Kuran Korunan Bir Kitap mıdır?

Mesajlar
2
Beğeniler
4
Düşünce
Deist
#1
Kuran kendisinin korunan bir kitap olduğunu iddia eder. Bunun doğru olup olmadığını incelemek gerekiyor.
Kuran'ın kendi iddiasına göre; Kuran korunası bir kitaptır ve onun için korunmuş bir levha bile yapılmıştır.

- O yüce Kuran, korunmuş levhada (Levhin Mahfuzun) bulunmaktadır. (Buruc 21-22)

Ve korunmuş levhada olmasının yanı sıra, indikten sonraki hali de korunmuştur.

- Zikri (Kuran'ı) kesinlikle biz indirdik ve onu kesinlikle biz koruyacağız.(Hicr 9)

Kuran indirdiği bir zikir olduğu için, indirdikten sonrada korunması gerekiyor ve korunacaktır. Kuran'ın kendisi hakkındaki iddiası böyledir. Ve bu iddianın doğru olup olmadığını incelemek gerekiyor. Konuyla ilgili yeterince veri ve soru ortaya koymak gerekiyor.

Öncelikle şunu sormak gerekiyor; Eğer Allah Kuran'ı koruyorsa, Araplardaki eski nüshayı mı koruyor yoksa Özbekistan da ki Taşkent nüshasını mı koruyor? Çünkü Taşkent nüshası ile Araplardaki nüsha birbirine uymuyorlar. Örneğin Araf suresi 69. ayet iki nüshada birbirinden farklı. Araf 69 ayetindeki bastatan kelimesi Arap nüshalarında SAD(ص) harfiyle Taşkent nüshasında SİN(س) harfiyle yazılıdır. İkisini de bastatan diye okusalar da aslında olması gereken birini basatatan(بصطة) diğerini basitatan(بسطة) diye okumak gerekir. Şimdi korunmuş levhada yazan hangisi?

Basatatan(بصطة) mı yoksa basitatan(بسطة) mı? Allah hangisini koruyor? Basatatan kelimesini mi yoksa basitatan kelimesini mi?


TAHA 63. AYET: Hazen değil Hazeyni:

Taha 63. ayet derki inne hazen ila sihran(Bu ikisi kesinlikle sihirbazdır). Oysa bütün tarih boyunca bütün Arapça uzmanlarının belirttiği gibi bu ayetteki kelime hazen değil hazeyni olmalıydı. Hazen(هَذَانِ) yanlış yazımdır. Doğrusu hazeyni(هذين) olmalıydı. Kurtubi tefsiri bu ayetler ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapıyor:

''Ebu Amr, Hazreti Osman, hazreti Ayşe ve sahabeler bu ayeti inne hazen şeklinde okumadılar, yazıldığı gibi okumadılar. Onun yerine ayeti inne hazeyni şeklinde okudular. Onların bu inne hazeyni şeklindeki okuması gramere uygundur ama Kuran'a aykırıdır. Kufeliler bu ayeti Kuran'a uygun okudular ama onların okuması da gramere aykırıdır. Ve hazreti Osman'a gidip sordular; bu ayet inne hazeyni demesi gerekirken neden inne hazen diyor? Bu bir hata değil mi? Osman dedi ki, 'evet bu kelime ayette hatalı yazılmıştır, katipler hata yapmış olmalılar. O zaman Osmana dediler ki; neden ayetteki bu yanlışı düzeltmiyorsun? Osman da şöyle dedi: Nasıl olsa bu ayet helal veya haram belirleyen bir ayet değil, bırakın öyle hatalı kalsın. Bunun bir zararı yok. Ve Osman b. Affan şöyle demiştir: Mushaf ta lahn vardır. (Arap dil kurallarına aykırı yazımlar vardır.)''
http://quran.ksu.edu.sa/tafseer/qortobi/sura20-aya63.html#qortobi

Olayı bu şekilde katip hatasıyla açıklamak, Zikri biz indirdik onu kesinlikle biz koruyacağız. (hicr 9) ayetine terstir. Kitabı indiren kitabını katip hatalarından bile koruyamıyorsa, o zaman kitabı başka neyden koruyabilecek ki? Kitabı koruruz diyen otorite neden katip hatasına göz yumdu? Ve katipler başka hangi hataları yaptılar?

Maide 69: SabiUN değil SabiİN=Tarih boyunca Arapça uzmanları Maide 69. ayette geçen Sabiun kelimesini hatalı bulmuşlardır. Bunun Sabiun değil Sabiin olması gerektiğini söylemişlerdir. Kurtubi Nisa 162. ayetteki vel mukimun(وَالْمُقِيمِينَ) kelimesinin hatalı olduğunu anlatırken Maide 69 ayetindeki hataya da değinir.

Hazreti Osman şöyle der; Nisa 162. ayet yazılırken katip başını kaldırıp ne yazayım dedi. Ona şöyle dediler, vel mukimun(وَالْمُقِيمِينَ) yaz.Ve katipte söyleneni yazdı. Oysa doğrusu mukimUN değil mukimİN olmalıydı. İşte, burada bu kelimenin böyle ("nun" harfinden önce "vav" harfi ile yazılması gerektiği halde, "ye" harfi ile yazılması) bundan dolayı olmuştur. Mukimin yerine yanlışlıkla mukimun yazılmasının nedeni budur''

''Hz. Âi-şe'ye bu âyetteki vel mukimun(وَالْمُقِيمِينَ) kelimesindeki hata soruldu. Bunun yanı sıra Muhakkak bunlar iki sihirbazdır/inne hazen ila sihran"(TâHâ 63) ayetindeki hatada soruldu. Ve Maide Sûresi 69 ayetinde yer alan:Sabiun kelimesindeki hata soruldu. Hz.Aişe şu cevabı vermiştir: Kardeşimin oğlu, yazıcıların(katiplerin) hatasıdır hepside. Hata yapıp duruyorlar.
http://quran.ksu.edu.sa/tafseer/qortobi/sura4-aya162.html

Bakara 62. ayetle Maide 69. ayet kelimesi kelimesine aynıdırlar. Tek fark Sabii olanlardan bahsederken Maide 69. ayetin SABİUN demesi, Bakara 62. ayetinde SABİİN demesidir. Ayetler kelimesi kelimesine aynı olduğu halde bu fark neden? Niye birinde Sabiun derken diğerinde Sabiin diyor? Ve neden tarih boyunca bütün arapça uzmanları Sabiun(Maide 69) yazımının yanlış, Sabiin(Bakara 62) yazımının doğru olduğunu söylemişlerdir. Bütün Arapça uzmanları Arapçayı aşırı derecede yanlış mı anlamışlar? Neden her dönemde bütün uzmanlar Sabiun hatalıdır demişler?

Ve Kütübi Sitte denilen 6 Hadis kitabından birinin yazarı olan Ebu Davut, Kuran tarihiyle ilgili olan Kitabil Mesahif adlı esrinde Sabiin(Bakara 62) kelimesinin doğru, Sabiun(Maide 69) kelimesinin yanlış ve hatalı olduğunu söylüyor. Neden?

Korunmuş Levhada yazılı olan hangisi? Sabiun mu yoksa Sabiin mi? Zikri biz indirdik ve onu kesinlikle biz koruyacağız(Hicr 9) ayetine bakarsak: koruduğu Sabiun mu yoksa Sabiin mi? Bu sorular cevap bekliyor.
 

Kemal

☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
311
Beğeniler
204
Düşünce
Agnostik
#2
Bu konu hakkında söylenecek çok şeyler var. Bu konuyla ilgili çok hadisler var. Çok sayıda farklı mushaflar var. Vaktin bol olduğu bir zamanda bu konuyla ilgili bir yazı hazırlamak isterim. Yaz geliyor vaktimiz olur heralde, bakalım.
 

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
1,647
Beğeniler
902
Düşünce
Agnostik
#4
@Sibawayh açıklayıcı olmuş tebrik ederim. Yukarıda da bahsettiğin üzere Kuran korunmuş olduğunu iddia ediyor. Aynı iddia İncil ve Tevratta da var. Ne tesadüf değil mi? Bu durum ortadoğu dinlerinin birbirinden kopyala yapıştır yaptığını gösterir. Ayrıca korunmuş olduğunu iddia ettikleri kutsal kitapları korunmuş değildir. Buna Kuran da dahil. Kuranın çok sayıda farklı mushaflarının olduğu artık bugün biliniyor.
 

Kemal

☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
311
Beğeniler
204
Düşünce
Agnostik
#5
Şöyle bir cevap veriyim. Kuran eğer korunmasa, değiştirilse vs Allah-ü Teala (Tevratta, İncilde, Zeburda) olduğu gibi yeni bir kitap yollamaz mıydı?
Allahın gönderdiğini de nerden çıkardın? Bu kitapların tamamı insan uydurmasıdır. Ve tamamı ilk üretildiği günden farklıdır şu anda. Yüzyıllar içinde değişmiştir.
 
Mesajlar
1
Beğeniler
0
Düşünce
Muvahhid
#7
Kuran ve mushafı birbirine karıştırıyorsunuz. Doğrusu basatatan(بصطة)dır. Edip Yüksel'in Üzerinde 19 Var kitabının S (Sad) ص bölümünü inceleyin.
 
Üst Alt