• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Kur-an'da Cariyeler...(Elinizin Sahip Oldukları)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Cariye üretim bir sözcük elbette. Her seferinde sağ ellerinizin sahip oldukları diye uzun uzun söylenemeyeceği için üretilmiş bir sözcük. Dolayısıyla Kuran'da geçmez.

Tüm dünya kültürlerinde az rastlanan bir ittifakla sağ elin sahip olduğu öz mal demek, sol elde tutulan emanet demektir. Bunun istisnası bir kültür yoktur. Emanet merkezlerinde Left Luggage yazar. Bu kadar yaygın bir kabul az bulunur. Bu yüzden sağ elin sahip olduklarının köleler, mal olduğu, alınıp satıldığı son derece kesindir ve İslam'ın en büyük kamburlarından biridir. İslam bir köleliği bile yasaklayamayacak kadar aciz kalmıştır.

Yetmemiş, kısasın hüre hür köleye köle dişiye dişi uygulanacağını söyleyerek rezaletin bir de üstüne kepazelik tüyü dikmiş, bir de üstüne üstlük sınıf ve cinsiyet ayrımını eklemiştir. Skandal yani...

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben muslimken ve Kuran'ı incelerken Bakara adlı bölümü okudukça tamam ben ateist olacağım bu dinden çıkacağım da dur acele etmeyeyim sonuna kadar okuyayım diyordum. Yahudiler şöyle kötü Yahudiler böyle kötü diye sayıklayıp durmasından bıkmış usanmıştım. Oku oku başka bir şey yok. Vay efenim allahı görelim bakalım dediler, vay efenim sen savaş biz oturacağız dediler vay efenim peygamberleri ile alay ettiler, vay efenim inkar ettiler vay efenim buzağıya taptılar... Ya tamam bir yeter, he tamam hepsini kesmek lazım bunların he he tamam diyesi geliyor insanın!

İyice sabrım taşmışken bu hüre hür köleye köle dişiye dişi gelince tamam dedim buraya kadar. Ben artık ateistim. Bu iş burda biter. Bunu asla hiç bir şekilde kabul edemem. Bu iş burda kopar. Şunu gidip çöpe atayım diye düşündüm. Sonra da hepsini okumadan olmaz, son sayfayı da okuyup kapağını kapatmam lazım diye sabrettim. Sonuna kadar da okudum.

Tiglath

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şunu da belirtelim, eksik olmasın.
Köle veya cariye müslüman olsa bile köle veya cariyelikten kurtulamıyor.
Amacın islam olmadığını buradan anlayabiliriz.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Şunu da belirtelim, eksik olmasın.
Köle veya cariye müslüman olsa bile köle veya cariyelikten kurtulamıyor.
Amacın islam olmadığını buradan anlayabiliriz.
Kurtuluş yolu var ama Müslüman olmak değil. Çünkü din kişi ile Allah arasındadır, kimseyi ilgilendirmez.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Cariye nikahlı eş gibi helaldir. İnsanın nikahlı eşiyle yaşadığı birliktelik ahlakın sorun olmadığı gibi aynı durum cariyesi için de geçerlidir.

Hüre hür ayetini bu başlık altında da izah ettiğimiz için geçiyorum.

Kuran’dan belagat örnekleri verdiğim başlıkta da Bakara suresine özet olarak değinmiştim. Ayet ayet detaylı Allah izin verdiği ölçüde yazacağım inşaallah. İncelemek isteyenler için link bırakıyorum:

Tiglath

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kurtuluş yolu var ama Müslüman olmak değil. Çünkü din kişi ile Allah arasındadır, kimseyi ilgilendirmez.
İtiraf etmişsin, böyle açık sözlü ol. Kurtuluş müslüman olmak da değil. Çünkü islam kölelik düzenini devam ettirebilmek için bir bahane ki tarihler boyunca Araplar özellikle Afrikalı garibanları köleleştirerek, canlarına okumuşlardır.

Köleliği onaylayan bir Tanrı! Ama bu Arab’ın tanrısı ise her şey mümkün.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İtiraf etmişsin, böyle açık sözlü ol. Kurtuluş müslüman olmak da değil. Çünkü islam kölelik düzenini devam ettirebilmek için bir bahane ki tarihler boyunca Araplar özellikle Afrikalı garibanları köleleştirerek, canlarına okumuşlardır.

Köleliği onaylayan bir Tanrı! Ama bu Arab’ın tanrısı ise her şey mümkün.
Nasıl namazdaki hükümler namazın olmadığı zamanlarda geçersizdir; aynen bunun gibi kölelikle ilgili hükümler, köleliğin olmadığı zamanlar geçersizdir. Peygamberin yaşadığı dönemde diğer ülkeler savaş esirlerini köle olarak kullanırdı ve onların hiçbir hakkı yoktu. O dönemde bu yasaktır denmesi saçma olurdu; çünkü bütün dünya sizin esirlerinizi köle yaparken sizin serbest bırakmanız devletin aleyhine olurdu. Köleliği İslam getirmedi ama kalkması için ciddi teşviklerde bulundu.
İslâm dini her şeyden önce köleliği yalnız savaş esirlerine münhasır kılmış, diğer kaynaklara izin vermemiştir. Bunun yanında Allah rızâsına kavuşmak isteyen müslümanların samimiyetle benimsedikleri gönüllü köle âzat etmealışkanlığını yerleştirmek, ayrıca bazı günahların kefâreti olarak köle âzadını şart koşmak suretiyle köleler için hürriyete kavuşma yollarını çoğaltmıştır. (Mâide, 5/89; Mücâdele, 58/3)
Yalnız İslâm hukukunda görülen bir uygulama olarak da devlet, gelirlerinin belirli bir bölümünü köle âzadına tahsis etmiştir.(Tevbe, 9/60)
Diğer devletlerde kölelerin insani hiçbir hakkı yokken İslam onlara haklar tanıdı.

İslâmiyet kölelere birçok noktada hürlere yakın bir hukukî statü vermiş ve bunu sosyal hayatta uygulamaya koyarak onlara hürriyetlerine kavuşuncaya kadar insanca yaşama imkânı sağlamıştır. Köle ve câriyelerle evlenmenin teşvik edilmesi (Bakara 2/221; Nisâ 4/25), kölelere karşı kötü muamelenin yasaklanıp onlara iyi davranmanın dinî ve hukukî bir sorumluluk haline getirilmesi (Nisâ 4/36; Müsned, I, 78; IV, 35-36; Buhârî, “Îmân”, 22; Müslim, “Eymân”, 29-42) bunun örnekleridir.
Bunların ne ölçüde ileri ve insanî bir anlayışı yansıttığını anlamak için İslâm toplumundaki kölelerle diğer toplumlarda -özellikle yakın zamana kadar Amerikan toplumunda- yer alan kölelerin yaşayışlarının karşılaştırılması yeterli olacaktır.
Kişinin cariyesiyle arasında nikah vardır. Nikahlı eş ile birlikte olmayı tecavüz olarak sayamazsınız. Kaldı ki insanlar kafalarına göre her cariyeyle de birlikte olamazlar; bunun bir çok sınırlaması vardır.
Köle insan olarak görülmezken insandır denilmiş. Sizinle eşittir denilmiş. Yediğinden yedirip, giydiğinden giydirmek zorundasın. Senden daha iyi bir insansa senden üstündür. Yapabileceğinden daha ağır iş veremezsin. Bayan köle nikahlındır. Çocuğun olursa artık köle değildir. Önceden zaten başkasıyla nikahı varsa onunla sen birlikte olamazsın gibi ciddi hükümler konulmuş ve köle azad etmek çok ciddi teşvik edilmiştir.
Toptan kaldırmak ancak yakın tarihte olduğu gibi bütün insanlığın alacağı kararla olur. Yarın bu durumun bozulup tekrar köleliğin gelmeyeceğini bilmiyoruz. Tabi ki olmasını istemeyiz. Diğer devletler sizin vatandaşınızı köleleştirirken siz ne yapabilirsiniz ki, sonuçta küçücük bir toplumdan bahsediyoruz. Ayrıca savaş esirlerini tutacak hapishane yok. Ömür boyu besleyip hiç çalıştırmamak, ekonomik anlamda ciddi külfet. Çalıştırdığınız anda zaten köle olmuş oluyorlar. Hapishane yerinde evinizde barındırıyorsunuz, yediğinizden yedirip, giydiğinizden giydiriyorsunuz, yapabileceğinden ağır iş veremiyorsunuz. Bu şartları düşününce günümüzdeki işçiler, Müslümanların köleleri kadar iyi yaşamıyor.

Tiglath

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
O dönemde bu yasaktır denmesi saçma olurdu; çünkü bütün dünya sizin esirlerinizi köle yaparken sizin serbest bırakmanız devletin aleyhine olurdu.
Bu da Kuran’ın insan yapımı bir kitap olduğunu kanıtlıyor. Her şeye kadir, muktedir bir tanrının kölelik için çözüm bulamaması gerçekten takdire şayan;).
Köleliği tek bir ayetle yasaklayabilir, bunu devam ettirenlere de ilahi sopasını gösterebilirdi. Hani şu Lut kavmine, firavuna yaptığı gibi.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu da Kuran’ın insan yapımı bir kitap olduğunu kanıtlıyor. Her şeye kadir, muktedir bir tanrının kölelik için çözüm bulamaması gerçekten takdire şayan;).
Köleliği tek bir ayetle yasaklayabilir, bunu devam ettirenlere de ilahi sopasını gösterebilirdi. Hani şu Lut kavmine, firavuna yaptığı gibi.
Kölelik tek kalemde yasaklanacak bir olgu değil maalesef. Tek kalemde yasaklanmama sebeplerini ve İslamın köleliği yok etmek için aldığı tedbirleri detaylı yazdım. İtiraz ettiğiniz bir nokta varsa alıntılayarak gösterebilirsiniz

Tiglath

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kölelik tek kalemde yasaklanacak bir olgu değil maalesef.
İnsanlar için öyle ama Tanrı için bu çok basit olmalıdır, öyle değil mi?
İslam köleliği yasaklamaz, meşrulaştırır, kurumsal hale getirir.
Kuran’da köleliği yasaklayan tek bir ayet yoktur.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İnsanlar için öyle ama Tanrı için bu çok basit olmalıdır, öyle değil mi?
İslam köleliği yasaklamaz, meşrulaştırır, kurumsal hale getirir.
Kuran’da köleliği yasaklayan tek bir ayet yoktur.
Allah insanlara gönderdiği hükümleri insanlar uygulasın diye göndermiştir. İnsanlar için tek kalemde ortadan kaldırılamayacak bir olguyu Allah hüküm olarak tek kalemde kaldırsa insanlardan uygulayamayacakları bir şeyi istemiş olurdu. Bu da her işini Hikmet’le yapan, insanlara kaldıramayacağı yükü yüklemeyen Allah’ın yapmasını beklediğimiz bir şey olmazdı. İslam köleliği kurumsallaştırmamış, zaten kurumsallaşmış olan köleliği ciddi sınırlamış ve hiçbir hakka sahip olmayan kölelere günümüzdeki işçilerden daha fazla hak vermiştir. Verilen hakları yazdım. İtirazınız olan kısımlar varsa alıntılayarak belirtebilirsiniz

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
İslamın özünde cariyeyle rızasız/evlenmeden seks yoktur.bunlar sonradan bir hadisin yanlış yorumlanması ile çıkmıs hatalar.islam da böyle bir ilişki söz konusu deil.zaten bir hadise bakıp böyle bir fetvayı nasıl veriyorlar akıl işi deil.yanlış.kısaca islamın özünde böyle bişey yok.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
o hadiside okumuştum. hiç öyle evlenmeden seks meks yazmaz.uydurmuşlar dini kendilerine resmen.hepsi bu.

Tiglath

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İnsanlar için tek kalemde ortadan kaldırılamayacak bir olguyu Allah hüküm olarak tek kalemde kaldırsa insanlardan uygulayamayacakları bir şeyi istemiş olurdu.
Allah bana inanmazlar diye alttan mı alır? Köleliği kaldırırsam bana inanmazlar diye kasaba muhtarı gibi Tanrı’mı olur?
Lütfen daha mantıklı Tanrı modelleri sunun.

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Allah bana inanmazlar diye alttan mı alır? Köleliği kaldırırsam bana inanmazlar diye kasaba muhtarı gibi Tanrı’mı olur?
Muhammed efendi burada akıllıca davranmış kabul etmek lazım. Elinde yüzlerce kölesi cariyesi olan efendiler var komple hepsini azat edin bundan sonra kölelik cariyelik yasaktır diye ayeti çakıverse kim gider onun peşin paçalarından mucize aksa yine olmaz o iş.

İşte burada herşeye gücü yeten bir tanrı lazım ama oda piyasada yok...:D

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bana inanmazlar diye değil, bunu siz uydurdunuz.
İnsanlar bir hükmü hemen uygulayamazsa Allah o hükmü hemen bildirmez zamana yayar. Bu da insanlara olan rahmetini gösteriyor. Mesela içkinin yasaklanması da zamana yayılmıştır.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Entropyy22 siz tarihte Muhammed diye bir kişinin yaşadığını mı düşünüyorsunuz yaşamadığını mı? Bilelim de ona göre cevap yazalım :)

Tiglath

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bana inanmazlar diye değil, bunu siz uydurdunuz.
Ben uydurmadım, siz uydurdunuz. İnsanlar buna alışık değil filan diye. Allah insanlardan çekinir mi? Tak diye koyar. Yok alkolü birdenbire yasaklarsa insanlar irrite olurmuş, kölelik piyasası var iken yasaklamaya cesaret edilmezmiş, insanlar tepki koyarmış. Kendi Tanrı’nızla dalga geçtiğinizin farkında mısın? Bir kral, padişahdan bahsetmiyoruz, mutlak bir Tanrı’dan bahsediyoruz.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İslamın özünde cariyeyle rızasız/evlenmeden seks yoktur.bunlar sonradan bir hadisin yanlış yorumlanması ile çıkmıs hatalar.islam da böyle bir ilişki söz konusu deil.zaten bir hadise bakıp böyle bir fetvayı nasıl veriyorlar akıl işi deil.yanlış.kısaca islamın özünde böyle bişey yok.
Sağ ellerinin sahip oldukları ile ilişkilerinde kınanamazlar yazar. Yani Kuran'da da var. Esasen hadis Kuran ile çelişemez zaten. Çelişse zaten hadis olarak kabul edilmez.

Bitmedi, Kuran'da hiç bir hakka sahip olmayan köle ile hür nasıl eşit olabilir yazar. Kısas ancak hüre hür köleye köle, bitmedi bir de dişiye dişi uygulanır yazar. Ele alınır yanı yok yani.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ben uydurmadım, siz uydurdunuz. İnsanlar buna alışık değil filan diye. Allah insanlardan çekinir mi? Tak diye koyar. Yok alkolü birdenbire yasaklarsa insanlar irrite olurmuş, kölelik piyasası var iken yasaklamaya cesaret edilmezmiş, insanlar tepki koyarmış. Kendi Tanrı’nızla dalga geçtiğinizin farkında mısın? Bir kral, padişahdan bahsetmiyoruz, mutlak bir Tanrı’dan bahsediyoruz.
Allah’ın insanlardan çekindiğini, insanlar irrite olmasın diye düşündüğünü, cesaret edemeyeceğini, insanların tepki koyacağını düşündüğünü ben söylemedim siz uydurdunuz :)
Saman adam safsatası yapıyorsunuz:)
Benim dediğim şey şu: İnsanların hemen uygulayamayacağı hükümler koymaması Allah’ın rahmetindendir. İstese tabii ki tak diye koyar ama insanlar bunu uygulayamazsa zarar görür. Allah hiçbir şeyden çekinmez sadece bize merhamet ediyor