares'i niye sevmiyor?
bir tek athena değil diğer tanrılar da sevmiyor. ares savaşın kötü ve vahşi tarafını temsil eden bir karakter bu yüzden kimse sevmiyor.

Tanrıça, insan kadın fark etmiyor, habire çocuk üretiyor.
Abi zeus insanı bırak hayvan da fark etmiyor. terminatör adam.

Bu Zeus öyle şerefsiz 😁 ki babası Cronos'u devirip yerine geçince ilk iş babasını hadım ettirmiş!
uranos(gökyüzü) karısı gaia'yla (toprak/yeryüzü) cinsel ilişkide bulunurken oğlu kronos tarafından pusuya düşürülüp hadım edilmişti. kronos babasının üreme organını denize attı bunlardan köpükler yayıldı ve köpüklerden bir bakire çıktı. üreme organları nihayetinde aphrodite'in kıyıya çıktığı kıbrıs'a vardı. hem cinsellik yetkisini ya da kutsal yetki alanını (kızların gülümsemeleri,fısıldamaları, aldatmacaları ve cinsel aşk hazları) eline geçirdi.

Son konular

Son mesajlar