Kur'an evrim teorisi ile çelişmez

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Enbiya 30: İnkâr edenler, göklerle yerin bitişik olduğunu görmediler mi? Sonra biz, o ikisini birbirinden ayırdık. ve her canlıyı sudan yarattık. Hâlâ inanmazlar mı?

Nur 45: Ve Allah, bütün hayvanları sudan yarattı. Onların bir kısmı karnı üzerinde, bir kısmı iki ayağı üzerinde, bir kısmı da dört ayağı üzerinde yürür. Allah dilediği şeyi yaratır. Muhakkak ki Allah, her şeye gücü yetendir.

Müminun 12: Andolsun ki biz insanı özel bir çamurdan yarattık.

Secde 7, 8, 9: Yarattığı her şeyi güzel yaratan; insanı başlangıçta çamurdan yaratan, sonra onun soyunu basit bir suyun özünden yapan, sonra onu şekillendirip kendi ruhundan ona üfleyen, sizin için işitme, görme ve idrak duygularını yaratan Allah’tır. Ne kadar az şükrediyorsunuz.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Kur'an-ı Kerim'de ilk insan Hz. Ademdir, İslamiyet evrimi reddeder İslamiyet ile çelişmeyen evrim hakkında bir araştırma yapmak istiyorum kimisi bitki evrimi veya makro evrim diyor lakin araştırma yapmak gerek lakin Hz. Adem ilk insan.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Kur'an-ı Kerim'de ilk insan Hz. Ademdir, İslamiyet evrimi reddeder İslamiyet ile çelişmeyen evrim hakkında bir araştırma yapmak istiyorum kimisi bitki evrimi veya makro evrim diyor lakin araştırma yapmak gerek lakin Hz. Adem ilk insan.
İlk insan diye bir şey yok. İlk insanlar var. Hz. Adem bu insanların peygamberi. Senin İslamiyet dediğinin içinde sapık supuk bir sürü hadis var. Ayetler orada.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
İlk insan diye bir şey yok. İlk insanlar var. Hz. Adem bu insanların peygamberi. Senin İslamiyet dediğinin içinde sapık supuk bir sürü hadis var. Ayetler orada.
Hz. Adem'in haşa babası mı var diyorsun, kusura bakmayın veya bakın çok yanlış yerlerdesiniz.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Hz. Adem'in haşa babası mı var diyorsun, kusura bakmayın veya bakın çok yanlış yerlerdesiniz.
İlk bilinçli insanlar Homo neanderthalensis ve Homo sapiens sapiens. Bu insanların peygamberi ise Hz. Adem olabilir. İlk insan diye bir şey yok bilimsel olarak.

Plütoncu

ll ☆
Yargıç
Düşünce
Ateist
Müminun 12: Andolsun ki biz insanı özel bir çamurdan yarattık.
Ol der olur diyen bir tanrı milyarlarca yıl insan için mi uğraşacak? Kendinizle çelişkiye düşüyorsunuz sanki biraz.
Secde 7, 8, 9: Yarattığı her şeyi güzel yaratan; insanı başlangıçta çamurdan yaratan, sonra onun soyunu basit bir suyun özünden yapan, sonra onu şekillendirip kendi ruhundan ona üfleyen, sizin için işitme, görme ve idrak duygularını yaratan Allah’tır. Ne kadar az şükrediyorsunuz.
Değersiz bir su diyor, burada meni demek istiyordu yanlış hatırlamıyorsam.

ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِنْ سُلَالَةٍ مِنْ مَٓاءٍ مَه۪ينٍۚ (Hakir bir suyun özünden yaptı).

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Ol der olur diyen bir tanrı milyarlarca yıl insan için mi uğraşacak? Kendinizle çelişkiye düşüyorsunuz sanki biraz.
Hocam Allah'ın ol deyip olması sihirli değnek gibi sizin "oldu" olarak anladığınız şey değil. Lütfen şu metni günümüz anlam bilimi ile okumayı bırakalım.
Değersiz bir su diyor, burada meni demek istiyordu yanlış hatırlamıyorsam.

ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِنْ سُلَالَةٍ مِنْ مَٓاءٍ مَه۪ينٍۚ (Hakir bir suyun özünden yaptı).

GandalfThePink

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Al-i İmran Suresi, 59. ayet:
Şüphesiz, Allah Katında İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı, sonra ona "ol" demesiyle o da hemen oluverdi.

Bu ayet Adem'in babasının olmadığını ve topraktan yaratıldığını açık bir şekilde gösteriyor.

Araf Suresi, 189. ayet:
O, sizi tek bir nefisten yarattı ve kendisiyle durulup-yatışması için ondan eşini var etti.

Bütün insanların Adem'den geldiği bu ayetle de sabittir. Hatta Meryem bile Adem'den yaratılmıştır. Adem zaten var olan bir topluma peygamber geldi demek ayetlerle çelişir.

Bu ayetlere de tarihsel bakacaksan seni artık Allah'a havale etmek zorunda kalacağım.

Plütoncu

ll ☆
Yargıç
Düşünce
Ateist
1-Andolsun ki biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık. (Hicr 26)

2-Ey Peygamber! Rabbinin meleklere şöyle dediğini hatırla: "Ben, kuru balçıktan, şekil verilmiş kokuşmuş çamurdan bir insan yaratacağım." (Hicr 28)

3-Ben, onun yaratılışını tamamladığım ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın." (Hicr 29)

4-Bunun üzerine meleklerin hepsi toptan secde ettiler. (Hicr 30)

Dostum burada bildiğin anlık bir yaratılış söz konusu. Çamurdan yarattığı şey Adem'in atası değil, Adem'in ta kendisi gördüğün gibi. Öyle olsa biz Adem'in soyunu çamurdan yarattık derdi. Ancak burada anlatılan şey bizzat Adem'in yaratılışıdır.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Bilimin yasaları Allah'ın yasalarıdır. Dolayısıyla bilimin her dediği doğrudur.
Nedensellik (zahiri sebeplere tesir vermek) var bilimde. Bakın ilk yanlış.
İçgüdü bakın bilim çözemediği mucizeye içgüdü dedi bakın ikinci yanlış.
Bilim ruh yok diyor bakın üçüncü yanlış.
İlk insana sapiens diyor evrim diyor bilim yüksek orada bakın dördüncü yanlış.
Bilgi farklı bilim farklı.

Yazan tarafından düzenlendi:

GandalfThePink

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Nedensellik (zahiri sebeplere tesir vermek) yok. Bakın ilk yanlış.
İçgüdü bakın bilim çözemediği mucizeye içgüdü dedi bakın ikinci yanlış.
Bilim ruh yok diyor bakın üçüncü yanlış.
Bilgi farklı bilim farklı.
Nedensellik bilimin reddettiği bir şey değil, siz de aynen reddediyorsunuz. Allah'a kadar herşeyi nedene bağlayıp Allah'ı bu hesaba katmıyorsunuz.

İçgüdü hayvanların mucizesi değildir, DNA'nın içinde kodlanmıştır, buna örnek olarak, bizim yetiştirdiğimiz köpekler doğal seçilim ile doğuştan bazı özellikler kazanır. Bundan 500 yıl önce var olmayan bizim evcilleştirdiğimiz bir avcı köpeği bugün doğuştan avcılık özelliklerine sahiptir.

Ruhun varlığını ispatlayamazsın. Yokluğunu da aynı şekilde.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Nedensellik bilimin reddettiği bir şey değil, siz de aynen reddediyorsunuz. Allah'a kadar herşeyi nedene bağlayıp Allah'ı bu hesaba katmıyorsunuz.
Nedensellik direkt yok demiyoruz, tek sebep Allah(c.c)
DNA'nın içinde kodlanmıştı
Sonradan öğrenilen bilgiler genler vesilesi ile aktarılamaz.
Ruhun varlığını ispatlayamazsın. Yokluğunu da aynı şekilde.
İspalarım.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
1-Andolsun ki biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık. (Hicr 26)

2-Ey Peygamber! Rabbinin meleklere şöyle dediğini hatırla: "Ben, kuru balçıktan, şekil verilmiş kokuşmuş çamurdan bir insan yaratacağım." (Hicr 28)

3-Ben, onun yaratılışını tamamladığım ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın." (Hicr 29)

4-Bunun üzerine meleklerin hepsi toptan secde ettiler. (Hicr 30)

Dostum burada bildiğin anlık bir yaratılış söz konusu.
Dostum ben hiç öyle bir anlam göremiyorum. Anlık yaratılış için Allah neden "onun yaratılışını tamamladığım ve ona ruhumdan üflediğim zaman" cümlesini kullansın ki.
Çamurdan yarattığı şey Adem'in atası değil, Adem'in ta kendisi gördüğün gibi.
Hocam sen Adem'i neden tek bir kişi gibi yorumluyorsun?
Öyle olsa biz Adem'in soyunu çamurdan yarattık derdi.
Neden öyle desin hocam Ademde insan. Burada Kur'ani uslup tarzını biraz daha incelemek gerekiyor.
Ancak burada anlatılan şey bizzat Adem'in yaratılışıdır.
Değildir hocam bahsedilen Adem anlattığım gibi bir türdür.