Kur´ana göre her Müslüman cennete girecek mi?

Lafimur

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Bağımsız
Kurana göre her Müslüman cennete girecek mi ? Eğer girecekse bu bir hata değil mi adam öldüren tecavüz eden bir Müslüman cennete girecek ama karıncayı bile incitmeyen bir ateist sonsuz cehennem. Yazdıklarım bütün dinler için geçerli.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Hayır, iman ile kabre giren cennete(günahı fazla ise cehennemde cezasını görecek Allah(c.c) bağışlar ise cennette direkt) gidecek Allah(c.c)'ın izni ile tabi ki.

Yazan tarafından düzenlendi:

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Sekerat dediğimiz bir olay var yani şeytan son anda senden imanını çalmak isteyecek. Mesela annen suretinde gelecek diyecek mesela örnek "oğlum Allah(c.c) olsa ben hasta olur muydum hala şifaya kavuşamadım" gibi. O anda o ölüm sarhoşluğu ile duruma göre ya cevap vereceksin ya şehadet veya Allah(c.c) diyerek(bu kısım tam bilmiyorum) son nefeste ağızdan ya küfür çıkacak ya da hakikat.

Müslümanım deyip tecavüz edip, hırsızlık yapıp, namazları kılmayıp, haramlarda gezene iman ile ölmek nasip olur mu Allah'u alem.

Peygamber efendimiz bile demiş "kimse ameli ile cennete giremez" sahabe/sahabelerden biri "sende mi ya Resulullah?" Resulullah "evet bende"

Müslümanım diyen biri kafir olarak ölebilir.

Yazan tarafından düzenlendi:

serhanefe

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Kişi ölüm sarhoşluğunda bilinçli davranabilir mi sence?

Moderatör tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran'a göre sadece malını canını allah yolunda verenler cennete girecek.

dlya

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Terazi vardı adını unuttum onda sevap ve günahların dengeleniyor, günahın fazla ise cehennemde günahını çekip sonra cennete giriyorsun,sevabın fazla ise direkt cennete. Sadece Müslümanlar için geçerli tabii ki bu durum.

Retrospective

lV ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Şirk koşan Müslüman, Allah'ın en hoşuna gitmeyen günahı işlediği için direkt cehenneme gider.

Allah'a dokunuyor ona şirk koşulunca. :)

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Kişi ölüm sarhoşluğunda bilinçli davranabilir mi sence?
Kişinin yanına bir alim gelebilir o an veya peygamber veya son Nebi(sav) ya da Allah Azze ve Celle kendi yardım eder.

Bir hadis-i şerifte hatırladığım kadarı ile; Kişi nasıl yaşarsa öyle ölür, nasıl ölürse öyle diriltilir.

Moderatör tarafından düzenlendi:

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Müslümanların tahtalı köydeki akibeti bize ne?
Ha yanmışlar ha hurilerle fingirdeşmişler...
...umrumda değil.🤣

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Terazi vardı adını unuttum onda sevap ve günahların dengeleniyor, günahın fazla ise cehennemde günahını çekip sonra cennete giriyorsun,sevabın fazla ise direkt cennete. Sadece Müslümanlar için geçerli tabii ki bu durum.

Muslimler öyle der ama Kuran'da öyle yazmaz. Günahı ağır basan sonsuza kadar cehennemde kalacak yazıyor. Yani günahların ve sevapların fifti fitfiydi nerdeyse ama ahhhh işte bir gün ayağın taşa takılmış, inna lillahi inna ileyhi raciun diyeceğine hay taş senin emi deyip allağın taşına sövmüşsün. Gitti. Sonsuza kadar cehennem!

dlya

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Muslimler öyle der ama Kuran'da öyle yazmaz. Günahı ağır basan sonsuza kadar cehennemde kalacak yazıyor. Yani günahların ve sevapların fifti fitfiydi nerdeyse ama ahhhh işte bir gün ayağın taşa takılmış, inna lillahi inna ileyhi raciun diyeceğine hay taş senin emi deyip allağın taşına sövmüşsün. Gitti. Sonsuza kadar cehennem!
Düzelttiğiniz için teşekkür ederim, din derslerinde bize hep böyle anlatıldığı için öyle biliyordum. Daha kötüymüş.

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Düzelttiğiniz için teşekkür ederim, din derslerinde bize hep böyle anlatıldığı için öyle biliyordum. Daha kötüymüş.
1-İslam'a göre tek kaynak Kuran değildir.

2-Terazide sevaplar en az on katıyla duruma göre yüz, bin, milyon katıyla çarpılır.

Günahlar ise tevbe edilirse silinir.

Halen kalan günahlar varsa insanın dünyada yaşadığı zorluklar günahları siler.

Halen kalan günahlar varsa ölüm anında, kabirde, sıratta, mahşerdeki sıkıntılı bekleyiş günahları siler.

Halen kalan günahlar varsa terazide bu kalan günahlar on, yüz, bin, milyonla çarpılan sevaplara karşılık birle çarpılarak konulur.

Halen kişinin günahları ağır basıyorsa cehenneme gider.

Tüm bunlara rağmen cehenneme gitmeyi başaran(!) birinin şikayet etmeye hakkı yoktur.

FSociety

Deneyimli
Düşünce
Agnostik

2-Terazide sevaplar en az on katıyla duruma göre yüz, bin, milyon katıyla çarpılır.

Halen kalan günahlar varsa ölüm anında, kabirde, sıratta, mahşerdeki sıkıntılı bekleyiş günahları siler.

Halen kalan günahlar varsa terazide bu kalan günahlar on, yüz, bin, milyonla çarpılan sevaplara karşılık birle çarpılarak konulur.

Tüm bunlara rağmen cehenneme gitmeyi başaran(!) birinin şikayet etmeye hakkı yoktur.

Cami veya İslami vakıf gibi yerlerde çocuk tecavüzleri demek bundan dolayı durmuyormuş. Yap - tövbe et - bu döngüyü tekrarla.

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hiçkimse cennete giremeyecek. Çünkü öyle bir yer yok.

dlya

Çaylak
Düşünce
Agnostik

Yani her kötülüğü işleyen bir müslümanın bile affedilme imkanı var ama inanmayan iyi bir insanın yok mu?

Son konular