• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Kum kaplan köpek balıkları

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Biyologlar bir şahin yuvasını bir mevsim boyu gizli kamera ile izlemişlerdir. Kayda geçen olay şu: Yuvada altı yumurta var ve erkek ile dişi şahin sırayla kuluçkada duruyorlar. Altı yavru şahin yumurtalarından çıkıyor. Anne baba bunları sıra ile besliyorlar. Önce her şey normal. Yavrular biraz büyüdüklerinde beslemek zorlaştığı anda yavrular itiş kakışa başlıyor ve sonuçta bir yavru yuvadan atılıp öldürülüyor. Kısa süre besin yeterli geliyor ama kısa sürenin sonunda besin yine yetmez olunca bir kurban daha...

Biyologlar çevre uygun, besin bolsa bir ebeveyn şahinlerin iki yavruyu yuvadan uçurmayı başardıklarını söylüyorlar. Sürecin sonunda iki yavru kalıyor fakat çevre zor, besin kıt. Epeyce büyümüş olan iki yavru düelloya başlıyorlar. Ebeveynleri hiç karışmıyor, izliyorlar. Altı yavrudan en güçlü ikisi kaldığı için kıran kırana bir mücadele başlıyor. Ebeveyn sonuna kadar mücadeleyi sessizce izliyorlar. Nihayet daha önce bitkin düşeni diğeri yuvadan aşağı atıyor. Ebeveyn hemen yuvada kalan yavruyu beslemeye başlıyorlar. Çevre şartları çok kötüyse o da, hatta ebeveynleri de fazla hayatta kalamaz.

Benim doğada bulduğum yuvadan atılmış kuşları alıp besleyip uçurmak gibi bir hobim var. Bir gün şahin mi doğan mı emin olmadığım bir yavru gördüm. O kadar vahşi ve tehditkardı ki yaralanmadan yakalamak olanaksızdı. Yavru olmasına rağmen hançer gibi gagası vardı, çok kötü yaralayabilirdi. Keşke eldivenim olsaydı ama çaresizdim. Yarım saat uğraştım, yakalamanın bir yolu yoktu. Vaz geçip bırakıp yoluma gittim mecburen ama yıllardır neden yanımda eldiven yoktu diye hayıflanırım.

Yüksek yerlerde şahin ve doğan yuvası görürdüm şimdi hiç görmüyorum. Yoklar, tek tük görürsem seviniyorum hâlâ bir kaç tane kalmış diye. Fakat çevre uygun, besin bolken doğanların gökyüzünü kaplayan sürüler halinde gezdiklerini yaşlılar anlatıyorlar. Doğan sürüsü geldi mi tavukları saklarlarmış. Hey gidi günler. Bu yaz yüksek bir dağın eteğinde bir tane gördüm. Daireler çizerek av arıyordu. Hemen mevziye yatıp dürbünü çıkardım, izlemeye başladım. Avcıyım ama görüntü avcısı. Silahım dürbün, fotoğraf makinesi. Şahin mi doğan mı anlayamadım. Fotoğrafını çekmeye kalmadan birden kurşun gibi daldı. Serbest düşen bir taştan daha hızlı dalarlar. Muhtemelen bir fare görmüştür. Bir anda gözden kayboldu.

Dağları bari rahat bırakın lanet insan türü! Kış değilse kurt murt hikaye. Eli silahlı iki ayaklılardan başka kötü bir tür yok dağlarda. Hepsi sadece hayatta kalmaya çabalıyor. Hiç biri de lanet olası insanlar gibi keyif için öldürmüyor. Mutlaka yiyecek bekleyen yavruları var. Kaplumbağaya ateş eden aşağılıklar gördüm yahu, doğru dürüst kaplumbağa bile kalmadı! Allah diye bir şey olsa bin türlü belalarını verseydi keşke! O tüfeği sokacaksın bir taraflarına ama işte...

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kum kaplan köpek balıkları daha anne karnındayken birbilerini yemeye başlarlar.

Anne karnındaki bebekleri birbirlerine yedirten yaratıcı... İmana geldim...

Kaynağı aşağıya bırakıyorum sayfayı türkçeye çevirip okuyabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 1489

Ekli dosyayı görüntüle 1490

Kaynak:https://www.smithsonianmag.com/science-nature/baby-sand-tiger-sharks-devour-their-siblings-while-still-in-the-womb-46192985/
Siz evrimsel olarak hayvan kardeşlerinizi, bitki kardeşlerinizi yiyorsunuz ya. Bu da onun gibi. Zaten hikmetini bıraktığınız videodaki biyolog anlatıyor.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu yaz yüksek bir dağın eteğinde bir tane gördüm. ............. Şahin mi doğan mı anlayamadım.
Muhtemelen şahindi. Çok göz alıcı renkleri vardı. Doğanların renkleri daha düz olur. O dağın zirvesine bir operasyon lazım ama...

Zirvesi kayalık çetin bir dağ. Yaş da artık genç yaş değil. Bir ekip içinde olmadan tek başına gitmek çok riskli olur. Fakat çevreye pet şişe atan kişilerle dağa çıkmaya da sinir oluyorum. Ya arkadaşım atmayın şunları ya! Bük, ez, kapağını sıkıştır dursun çantanda! Atma şunu doğaya! "Yaaa noolacak bi şişeden yaaaa!" Elinin körü olacak! İnsanlara katlanması bazen zor oluyor. Kafa dengi bulmak öyle zor ki.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
"Tarih öncesi köpek balıkları, yaklaşık 100 milyon yıl önce, Orta Kretase döneminde kendi başlarına ortaya çıktılar."
Bu yaratıldıkları anlamına gelmiyor mu?

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Köpek balıklarının birden kendi başlarına ortaya çıkmasına ne diyorsunuz?
Evrimciler koskoca canlılığın kendi kendine nasıl başladığını açıklıyor zaten.Bir savunmaları olmasa teori olmaz sen sadece köpek balıklarını soruyorsan o ayrı.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Evrimciler koskoca canlılığın kendi kendine nasıl başladığını açıklıyor zaten.Bir savunmaları olmasa teori olmaz sen sadece köpek balıklarını soruyorsan o ayrı.
Ne canlılığı ne de özel olarak köpekbalığını açıklayamıyorlar. Ellerinde sadece kuru varsayımlar var

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
köpek balıkları
Köpek balıklarının diğer balıklardan çok da öyle süper ayrıcalıklı bir özellikleri yok. Uçan balık zart diye atasız çıktı ortaya dense belki tartışılabilir. Bu balık havada inanılmayacak kadar uzun süre uçuyor, görüp de inanılamayacak bir şey. Hem kuş hem balık gibi bir şey. Ama köpek balığı yani, bir sürü türü var. Bazı türleri son derece sakin zararsız. Köpek balığı demezsin. Bu kadar çok türleri olduğuna göre ortak ata zaten şüphesiz de, neyi merak edeceğiz ne bileyim. Vatoz desen çok farklı bir şey, bayağı acayip bir şey gerçekten. Bunun atası ne acaba diye merak edilebilir. Köpek balıklarının atasını niye merak etsem acaba... Bilemedim. Bir ahtapotun atasını merak edebilirim ama... Neyse.

Başlangıcı keşfetmenin zorluğunu, hatta olanaksızlığını, satranç bilgisayarlarının bitmiş oyunu geriye doğru analizlerinde ilk açılış hamlesini tahmin etmelerinin olanaksızlığı örneğiyle daha önce açıklamıştım. 64 kareli 32 taşlı bir oyun için böyleyse... Gerisini düşünmek lazım.

Determinizmdeki en önemli ilkelerden biri nedensellik ağının olağanüstü karmaşıklığı yanında örümcek ağı gibi sabit bir ağ değil, çok dinamik olmasıdır. Bu yönüyle örümcek ağı ile benzerliği yoktur, internet ağı ile benzer olabilir. Ama internet ağı nedensellik ağı yanında hiç kalır.

Determinizm bu önemli ilkeden nedenselliği tümüyle kapsamanın olanaksızlığı sonucunu çıkararak Laplace's Demon varsayımını geçersiz kılmak suretiyle klasik determinizmden modern determinizme geçiş yapmıştır. Tanrı şeytan melek bunların hepsi olmayan hayal ürünü uydurmalardır diye ilan etmiştir. Evreni tamamen nedensellik yönetir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Evet, bir yandan "evrim (makroevrimi kastediyorum yoksa mikroevrimi zaten kabul ediyorum) bilimsel ispatlı" falan deyip, "geriye dönük köpekbalığının atasını merak etmeye gerek yok, zaten santranç tahtasındaki hamleler gibi, geriye dönük tespiti imkansız" demenin gülümseten çelişkisi. Tespiti imkansız hamleler nasıl tartışılmaz bilimsel gerçekler oluyor :)
Ayrıca determinizm dahil olmak üzere kainatın kökeni hakkındaki 4 temel tezin tahlil edildiği sıralı mesajları ilgi duyanlar okuyabilir. Determinizm hortlamamacasına öldürülmüş:

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Ne canlılığı ne de özel olarak köpekbalığını açıklayamıyorlar. Ellerinde sadece kuru varsayımlar var
Sen dersin ki evrimciler ne canlılığı ne de köpek balıklarını açıklıyamıyorlar ki bir sürü açıklaması var araştırmamışsın sanırım.Ateist de derki Allah'ın olması saçmalık benim gibi zeki bir varlık bir yaratıcıya ihtiyaç duyuyorsa.Allah gibi çok çok zeki bir varlığın var olma açıklaması ben ezeliyim olmaması lazım.Biz bile size göre evrimle var olamıyorsak bu kadar zeki ve eşsiz varlık nasıl bir yaratıcıya veya var olmak için kendinden başka bir sebebe ihtiyaç duymaz.Bunu diyebilir veya daha birçok şey diyebilir.Sizin bunların hepsine bir cevabınız var ama onlarında sizin sorularınıza bir sürü cevabı var bu böyle sonumuz gelene kadar devam eder.Ölmeden sonucu asla kanıtlıyamıyacağız.Bu yüzden iyiki Agnostiğim.

Sen namaz kılarsın bak bildiğini yapıyor derim.Asla yanlış yapıyor doğru yapıyor demem.Sen benim için sadece bildiğini yapıyorsun.Bir ateist dinin dışına çıkar dinde yasak olanları yapar ben yine bildiğini yapıyor derim.Ona da birşey demem.Herkes bildiğini yapar.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Sen dersin ki evrimciler ne canlılığı ne de köpek balıklarını açıklıyamıyorlar ki bir sürü açıklaması var araştırmamışsın sanırım.Ateist de derki Allah'ın olması saçmalık benim gibi zeki bir varlık bir yaratıcıya ihtiyaç duyuyorsa.Allah gibi çok çok zeki bir varlığın var olma açıklaması ben ezeliyim olmaması lazım.Biz bile size göre evrimle var olamıyorsak bu kadar zeki ve eşsiz varlık nasıl bir yaratıcıya veya var olmak için kendinden başka bir sebebe ihtiyaç duymaz.Bunu diyebilir veya daha birçok şey diyebilir.Sizin bunların hepsine bir cevabınız var ama onlarında sizin sorularınıza bir sürü cevabı var bu böyle sonumuz gelene kadar devam eder.Ölmeden sonucu asla kanıtlıyamıyacağız.Bu yüzden iyiki Agnostiğim.

Sen namaz kılarsın bak bildiğini yapıyor derim.Asla yanlış yapıyor doğru yapıyor demem.Sen benim için sadece bildiğini yapıyorsun.Bir ateist dinin dışına çıkar dinde yasak olanları yapar ben yine bildiğini yapıyor derim.Ona da birşey demem.Herkes bildiğini yapar.
İddia edilen makroevrim esnasındaki organ değişimi esnasında yeni organ henüz işlevsel olmadığı anda eski organ da körelmeye başladığı için canlı dezavantajlı duruma düşer. Bu durumda dezavantajlı canlı doğal seleksiyonda elenir. Böylece makroevrim hiçbir zaman tamamlanamaz. Bu çelişki değil mi diye sordum cevap yok.
Bayanın kılları erkekten neden daha fazla dökülmüş, maymunlar kılsız dişiyi daha mı çok tercih ediyor diye sordum cevap yok.
Atın iddia edilen evriminde at neden tek tırnağa düştü ve boyutları neden arttı diye sordum cevap yok
Yarasanın evrimleşmesini sordum cevap yok.
Köpekbalığının evrimleşmesini sordum cevap yok
Cevap verdiklerini iddia ettikleri şeylerde de sadece kuru varsayım yapıyorlar.
Bu durumda makroevrim nasıl tartışılmaz bilimsel olarak kanıtlanmış gerçek olabilir ki?
Yani ortada verdikleri bir cevap yok.
Ama ben hiç varsayım yapmadan tamamen akıl ve mantık kurallarına uygun olarak mesajlar yazıyorum. Yazdıklarımdan yanlış olduğunu düşündüğünüz yerleri alıntılayarak neden yanlış olduğunu gösterin, hodri meydan diyorum ama kimse itiraz edemiyor. Bu durumda her şey net. Size saygı duymakla birlikte niye agnostik olmaya devam ettiğinize anlam veremiyorum.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
İddia edilen makroevrim esnasındaki organ değişimi esnasında yeni organ henüz işlevsel olmadığı anda eski organ da körelmeye başladığı için canlı dezavantajlı duruma düşer. Bu durumda dezavantajlı canlı doğal seleksiyonda elenir. Böylece makroevrim hiçbir zaman tamamlanamaz. Bu çelişki değil mi diye sordum cevap yok.
Bayanın kılları erkekten neden daha fazla dökülmüş, maymunlar kılsız dişiyi daha mı çok tercih ediyor diye sordum cevap yok.
Atın iddia edilen evriminde at neden tek tırnağa düştü ve boyutları neden arttı diye sordum cevap yok
Yarasanın evrimleşmesini sordum cevap yok.
Köpekbalığının evrimleşmesini sordum cevap yok
Cevap verdiklerini iddia ettikleri şeylerde de sadece kuru varsayım yapıyorlar.
Bu durumda makroevrim nasıl tartışılmaz bilimsel olarak kanıtlanmış gerçek olabilir ki?
Yani ortada verdikleri bir cevap yok.
Ama ben hiç varsayım yapmadan tamamen akıl ve mantık kurallarına uygun olarak mesajlar yazıyorum. Yazdıklarımdan yanlış olduğunu düşündüğünüz yerleri alıntılayarak neden yanlış olduğunu gösterin, hodri meydan diyorum ama kimse itiraz edemiyor. Bu durumda her şey net. Size saygı duymakla birlikte niye agnostik olmaya devam ettiğinize anlam veremiyorum.
Neden Agnostik olduğum çok fazla açık
-Kuranı kerimi okudum ama senin gördüğünü görmüyorum.Gördüğüm şeyler(Şiddet,azap,merhamet,canilik,iyilik,kötülük,kadınlara verilen ufak bir değer,Cinsellik ile ilgili bir sürü saçma ayet,)
-Evrimci bir ateisti dinledim ama ikna olmadım.Makaleler okudum etkileyiciydi.
Burda da çelişkiler var yukarıda söylediğin gibi.

Madem hodri meydan diyorsun
Ama bunlara cevap yok neden ?

Hodri meydan ise ben sorucam sen cevaplıcaksın hodri meydan diyen sensin sonuçta ?
Kanun ile ilgili soru sormuşum bak orda daha bana mantıksız gelenleri sormuştun bak yazdım daha da yazıcam.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Neden Agnostik olduğum çok fazla açık
-Kuranı kerimi okudum ama senin gördüğünü görmüyorum.Gördüğüm şeyler(Şiddet,azap,merhamet,canilik,iyilik,kötülük,kadınlara verilen ufak bir değer,Cinsellik ile ilgili bir sürü saçma ayet,)
-Evrimci bir ateisti dinledim ama ikna olmadım.Makaleler okudum etkileyiciydi.
Burda da çelişkiler var yukarıda söylediğin gibi.

Madem hodri meydan diyorsun
Ama bunlara cevap yok neden ?

Hodri meydan ise ben sorucam sen cevaplıcaksın hodri meydan diyen sensin sonuçta ?
Kanun ile ilgili soru sormuşum bak orda daha bana mantıksız gelenleri sormuştun bak yazdım daha da yazıcam.
Sizle Yaratıcının varlığı konusunda ilerleme kaydetmedik ki diğer konulara geçelim. Yaratıcının varlığı konusunda yazdıklarımda yanlış bir şey var mı? Varsa nedir? Yoksa Yaratıcının varlığı konusunda halen niçin şüphe duyuyorsunuz?

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Sizle Yaratıcının varlığı konusunda ilerleme kaydetmedik ki diğer konulara geçelim. Yaratıcının varlığı konusunda yazdıklarımda yanlış bir şey var mı? Varsa nedir? Yoksa Yaratıcının varlığı konusunda halen niçin şüphe duyuyorsunuz?
Konular baya karışmış ikimiz içinde uğraştırıcı olcak ama baştan başlıyalım mı ?
Sen kanıtlamaya çalışım bende orda yanlış gördüklerimi sana söyliyim tabi
uğraşmak istemiyorsan sen bilirsin çünkü eski mesajların sadece Tanrıyı kanıtlamak için değil karşındakinede cevap vermek için yazıldığı için beni ilgilendirmeyen bir sürü mesaj içeriyor yani kişisel değilde sadece Tanrıyı kanıtlamak için mesajlarını atarsan daha anlaşılır olur.Uğraşmak istemiyorsan sen bilirsin

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Konular baya karışmış ikimiz içinde uğraştırıcı olcak ama baştan başlıyalım mı ?
Sen kanıtlamaya çalışım bende orda yanlış gördüklerimi sana söyliyim tabi
uğraşmak istemiyorsan sen bilirsin çünkü eski mesajların sadece Tanrıyı kanıtlamak için değil karşındakinede cevap vermek için yazıldığı için beni ilgilendirmeyen bir sürü mesaj içeriyor yani kişisel değilde sadece Tanrıyı kanıtlamak için mesajlarını atarsan daha anlaşılır olur.Uğraşmak istemiyorsan sen bilirsin
Bilim diyor ki
1-Kainat hareket halindedir
2-Kuvvet olmadan hareket olmaz
3-Uygulayan olmadan kuvvet olmaz
Ben de diyorum ki kainatı ilk hareketlendiren kişi her kimse Yaratıcı işte Odur

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Bilim diyor ki
1-Kainat hareket halindedir
2-Kuvvet olmadan hareket olmaz
3-Uygulayan olmadan kuvvet olmaz
Ben de diyorum ki kainatı ilk hareketlendiren kişi her kimse Yaratıcı işte Odur
Kainat hareket halindedir derken bilim ne demek istemiş.Bunu ilk defa senden duyduğum için senden açıklamanı bekliyorum.