• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Kur-an da geçen "Lut Kavmi" Masalı...

Ragnar

Üye
Düşünce
Deist
"Ben, Rabbimden, benim ümmetimi helâk etmemesini istedim. Rabbim benim bu duamı kabul buyurdu. Dedi ki: 'Onların helâki kendi aralarında olacaktır. Günah işledikleri zaman ben onları birbirine düşürecek ve vurduracağım.' Ben bunun da kalkmasını diledim; ama Rabbim bunu kaldırmadı."(bk. Müslim, Fiten, 20)
Allah burada helaki kaldırdığını mi ilan ediyor ? Okuduğunu anlayabiliyorsun değil mi ?

Ragnar

Üye
Düşünce
Deist
Elimde kesin kanıt olmadığı için Lut kavmi Sodom gomore olabilir diyorum. Siz böyle bir kavim yok, dolayısıyla Sodom gomore olamaz diyorsunuz. Bir volkan patlamasıyla Kuran’da anlatıldığı gibi taş kesilmeleri olabilirliğini gösteriyor. Madem Sodom gomore olamaz diyorsunuz, buyrun siz de neden olamayacağını gösterin
Sodom Gomore olamaz çünkü Lut Kavminin helak olması diye bir şey olmadı. Lut Kavmi sadece bir mit'dir. Sodom Gomore ile bağlantı kuran sizsiniz ben değilim. O yüzden benim göstereceğim bir şey yok bu iki bağlantı adına. Bu sizin teoriniz,benim değil.

rhynkar

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yalnız belirtmekte fayda var. Lut dediğimiz adamda az değil eş cinselliğe karşı ama kapıya dayanan adamlara kendi kızlarını öneriyor! :D İncile'e göre kaçtıktan sonra mağarada bide kızlarıyla ilişkiye giriyormuş! :D

rhynkar

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bölgedeki durumu teftiş içinde melek gönderiyor sonsuz güçlü tanrı. Melekleri içeri alıp yemek yediriyor falan çok komik hikaye okumanızı tavsiye ederim! :D

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Allah burada helaki kaldırdığını mi ilan ediyor ? Okuduğunu anlayabiliyorsun değil mi ?
Dikkatli okuyunuz. Peygamber helalin kaldırılmasını istiyor. Eski ümmetler gibi toplu helak kaldırılıyor ama günahta aşırı gidenler birbirine düşüyor

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Sodom Gomore olamaz çünkü Lut Kavminin helak olması diye bir şey olmadı. Lut Kavmi sadece bir mit'dir. Sodom Gomore ile bağlantı kuran sizsiniz ben değilim. O yüzden benim göstereceğim bir şey yok bu iki bağlantı adına. Bu sizin teoriniz,benim değil.
Eğer Sodom gomore Lut kavmiyse mit değil demektir. Sodom gomore Lut kavmi olabilir mi? Evet olabilir; çünkü Kurandakine benzer helak olmuşlar. Aksini iddia ediyorsanız buyrun ispat edin

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İncili tahrif edenlerin iftirası bizi ilgilendirmez. Eşcinsel ilişki isteyenlere kendi kızları ile evlenebileceklerini söylüyor, bunun neresi yanlış?

Ragnar

Üye
Düşünce
Deist
Eğer Sodom gomore Lut kavmiyse mit değil demektir. Sodom gomore Lut kavmi olabilir mi? Evet olabilir; çünkü Kurandakine benzer helak olmuşlar. Aksini iddia ediyorsanız buyrun ispat edin
Kardeş senin anlama sıkıntın mi var ? Sodom Gomore mit demedim ki ben. Sodom Gomore üzerinden bağlantı kuran sensin. Ben neyi ispat edecem sen edeceksin. Edemiyorsan lütfen boş boş şeyler yazma bana.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Lut gölüne azap filan indiği yok. Lut gölü dünyanın en büyük yer kabuğu çatlağı, yani fay hatlarından biri üzerindedir. Bu çok büyük kabuk çatlağı Afrika'nın aşağı uçlarından başlar, çok derin ve ünlü Rift vadisini oluşturarak kuzeye ilerler, Ortadoğu bölgesinden geçerken Lut gölünün olduğu vadiyi oluşturur ve Kuzey Anadolu'ya kadar ulaşır.

Bu fay hattı, İran'a da uzanan kolları ile Ortadoğu dinlerinin yaratılmasında kilit role sahiptir. İslam dini de bu fay hattını izlemiştir. Önce Ortadoğu, sonra Anadolu ve İran.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kardeş senin anlama sıkıntın mi var ? Sodom Gomore mit demedim ki ben. Sodom Gomore üzerinden bağlantı kuran sensin. Ben neyi ispat edecem sen edeceksin. Edemiyorsan lütfen boş boş şeyler yazma bana.
Sodom gomore Lut kavmi olabilir; çünkü Kuran’da anlatıldığı gibi taş kesilmişler. Bu durumda Lut kavmi mit iddianız çürüyor

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Isveç ve Danimarka'da evlilik hakkı elde eden eşcinsellerde intihar yarıya düştü.:D

İskandinav ülkeleri Danimarka ile İsveç'te eşcinsel evliliklerin yasallaştırılmasından bu yana eşcinseller arasındaki intihar oranlarının önemli ölçüde düştüğü tespit edildi.

Danimarka İntihar Önleme Araştırma Enstitüsü ile Stockholm Üniversitesi tarafından yapılan ortak çalışmada, 1989-2002 ve 2003-2016 dönemlerinde eşcinsel ve heteroseksüel bireylerdeki intihar oranlarını karşılaştırıldı.

Araştırmanın verilerine göre, iki dönem kıyaslandığında heteroseksüellerde intihar oranı yüzde 28 düşerken, eşcinsellerde bu düşüş yüzde 46 seviyesine kadar ulaştı. İsveç 2009'da eşcinsel evliliği yasallaştırdı, Danimarka ise 2012'de.
Çalışmanın başındaki isim Annette Erlangsen, evliliğin intihara karşı koruyucu etkileri olduğunu savunarak, "Aynı zamanda eşcinsellere verilen haklar, sosyal damganın eskisi kadar sert olmaması intihara götüren sebepleri hafifletti" diye konuştu.
Fakat aynı araştırmada, eşcinsel evlilik ve beraberliklerde intihar oranının heteroseksüel evliliklerden iki kat daha fazla olduğu sonucuna varıldı.

tttt.jpg

https://tr.euronews.com/2019/11/14/isvec-ve-danimarka-da-evlilik-hakk-elde-eden-escinsellerde-intihar-yariya-dustu?utm_medium=Social&utm_source

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
7-10 yıl sosyolojide çok kısa dönemlerdir. Hemen bağlantı kurmak yanıltıcı olabilir

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Eşcinselliğe benim aklım asla ermez. Hiç bir anlam veremiyorum yani, bir adama cinsel obje olarak bakmak aklımın hiç alacağı bir iş değil. Hamamböceğine yiyecek maddesi olarak bakmak desem abartılı olur belki ama ona yakın desem olur belki. Yahu adamın çirkin şekilsiz kıllı bacaklarının nesi çekici olabilir, hayalimde bile canlanmıyor. Tamam kadınların da bacakları kıllı ama farklı yani, adam gibi değil. Epilasyon ile de kılığa giriyor. Ama adam epilasyon yapsa beter komik olur, düşünmek bile istemiyorum! :p

Ha, bazı erkek güzelleri yok mu, var. Bazısı oluyor ki kadından bile güzel oluyor. Ama çok çok az bunlar, aşırı az. Benim öyle bir arkadaşım vardı, kız olsa o kadar güzel olmaz. Hiç bir zaman ter kokmaz, ne sakal ne hiç bir yerinde kılı var, olacak şey değil! Kadınlar bile epilasyon yapmak zorunda, bunda sıfır yani, hiç ihtiyacı yok. Kıskanırdım biraz da. Ne iyi iş, traş derdi yok bir şey yok! Ama kaş kirpik ise yerinde! Ya sen özel sipariş misin derdim yani. Böyle kadın bulunmaz yahu! Öyle milyonda bir olacak da ölme eşşeğim ölme!

Lezbiyenlik desen hadi neyse, kadın yani, kadın da kadından gözünü alamaz. Güzellik var. Ama öbürüne hiç aklım ermiyor, sıfır. Olacak bir şey görmüyorum. Benim aklım ermiyor diye başkasına karışamam o başka.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu fay hattı, İran'a da uzanan kolları ile Ortadoğu dinlerinin yaratılmasında kilit role sahiptir. İslam dini de bu fay hattını izlemiştir. Önce Ortadoğu, sonra Anadolu ve İran.
Afrika levhası ile Arabistan ve Anadolu'yu içine alan levha arasında sürekli bir sürtüşme vardır. Afrika levhası saat yönünün tersine dönerek doğuya kayar. Bu hareket Arabistan ve Anadolu'yu sıkıştırır.

Fakat eski yüzyıllarda Doğu Akdeniz yoğun depremlere sahne olurken son yüzyıllarda levhanın Arabistan kenarı Afrika ile biraz kaynaşmış ve böylece gerilim Anadolu kenarına doğru artmıştır. Bu KAF oluyor. Erzincan'dan Marmara'ya kadar uzanan oradan Alplere kadar neredeyse giden ama oralarda artık etkisi azalan fay hattı. Erzincan'dan da doğuya İran içlerine giriyor tabii. Belki de ucu Himalayalar'da.

Buna paralel de İslamın bayraktarlığı Araplardan Türklere geçmiştir! Buyur şimdi! Tesadüf mü determinizm mi??? Ha? Hangisi?

Başörtülü kızların 7,4 yetmedi mi pankartlarını hatırlayın! Depremle din arasında direk doğrudan doğrusal ilişki yoksa ben de bir şey bilmiyorum! Direk, doğrudan, doğrusal ilişki var!

Tam dinden kurtuluyor gibi olurken, millet ne güzel deist ateist olurken küt bir deprem, eli kulağında deyip duruyorlar zaten, hadeeee, gene alaaakber laaailahe... :D Gitti gene güme deist olma ateist olma filan. Olacağı bu, fazla heveslenmeyelim! :p

Yazarı tarafından düzenlendi:

Luthien34

Üye
Düşünce
Deist
Eşcinselliğe benim aklım asla ermez. Hiç bir anlam veremiyorum yani, bir adama cinsel obje olarak bakmak aklımın hiç alacağı bir iş değil. Hamamböceğine yiyecek maddesi olarak bakmak desem abartılı olur belki ama ona yakın desem olur belki. Yahu adamın çirkin şekilsiz kıllı bacaklarının nesi çekici olabilir, hayalimde bile canlanmıyor. Tamam kadınların da bacakları kıllı ama farklı yani, adam gibi değil. Epilasyon ile de kılığa giriyor. Ama adam epilasyon yapsa beter komik olur, düşünmek bile istemiyorum! :p

Ha, bazı erkek güzelleri yok mu, var. Bazısı oluyor ki kadından bile güzel oluyor. Ama çok çok az bunlar, aşırı az. Benim öyle bir arkadaşım vardı, kız olsa o kadar güzel olmaz. Hiç bir zaman ter kokmaz, ne sakal ne hiç bir yerinde kılı var, olacak şey değil! Kadınlar bile epilasyon yapmak zorunda, bunda sıfır yani, hiç ihtiyacı yok. Kıskanırdım biraz da. Ne iyi iş, traş derdi yok bir şey yok! Ama kaş kirpik ise yerinde! Ya sen özel sipariş misin derdim yani. Böyle kadın bulunmaz yahu! Öyle milyonda bir olacak da ölme eşşeğim ölme!

Lezbiyenlik desen hadi neyse, kadın yani, kadın da kadından gözünü alamaz. Güzellik var. Ama öbürüne hiç aklım ermiyor, sıfır. Olacak bir şey görmüyorum. Benim aklım ermiyor diye başkasına karışamam o başka.
Hayatımda duyduğum en dogmatik, popüler kültür ürünü estetik yargılar. Kıl, sakal Dünyanın en iğrenç şeyi gibi bahsetmişsiniz. Onlar kadınlara ve homoseksüel erkeklere çekici geliyor genel olarak. Bu anlayışa göre hiçkimse erkeklerden hoşlanmamalı.

ancak biraz daha detaylı düşünürsek; Dünyada hiçbir CANLININ dişisi erkeğinden daha estetik değildir. Erkek Aslan-dişi Aslan, geyik-dişi geyik, horoz-tavuk, erkek TAVUS kuşu-dişi TAVUS kuşu, erkek lepistes- dişi lepistes, koç-koyun...Aslında insanda da erkek daha estetik. Ancak testosteron estetik algılarda belirleyici faktör olmuş. Erkekler daha fazla cinselliğe düşkün olduğundan kadın bedeni ve güzelliği üzerinde daha çok düşünülmüş. Düşünün bir kadın saçlarını uzatmasa, onca bakım yapmasa, makyaj yapmasa, erkek koyafetleri bire bir giydirilirse veya tamamen çıplak bırakılsa gerçekten estetik mi? Hatta spor yaptığında ve kendine baktığında çıplak kadın ve erkek vücudunu şu haliyle kıyasladığımda erkekleri daha estetik buluyorum. Ben heteroseksüel bir kadın olarak kadınlara hiç ilgi duymuyorum ve gayler lezbiyenlerden daha sevimli geliyor. Buradan bile cinsel yönelimin bir tercih olmadığı açıkça ortaya çıkıyor aslında. Hangi erkek KADINLARDAN hoşlanırken erkeklere yönelir? İnsanın doğasına daha da önemlisi şehvetin doğasına ters. Hoşlanmadığına yönelmez zaten.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hayatımda duyduğum en dogmatik, popüler kültür ürünü estetik yargılar.
O kadar değildir, abartmayın! Dünyada ne çarpık fikirler var, yapmayın! :D

Sakaldan hiç hoşlanmam. Bu görüşüm değişmez. Hayatımda sadece bir kez sakal bıraktım ve hiç sevmedim. Bıyıktan da nefret ederim ve bir zamanlar nasıl bıyık bırakmıştım diye şaşıyorum. Eski resimlerime bakmak istemiyorum, bu bıyıklı ben miyim diye!

Kıl tabii ki hiç estetik değil, sürekli onlardan kurtulmaya çabalıyoruz. Artık erkekler de epilasyon yaptırıyor. Ben metroseksüel modasını destekliyorum. Bu çok iyi bir moda.

Lezbiyenliğin gaylikten kötü olduğunu çok kadından duydum ama bu sizin düşünceniz. Ben gayliği aklımdan geçirsem içim bulanır midem kalkar ama lezbiyenler için öyle bir hissim yok. Onlar için olumlu olumsuz bir şey hissetmiyorum.

Ben kadının üstünlüğüne inanıyorum. Zaten genetik de öyle diyor. Dişi XX dir ve bu sağlam bir genetiktir. XY kaypaktır, kaygandır, güvenilmezdir. Eski çağlarda tanrıçalara tapan anaerkil kabileler en doğrusunu yapmışlar. Adamların olmadığı bi dünya mümkündür ve güzel de olur. Ama kadınların olmadığı bir dünya olamaz, olsa da çok berbat olur. Yaşanmaz.

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kıl tabii ki hiç estetik değil, sürekli onlardan kurtulmaya çabalıyoruz. Artık erkekler de epilasyon yaptırıyor. Ben metroseksüel modasını destekliyorum. Bu çok iyi bir moda.
Kılın nerende olduğu önemli :) Sakal bence gayet estetik ve çekicidir yapılan araştırmalarda bunu destekliyor işim gereği maalesef bırakamıyorum ama izinde olduğumda kesinlikle bırakıyorum bence erkeğe sakal yakışıyor.

Kadınlar için söylediğine ise kesinlikle katılıyorum.

Moderatör tarafından düzenlendi: