Kur'an da evrim var mı?

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Cübbeli üstad bu konuya son noktayı koymuş. Kuranda boşuna evrim aramayın.

Evrime Evrilen Cehenneme Devrilir!

Tüm geleneksel Ehl-i Sünnet alimleri evrimi kabul eden Müslümanın, Kur'an'da Allah'ın açıkça Adem'in yaratılışını bahsedişini ve hadislerdeki yaratılış rivayetlerini inkar ettiği için küfre girdiğini, kafir olduğunu ileri sürerler.

Zaten bence Sünni bir Müslüman, evrimin bilimsel kanıtlar ışığında doğru olduğuna kanaat getirirse; kendisi için Ehl-i Sünnetteki tüm usul ve itikadi meseleler, hadis usulünün geldiği son nokta ve diğer hepsi bir süre sonra güvensiz olacaktır.

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
İmalı konuşmuyorum. Bir çok ayet var su döngüsüyle ilgili. Sen bilgilisin diye atma gereği duymadım.

(Zümer Suresi 21, Hicr Suresi 22.,Nur Suresi 43,Rum Suresi 48,Furkan Suresi 48-49,Tarık Suresi 11-12-13-14-15, Fatır 9.)

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Kur'anda evrimin olduğunu iddia edenlerin genel söylemlerini bulabileceğiniz bir site:

Kur'anda evrimin olduğunu iddia eden Caner Taslaman'ın ''Bir Müslüman evrimci olabilir mi'' kitabının PDF hali:

Adnan Oktar ve ekibinin evrim karşıtı iddialarına cevaplar:

Yazarı tarafından düzenlendi:

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Bilimsel kıstasları da kabul eden birisi olarak evrimin bilimsel olarak gerçek olduğunu görüyorum. Bir yandan da bir Müslüman olarak Kur'an'ın hiçbir ayetinde "Adem'e ilk insan" denediğini biliyorum.

Aslında Adem ve eşinin yaratılışı ile diğer canlıların evrimi farklı olabilir. Diğer canlılar normal olarak evrimleşirken, Allah gerçekten de Adem ve eşini özel olarak yaratmış olabilir. Çocukları ise isteseler de birbirleriyle evlenip soylarını devam ettiremezler, çünkü kardeşlerdi.

Öz kardeşler birlikte olsalar da kı-kadın hamile kalamaz .

Demek ki; ilk soyun devamı için başka bir tür daha gerekiyor.

Ben şöyle inanıyorum; gerçekten de evrimleşerek insan olan bir nesil vardı ancak Allah aynı onlar gibi olan iki kişi var etti. Bence Allah'ın evrimleşen insanlar için başka bir planı vardı ama Allah Adem ve eşini de bu sürece dahil etti.

Sonuçta yaratılmış olan Adem ve eşinin soyu ile evrimleşenlerin soyu birleşti. Öyle ki Adem ve eşinin soyu baskın oldu, eğer geriye dönük bakarsak herkesin ortak annesinin aynı anne ve baba olacağını düşünüyorum. Doğal olarak hepimiz bu özel olarak yaratılmış insanların çocukları olduk. Ama evrim, evrimleşmiş diğer atalarımızdan dolayı bizi de etkilemiş durumda.

Bence Allah özel olarak yarattığı insanları da bir şekilde bu evrendeki evrimleşmiş insanlara dahil edecekti ama bir diğer ihtimal yoluyla bu gerçekleşti ve sonuçta hem evrimleşen insan soyu ve hem Tanrının özel olarak sıfırdan modellediği insan soyunun torunları olarak tarih sahnesindeyiz.

Benin görüşüm böyle, eğer yanılıyorsam Allah beni düzeltsin, doğrusunu bize öğretsin, amin.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Aslında Adem ve eşinin
Sen şaşırmış olmalısın. Bu kadar yanlış fikirlere nasıl kapılabiliyorsun? Senin rol yapmadığına şimdi inanabilirim işte. Sen dengeyi bozduğun için şaşkınlığından Müslüm olmuş olabilirsin.

Ensest ile hamile kalınmayacağı gibi son derece yanlış bir fikre nasıl kapılabilirsin yahu? İnanılmaz yani, bunu söyleyebilmen çok şaşırtıcı! Ensest genetik bakımdan son derece tehlikeli ve son derece sakıncalıdır, soyu tüketebilecek bir felakettir. Evlerden ırak yani, korkunç bir şeydir. İnsanlık için ensestten berbat bir felaket düşünemiyorum.

Zaten Ortadoğu dinlerinin en büyük ofsaytı insan türünü ensest türemesi saymaları. Bu rezillik bu dinleri çöpe atmanın baş gerekçesi olabilir. Kuran'da bu kepazelik açıkça iddia edilir. Sizi tek bir nefisten yaratan ondan eşini onlardan insanlığı... Böyle saçmalar. Bu iddialar skandaldır yani, rezalet. Dinden çıkmak için bu kepazelik bile yeter.

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Sen şaşırmış olmalısın. Bu kadar yanlış fikirlere nasıl kapılabiliyorsun? Senin rol yapmadığına şimdi inanabilirim işte. Sen dengeyi bozduğun için şaşkınlığından Müslüm olmuş olabilirsin.

Ensest ile hamile kalınmayacağı gibi son derece yanlış bir fikre nasıl kapılabilirsin yahu? İnanılmaz yani, bunu söyleyebilmen çok şaşırtıcı! Ensest genetik bakımdan son derece tehlikeli ve son derece sakıncalıdır, soyu tüketebilecek bir felakettir. Evlerden ırak yani, korkunç bir şeydir. İnsanlık için ensestten berbat bir felaket düşünemiyorum.

Zaten Ortadoğu dinlerinin en büyük ofsaytı insan türünü ensest türemesi saymaları. Bu rezillik bu dinleri çöpe atmanın baş gerekçesi olabilir. Kuran'da bu kepazelik açıkça iddia edilir. Sizi tek bir nefisten yaratan ondan eşini onlardan insanlığı... Böyle saçmalar. Bu iddialar skandaldır yani, rezalet. Dinden çıkmak için bu kepazelik bile yeter.
Çünkü bence; Kurana göre bildiğimiz Kabil'in kız kardeşi varsa bile ondan hamile bir çocuğu olmaması gerekmektedir. Bunun doğrudan biyoloji ile bir ilgisi yok; inandığım Allah'ın sünneti/yasası ile ilgisi var. Müslümanlar öz kız kardeşleri ile evlenemez, birlikte olamazlar. Ben o zamanda bundan sorumlu olduklarına inanıyorum.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Böyle deyip sonra da Kuran'a taban tabana zıt laflar ediyorsun. Müslümlerin yüzde doksan beşi de böyle. Kuran'da ne yazıyorsa tersini iddia ediyorlar. Sonra da Müslümanız diye geçiniyorlar.

İşitçilerden başka Müslüman yoktur, onu söyleyeyim. Tam ve gerçek Müslümanlar işitçilerdir. İslamı harfiyen uygularlar.

GökTanrıcılık18

☆☆☆
Moderatör
Düşünce
Deist
Böyle deyip sonra da Kuran'a taban tabana zıt laflar ediyorsun. Müslümlerin yüzde doksan beşi de böyle. Kuran'da ne yazıyorsa tersini iddia ediyorlar. Sonra da Müslümanız diye geçiniyorlar.

İşitçilerden başka Müslüman yoktur, onu söyleyeyim. Tam ve gerçek Müslümanlar işitçilerdir. İslamı harfiyen uygularlar.
Evet gerçek müslümanlar işidçilerdir. Bu işid terör örgütü Kuran'ı doğru uyguluyorlar.

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
IŞİD söylemi sizin inkarınız sırasında yaptığınız mental mastürbasyonunuzdan başka bir şey değil.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
En gerçek Müslüman işitçiler filan da demiyoruz. Dünyada işitçilerden başka Müslüman yok diyoruz! Gerçek de tam olarak bu.

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
En gerçek Müslüman işitçiler filan da demiyoruz. Dünyada işitçilerden başka Müslüman yok diyoruz! Gerçek de tam olarak bu.
IŞİD itikadi meselelerde Selefiler için testi geçemeyen bir örgüt. Selef menheci nedir, nasıl inanır bunu mu öğreteyim size? Boyunlarından vurun sözünü bile anlamamış, boğazlarını keserek öldürmüş bir örgüt, sonra diğer örgütlerce uyarılınca boğazlarından keserek öldürmek harammış diyerek boyunlarından vurarak öldürmeyi sonradan öğrenmiş bir örgüttür.

IŞİD ayetleri bildiğiniz gibi uygulayan Sünniliğe göre bile testi geçemeyen bir örgüttür.

Peki diğer Selefi örgütler de Selefi Sünniliğe göre testi geçebiliyorlar mı? Hayır! Bu nedenle savaş sırasında örgütler ha bire bölündüler.

Siz öyle inanmaya devam edebilirsiniz. Bu sizin için güzel bir argüman olarak kalacak. IŞİD saldırılarında hayatını kaybeden, yaralananlar için acı bir tecrübe olacak.

Evet, toplum sarsılmıştır. Belki de bu nedenle dinsizlerin sayısı artmıştır. Bu sosyolojik bir gerçektir.

Ancak sosyolojik gerçekliğin, teolojik gerçeklerle pek ilgisi yoktur. İlahiyat düşündüğünüz gibi ilerlemez, ilerlemeyebilir.

İslam hakikaten bir kitap dinidir arkadaşlar, başından beri de Tevrat (Tora), İncil (İyi haber) kitaba göre ilerledi. Teolojik-teorik olarak Müslümanlar sadece Kur'andan sorumludurlar.

Hadisler bazı hadiseleri açıklamak için birer araç olabilse de, hükümler konusunda asla ana kaynak değildirler.

Yemek konusunda hangi yemeklerin helal veya haram olduğunu mezheplere göre sorsak, asıl cevabı görmezden gelirler; helal ve haram koyma yetkisi sadece Allah'a aittir. Allah 4 şeyi haram/yasak kılmıştır. Bunlar dışında kimse haram uyduramaz, adı üstünde uydurma olur.

Teolojik-teorik olarak İslam Kur'an hükümlerinden, ayetlerinden oluşur. Bunun dışındakiler zanlardır.

Kur'ancılar aslında yanlış yerde veya noktada değillerdir. Çünkü bu teolojik ve teorik olarak doğru olan kısımdır.

Aslında bizim İslam'dan başka; Tora-Talmud gerçeğimiz var. Bunu bilenler, zaten sadece Kur'an diyenleri rahatlıkla anlarlar.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Dünyada işitçilerden başka gerçek Müslüman yoktur. Nokta. Bu apaçık konunun tartışması olmaz.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şu yok boyun vurmaymış yok boğazmış yok gırtlakmış muhabbetlerini yaparken hiç utanmıyorsun değil mi! "Ben ne diyorum, ne safsata sayıklıyorum" demiyorsun! Sonra da ben normalim bir şeyim yok diyorsun! Sen balataları kesinlikle ya sıyırmışsın, ya sıyırmana ramak kalmış. Ben seni uyardım. Gerisini sen bilirsin.

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Tartışılan konuya cevap verilmediği anlar da kişi elini güçlendirmek için ise karşısındaki kişiye saldırı (ad hominem) safsatasısını uygular ve kişiye karakter suikasti yapmaya çalışır; böylelikle başka bir yolla güçlü görünmeye çalışmaktadır. Halbuki bu, gerçek bir münazara da hanesine eksi puan olarak geri dönerdi.

KuranMumini2698

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Dünyada işitçilerden başka gerçek Müslüman yoktur. Nokta. Bu apaçık konunun tartışması olmaz.
İşid=Sünni Hadisçi

İşid, hadislere göre hareket etmektedir. Kur'an'da ise saldırı savaşı yoktur. Allah yolunda savaşmak (2:193-2:246-8:39-9:123-22:39-22:40-42:42-60:8) bu ayetlere baktığın zaman Allah yolunda savaşmak savunma savaşı olduğu ortaya çıkıyor. (7:33-42:42-68:12) ayetlerine bak Allah saldırı savaşı yapanlara izin vermiyor. 2.190 ayetine bir bak "Saldırgan olmayın. Allah saldırganları sevmez." ayeti vardır. Nisa 90'da Müşrikler eğer barış önerirse Allah, Müminlerin saldırmasına izin vermiyor. İşid'in neresinde barış var? Kur'an'ı kendi ayetlerine göre anlayın. Hadis-Tefsir-İniş sebebi bunlar hepsi uydurulmuş bir şeydir.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ha şimdi başka her işi bıraktık, boyun vurmayla gırtlaklamayla islama uygunluğu aykırılığı belirleyeceğiz! İnsanda bir utanma olur da bir ben ne saçmalıyorum böyle diye bir arlanır be! Ben kimseye durduk yerde boşa laf söylemem! Şu mevzuyu ortaya atıp da bunu İslama uygunluk testi örneği olarak göstermek bir kişi için iyi düşünürse utançtır. İslam için de utançtır!

İslamın insanlık dışılığının da kanıtıdır ayrıca! Bunların artık mantığı da iflas etmiş, biz durup da ne saçmalıyoruz böyle diye bir fikir geliştiremiyorlar! Dogmanın insanın zihnine ne kadar zarar verdiğinin, nasıl paslandırıp çürüttüğünün açık kanıtı bunlar!

Sen demek İslama uygunluk testini boyun vurmayla boğazlamayla yapacaksın! Yuh! Size yazıklar olsun! Sizin insan türü olduğunuz bile tartışmaya açılır konu! Yuh size! Daha da artık ne diyeyim! Sizin çok ağır psikolojik sorunlarınız var. Siz apaçık hastasınız ve tedaviyi de reddediyorsunuz üstelik!

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Ha şimdi başka her işi bıraktık, boyun vurmayla gırtlaklamayla islama uygunluğu aykırılığı belirleyeceğiz! İnsanda bir utanma olur da bir ben ne saçmalıyorum böyle diye bir arlanır be! Ben kimseye durduk yerde boşa laf söylemem! Şu mevzuyu ortaya atıp da bunu İslama uygunluk testi örneği olarak göstermek bir kişi için iyi düşünürse utançtır. İslam için de utançtır!

İslamın insanlık dışılığının da kanıtıdır ayrıca! Bunların artık mantığı da iflas etmiş, biz durup da ne saçmalıyoruz böyle diye bir fikir geliştiremiyorlar! Dogmanın insanın zihnine ne kadar zarar verdiğinin, nasıl paslandırıp çürüttüğünün açık kanıtı bunlar!

Sen demek İslama uygunluk testini boyun vurmayla boğazlamayla yapacaksın! Yuh! Size yazıklar olsun! Sizin insan türü olduğunuz bile tartışmaya açılır konu! Yuh size! Daha da artık ne diyeyim! Sizin çok ağır psikolojik sorunlarınız var. Siz apaçık hastasınız ve tedaviyi de reddediyorsunuz üstelik!
Neden alıntılamadan yorumunu yazmadın? Çünkü alıntılayacağın yerde bu söylediğin şeyin cevabı yazıyordu. Evet; IŞİD, Sünni İslam'a göre de testi geçemeyen bir örgüttür. Ben senin dilinden konuşuyorum; IŞİD de, diğer selefiler de zaten sadece Kur'an diyenlerin kellesini istiyor, bizlerin boyunlarından vurmak, eşlerimizi kendi eşleri yapmak, mallarımıza konmak istiyor; senin her Müslümanım diyene saldırı yapmaktan gözün boyanmış.

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Ha bu arada; tabii ki de Kur'an da kılıçla yapılan savaşta teşvik etmek için boyunlarından vurulması istenmiştir (Muhammed suresi, 4. ayet). Yine ayrıca Kur'an da bir başka yerde savaşa teşvik edilirken de görüyoruz ki; ateşkes antlaşmasının sonuna gelindiğin de, artık müşrikler yeniden saldırıya geçecektir ve bu grubun yani Müslümanların kendisini savunmasından da daha doğal bir durum yoktur; ve bilindiği üzere en iyi savunma saldırıdır, Kur'anda da ateşkes bitip yeniden savaş başladığında onların saldırılmasına fırsat verilmeden onlara saldırılması ve öldürülmeleri istenmiştir, zaten kimse savaşmaktan vazgeçmediği gibi, herkes eline geçirdiği düşmanı o esnada öldürmeye çalışacaktır. Tevbe suresinde de bu anlatıları görebilirsiniz.