• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Kum kaplan köpek balıkları

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Varsayımdan başka birşey yok elimizde seninkilerde varsayım değil mi ?

Örneğin
1-Kainat hareket halindedir.
2-Kuvvet varsa hareket olur
3-Uygulayan varsa kuvvet olur.
Bunlarınkiyle hiçbiri varsayım değil. Bilimin de kabul ettiği olgular. Oysa evrimciler hayali şeyleri varsayarak buna tez inşa ediyor

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Tanrıyı görmüyoruz yok olabilir ama nedenler var o yüzden varda olabilir.
Birşeyin var olmasına sebepler varsa o vardır. Görmüyor oluşumuz yok olduğunu göstermez. Sevgi duygusu da görülmez ama vardır.
Yaratıcının varlığına neden var ama yokluğuna neden yok. Demek ki var. Bu konuda agnostik olmayı gerektirir bir durum yok

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Eğer dini kanıtlarsan saçma gelmez yani imtihanı kabul ederim bir sınavda olduğumu kabul ederim.
Gelecekten verdiği haberlerin tümü gerçek çıkan bir kitap insanüstüdür; çünkü hiçbir insanın buna gücü yetmez. Kuran’ın verdiği bütün haberler doğru çıktı

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Gelecekten verdiği haberlerin tümü gerçek çıkan bir kitap insanüstüdür; çünkü hiçbir insanın buna gücü yetmez. Kuran’ın verdiği bütün haberler doğru çıktı
Aynı zamanda sümer tabletleride aynı çok ilginç bilgiler var içinde bu bilgileri verenlerde Anunnakiler diyorlar.Peki bu bir bilim kurgu gibi ama peki kim vermiş bu bilgileri.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Bu konuda agnostik olmayı gerektirir bir durum yok
Agnostik olmamın nedeni dinlerin saçma gelmesi.Bir şekilde mantığıma sığdıramıyorum.
Deist olmamamın nedeni iste Tanrıyı kabullenemem her kafadan farklı ses.
İşte bu iki seçenek beni tam ortası olan agnostik bir düşünceye sahip olmamı gerektirdi.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Agnostik olmamın nedeni dinlerin saçma gelmesi.Bir şekilde mantığıma sığdıramıyorum.
İşte bu iki seçenek beni tam ortası olan agnostik bir düşünceye sahip olmamı gerektirdi.
Agnostik olmak sadece tanrı adlı bir canlı türü var da bilemiyor olabilir miyiz şeklinde olasıdır. Yani farklı bir yaşam biçimi, karbon temelli değil, tamamen farklı, bizimkine hiç benzemeyen bir yaşam biçimi olabilir mi şeklinde olabilir. Agnostisizm bilinemezcilik demektir, oysa böyle bir canlı türü keşfedilebilir şeklinde bir itiraz olursa: Bu canlı türü Andromeda galaksisinde yaşıyorsa keşfedemeyiz. Bu olanaksız. O yüzden itiraza mahal olmaz.

Ancak... Her şeye gücü yeten tek tanrı olanaksız olduğu için bu konuda agnostik olmaya gerek yok. Olamayacak bir şey olmaz ve olmadığı kesindir. Yani politeist olursan agnostik olmana da gerek yok. Politeizm çürütülemez. Ancak tanrılara inanacaksak oldu olacak alev soluyan ejderhalara, uçan boynuzlu atlara da inanalım bari şeklinde reddedilir.

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tanrı geçici bir seçenekdir.İnsanoğlu geliştikce değeri dahada düşücek öğrendikce dahada yok olucak
Senin yazdığın bu cümleyi okuduktan sonra aklıma Neil Degrasse Tyson'un bir sözü geldi. Şöyle diyor:

Eğer bir şeyi anlamıyorsanız ve fizik dünyası da anlamıyorsa, bu bunu tanrının yaptığı anlamına mı gelir?
Oyunu bu şekilde mi oynamak istiyorsunuz? Eğer tanrının varlığına dair böyle bir kanıt sunacaksanız; demekki tanrı,
miktarı sürekli azalan ve zaman geçtikçe iyice küçülen bir miktar bilimsel cahilliktir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
sümer tabletleri
Dünyaya on bin yılda bir yaklaşan Marduk gezegeni kehaneti doğru çıkarsa Sümerlere o zaman hayret edilir. Fakat Sümerlerin yaptığı bir pil bulunması da çok ilginç oldu. Bayağı pil yapmışlar. Sümerler yabana atılmaz gerçekten.

Fakat bana asıl hayret veren Amerika'daki Nazca düzlüklerindeki sadece gökten görülebilen dev resimler. Bu resimleri İnkalar neden yapmış olabilir anlaşılamadı.

Böyle ilginçliklere her yerde raslamak mümkün. Mesela Yunan mitolojisinde Zeus ateşi çalan Prometheus'u zincire vurarak her gün karaciğerini bir kartalın yemesi ile cezalandırır. Karaciğeri her gün yenilenir ve her gün kartal gelip yer. İnsan vücudunda kendini tamamen yenileyebilen tek organ karaciğerdir. Bunun ilk çağda bilinmesi olanaksız! Bunu nerden bilmiş olabilirler belli değil.

Kuran'da bilimsel işaret iddiaları bunun yanında çok gülünç kalıyor. Bir sürü uydurma safsata. Ama bu apaçık. Yorum filan değil, apaçık karaciğerin kendini yenileyebildiğini bilmişler ve söylemişler. İlkçağda karaciğer ameliyatı çok zor olsa da tümüyle olanaksız değil ama böyle bir ameliyat yapıyordular ise bu da büyük bir olay.

Eski çağlarda kafatasında bir kapak bile açabiliyorlardı ve hasta yaşıyordu ama karın içi ameliyat için tam steril ortam şarttır. Çok ama çok zor. Kafatasında deliği başı şiddetli ağrıyanlara açıyorlardı. Beyin sıvısı çıktığı için hem rahatlama oluyor hem de bu sıvı steril olduğu için yara enfeksiyon kapmıyordu. Yine de hastaların yarısı ölüyordu.

Bunun dışında yani eski çağlarda apandisit bile alınamıyordu, değil ki karaciğer alınsa.

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Fakat bana asıl hayret veren Amerika'daki Nazca düzlüklerindeki sadece gökten görülebilen dev resimler. Bu resimleri İnkalar neden yapmış olabilir anlaşılamadı.
Makul bir yorum hocam 4,00 dakikadan itibaren anlatmaya başlıyor.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Aynı zamanda sümer tabletleride aynı çok ilginç bilgiler var içinde bu bilgileri verenlerde Anunnakiler diyorlar.Peki bu bir bilim kurgu gibi ama peki kim vermiş bu bilgileri.
Demek ki Yaratıcıdan onlara da mesajlar gelmiş. Zaten Kuran’da bir elçi gelmeden hiçbir kavme azap edilmeyeceği bildiriliyor. Ayrıca bilim veya teknoloji ile ilgili bilgilerden değil; gelecekte olacak olaylardan bahsediyorum. Tamamı doğru çıktı. Bu, bir insanın gücünü aşar. Demek ki Kuran Allah kelamıdır

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Dinlerdeki saçma bulduğunuz şeyleri yine konuşuruz ama Yaratıcının olmamasını gerektiren bir durum yok. Olmasını gerektiren bir sürü argüman var. Öyleyse Yaratıcı var. Bundan niye şüphe duyalım ki?

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Senin yazdığın bu cümleyi okuduktan sonra aklıma Neil Degrasse Tyson'un bir sözü geldi. Şöyle diyor:

Eğer bir şeyi anlamıyorsanız ve fizik dünyası da anlamıyorsa, bu bunu tanrının yaptığı anlamına mı gelir?
Oyunu bu şekilde mi oynamak istiyorsunuz? Eğer tanrının varlığına dair böyle bir kanıt sunacaksanız; demekki tanrı,
miktarı sürekli azalan ve zaman geçtikçe iyice küçülen bir miktar bilimsel cahilliktir.
Bilim dünyası nasıl ilgilenir. Neden sorusunu sormaz. “Kütleler nasıl birbirini çekiyor” sorusuna bilimin verdiği cevap kütleler ile doğru, uzaklığın karesi ile ters orantılıdır şeklinde ama “Kütleler neden birbirini çekiyor” sorusuna bilimin verdiği bir cevap yok. Ateistler “varlığın doğasında var” diye kaçmaya çalışıyor ama her varlık aynı şekilde davranmıyor. Su +4 dereceden önce ve sonra farklı davranıyor. Böyle olmasa hayat olmazdı. Suya her varlıktan farklı davrandıran şey ne? Suyun doğası neden diğerlerinden farklı? Kütle çekimi neden uzaklığın kendisi ile değil de karesi ile ters orantılıdır? Bunlar hep bilinçli tercih göstergesidir

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Bilim dünyası nasıl ilgilenir. Neden sorusunu sormaz. “Kütleler nasıl birbirini çekiyor” sorusuna bilimin verdiği cevap kütleler ile doğru, uzaklığın karesi ile ters orantılıdır şeklinde ama “Kütleler neden birbirini çekiyor” sorusuna bilimin verdiği bir cevap yok. Ateistler “varlığın doğasında var” diye kaçmaya çalışıyor ama her varlık aynı şekilde davranmıyor. Su +4 dereceden önce ve sonra farklı davranıyor. Böyle olmasa hayat olmazdı. Suya her varlıktan farklı davrandıran şey ne? Suyun doğası neden diğerlerinden farklı? Kütle çekimi neden uzaklığın kendisi ile değil de karesi ile ters orantılıdır? Bunlar hep bilinçli tercih göstergesidir
Sanki senin dinin neden sorusunu çok soruyor ya :) :) :) birde böyle artiz artiz konuşmaz mısın?

Diyanet Vakfı Meali gaşiye suresi
17, 18, 19, 20. (İnsanlar) devenin nasıl yaratıldığına, göğün nasıl yükseltildiğine, dağların nasıl dikildiğine, yeryüzünün nasıl yayıldığına bir bakmazlar mı?

ARTİZZZZ

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Sanki senin dinin neden sorusunu çok soruyor ya :) :) :) birde böyle artiz artiz konuşmaz mısın?

Diyanet Vakfı Meali gaşiye suresi
17, 18, 19, 20. (İnsanlar) devenin nasıl yaratıldığına, göğün nasıl yükseltildiğine, dağların nasıl dikildiğine, yeryüzünün nasıl yayıldığına bir bakmazlar mı?

ARTİZZZZ
Hem nasıl sorusunu çok sormadığını iddia edip, hem de nasıl sorusu sorulduğuna birçok örnek yazmışsınız. Kendi iddianızı kendiniz çürütmüşsünüz :)

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İslam düşünme demez tam aksine düşünmeye sevk eder:
Kur'an’da akıl kelimesi biri geçmiş, diğerleri geniş zaman kipinde olmak üzere kırk dokuz yerde fiil şeklinde geçmektedir.
Kur'an-ı Kerîm “ancak bilenlerin akledebileceğini” söyler (Ankebût, 29/43).
Bu gücü ve bu bilgiyi iyi kullanmadıkları için kâfirleri, “... Onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler; bu yüzden akledemezler.” (Bakara, 2/171) diyerek yermiş, “O, aklını kullanmayanlara kötü bir azap verir.” (Yûnus, 10/100) ayetiyle bütün insanlığı uyarmış ve akıllarını kullananların cehennem azabından kurtulacakları (bk. el-Mülk, 67/10) belirtilmiştir.
“Allah âyetlerini akledesiniz diye açıklamaktadır.” (Bakara, 2/242)
Örnekler artırılabilir

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Hem nasıl sorusunu çok sormadığını iddia edip, hem de nasıl sorusu sorulduğuna birçok örnek yazmışsınız. Kendi iddianızı kendiniz çürütmüşsünüz :)
Algılaman sorunlu diyorum zaten, suç bende sana laf yetiştiriyorum. Sen Burda:
Bilim dünyası nasıl ilgilenir. Neden sorusunu sormaz.
demişsin bende dedim ki; sanki senin dinin NEDEN sorusunu çok mu soruyor dedim ve NASIL la ilgili ayetleri gönderdim. Aklınca beni çürütmeye çalışıyorsun. git yavurm git kumda oyna....

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
İslam düşünme demez tam aksine düşünmeye sevk eder:
Kur'an’da akıl kelimesi biri geçmiş, diğerleri geniş zaman kipinde olmak üzere kırk dokuz yerde fiil şeklinde geçmektedir.

Kur'an-ı Kerîm “ancak bilenlerin akledebileceğini” söyler (Ankebût, 29/43).
Bu gücü ve bu bilgiyi iyi kullanmadıkları için kâfirleri, “... Onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler; bu yüzden akledemezler.” (Bakara, 2/171) diyerek yermiş, “O, aklını kullanmayanlara kötü bir azap verir.” (Yûnus, 10/100) ayetiyle bütün insanlığı uyarmış ve akıllarını kullananların cehennem azabından kurtulacakları (bk. el-Mülk, 67/10) belirtilmiştir.
“Allah âyetlerini akledesiniz diye açıklamaktadır.” (Bakara, 2/242)
Örnekler artırılabilir
yaw he he. Kurana göre insan kalbiyle düşünür zaten.. Bu argünmanın üstüne konuşulması bile abestir.
Yaw he he
he yaw he
he he yaw