Kuran-ı Kerimde Yön Kavramı

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
“(O) iki doğunun ve iki batının Rabbidir.”(Rahman, 55/17)
"Doğuların ve batıların Rabbine yemin olsun!" (Mearic, 70/40)
Merhaba arkadaşlar bugün bir seminerdeyken bu yukarıdaki ayetler geçti, Allah doğunun ve batının rabbi iken neden kuzey ve güneyden bahsetmez diye o anda düşündüm ve kısa bir araştırma yaptım ki gerçekten de kuranı kerimde kuzey ve güney yönlerinden hiç bahsedilmiyor. Doğunun ve batının rabbi olan Allah , Kuzey ve güneyin sahibi değil mi acaba ne dersiniz?

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
"O, her şeyin Rabbidir." (En’âm Suresi 164. Ayet)

Sen yukarıdaki ayetlerden, Allah kuzey güneyi bilmiyor diyorsan. Bende bu ayetten, Allah herşeyi biliyor diyorum. Ve bu herşeye kuzey güney de dahil :).

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
"O, her şeyin Rabbidir." (En’âm Suresi 164. Ayet)

Sen yukarıdaki ayetlerden, Allah kuzey güneyi bilmiyor diyorsan. Bende bu ayetten, Allah herşeyi biliyor diyorum. Ve bu herşeye kuzey güney de dahil :).
Verdiğin ayet bile sıkıntılı ayeti gönderen Allah kendisi için "O" ifadesini niye kullansın, o yerine "ben herşeyin rabbiyim" demeli değil miydi? :))

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran oluşturulurken diğer önceki metinlerden farklı bir tarz denenmiştir. İncil ve Tevrat "rab buyurdu ki" formatında yazılmışlarken, yani güya elçi rabbinin sözlerini, ne dediğini aktarıyormuş gibi (İslam'daki kudsi hadis gibi) iken, Kuran ile bu tarz bırakılıp Kuran direk Allah'ın sözü imiş formatı tercih edilmiştir.

Fakat örneği verildiği gibi bu format son derece başarısızdır. Daha açılış bölümünde bile bu sözleri kim söylüyor belirsizdir. İkinci bölüm olan sığır anlamına gelen ve bu adın verilmesi bile başlı başına bir fiyasko olan bölümde güya allahın ağzından yazılma formatına geçilmiştir ama bu formata sadık kalınamamıştır. Uzun bir liste oluşturacak kadar Kuran'da kimin söylediği belirtilmemiş fakat allah söylemiş olamayacak laf vardır. Hayır ama sığır suresi diye bölüm mü olur? Kuran'da geçiyor diye çocuğa isim koyma geleneği Yasin,Taha gibi bu bölüme de uygulansa yandı gülüm keten helva yani!

Format bu kadar başarısız olduğu halde bunun Allahtan geldiğine inanan çok fazla sayıda insan olması tuhaftır. Demek Kuran'da da yazdığı gibi insanların çoğu gerçekten cahil. Kuran nadiren olduğu şekilde bu konuda doğru söylüyor. İnsanların çoğu cahil olmasa Kuran'ın Allahtan geldiğine inanan bu kadar çok kişi olmaması lazımdı.

Allah söylemiş olamayacak Kuran pasajlarını uzun uzadıya örneklemeye gerek yok. Daha açılışta övgü alemlerin rabbi allaha mahsustur diye başlıyorsa bunu allahın söylemiş olamayacağı çok açık. İnsan pardon allah kendisinden hiç o şöyledir o böyledir diye bahseder mi? Etmez. Ben şöyleyim ben böyleyim diye bahseder. Allahın tevazu edecek hali olmaması gerekiyor!

Bir başka sorun da "biz" lafının çok edilmesi. Ortak takıntısı olan bir allahın biz diye konuşması da bir başka tuhaflık. Özetle format tam olarak fiyasko. Becerememişler. Kuran ile Allahın ağzından kitap yazma girişimi tam bir fiyaskodur.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Verdiğin ayet bile sıkıntılı ayeti gönderen Allah kendisi için "O" ifadesini niye kullansın, o yerine "ben herşeyin rabbiyim" demeli değil miydi? :))
Kuran'da öznelerin kullanımıyla ilgili birçok bilgi mevcut. Ordan da yardım alabilirsin ki konumuz o değil.