Kur'an da Cennetten Bahseden Bazı Ayetlerdeki Çelişki

Kusursuzİmam

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Evet ilk olarak şu ayetleri okuyalım.

"Berrak, içene lezzet veren, sersemletmeyen ve sarhoş etmeyen içkileri vardır." Saffat 46, 47

"Çeşitli meyveler vardır." Yasin 57, Zuhruf 73

"Cennet ehlinin canlarının istediği kuş etleri vardır." Vakıa 21

Evet bunları okuduğumuz zaman, cennete yiyeceklerin, içeceklerin olacağını söylemekte fakat bir ayete baktığımızda.

"Cennette acıkmak ve susamak yoktur." Ta-Ha 118, 119

Cennette acıkmayacak, susamayacak isek neden cennete yiyecek ve içecekler var? Kimileri zevk için yiyeceksin diyebilir fakat ben bunu saçma buluyorum, sizin düşünceleriniz nelerdir?

Yazan tarafından düzenlendi:

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
Cennette acıkmayacak, susamayacak isek neden cennete yiyecek ve içecekler var? Kimileri zevk için yiyeceksin diyebilir fakat ben bunu saçma buluyorum, sizin düşünceleriniz nelerdir?
Acıkmak ve susamak acizlikten gelir. Burada aç iken yenilen ilk hamburger mesela lezzetli iken 2-3-4'ten sonra elem vermeye başlar cennette ise tam tersi.

Allah(c.c)'ın isim ve sıfatlarının tecellisi sadece dünya da değil Er-Rezzak (rızık veren) Allah(c.c) rızkı vermeye devam edecek ebede kadar.

Ve farklı isim ve sıfatları Allah(c.c)'ın.

Bize bu duyguları veren Allah(c.c) zirvesini de inşAllah cennete gidersek nimetleri/duyguları zirvede yaşayacağız.

"İdrâk-i maâlî bu küçük akla gerekmez. / Zira bu terazi o kadar sıkleti çekmez." [1]

Bu videoya bakabilirsin sanırım bir soru vardı, bu dört soru ateistler sormadığı nadir sorulardan çünkü aynı yerde döndükleri için.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
Yok benim için hepsi aynı lezzette. Hatta yedikçe daha lezzetli oluyor.
“Sizin dininiz size, benim dinim de banadır.” Kâfirûn Suresi 6. Ayet

Dinde zorlama yoktur. Doğru eğriden açıkça ayrılmıştır. Artık kim sahte tanrıları reddeder de Allah’a inanırsa kopmayan sağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah her şeyi işitir ve bilir. Bakara Suresi - 256 . Ayet

[1] [2]

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik

Dinde zorlama yoktur. Doğru eğriden açıkça ayrılmıştır. Artık kim sahte tanrıları reddeder de Allah’a inanırsa kopmayan sağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah her şeyi işitir ve bilir. Bakara Suresi - 256 . Ayet

[1] [2]
Hıyar ağası, madem doğru eğriden AÇIKÇA ayrılmış neden gelip tebliğ yapıyorsun o zaman demezler mi adama? Yallah ormana bakiyim.

KemalY

Çaylak
Düşünce
Agnostik

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Cennet hakkındaki en büyük çelişki, 11/107 de "gökler ve yer durdukça ebedi kalacakları cennet" ifadesi. "halidine fiha ma dametis semavati vel ard."

Hiç böyle iş olur mu yahu? Hayır ebedilik hiç şarta bağlanır mı be! Bu ne saçmalıyor da demiyor kekler, horlaya horlaya uyumaya devam! Bir de eklemiş: "ma şae rabbuke". Buyur burdan yak! Rabbin diledikçe!

Buna göre "kıyamette ne yer kaldı ne gök, çok beklersiniz siz hurileri, kerhaneci miyim lan ben!" demesi de olası! 😁 Hayır arkadaş, yıldızlar saçılacak demiyor mu? Diyor. Eeee?

Herifler açıkça yazmışlar, cennetti huriydi öyle saçmalıklar filan yok, biz sizi çok fena işletiyoruz diye apaçık yazmışlar yani!

Bunlarda ne dese itiraz yok! Araba Arapça Kuran olacak elbet, hiç yabancı dilde Kuran olur mu diyor, bir takım zekası basmazlar görmüyor! Bu yani biz bunu sizi keklemek için yazdık demenin öbür türlüsü yahu!

Basacak kafa lazım, o da yok! Mekke ve çevresini uyar diye indirdik yazıyor, lan bize ne Mekke'den tekkeden diyen yok!

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Islam devletinin feth ettiği yerlerdeki insanlar müslüman olmaları için zorlanmaz ama yaşam güvenlikleri için cizye vermek zorundalar.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sadece ehli kitap denilenler cizyeyi, o da elleriyle küçülerek, yani aşağılanarak ödemek şartıyla öldürülmezler. Gerisi ya muslim ol, ya öl.

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Böyle diye diye tüm dünyayı müslüman yaptınız neredeyse.
Kendinizden olmayanları rahat bırakmayı bir türlü öğrenemediniz.

[1] [2]
Zırva!
Zorlama yoksa, senin gibilerin ne işi var dinsiz imansızların mahallesinde?
Hamburger yemeye mi meraklandın? 😁

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
Cihat diye bir şey de yok sanırım.
Islam devletinin feth ettiği yerlerdeki insanlar müslüman olmaları için zorlanmaz ama yaşam güvenlikleri için cizye vermek zorundalar.

Son konular