Kum kaplan köpek balıkları

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Kainattaki her şey hareket ediyor. Evren genişliyor
1.Kainatdaki herşeyin hareket ettiğini savunuyorsun bu inkar edilemez.
2.Kuvvet olmadan hareket olmaz diyorsun buda inkar edilemez.
3.Uygulayan olmadan kuvvet olmaz bu da doğru.

Peki bir taşın üstünde oturuyorum ve karşımda bir futbol topu var.Onu ben itersem kuvvet uygularım buda onu harekete geçirir.Ama aynı zamanda rüzgar da ona kuvvet uygular ve onu harekete geçirir.Peki uzaktan bakıldığı zaman sadece topun hareket ettiğini gören bir adam bu duruma ne der ?
Topu o adam hareket ettiriyor mu der ? Yoksa rüzgar hareket ettiriyor mu der ? Adam beni görmeden nasıl orda bir adam var o hareket ettiriyor desin ki ?

Yani biz burdan Güneş'e bakdığımız da Tanrıyı göremeyiz bu yüzden mantıklı olan çekim kuvveti onu hareket ettiriyor deriz.Üstelik evrendeki herşey hareket halinde değildir.Hareket etmeden yerinde duran cisimler de vardır.Peki buna ne deriz ? Tanrı bunları hareket ettirmiyor demeyiz.Onların çekim kuvveti yokdur deriz.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
1.Kainatdaki herşeyin hareket ettiğini savunuyorsun bu inkar edilemez.
2.Kuvvet olmadan hareket olmaz diyorsun buda inkar edilemez.
3.Uygulayan olmadan kuvvet olmaz bu da doğru.

Peki bir taşın üstünde oturuyorum ve karşımda bir futbol topu var.Onu ben itersem kuvvet uygularım buda onu harekete geçirir.Ama aynı zamanda rüzgar da ona kuvvet uygular ve onu harekete geçirir.Peki uzaktan bakıldığı zaman sadece topun hareket ettiğini gören bir adam bu duruma ne der ?
Topu o adam hareket ettiriyor mu der ? Yoksa rüzgar hareket ettiriyor mu der ? Adam beni görmeden nasıl orda bir adam var o hareket ettiriyor desin ki ?

Yani biz burdan Güneş'e bakdığımız da Tanrıyı göremeyiz bu yüzden mantıklı olan çekim kuvveti onu hareket ettiriyor deriz.Üstelik evrendeki herşey hareket halinde değildir.Hareket etmeden yerinde duran cisimler de vardır.Peki buna ne deriz ? Tanrı bunları hareket ettirmiyor demeyiz.Onların çekim kuvveti yokdur deriz.
Futbol topunu hareket ettiren gücü tanımlayamasa bile hareket ettiren bir güç olduğunu insanın kabul etmesi şarttır. Bunun gibi kainatı ilk harekete geçiren bir güç olduğunu kabul etmek zorundayız. Ayrıca hiç hareket etmeyor gibi görünen maddelerde dahi atomların içindeki elektronlar, müthiş bir hızla hareket ediyor

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Futbol topunu hareket ettiren gücü tanımlayamasa bile hareket ettiren bir güç olduğunu insanın kabul etmesi şarttır. Bunun gibi kainatı ilk harekete geçiren bir güç olduğunu kabul etmek zorundayız. Ayrıca hiç hareket etmiyor gibi görünen maddelerde dahi atomların içindeki elektronlar, müthiş bir hızla hareket ediyor
Zaten hareket ettiren şeyin çekim kuvveti olduğunu biliyoruz şimdi saçma bir şekilde kainatın hareketi tartışırken birden var oluşuna geçtik.Bilime göre evren 13.5 mr yıl önce oluştu.Kuranı Kerimde bize sadece insandan haber veriyor.O yüzden aklımızda deli sorular var 9 mr yıl sonra dünya oluşuyor 9 mr yıl ne oldu ? Bilmiyoruz peki dünya 9 mr yıl sonra oluştu ardından insanlar 4.499.800.000 yıl sonra var oldu peki bu süreçde ne oldu bilmiyoruz.Bunuda geçtim Tarihi bize kim gösteriyor canlıların Tarihini bize kim gösteriyor ben söyliyim bilim bize gösteriyor.Bilim 13.5 mr yıl önce ne olduğunu açıklıyor ama içinde Tanrı ifadesi yok.9 mr yıl sonra dünya oluştu diyor ve o süreci anlatıyor ama içinde Tanrı yok.200 bin yıl öncesini bize anlatıyor yine Tanrı yok.Kuran ise 1400 yıl öncesini anlatıyor hemde.Uçan adamlarla,Denizi yaran adamlarla,Ölüleri dirilten adamlarla,

Ben şuna inanıyorum asla bilemiyeceğimiz bir oyunun içindeyiz hiçbir zaman bu oyunu öğrenemicez eğer şanslıysak öldükten sonra bir umut belki öğreniriz.

Evrenin oluşumu ile ilgili bir kitap okumuştum ve yazar sonunda ufak bir not bırakmıştı

Not neyden bahsediyordu özetliyim.

Kitapda Tanrıya yer vermedim çünkü evrenin oluşumunda Tanrıyı göremiyorum.

Buna rağmen Tanrı varda olabilir yokda olabilir.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kuranı Kerimde bize sadece insandan haber veriyor.
Hayır, kainatın oluşumundan da haber veriyor. Mesela dünyanın yuvarlaklığına işaret vardır:
Mesela:
“Ey cin ve insan topluluğu! Göklerin ve yerin kuturlarından geçmeye gücünüz yetiyorsa haydi çıkın. Çıkamazsınız, ancak bir imkan ile çıkabilirsiniz.”(Rahman, 55/33)
Ayetteki ‘kuturlar’ tabiri çaplar demektir. Çap, yuvarlak bir şekil olduğuna göre, hem göklerin, hem dünyanın yuvarlak olduğu anlaşılır.

Einstein’e göre, kainatta her şey, kainata tabi olarak küreseldir. Ondan yedi yüz sene önce yaşamış olan Muhyiddin ibn Arabî ise, Fütuhat'ın birinci cildinde aynen şöyle der: “Allah, kemal sahibidir. Kainatta kendi kemal sıfatını göstermiş, gökleri mükemmel yaratmıştır.” Mükemmel şekil küredir. Onun için Allah kainatı küreler şeklinde yaratmıştır.

“Bundan sonra arzı yapıp düzenledi, ondan suyunu ve otlağını çıkardı.” (Nâziât, 79/31-31)
“Allah geceyi gündüze dolar, gündüzü de geceye dolar.” (Zümer, 39/5)
Ayetlerindeki ‘daha’ fiili yapıp düzenlemek’ anlamına geldiği gibi ‘deve kuşunun yumurtlama yeri, udhiyye, uhuvve, yuvarlak taş ve ceviz atmak’ anlamına gelen 'dahu’ mastarıyla da alakalıdır. Arapça’da bir fiilin iki değişik anlama gelebilmesi özelliğinden faydalanılarak, Dünya’nın yuvarlak olduğu anlatılmaktadır. Ayrıca ikinci ayette “dolamak” diye tercüme edilen Arapça ‘tekvir’ kelimesi, yuvarlak şekilde sarmak manasına gelir. Zaten küre ile tekvir aynı kökten gelir. Bu ayette de, gece ve gündüzün oluşmasına, Dünya’nın yuvarlak olması ve dönmesinin sebep olduğu kastedilmektedir.

“Gece de bir alamettir onlara. Ondan gündüzü soyar çıkarırız.”(Yâsîn, 36/37)
“Soyup çıkarmak” fiilinin Arapça’sı olan ’sehl’ kelimesinin “yuvarlak bir şeyi soymak”tır.

İsterseniz kainatın oluşumuna dair daha farklı örnekler de verebilirim.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bilim 13.5 mr yıl önce ne olduğunu açıklıyor ama içinde Tanrı ifadesi yok.
Bilim, üzerinde deney yapabileceği şeye var der. Yaratıcı madde olmadığı için üzerinde bilimsel deney yapılamaz. Sadece gözlemler yaparak ve bu gözlemleri mantık kuralları çerçevesinde değerlendirerek Yaratıcının varlığı sonucuna ulaşabiliriz

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Hayır, kainatın oluşumundan da haber veriyor. Mesela dünyanın yuvarlaklığına işaret vardır:
Mesela:
“Ey cin ve insan topluluğu! Göklerin ve yerin kuturlarından geçmeye gücünüz yetiyorsa haydi çıkın. Çıkamazsınız, ancak bir imkan ile çıkabilirsiniz.”(Rahman, 55/33)
Ayetteki ‘kuturlar’ tabiri çaplar demektir. Çap, yuvarlak bir şekil olduğuna göre, hem göklerin, hem dünyanın yuvarlak olduğu anlaşılır.

Einstein’e göre, kainatta her şey, kainata tabi olarak küreseldir. Ondan yedi yüz sene önce yaşamış olan Muhyiddin ibn Arabî ise, Fütuhat'ın birinci cildinde aynen şöyle der: “Allah, kemal sahibidir. Kainatta kendi kemal sıfatını göstermiş, gökleri mükemmel yaratmıştır.” Mükemmel şekil küredir. Onun için Allah kainatı küreler şeklinde yaratmıştır.

Ayetlerindeki ‘daha’ fiili yapıp düzenlemek’ anlamına geldiği gibi ‘deve kuşunun yumurtlama yeri, udhiyye, uhuvve, yuvarlak taş ve ceviz atmak’ anlamına gelen 'dahu’ mastarıyla da alakalıdır. Arapça’da bir fiilin iki değişik anlama gelebilmesi özelliğinden faydalanılarak, Dünya’nın yuvarlak olduğu anlatılmaktadır. Ayrıca ikinci ayette “dolamak” diye tercüme edilen Arapça ‘tekvir’ kelimesi, yuvarlak şekilde sarmak manasına gelir. Zaten küre ile tekvir aynı kökten gelir. Bu ayette de, gece ve gündüzün oluşmasına, Dünya’nın yuvarlak olması ve dönmesinin sebep olduğu kastedilmektedir.

“Soyup çıkarmak” fiilinin Arapça’sı olan ’sehl’ kelimesinin “yuvarlak bir şeyi soymak”tır.

İsterseniz kainatın oluşumuna dair daha farklı örnekler de verebilirim.
Şunları keşke türkçeye adam akıllı çevirselerdi işte o zaman cidden kafada soru işareti olmazdı düşünse şöyle bir ayet olduğunu.

?? Ayeti ?.Sure

O Dünya'yı küre biçimine soktu.
Evren genişlemektedir.(Ama sonra aslında çevirisinin ona gücümüz yetmektedir anlamında olduğunu öğreniyorum.)
Dünya'nın oluşumundan evrelerinden felan bahseyseymiş veya 2.4 mr yıl boşken ne yaptığından felan.
Bizden önce ne ile ilgilendiğinden felan Evreni başlangıç olarak sayarsan 9 Mr yıl.
Kuran tam olarak bir bilgi verseydi eğer gerçek anlamda gerçek bir bilgi verseydi okuyan inanırdı.En azından geriye sadece inkar edenler kalırdı benim gibi anlamıyanlar değil.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Bilim, üzerinde deney yapabileceği şeye var der. Yaratıcı madde olmadığı için üzerinde bilimsel deney yapılamaz. Sadece gözlemler yaparak ve bu gözlemleri mantık kuralları çerçevesinde değerlendirerek Yaratıcının varlığı sonucuna ulaşabiliriz
Yazımın sonunda söylemişim zaten Evrenin oluşumu ile ilgili kitapları okursan Tanrısal bir güce yer verilmez herşeyin mantıklı bir açıklaması vardır bunlarda bir gözlem.

Tanrı geçici bir seçenekdir.İnsanoğlu geliştikce değeri dahada düşücek öğrendikce dahada yok olucak ama gerçeği ölünce öğrenicez belkide hiç öğrenmicez.Sen var diyemezsin başkasıda yok diyemez.

Ben sana başka biryer öneriyorum gününü 17 yaşında bir çocukla tartışarak geçirme bence.Yinede senin kararın.Tartışmak bana güzel geliyor bazen öğreniyorum bazen vakit kaybediyorum bazende öğretiyorum.

Burda sana bir soru sorcam cevabını merak ettim çünkü bu soruya herkesin cevabı farklı.

Sen diyorsun ki bizim tesadüfen olmamız veya evrimle olmamız imkansız bir yaratıcı olmak zorunda peki soruyorum.

Bizim gibi hatalar yapan.Hastalanan,ölen,e tabi pis yanları olan şuan buraya yazmadığım kızların ayrı erkeklerin ayrı bir pisliği vardır,Hatalı olan yani sakat doğan,Anne karnında ölen,Engelli doğan sadece fiziksel değil ruhsal olarakda engelli olan varlıklar Evrim gibi mantıklı bir süreçden bile gelemiyorsa yada Evrimden bile daha mantıklı bir süreçden bilmediğimiz olabilir sonuç olarak sizin için sadece Tanrı yarattı.Yani bizim gibi aciz ve ihtiyaçları olan bir varlık bile Evrim veya daha mantıklı bir yerden gelemiyorsak.Ölümsüz,Sonsuz kudret,İhtiyacı olmayan,Mantığın ötesinde bir zeka, Kısacası herşeyi sahip olan bir varlık nasıl var olmuş olabilir.Yani tek açıklaması ben ezeliyim veya sonsuzum başka bir açıklaması yokken benim gibi bir varlık mantıklı olan evrim seçeneğini seçdim diye neden beni cehenneme atsın. ?

Rakamlarla düşünelim sayısal bir değer koyucaksan 1000 değerindeki bir varlık bile kendi kendine olamıyorsa 99999.. değerinde bir varlık nasıl olurda kendi kendine hem var olur hemde sonsuzdan gelebilir.

Tanrının var olma süreci nedir ? Veya varmıdır

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Şunları keşke türkçeye adam akıllı çevirselerdi işte o zaman cidden kafada soru işareti olmazdı düşünse şöyle bir ayet olduğunu.

?? Ayeti ?.Sure

O Dünya'yı küre biçimine soktu.
Evren genişlemektedir.(Ama sonra aslında çevirisinin ona gücümüz yetmektedir anlamında olduğunu öğreniyorum.)
İlk muhatapların hemen inkar edemeyeceği; ama sonrakilerin de bilimsel gelişmelerle aslında anlam tabakaları olarak kendilerine anlatılmış hakikatler bulabilecekleri bir üslup olmalı. Kuran bir bilim kitabı değil. Onun içinde bütün bilimsel gelişmeleri yazmasını beklemek saçma olur. Bir tarih veya zooloji kitabı da değil ki bunlarla ilgili her şeyi yazmasını bekleyelim. Kuranda anlatılan 4 temel şey vardır. Kainattan da bu 4 temel şeyi anlatmak için yeteri kadar örnekler verirken bahseder. Bu 4 temel şey: Allahın varlığı ve birliği anlamındaki tevhid, peygamberlik, öldükten sonra dirilmek ve hesap anlamındaki haşr ve adalet.
Şimdi düşünün, Kuran açık açık dinozorlardan, uçaklardan bahsetse yüzyıllar boyunca anlamsız olan ayetler olurdu. Oysa ki Kuran, her zaman ve coğrafyadaki insanlar için 4 temel esası anlatmak üzere gönderilmiştir. Böyle olabilmesi için Kuran’da farklı anlam tabakaları olmalı. Her çağın insanı kendinden birşeyler bulabilmeli.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Dünya'nın oluşumundan evrelerinden felan bahseyseymiş veya 2.4 mr yıl boşken ne yaptığından felan.
Fussilet 10
“O, yerin üstünde yüce dağlar yarattı, orayı bereketli kıldı ve orada ihtiyaç sahipleri için gıdalarını, bitkilerini ve ağaçlarını tam dört günde takdir etti, düzenledi.”
Dağlar
1-Paleozoik
2-Mezozoik
3-Tersiyer
4-Kuaterner
Olmak üzere 4 jeolojik devirde yaratılmıştır

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
2.4 mr yıl boşken ne yaptığından felan.
Bizden önce ne ile ilgilendiğinden felan Evreni başlangıç olarak sayarsan 9 Mr yıl.
Rahman 29
“Göklerde olan, yerde olan herkes, ihtiyaçları için O'na yalvarır (bütün bunları gerçekleştirmek için) O, her an yeni tecellilerle iş başındadır.”
Allah kainattaki her atomun etrafındaki bütün elektronları bile bizzat döndürüyor. İnsan yaratılmadan önce, insanın yaşayabileceği bir hale getiriyordu evreni

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yazımın sonunda söylemişim zaten Evrenin oluşumu ile ilgili kitapları okursan Tanrısal bir güce yer verilmez herşeyin mantıklı bir açıklaması vardır bunlarda bir gözlem.
Hayır, maalesef mantıklı açıklamaları yok. Size daha önce de yazdım. Kainat ne oldu da başladı? Makroevrimdeki organ değişimi esnasındaki canlının dezavantajlı duruma düşme çelişkisi, yarasanın ve köpekbalığının evrimsel kökenleri, insanın maymundan gelirken dişilerin neden daha fazla kılsız hale geldiği, başta saçın neden var olmaya devam ettiği, atın iddia edilen evriminde neden beş tırnaktan tek tırnağa düştüğü, boyutlarının neden arttığı... bu liste böyle uzar gider. Bunların hiçbirinin mantıklı açıklaması yok.
Oysaki bugüne kadar yazdığım argümanları alıntılayıp şurası yanlış diyemiyorlar.
Herşey çok açık değil mi

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Rakamlarla düşünelim sayısal bir değer koyucaksan 1000 değerindeki bir varlık bile kendi kendine olamıyorsa 99999.. değerinde bir varlık nasıl olurda kendi kendine hem var olur hemde sonsuzdan gelebilir.

Tanrının var olma süreci nedir ? Veya varmıdır
Sorumuza tren metaforu ile cevap vermiştim:
Bir tren düşünün. En arkadaki vagona bakıyoruz, onu bir öndeki çekiyor. Onu kim çekiyor diye bakınca onun da önündeki. Tren sonsuz olmadığına göre en başta hareketi kendinden bir lokomotif olmalı. Lokomotifi kim çekiyor diye sorulmaz; çünkü lokomotifi çeken olsa zaten ona lokomotif değil vagon denirdi.
Varlıklara bakınca bir tren gibi sebeplerle birbirine bağlı olduğunu görüyoruz. Bu sebepler sonsuza kadar gidemeyeceği için en başta hiçbir sebebe bağlı olmayan varlığı kendinden olan bir Yaratıcı olmalı. Yaratıcıyı kim yarattı diye sorulamaz veya Yaratıcı evrimleşti denilemez. Çünkü öyle olsa ona Yaratıcı denilmez zaten o da yaratılan (vagon) olurdu.
Her bilim adamı kainatta mükemmel bir matematik olduğunu kabul eder. Matematik kendiliğinden olamaz. Bilim big bang in öncesini bulsa bile, aynı sorular öncesi için yine sorulacak. Ya madde ezelidir denilecek ki termodinamiğin ikinci yasasına göre imkansız. Ya da bir başlangıç kabul edilecek. Başlangıcın olduğu yerde bir lokomotif yani Yaratıcı kabul etmek zorundayız.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Fussilet 10
“O, yerin üstünde yüce dağlar yarattı, orayı bereketli kıldı ve orada ihtiyaç sahipleri için gıdalarını, bitkilerini ve ağaçlarını tam dört günde takdir etti, düzenledi.”
Dağlar
1-Paleozoik
2-Mezozoik
3-Tersiyer
4-Kuaterner
Olmak üzere 4 jeolojik devirde yaratılmıştır
Neojen
Miyosen
Oligosen
Eosen
Bunları unutmuş sanırım.
Rahman 29
“Göklerde olan, yerde olan herkes, ihtiyaçları için O'na yalvarır (bütün bunları gerçekleştirmek için) O, her an yeni tecellilerle iş başındadır.”
Allah kainattaki her atomun etrafındaki bütün elektronları bile bizzat döndürüyor. İnsan yaratılmadan önce, insanın yaşayabileceği bir hale getiriyordu evreni
9 Mr yılda güzel.Biraz uzun sürmüş sanki ol diyince oluyordu.
Sorumuza tren metaforu ile cevap vermiştim:
Bir tren düşünün. En arkadaki vagona bakıyoruz, onu bir öndeki çekiyor. Onu kim çekiyor diye bakınca onun da önündeki. Tren sonsuz olmadığına göre en başta hareketi kendinden bir lokomotif olmalı. Lokomotifi kim çekiyor diye sorulmaz; çünkü lokomotifi çeken olsa zaten ona lokomotif değil vagon denirdi.
Varlıklara bakınca bir tren gibi sebeplerle birbirine bağlı olduğunu görüyoruz. Bu sebepler sonsuza kadar gidemeyeceği için en başta hiçbir sebebe bağlı olmayan varlığı kendinden olan bir Yaratıcı olmalı. Yaratıcıyı kim yarattı diye sorulamaz veya Yaratıcı evrimleşti denilemez. Çünkü öyle olsa ona Yaratıcı denilmez zaten o da yaratılan (vagon) olurdu.
Her bilim adamı kainatta mükemmel bir matematik olduğunu kabul eder. Matematik kendiliğinden olamaz. Bilim big bang in öncesini bulsa bile, aynı sorular öncesi için yine sorulacak. Ya madde ezelidir denilecek ki termodinamiğin ikinci yasasına göre imkansız. Ya da bir başlangıç kabul edilecek. Başlangıcın olduğu yerde bir lokomotif yani Yaratıcı kabul etmek zorundayız.
Ateistler yaratıcı yok diye başlarından boşa atmamış demek ki.Yaratmak yaratılmak herşey yaratılmaya veya var olmaya mahkumdur.Had yaratılmadı bunu anlarım ama var olmadı sonsuzdan beri var ne demek.Sonsuzdan gelip sonsuza gitmek nasıl bir saçmalık.
Hayır, maalesef mantıklı açıklamaları yok. Size daha önce de yazdım. Kainat ne oldu da başladı? Makroevrimdeki organ değişimi esnasındaki canlının dezavantajlı duruma düşme çelişkisi, yarasanın ve köpekbalığının evrimsel kökenleri, insanın maymundan gelirken dişilerin neden daha fazla kılsız hale geldiği, başta saçın neden var olmaya devam ettiği, atın iddia edilen evriminde neden beş tırnaktan tek tırnağa düştüğü, boyutlarının neden arttığı... bu liste böyle uzar gider. Bunların hiçbirinin mantıklı açıklaması yok.
Oysaki bugüne kadar yazdığım argümanları alıntılayıp şurası yanlış diyemiyorlar.
Herşey çok açık değil mi
Keşke bugüne kadar argümanlarını görseymişim.Merak ettim gerçekten.Bilmediğimiz bilemiyeceğimiz anlamına gelmez belkide bilmiyoruz.100 Argümanın 10 una cevap yok diye 90 ını görmezden gelceksen sen bilirsin tabi.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ol der oluverir kudreti ifade eder. Zaten her an meydana gelen fiillere ol diyor ve fiiller oluveriyor.
Kainat yaratıldığından beri Allah’ın hikmet sıfatı daha fazla tecelli ettiği için hadiseler sebeplere bağlı ve tedrici oluyor.
Ahirette kudret sıfatı daha fazla tecelli edeceği için fiiller sebepsiz ve ani olacak. Bu dünyada da öyle olsa imtihan olmazdı. Herkes iman etmek zorunda kalırdı

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ateistler yaratıcı yok diye başlarından boşa atmamış demek ki.Yaratmak yaratılmak herşey yaratılmaya veya var olmaya mahkumdur.Had yaratılmadı bunu anlarım ama var olmadı sonsuzdan beri var ne demek.Sonsuzdan gelip sonsuza gitmek nasıl bir saçmalık.
Sonsuzdan gelmeyen sonsuza gidemez. Başlangıcı olanın sonu, sonu olanın başlangıcı olur. Sonsuzdan gelip sonsuza gitmek neden saçma?

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Neojen
Miyosen
Oligosen
Eosen
Bunları unutmuş sanırım.

Keşke bugüne kadar argümanlarını görseymişim.Merak ettim gerçekten.Bilmediğimiz bilemiyeceğimiz anlamına gelmez belkide bilmiyoruz.100 Argümanın 10 una cevap yok diye 90 ını görmezden gelceksen sen bilirsin tabi.
90 argümana da cevap yok. Hayali makroevrimi kabul etmemizi gerektirecek hiçbir argümanları yok. Hepsi hayali VARSAYIM.
Ben argümanlarımda VARSAYIM yapmıyorum. Neden öyle olması gerektiğini de izah ediyorum.
Gördüğünüz gibi bilimin elindeki mevcut bilgilere göre Yaratıcı haricinde, kainatın var olmasını açıklayan başka mantıklı açıklama yok. Bir de şu sıralı mesajlarımı okuyunuz lütfen:

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Yazdıklarım benim yorumum ve dört büyük aşama. Bazılarının daha küçük parçalara ayırması sonucu değiştirmez
Nasıl sonucu değiştirmez o süreçler en az 30 milyonluk.Allah 4 diyor 8 çıkıyor.Sonuç değişti sanki zaten şuan tartıştığımız boş konu ben buna itiraz etmedim benim isteğim yönünde daha doğrusu düşüncemi paylaştım.
90 argümana da cevap yok. Hayali makroevrimi kabul etmemizi gerektirecek hiçbir argümanları yok. Hepsi hayali VARSAYIM.
Ben argümanlarımda VARSAYIM yapmıyorum. Neden öyle olması gerektiğini de izah ediyorum.
Gördüğünüz gibi bilimin elindeki mevcut bilgilere göre Yaratıcı haricinde, kainatın var olmasını açıklayan başka mantıklı açıklama yok. Bir de şu sıralı mesajlarımı okuyunuz lütfen:
Varsayımdan başka birşey yok elimizde seninkilerde varsayım değil mi ?

Örneğin
1-Kainat hareket halindedir.
2-Kuvvet varsa hareket olur
3-Uygulayan varsa kuvvet olur.

Sen şuan 17 yaşında bir çocukla tartışıyorsun ve ben sana diyorum ki bunu bilipde ateist olanların boşa ateist değil.Bunlarada bir cevapları var.Bana tartışalım dedin ama sen bana Tanrıyı kanıtlamaya çalışıyorsun ben dini tartışıcaz sanmıştım.Üstelik ben agnostiğim yani bana Tanrıyı kanıtlaman için ilk önce benim görüşümü değiştirmen lazım.Tanrıyı görmüyoruz yok olabilir ama nedenler var o yüzden varda olabilir.Dinlerde saçma geliyor.

Sıralamayı yapım.
Eğer dini kanıtlarsan saçma gelmez yani imtihanı kabul ederim bir sınavda olduğumu kabul ederim.
Bu durumda neden bize gözükmediğini anlamış olurum.
Sonrada bu argümanlarla Tanrıyı kabul etmemde uzun sürmez sonrası Allah kerim.

Bunları yapmak zorunda değilsin ama her müslümanın görevi dinini yaymak diye biliyordum.