Kur'an da evrim var mı?

KuranMumini2698

☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Ha bu arada; tabii ki de Kur'an da kılıçla yapılan savaşta teşvik etmek için boyunlarından vurulması istenmiştir (Muhammed suresi, 4. ayet). Yine ayrıca Kur'an da bir başka yerde savaşa teşvik edilirken de görüyoruz ki; ateşkes antlaşmasının sonuna gelindiğin de, artık müşrikler yeniden saldırıya geçecektir ve bu grubun yani Müslümanların kendisini savunmasından da daha doğal bir durum yoktur; ve bilindiği üzere en iyi savunma saldırıdır, Kur'anda da ateşkes bitip yeniden savaş başladığında onların saldırılmasına fırsat verilmeden onlara saldırılması ve öldürülmeleri istenmiştir, zaten kimse savaşmaktan vazgeçmediği gibi, herkes eline geçirdiği düşmanı o esnada öldürmeye çalışacaktır. Tevbe suresinde de bu anlatıları görebilirsiniz.
Muhammed 4'de geçen "rikab" kelimesi Kur'an'da her zaman "gözetlemek" anlamında geçmektedir. Bak(4:1-5:117-9:8-9:10-11:93-28:18-33:52-44:10) Kur'an'da hiçbir ayette "rikab" kelimesi boyun anlamında geçmez. Hatta Allah'ın isimlerinde biriside "rakib"dir. Yani "gözetleyen ve kontrol eden" Kur'an'da "unuk" kelimesi boyun anlamında geçer. Tevbe Suresi savunma savaşıdır. Kur'an'daki bütün savaşlar savunma savaşıdır. Kur'an'daki ayetlerle bunu anlarsınız. Ateistler gibi ayetlerin anlamını bağlamından koparırsanız o başkadır.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran'da yazan masala göre; Belkıs'ın ülkesi Sebe Süleyman'a savaş mı açmıştı? Niye Kuran'da böyle bir masal var? Süleyman'a göre Sebeliler Allah'a değil güneşe taptıkları için suçlulardı ve müslim olmayı kabul etmezlerse görüldükleri yerde öldürüleceklerdi.

Tevbe adlı ültimatom "haccı ekber gününde" verildiğine göre ve müşrikler pisliktir onları mescidi harama sokmayın yazdığına göre apaçık ki müslim olmazsanız öldürüleceksiniz ültimatomu Mekke ele geçmiş, savaş filan yokken verilmiş.

Savaşı elbet kılıçla yapacaklar, keleşle mi yapacaklardı? Saldıran olursa kendinizi savunun diye ayet yazmaya gerek yok, saldıran olduğunda zaten savunulacağı belli bir şey. Yok öyle durulacaktı! Olmayacak akla mantığa aykırı saçmalıkları savunmya kalkışıyorsunuz. Emeviler İslamı yarattıktan sonra her yere saldırıp imparatorluk olmuşlardır. Olay apaçık.

Yazarı tarafından düzenlendi:

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Tüm geleneksel Ehl-i Sünnet alimleri evrimi kabul eden Müslümanın, Kur'an'da Allah'ın açıkça Adem'in yaratılışını bahsedişini ve hadislerdeki yaratılış rivayetlerini inkar ettiği için küfre girdiğini, kafir olduğunu ileri sürerler.
Eğer evrim doğruysa, bu, gelenekçi Ehl-i Sünnet anlayışı/bilgisi yanlıştır demektir; yani Müslümanlar, ya gelenekçi olmayan modernistlerin ayetler hakkındaki yorumu veya tarihselcilerin yaratılış hakkındaki yorumu doğrudur diyeceklerdir ya da bazı Kur'ancıların iddia ettiği gibi Kur'anda evrime işaret eden deliller vardır denilerek imanda ilerleyeceklerdir.

Eğer evrim doğru ise; bu, bazılarımız için ne yazık ki kaçınılmaz bir son, bir kırılma noktası olacaktır.

Öyleyse evrim doğru mudur? Müslümanların da olduğu gibi hepimizinde vazifesi bunu lehte ve alehte araştırması, bir karar vermesi veya daha da derine inerek bilim dünyasına yön vermesi gerekmektedir.

Buna göre evrimi kendisine sunulan deliller üzerinden doğru olduğunu kabul eden; Kur'an ve hadislerde anlatılan yaratılışı inkar eden, yaratılış fikrini Kur'andaki bazı ayetlerdeki işaretlerden de olsa evrim ile değiştiren bir kimse, bundan sonra her ne kadar kendisine ben Müslüman'ım diye söylese de, geleneksel Ehl-i Sünnet'e göre kafirdir, artık mürted olmuş ve yine geleneksel Ehl-i Sünnet fıkhına göre de katl-i vacibtir.

Nitekim, şayet bulunduğumuz topraklarda bir İslam devleti olsa; kendisine sunulan şeyler üzerinden evrimi kabul eden bir Müslüman, evrimin doğruluğunda ısrar etmeye devam ederse, İslam'ın egemenlik sürdüğü topraklarda fitne çıkarmamak adına, o kişinin devlet tarafından öldürülmesi muhtemeldir, bence gelenekçi Ehl-i Sünnet tarafından da; Kur'an ve Sünnet'e yalan söyledikleri iftirası attığı iddiası ve gerekçesi ile de, bunu diyen o kişi öldürülecektir.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Nitekim, şayet bulunduğumuz topraklarda bir İslam devleti olsa; kendisine sunulan şeyler üzerinden evrimi kabul eden bir Müslüman, evrimin doğruluğunda ısrar etmeye devam ederse, İslam'ın egemenlik sürdüğü topraklarda fitne çıkarmamak adına, o kişinin devlet tarafından öldürülmesi muhtemeldir, bence gelenekçi Ehl-i Sünnet tarafından da; Kur'an ve Sünnet'e yalan söyledikleri iftirası attığı iddiası ve gerekçesi ile de, bunu diyen o kişi öldürülecektir.
Geleneksel, eski bir İslam devletinde böyle olurdu. Ancak eğer olası yeni bir devlet anlayışında; bilimsel metodolojiye başvurularak yaratılış doğrulanmaya ve evrim yalnızca rivayetler üzerinden değil, kendince gayet bilimsel görünen kıstaslarla da reddedilmeye çalışılabilir.

Eğer Müslüman bilim insanları da evrimin doğruluğu konusunda hemfikir olurlar veya ağırlıklı olarak olumlu bir görüş bildirirlerse, yaratılış konusundaki teolojik/ilahiyatsal bir dönüşüm ve değişimde din alimlerine (ulemeya) düşmektedir.

Umarım, bir İslam devletinde gerçekleşen şey bu olur. Tabii bunların olması için İslam devletine de gerek yok, bilim herkese açıktır; kendilerini Müslüman olarak tanımlayan kimselerin de evrim biyolojisi ile ilgilenmelerinden, evrim biyolojisinde uzmanlaşmalarından büyük bir onur duyarım. İlahiyat kürsüleri de bilimsel gelişmeler ile interaktif bir ilişki içerisindedir. Yani yukarıda saydıklarımın şu anda gerçekleşmesi içinde bir engel yoktur.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Geleneksel, eski bir İslam devletinde böyle olurdu. Ancak eğer olası yeni bir devlet anlayışında; bilimsel metodolojiye başvurularak yaratılış doğrulanmaya ve evrim yalnızca rivayetler üzerinden değil, kendince gayet bilimsel görünen kıstaslarla da reddedilmeye çalışılabilir.

Eğer Müslüman bilim insanları da evrimin doğruluğu konusunda hemfikir olurlar veya ağırlıklı olarak olumlu bir görüş bildirirlerse, yaratılış konusundaki teolojik/ilahiyatsal bir dönüşüm ve değişimde din alimlerine (ulemeya) düşmektedir.

Umarım, bir İslam devletinde gerçekleşen şey bu olur. Tabii bunların olması için İslam devletine de gerek yok, bilim herkese açıktır; kendilerini Müslüman olarak tanımlayan kimselerin de evrim biyolojisi ile ilgilenmelerinden, evrim biyolojisinde uzmanlaşmalarından büyük bir onur duyarım. İlahiyat kürsüleri de bilimsel gelişmeler ile interaktif bir ilişki içerisindedir. Yani yukarıda saydıklarımın şu anda gerçekleşmesi içinde bir engel yoktur.
Ortada makroevrim adına birbirinden farklı bir sürü hipotez var ve karşılaştıklarımdan hiçbiri makroevrimdeki çelişkiyi izah edemiyor.
Öyleyse doğruluğu tartışılır hipotezlere göre değil de Allah kelamı olan Kurana ve şahit Hadislere göre amel etmek bana daha mantıklı geliyor

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Ortada makroevrim adına birbirinden farklı bir sürü hipotez var ve karşılaştıklarımdan hiçbiri makroevrimdeki çelişkiyi izah edemiyor.
Öyleyse doğruluğu tartışılır hipotezlere göre değil de Allah kelamı olan Kurana ve şahit Hadislere göre amel etmek bana daha mantıklı geliyor
Makroevrimdeki çelişki nedir?

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Yani bana bunu akademik bir dilde de anlatabilir misiniz?

Çünkü sizi evrimi daha bilimsel olarak yanlışlamaya davet ediyorum.

Bundan çok büyük bir zevk alacağım. Evrimcilerde çok mutlu olacaklardır. :)

"Şu ana kadar Evrim Kuramı'nı çürütebilen bir argüman var olmadı. Ancak eğer ki bir gün olursa, bunu keşfeden bir bilim insanı olacaktır, bir aptal değil." - Richard Dawkins

Yani öyle bak ben hop dedim, oldu bitti değil. Ben sizi bilim sahnesine çekiyorum. Sizin gibi evrim biyologlarına ihtiyaç var.

Yoksa siz sadece kendi kendinize gelin güvey olan, hiçbir biyolojik altyapısı olmayan yalancının teki durumuna düşersiniz.

evrimagaci.org da ise devamında ise o cümle hakkında şöyle söylenmiş:

"Oldukça haklı olduğu söylenebilir.

Bilim çerçevesindeki her teori değiştirilebilir, geliştirilebilir, hatta çürütülebilir. Bu hiç kolay bir iş değildir; zira yeni ileri sürülecek teorinin, çürüttüğü teorinin açıklayabildiği her şeyi eşit başarıyla açıklayabilmesi gerekir. Bu nedenle bilimde özellikle fazlasıyla güçlenmiş ve bol miktarda kanıt ve çok sayıda bilim dalından gelen veriyle desteklenen teoriler kolay kolay tamamen çürümez; genellikle değişir, farklılaşır, hatalarından ayıklanır, bu sayede daha da güçlenir. Ya da yeni ileri sürülen teoriler genellikle kendisinden önce gelenleri de kapsayacak şekilde geliştirilir, böylece eski teorinin etki alanı kısıtlanmış olur.

Ancak modern bilimin teorilerine ne olursa olsun, bu önemli atılımları yapanlar bu işe yıllarını harcayan, son derece titiz bir şekilde çalışan ve konu hakkında gerçekten donanımlı olup alanlarında bol miktarda mesai harcayıp sorunlara kafa yoran bilim insanlarıdır."

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yani bana bunu akademik bir dilde de anlatabilir misiniz?

Çünkü sizi evrimi daha bilimsel olarak yanlışlamaya davet ediyorum.

Bundan çok büyük bir zevk alacağım. Evrimcilerde çok mutlu olacaklardır.

"Şu ana kadar Evrim Kuramı'nı çürütebilen bir argüman var olmadı. Ancak eğer ki bir gün olursa, bunu keşfeden bir bilim insanı olacaktır, bir aptal değil." - Richard Dawkins

"Oldukça haklı olduğu söylenebilir.

Bilim çerçevesindeki her teori değiştirilebilir, geliştirilebilir, hatta çürütülebilir. Bu hiç kolay bir iş değildir; zira yeni ileri sürülecek teorinin, çürüttüğü teorinin açıklayabildiği her şeyi eşit başarıyla açıklayabilmesi gerekir. Bu nedenle bilimde özellikle fazlasıyla güçlenmiş ve bol miktarda kanıt ve çok sayıda bilim dalından gelen veriyle desteklenen teoriler kolay kolay tamamen çürümez; genellikle değişir, farklılaşır, hatalarından ayıklanır, bu sayede daha da güçlenir. Ya da yeni ileri sürülen teoriler genellikle kendisinden önce gelenleri de kapsayacak şekilde geliştirilir, böylece eski teorinin etki alanı kısıtlanmış olur.

Ancak modern bilimin teorilerine ne olursa olsun, bu önemli atılımları yapanlar bu işe yıllarını harcayan, son derece titiz bir şekilde çalışan ve konu hakkında gerçekten donanımlı olup alanlarında bol miktarda mesai harcayıp sorunlara kafa yoran bilim insanlarıdır."

Yazdıklarımın akademik olması için ne eksik?

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Yazdıklarımın akademik olması için ne eksik?
Eminim ki Darwin yerine kendi adının biyoloji tarihinde yazılmasını isteyen tonca biyolog var.

Araştırmalarımız ve bunlar sonucundaki hipotezlerinizi akademik makale formatına getirin.

Evrim alanında tanınmış hakemli dergilere de gönderebilirsiniz.

Şimdi siz öyle deyince öyle mi oluyor? Bakalım evrim alanında ihtisas yapmışların yorumu ne olacak?

Siz bana karşı zafer ilan etseniz bunun size ne faydası olur. Maksat Evrim'in nasıl ve neden öyle işlediğini açıkladığı bilgiler hamuru da olan Evrim teorisinin kalbinde tabir-i caiz ise bir bomba bırakabilmektedir.

Delilleriniz ile daha derli toplu bir biçimde yazın ki, bu zulmü akademik manada da bitirin.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Eminim ki Darwin yerine kendi adının biyoloji tarihinde yazılmasını isteyen tonca biyolog var.

Araştırmalarımız ve bunlar sonucundaki hipotezlerinizi akademik makale formatına getirin.

Evrim alanında tanınmış hakemli dergilere de gönderebilirsiniz.

Şimdi siz öyle deyince öyle mi oluyor? Bakalım evrim alanında ihtisas yapmışların yorumu ne olacak?

Siz bana karşı zafer ilan etseniz bunun size ne faydası olur. Maksat Evrim'in nasıl ve neden öyle işlediğini açıkladığı bilgiler hamuru da olan Evrim teorisinin kalbinde tabir-i caiz ise bir bomba bırakabilmektedir.

Delilleriniz ile daha derli toplu bir biçimde yazın ki, bu zulmü akademik manada da bitirin.
Bu meselenin çok yönü var. Bilimsel dergiler keşke tam anlamıyla tarafsız olabilselerdi. İdeolojik nedenlerle kimisi evrim tezini dogmalaştırırken kimisi Yaratılışı dogmalaştırıyor.
Bu siteyi muhtemelen incelemişsinizdir. Mesela buradaki itirazlara bilimsel denilen ama tarafsızlığı şüpheli yayınlar neden yer vermiyor? Aynısı evrimi reddedenlerin yayınları için de tersinden geçerli

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Bu meselenin çok yönü var. Bilimsel dergiler keşke tam anlamıyla tarafsız olabilselerdi. İdeolojik nedenlerle kimisi evrim tezini dogmalaştırırken kimisi Yaratılışı dogmalaştırıyor.
Bu siteyi muhtemelen incelemişsinizdir. Mesela buradaki itirazlara bilimsel denilen ama tarafsızlığı şüpheli yayınlar neden yer vermiyor? Aynısı evrimi reddedenlerin yayınları için de tersinden geçerli
Evet siteyi biliyorum ve hatta birçok defa da bir de öbür tarafından bakılması adına tavsiye etmişimdir:

Bilimsel akademik dergilerin tarafsız olup olmadıkları ayrı bir neden, gönderdiğiniz makalenin neden reddedildiğine dair açıklayıcı bir metin ile size geri dönüşte bulunmaları ayrı bir nedendir.

Tarihin dönüm noktasındasınız ama adım atmaktan geri duruyorsunuz. Yazık. Halbuki sizin yüzünden kaç kişi İslam'dan dönecek.

Yani madem Kuran ve hadislerin söylediği noktaya geleceksek sizi Allah'tan başka ne korkutabilir, ne vazgeçtirebilir?

Bir tek sizin de hipotezinize aslında güvenmeyip, tartışılabilecek ve sonunda kazanabileceğniz bir tezinizin olmamasıdır.

Hipotezini, akademik düzeyde tartışabilir bir tez haline getirecek misiniz?

ABD'deki Evanjelistler, İsraildeki koyu Ortodoks Yahudiler, Ümmet-i İslam sizin yanınızda.

Nasıl yapamayacağınızı söylersiniz, anlayamıyorum.

Şimdiye kadar evrimcileri bu gücünüz ile dövüp dövüp soğana çevirmeniz gerekirdi.

Siz evrim karşıtlarının evrim biyolojisi hakkında eğitim almamış olmanız, evrim biyoloji hakkında hiç üzerine gitmemeniz ayrı bir rezalet. Sizlerden utanıyorum. Halbuki kendiniz değilse bile çocuklarınızı evrim biyolojisine yönlendirmeliydiniz, yönlendirmelisiniz. Madem yaratılışçılık doğru, bundan kaçacak bir şey yok; çocuklarınız, torunlarınız bunu doğrulayabileceklerdir.

Ancak evrim biyolojisi yahut biyoloji hakkında eğitiminizin olmaması bile konuşmanızı bir süre sonra gereksizleştiriyor; otorite olanlara karşın, sizler birkaç şey geveliyor gibi duruyorsunuz; her defasında akademik düzeyde bilgisi olan bu kadar insanın, aynı anda evrimin gerçek olduğu konusunda yanılıyor olması mümkün olamaz demek zorunda kalıyoruz ama evrim karşıtları ise bütün bu aynı verileri kullanarak; evrimden daha makul, açıklanabilir ve mantıklı bir cevap, yeni kuram da geliştirmiş değiller.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Evet siteyi biliyorum ve hatta birçok defa da bir de öbür tarafından bakılması adına tavsiye etmişimdir:

Bilimsel akademik dergilerin tarafsız olup olmadıkları ayrı bir neden, gönderdiğiniz makalenin neden reddedildiğine dair açıklayıcı bir metin ile size geri dönüşte bulunmaları ayrı bir nedendir.

Tarihin dönüm noktasındasınız ama adım atmaktan geri duruyorsunuz. Yazık. Halbuki sizin yüzünden kaç kişi İslam'dan dönecek.

Yani madem Kuran ve hadislerin söylediği noktaya geleceksek sizi Allah'tan başka ne korkutabilir, ne vazgeçtirebilir?

Bir tek sizin de hipotezinize aslında güvenmeyip, tartışılabilecek ve sonunda kazanabileceğniz bir tezinizin olmamasıdır.

Hipotezini, akademik düzeyde tartışabilir bir tez haline getirecek misiniz?

ABD'deki Evanjelistler, İsraildeki koyu Ortodoks Yahudiler, Ümmet-i İslam sizin yanınızda.

Nasıl yapamayacağınızı söylersiniz, anlayamıyorum.

Şimdiye kadar evrimcileri bu gücünüz ile dövüp dövüp soğana çevirmeniz gerekirdi.

Çok şükür Allah'tan başka hiçbir şeyden korkmuyorum. Hangi yayına göndermemi tavsiye edersiniz?

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Çok şükür Allah'tan başka hiçbir şeyden korkmuyorum. Hangi yayına göndermemi tavsiye edersiniz?
Evrim biyolojisi ve diğer ilgili alanlarda ihtisasımı yapmadım. Ancak burada yer alan içeriklerin kaynağı belki size yardımcı olabilir:

Bu kimselerle de irtibat kurabilirsiniz.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Evrim biyolojisi ve diğer ilgili alanlarda ihtisasımı yapmadım. Ancak burada yer alan içeriklerin kaynağı belki size yardımcı olabilir:

Bu kimselerle de irtibat kurabilirsiniz.
İngilizcem o kadar iyi değil maalesef

Düşünce
Sünni
Bilimsel kıstasları da kabul eden birisi olarak evrimin bilimsel olarak gerçek olduğunu görüyorum. Bir yandan da bir Müslüman olarak Kur'an'ın hiçbir ayetinde "Adem'e ilk insan" denediğini biliyorum.

Aslında Adem ve eşinin yaratılışı ile diğer canlıların evrimi farklı olabilir. Diğer canlılar normal olarak evrimleşirken, Allah gerçekten de Adem ve eşini özel olarak yaratmış olabilir. Çocukları ise isteseler de birbirleriyle evlenip soylarını devam ettiremezler, çünkü kardeşlerdi.

Öz kardeşler birlikte olsalar da kı-kadın hamile kalamaz .

Demek ki; ilk soyun devamı için başka bir tür daha gerekiyor.

Ben şöyle inanıyorum; gerçekten de evrimleşerek insan olan bir nesil vardı ancak Allah aynı onlar gibi olan iki kişi var etti. Bence Allah'ın evrimleşen insanlar için başka bir planı vardı ama Allah Adem ve eşini de bu sürece dahil etti.

Sonuçta yaratılmış olan Adem ve eşinin soyu ile evrimleşenlerin soyu birleşti. Öyle ki Adem ve eşinin soyu baskın oldu, eğer geriye dönük bakarsak herkesin ortak annesinin aynı anne ve baba olacağını düşünüyorum. Doğal olarak hepimiz bu özel olarak yaratılmış insanların çocukları olduk. Ama evrim, evrimleşmiş diğer atalarımızdan dolayı bizi de etkilemiş durumda.

Bence Allah özel olarak yarattığı insanları da bir şekilde bu evrendeki evrimleşmiş insanlara dahil edecekti ama bir diğer ihtimal yoluyla bu gerçekleşti ve sonuçta hem evrimleşen insan soyu ve hem Tanrının özel olarak sıfırdan modellediği insan soyunun torunları olarak tarih sahnesindeyiz.

Benin görüşüm böyle, eğer yanılıyorsam Allah beni düzeltsin, doğrusunu bize öğretsin, amin.