Kuantumdan Makro Dünyaya

Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
Bildiğiniz gibi kuantum dünyası bizim bildiğimiz dünyadan çok farklı. Bir gözlemci bir maddeye baktığı müddetçe parçacık şeklinde hareket eden bir madde var. Bakmadığı zamanlarda ise dalgalar şeklinde hareket ediyor (Çift yarık deneyinde olduğu gibi). Buraya kadar olanlar kuantum dünyasının hayalsi dünyası. Sanki bizimle oyun oynayan madde var karşımızda.

Peki bizim ve etrafımızdaki her şeyin maddeden oluştuğundan yola çıkarsak, mikrodan makroya doğru neden bu akış devam etmiyor. Yada ediyor da biz mi algılayamıyoruz?

Bir örnekten yola çıkalım hadi;

Şu an ben koltuğumda oturuyorum, arkamda bir vazo var. Bunu biliyorum çünkü daha önce orada olduğunu gördüm. Buraya kadar her şey tamam, ama kuantum fiziği açısından baktığımızda ben ona bakmadığım sürece o birçok konumda olabilir. Çünkü ben ona bakmıyorum, o da bu nedenle dalga olarak hareket ediyor. Arkamda solda, sağda, ileride, geride herhangi bir konumda olabilir. Ama ben dönüp ona baktığımda madde parçacık olarak hareket ediyor ve konumu bu olasılıklardan birine sabitleniyor. İşte bu noktada kafam karışıyor.

Neden ona her baktığımda hep aynı noktada? Onun odada bulunabileceği birçok olası nokta varken neden aynı yer?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Düşünce
Agnostik
Kuantum enteresan bişey. Bu konuyu hiç araştırmadım, fazla bilgim yok kuantumda. Bu konuyu çok iyi bilen bir arkadaşım vardı. O olsa sorardık.

Sedat Ben

Üye
Düşünce
Ateist
Benim de hep düşündüğüm, bilimin de cevabını aradığı soru bu. Atom altı ve atom üstü dünyada farklı mekanizmalar işliyor. Atom altı dünyanın yasalarıyla bakarsak tolqa.aysan @tolqa.aysan 'nın dediği gibi ben kafamı çevirip bakmadıkça arkamdaki bir vazo her yerde olabilir. Bu konu benim çok ilgimi çekiyor fakat kuantuma vakit ayıramıyorum. Umarım daha fazla bilgilendirici paylaşım olur.

Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
Benim de hep düşündüğüm, bilimin de cevabını aradığı soru bu. Atom altı ve atom üstü dünyada farklı mekanizmalar işliyor. Atom altı dünyanın yasalarıyla bakarsak tolqa.aysan @tolqa.aysan 'nın dediği gibi ben kafamı çevirip bakmadıkça arkamdaki bir vazo her yerde olabilir. Bu konu benim çok ilgimi çekiyor fakat kuantuma vakit ayıramıyorum. Umarım daha fazla bilgilendirici paylaşım olur.
Bu konuda okumalara başlamayı düşünüyorum, eğer bir yerden sonra kafam allak bullak olmassa öğrendiklerimi paylaşırım :)