• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Kum kaplan köpek balıkları

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Algılaman sorunlu diyorum zaten, suç bende sana laf yetiştiriyorum. Sen Burda:
demişsin bende dedim ki; sanki senin dinin NEDEN sorusunu çok mu soruyor dedim ve NASIL la ilgili ayetleri gönderdim. Aklınca beni çürütmeye çalışıyorsun. git yavurm git kumda oyna....
Nasılı sormak kötü bir şey değildir; aksine faydalıdır ama neden ve niçin diye de sormazsanız yarım kalır. İşin hakikatine tam ulaşamazsınız.
Maide (18)(Bir de) yahudiler ve hıristiyanlar, "Biz Allah'ın oğulları ve sevgili kullarıyız" dediler. De ki: "Öyleyse (Allah) size neden günahlarınız sebebiyle azap ediyor?
Yusuf (11) "Ey babamız! Yûsuf hakkında bize neden güvenmiyorsun?
Sad (62)Yine şöyle derler: "Dünyada kendilerini kötü saydığımız adamları acaba neden göremiyoruz?"
Tarık (5)Öyleyse insan neden yaratıldığına bir baksın.
Bakara (91) De ki, "Eğer inanan kimseler idiyseniz daha önce niçin Allah'ın peygamberlerini öldürüyordunuz?"
Al-i İmran (65)Ey kitap ehli! İbrahim hakkında niçin tartışıyorsunuz.
Al-i İmran (66)Ya hiç bilginiz olmayan şey hakkında niçin tartışıyorsunuz?
Al-i İmran (70)Ey Kitap ehli! (Gerçeğe) şahit olduğunuz halde, niçin Allah'ın âyetlerini inkar ediyorsunuz?
Al-i İmran (71)Ey Kitap ehli! niçin hakkı batılla karıştırıyor ve bile bile gerçeği gizliyorsunuz?
Al-i İmran (98)Allah yaptıklarınızı görüp dururken Allah'ın âyetlerini niçin inkâr ediyorsunuz?"
Al-i İmran (99)(Gerçeği) görüp bildiğiniz halde niçin Allah'ın yolunu eğri ve çelişkili göstermeğe yeltenerek inananları Allah'ın yolundan çevirmeye kalkışıyorsunuz?
Al-i İmran (183)Eğer doğru söyleyenler iseniz, niçin onları öldürdünüz?"
Nisa (77) "Rabbimiz! niçin bize savaş yazdın?
Tevbe (43)Doğru söyleyenler sana iyice belli olup, yalancıları bilinceye kadar beklemeden niçin onlara izin verdin?
Meryem (42)İşitmeyen, görmeyen ve sana bir faydası olmayan şeylere niçin tapıyorsun?"
Ta Ha (125)Dünyada gören bir kimse olduğum halde, niçin beni kör olarak haşrettin?"
Neml (20)"Hüdhüd’ü niçin göremiyorum?
Neml (46) niçin iyilikten önce kötülüğün acele gelmesini istiyorsunuz?
Kasas (48)Onlara katımızdan gerçek gelince, "Mûsâ'ya verilen (mucize)lerin benzeri niçin buna da verilmedi" dediler.
Saf (2)Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz
Saf (5)Allah'ın size gönderdiği peygamberi olduğumu bilip durduğunuz halde niçin bana eziyet ediyorsunuz?
Tahrim (1)Eşlerinin rızasını arayarak, Allah'ın sana helâl kıldığı şeyi niçin sen kendine haram ediyorsun?

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Nasılı sormak kötü bir şey değildir; aksine faydalıdır ama neden ve niçin diye de sormazsanız yarım kalır. İşin hakikatine tam ulaşamazsınız.
Maide (18)(Bir de) yahudiler ve hıristiyanlar, "Biz Allah'ın oğulları ve sevgili kullarıyız" dediler. De ki: "Öyleyse (Allah) size neden günahlarınız sebebiyle azap ediyor?
Yusuf (11)"Ey babamız! Yûsuf hakkında bize neden güvenmiyorsun?
Sad (62)Yine şöyle derler: "Dünyada kendilerini kötü saydığımız adamları acaba neden göremiyoruz?"
Bakara (91)De ki, "Eğer inanan kimseler idiyseniz daha önce niçin Allah'ın peygamberlerini öldürüyordunuz?"
Al-i İmran (65)Ey kitap ehli! İbrahim hakkında niçin tartışıyorsunuz.
Al-i İmran (66)Ya hiç bilginiz olmayan şey hakkında niçin tartışıyorsunuz?
Al-i İmran (70)Ey Kitap ehli! (Gerçeğe) şahit olduğunuz halde, niçin Allah'ın âyetlerini inkar ediyorsunuz?
Al-i İmran (71)Ey Kitap ehli! niçin hakkı batılla karıştırıyor ve bile bile gerçeği gizliyorsunuz?
Al-i İmran (98)Allah yaptıklarınızı görüp dururken Allah'ın âyetlerini niçin inkâr ediyorsunuz?"
Al-i İmran (99)(Gerçeği) görüp bildiğiniz halde niçin Allah'ın yolunu eğri ve çelişkili göstermeğe yeltenerek inananları Allah'ın yolundan çevirmeye kalkışıyorsunuz?
Al-i İmran (183)Eğer doğru söyleyenler iseniz, niçin onları öldürdünüz?"
Nisa (77)"Rabbimiz! niçin bize savaş yazdın?
Tevbe (43)Doğru söyleyenler sana iyice belli olup, yalancıları bilinceye kadar beklemeden niçin onlara izin verdin?
Meryem (42)İşitmeyen, görmeyen ve sana bir faydası olmayan şeylere niçin tapıyorsun?"
Ta Ha (125)Dünyada gören bir kimse olduğum halde, niçin beni kör olarak haşrettin?"
Neml (20)"Hüdhüd’ü niçin göremiyorum?
Neml (46)niçin iyilikten önce kötülüğün acele gelmesini istiyorsunuz?
Kasas (48)Onlara katımızdan gerçek gelince, "Mûsâ'ya verilen (mucize)lerin benzeri niçin buna da verilmedi" dediler.
Saf (2)Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz
Saf (5)Allah'ın size gönderdiği peygamberi olduğumu bilip durduğunuz halde niçin bana eziyet ediyorsunuz?
Tahrim (1)Eşlerinin rızasını arayarak, Allah'ın sana helâl kıldığı şeyi niçin sen kendine haram ediyorsun?
Ayrıca bu ayetlerdeki niçin'ler ve neden'ler normal konuşma aralarında geçen konuşmalar.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ayrıca bu ayetlerdeki niçin'ler ve neden'ler normal konuşma aralarında geçen konuşmalar.
Konuşma arasındakileri çıkardım

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bazı medyumlar bir sürü tahminde bulunur ve aralarından bazıları belki tutar. Gelecekten verilen bütün haberlerin doğru çıkması bir insanın yapabileceği bir şey mi, yoksa karşımızda insanüstü bir kitap olduğunu gösterir mi?

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Arapçada kalb nedir?
“kalp”, bir mastar olarak, Arapça’da “bir şeyi bir yönden öteki yöne çevirmek” anlamını taşır. Türkçe’de kullanılan “kalbetmek” (bir halden bir başka hale çevirmek), “inkılâb” (devrim / bir halden bir başka hale geçiş veya geçirme) bu köktendir.
YANİ DÖNEK......

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
“kalp”, bir mastar olarak, Arapça’da “bir şeyi bir yönden öteki yöne çevirmek” anlamını taşır. Türkçe’de kullanılan “kalbetmek” (bir halden bir başka hale çevirmek), “inkılâb” (devrim / bir halden bir başka hale geçiş veya geçirme) bu köktendir.
YANİ DÖNEK......
Mastar olarak anlamlarından bazıları bunlardır; ama kan pompalayan et parçası anlamındaki yürek ve manevi bir organ olan gönül anlamlarına da gelir.
Birçok kişi ya cehaletten ya da art niyetli olarak çarpıtarak manevi organ olan gönül anlamını gözardı ederler

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Mastar olarak anlamlarından bazıları bunlardır; ama kan pompalayan et parçası anlamındaki yürek ve manevi bir organ olan gönül anlamlarına da gelir.
Birçok kişi ya cehaletten ya da art niyetli olarak çarpıtarak manevi organ olan gönül anlamını gözardı ederler
Şeker kardeşim her ne anlama gelirse gelsin önemli değil, konumuz kalp bir düşünme organı mıdır? Soru bu. Kalp düşünür mü, düşünen kalp midir, yorum yapan kalp midir, analiz yapan kalp midir, sevmek sevilmek kalp te mi olur............. böyle gider. Net cevap istiyorum, mümkünse tek kelime, kıvırmanın gereği yok. KALP DÜŞÜNME ORGANI MIDIR?

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Şeker kardeşim her ne anlama gelirse gelsin önemli değil, konumuz kalp bir düşünme organı mıdır? Soru bu. Kalp düşünür mü, düşünen kalp midir, yorum yapan kalp midir, analiz yapan kalp midir, sevmek sevilmek kalp te mi olur............. böyle gider. Net cevap istiyorum, mümkünse tek kelime, kıvırmanın gereği yok. KALP DÜŞÜNME ORGANI MIDIR?
Beden için beyin ne ise ruh için kalp odur. Gelecekten haber sorusuna cevap vermediniz

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yine kıvırdın,
Düşünme organı kalp midir

NET CEVAP
Düşünme organı bedende beyin, ruhta kalptir. Kıvırdığım bir şey yok net yazıyorum. Gelecekten haber verme soruma cevap vermediniz