Kuran nedir?

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Tüm kaynakları çürütmediğiniz müddetçe Hz Muhammed’in yaşamadığı iddianız boş lakırtıdan ileri gitmez. Tercih sizin :)
Senin yazdığın bir şey yok..Bir başkasının yazısını bana sanki doktora teziymiş gibi kakalamaya çalışma artık..Kurtul şu ergenliğinden..
Konu burada KURAN ama Muhammed'e nereden geldik,neyse..
O g.tten uydurma yazıyı boşver sen..Bak şimdi..
Sana Türkçe yazılmış iki önemli kitaptan iki alıntı yapacağım;
SEKİZİNCİ YÜZYILIN BAŞLANGICINDAN ÖNCE BİZANS LİTERATÜRÜNDE İSLAMİ ÖĞRETİLER HAKKINDA BİLGİ YOKTUR..
john Meyendorff

HERACLİUS'UN 631 YILINDA KONSİLLERE KATILMASI VE KUDÜS'E HACCI,HERHANGİ BİR ARAP TEHDİDİNİ VEYA MÜSLÜMAN TEHDİDİNİ DİKKATE ALMADIĞINI GÖSTERİR..

Hadi çürüt bakalım bu yazılanları 8-)

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Senin yazdığın bir şey yok..Bir başkasının yazısını bana sanki doktora teziymiş gibi kakalamaya çalışma artık..Kurtul şu ergenliğinden..
Başkasının yazılarını üzerinde ekleme çıkarma yapıp yayınlıyorum. Şimdiye kadar da hiçbir mesajımdakilerin sadece bana ait olduğunu iddia etmedim. Yazdıklarım doğru mu? Çürütebilen çıkmadığına göre evet doğru. Bunları ben yazmış olsam ne olur, başkasından almış olsam ne olur? Küçük insanlar şahıslarla, vasat insanlar olaylarla, büyük insanlar fikirlerle ilgilenir. Yazdıklarımı çürütemeyince hep şahsımı çürütmeye çalışıyorlar. Ergen gibi davranan kim acaba? :)

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Konu burada KURAN ama Muhammed'e nereden geldik,neyse..
Kuran nedir sorusuna ve iddialara konunun en başında tek tek cevap yazdım. Asıl sorunun Muhammed diye bir kişinin yaşayıp yaşamadığı sorusuna da gayrimüslimler tarafından 6 ve 7. yüzyılda yazılmış 9 farklı kaynağı delil göstererek Hz Muhammed’in yaşadığını ispat ederek cevapladım. Olay bu :)

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
SEKİZİNCİ YÜZYILIN BAŞLANGICINDAN ÖNCE BİZANS LİTERATÜRÜNDE İSLAMİ ÖĞRETİLER HAKKINDA BİLGİ YOKTUR..
john Meyendorff
İslami öğretinin olmasına gerek yok. Muhammed ismi geçmesi yeterli. Biz de gayrimüslimlerin 6 ve 7. Yüzyılda yazdığı eserlerde Muhammed isminin geçtiğini 9 farklı kaynağı sayfalarına varana kadar delil göstererek ispat ettik :)

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
HERACLİUS'UN 631 YILINDA KONSİLLERE KATILMASI VE KUDÜS'E HACCI,HERHANGİ BİR ARAP TEHDİDİNİ VEYA MÜSLÜMAN TEHDİDİNİ DİKKATE ALMADIĞINI GÖSTERİR..
Hz Muhammed 632de vefat ettiği zaman bile Araplar, Bizans için tehdit görülemeyecek kadar küçük bir güçtü. Bu yüzden konsile katılması normal:)

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Hz Muhammed 632de vefat ettiği zaman bile Araplar, Bizans için tehdit görülemeyecek kadar küçük bir güçtü. Bu yüzden konsile katılması normal:)
Kesin rapor var sende..

Yahu,veda hutbesinde peygamberin kaç kişiye hitap etmiş?
50 kişiye mi?
100.000 üzerinde bir rakamdan bahsediliyor..
632 yılında 100.000 kişilik bir cemaatin/çevren/kölen olacak ve bunu Roma imparatoru ciddiye almayacak ha :D
Saçmasapan şeyler yazmaktan vazgeçmiyorsun..

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kesin rapor var sende..

Yahu,veda hutbesinde peygamberin kaç kişiye hitap etmiş?
50 kişiye mi?
100.000 üzerinde bir rakamdan bahsediliyor..
632 yılında 100.000 kişilik bir cemaatin/çevren/kölen olacak ve bunu Roma imparatoru ciddiye almayacak ha :D
Saçmasapan şeyler yazmaktan vazgeçmiyorsun..
Ben ciddiye almıyorlardı demiyorum ki, koskoca imparatorun konsile katılmaktan korkacağı kadar büyük bir tehdit görmüyorlardı diyorum. Problem çıkarırlarsa hadlerini bildiririz modundalardı yani

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ben ciddiye almıyorlardı demiyorum ki, koskoca imparatorun konsile katılmaktan korkacağı kadar büyük bir tehdit görmüyorlardı diyorum. Problem çıkarırlarsa hadlerini bildiririz modundalardı yani
Onbinlerce Müslüman,her yeri fethe çıkmış ama Heraklius,gezinti yapıyor O.O
Tarih,sizin tarih dediğiniz şeyin aslında bir mitoloji olduğunu çok güzel ortaya koyuyor ama berrak bir zihninizin olması lazım işte..!

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Onbinlerce Müslüman,her yeri fethe çıkmış ama Heraklius,gezinti yapıyor O.O
Tarih,sizin tarih dediğiniz şeyin aslında bir mitoloji olduğunu çok güzel ortaya koyuyor ama berrak bir zihninizin olması lazım işte..!
Hz Peygamber zamanında etrafı fethe çıkan kimse yok. Ya kendilerine saldırılmış ya da saldırı hazırlığı yaparlarken Müslümanlar gidip engel olmuş. Bu yönüyle Hz Peygamberin bütün savaşları savunma savaşıdır. Bu yüzden İmparatorun korkmaması anlaşılabilir bir durum. 9 farklı gayrimüslimlerin 6 ve 7. Yüzyılda yazdığı kaynak, tarihte Hz Muhammed’in yaşadığını söylüyor. Buna rağmen kim size yaşamadığını söylüyorsa sizi kekeliyordur:)

Tiglath

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
İsa'ya indirilen kitabın açıklamalı ve arapça haline de ''Kuran'' deniyor.
Aynen öyle. Kuran’ın kendisi zaten buna kanıttır. Şu iki ayet herşeyi açıklıyor.
Bu ayetlerde aslında İsa’ya indirilen kitaba iman etmeyen yahudiler anlatılıyor. Ve Kuran’a göre Musa’nın kitabı ve onu doğrulayan İsa’nın kitabından daha doğru bir kitap yokmuş. Allah islama göre sadece 2 kitap göndermedi ki? Değil mi.

Kasas 48. Fakat şimdi onlara katımızdan gerçek geldiği zaman: "Musa'ya verilen gibisi verilseydi ya!" dediler. Oysa bundan önce Musa'ya verileni de inkar etmediler mi? Onlar: "Birbirini destekleyen iki büyü" dediler ve: "Biz, hiçbirine inanmayız!" dediler.

49. O halde eğer doğru söylüyorsanız, Allah katından bu ikisinden daha doğru bir kitap getirin ben de ona uyayım!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
28/48 de "sihrani tezahera" diyenler evvelkiler mi, şimdikiler (o zaman için) mi? Kuran'ın muğlak ve karışık anlatım tarzı, bunu kesin belirlemeye engel. Anlatımı bozuk ve düzensiz. Doğru dürüst anlaşılamıyor.

49 a gelirsek. Öbür ikisinden iyisini eğer ben getirememişsem, getirdiğimi beğenmiyorsanız yani, siz beğeneceğiniz bir kitap getirin de ben elimdekini atayım sizin getirdiğinize ben uyayım demek istiyor da olabilir. Ne demeye çalıştığını asla açıkça söylemiyor.

Dese ki siz bu Kuran'ı beğenmediniz mi? Öbür ikisinden bu daha iyi değil mi diyorsunuz? Tamam siz getirin o ikisinden iyisini ,benimkini çöpe atıp sizinkini üçüncü kitap yapalım. Böyle açık net bir ifade asla kullanmıyor! Dilin gelişmişliği yetersiz belki, kullandığı dil bu kapasitede değil.

Kuran'dan zaten kesin anlamlar çıkarmak olası olsaydı bu kadar çok mezhep olmazdı. Bu ifadeleri çok ciddiye almak hatadır. Bunda çok kesin apaçık laflar etmiş diye düşünemeyiz. Bunlar sayıklama yani, ne demek saat yaklaştı ay yarıldı? Bu her şey için söylenebilecek ortaya bir laf. Bunu eski Arap şairi İmrül Kays mıydı o kimdi, neyse o, bir güzel görüp aşık olması hakkında kullanmıştır. Hurmanın okkası on sikkeye çıktı kıyamet yakın galiba diye de kullanılmış olabilir! Ya da bir deveye yirmi altın istiyorlar, ay yarıldı çüş artık demeye de gelebilir!

Bu sayıklamalardan kesin anlamlar çıkmaz!

İslamın Hristiyan kaynaklı olduğundan tamamiyle eminiz, ona hiç şüphe yok. Ama Arapça İncil'e tuttular sonradan ayrı bir kitapmış gibi Kuran dediler diyebilir miyiz emin değilim. Fakat Kuran'ın hristiyan mezhep risalelerinden derlendiği kesin. Ondan şüphe duymuyorum. Bu mantığa, sağduyuya son derece uygun, neden, çünkü: Yahudilik çok katı olduğu için yumuşattık Hristiyanlığı yarattık ama o da çok yumuşak oldu Yahudiliğin katılığına tam dönmesek de orta yolu tutan bir din daha yaratalım düşüncesiyle islamın yaratıldığı kesin. Yaratanlar Hristiyan rahipler! Din adamları sınıfı yani.

Bunlar en ilkel çağlarda kabile şefi ile kabileyi ortaklaşa yöneten şamanlar kadar eskidir ve bu ortaklık hiç bozulmamıştır. İktidarın en ucuz en kullanışlı aleti cahil toplumlarda halen dindir. Gelişmiş toplumların bile bu çemberden çıkamayan geniş cahil kesimleri halen vardır.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yahu bu kitap olduğu iddia edilen şey bacak açılır secdeye davet edilirler yazıyor yahu! Bunu ciddiye almayın! Tavsiyem budur. Şöyle bir cahil ağzı bayağı deyimi kullanıyor bu! Buna itibar edilmez!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu arada ay yarıldı demişken... Mars'ta biliyorsunuz Valles Marines diye basbayağı korkunç bir vadi var. Bu vadi yanında Büyük Kanyon oyuncak gibi kalıyor. Çok derin bir yara izi gibi Mars'ın bir yüzünün yarısından fazlasını kat ediyor.

Şaşkın Ay'ı yaracağım derken yanlışlıkla Mars'ı yarmış heralde anlaşılan! :D Böyle bir vadi Ay'da kazara bir olacaktı ki... Vaaay halimize ki vaydı yani, perişandık muslimlerin elinden! Kafa, beyin, mide, karaciğer, böbrek hiç bir şey koymamışlardı! Yanmıştık ki ne yanmıştık! Kafadan beyinden etmeden din din din din etmeyi kesmezlerdi. Ellerinde sıfır kanıtla böyle göğü yere indirdiklerine göre! Öyle bir şey kazara olaydı yanmıştık ki ne yanmıştık! :p

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Aynen öyle. Kuran’ın kendisi zaten buna kanıttır. Şu iki ayet herşeyi açıklıyor.
Bu ayetlerde aslında İsa’ya indirilen kitaba iman etmeyen yahudiler anlatılıyor. Ve Kuran’a göre Musa’nın kitabı ve onu doğrulayan İsa’nın kitabından daha doğru bir kitap yokmuş. Allah islama göre sadece 2 kitap göndermedi ki? Değil mi.

Kasas 48. Fakat şimdi onlara katımızdan gerçek geldiği zaman: "Musa'ya verilen gibisi verilseydi ya!" dediler. Oysa bundan önce Musa'ya verileni de inkar etmediler mi? Onlar: "Birbirini destekleyen iki büyü" dediler ve: "Biz, hiçbirine inanmayız!" dediler.

49. O halde eğer doğru söylüyorsanız, Allah katından bu ikisinden daha doğru bir kitap getirin ben de ona uyayım!
İftiracının el kitabı madde 1i uyguluyorsunuz:
“İslamı eleştirip insanların gözünden düşürmek için;
1-Ayet ve hadislere İslamı eleştirebilmek için verebileceğiniz kadar tepki toplamasını sağlayacak anlamlar verin. Verdiğiniz anlamların diğer ayet ve hadislerle çelişmesini önemsemeyin. Ya da mevcut sahih kaynaklardaki yazanlara ekleme çıkarma yapın, veyahut cımbızla çekip bağlamından kopararak anlamları çarpıtın. Bunların yanlış olduğu, metin kritiği bilimine göre ayet ve hadisler anlamlandırılırken diğer ayet ve hadislere, nüzul sebebine, ilk muhatap olan Peygamber ve Sahabenin nasıl anladığına bakmak, kısacası işkembeden atmayıp bilimsel kriterlere göre anlamlandırma yapmak gerektiğini söyleyen veyahut bu ifadelerin sahih kaynaklardan alınmışsa cımbızlandığını, önünde sonunda yazanlarla birlikte gösteren çıkarsa kıvırmakla suçlanırsınız, olur biter.”
İşkembeden atmak yerine metin kritiği bilimine göre baksaydınız, Hz İsa’ya değil Hz Muhammed’e iman etmeyen Yahudilere hitap edildiğini görürdünüz. Tevrat toplu olarak tek seferde indirilen bir kitaptır. Oysaki Kuran 23 senede peyderpey indirilmiştir. Yahudiler de “Tevrat gibi toplu indirilen bir kitap olmalı değil miydi?” deyince bu ayet nazil olmuşur.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Çin’in Uygurlara yaptığı soykırımı savunan @Burcuva anlamıyor diye Kuranın değeri düşmez veya İslamın Hristiyan kaynaklı olduğuna emin diye İslam öyle olmaz :)
Zaten aylardır Kurandan yazdığım belagatlı tek bir cümlenin benzerini yazamadı :)

Tiglath

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
İsa'ya indirilen kitabın açıklamalı ve arapça haline de ''Kuran'' deniyor..
Bu tanıma yine Kuran’ın kendisinden başka kanıt..Kuran Allah’tandır çünkü Allah’ın indirdiği İsa’nın kitabını açıklamaktadır:D
Yahu herşey net..

Yunus 37: Bu Kuran, Allah'tandır, başkası tarafından uydurulmuş değildir. Ancak kendinden öncekini ( Tevrat) doğrular ve O Kitap'ı ( İsa’ya indirilen kitap) açıklar. Alemlerin Rabbinden geldiğinden şüphe yoktur.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu tanıma yine Kuran’ın kendisinden başka kanıt..Kuran Allah’tandır çünkü Allah’ın indirdiği İsa’nın kitabını açıklamaktadır:D
Yahu herşey net..

Yunus 37: Bu Kuran, Allah'tandır, başkası tarafından uydurulmuş değildir. Ancak kendinden öncekini ( Tevrat) doğrular ve O Kitap'ı ( İsa’ya indirilen kitap) açıklar. Alemlerin Rabbinden geldiğinden şüphe yoktur.
Yine İftiracının El Kitabı Madde 1i uygulamışsınız:
"İslamı eleştirip insanların gözünden düşürmek için;
1-Ayet ve hadislere İslamı eleştirebilmek için verebileceğiniz kadar tepki toplamasını sağlayacak anlamlar verin. Verdiğiniz anlamların diğer ayet ve hadislerle çelişmesini önemsemeyin. Ya da mevcut sahih kaynaklardaki yazanlara ekleme çıkarma yapın, veyahut cımbızla çekip bağlamından kopararak anlamları çarpıtın. Bunların yanlış olduğu, metin kritiği bilimine göre ayet ve hadisler anlamlandırılırken diğer ayet ve hadislere, nüzul sebebine, ilk muhatap olan Peygamber ve Sahabenin nasıl anladığına bakmak, kısacası işkembeden atmayıp bilimsel kriterlere göre anlamlandırma yapmak gerektiğini söyleyen veyahut bu ifadelerin sahih kaynaklardan alınmışsa cımbızlandığını, önünde sonunda yazanlarla birlikte gösteren çıkarsa kıvırmakla suçlanırsınız, olur biter."
Kuran kendinden önceki kitapları doğrulayan ve onları açıklayan bir kitaptır. Zaten Hz Adem'den Hz İbrahime, Hz Musadan Hz İsaya, oradan da Hz Muhammede kadar her peygamber aynı mesajlarla gelmiştir. Sadece insanlığın içinde bulunduğu seviyeye göre bazı hükümlerde küçük değişiklikler olmuştur. Onun haricinde hepsi kendinden öncekileri doğrulayan ve açıklayan peygamberlerdir.

Eğer kitaplar tahrif edilmişse içindeki doğruları ve yanlışları açıklamak için yeni peygamber ve kitap gönderilmesi çok mantıklı. İncil ve Tevrat'ın tahrif olmuş olması içinde hiç doğru şey kalmamasını gerektirmez. Bunu da gözardı etmemek gerekir.

"Onlardan bir grup, okuduklarını kitaptan sanasınız diye kitabı okurken dillerini eğip bükerler. Halbuki okudukları kitaptan değildir. Söyledikleri Allah katından olmadığı halde 'Bu Allah katındandır.' derler. Onlar bile bile Allah'a iftirâ ediyorlar." (Âl-i imran, 3/78)

"Söyledikleri Allah katından olmadığı halde 'Bu Allah katındandır.' derler. Onlar bile bile Allah'a iftirâ ediyorlar."

Bu ifadeler apaçık tahrif edildiğini gösteriyor. Biri Allah katından olmayan ifadeleri Allah katındanmış gibi söylese, Allaha iftira atmış ve Allahın gönderdiği kitaba eklemeler yapmış olur. Çünkü Allah katından olan sözler ancak Allahın gönderdiği kitaptaki ayetler olabilir. Ayet olmayan sözlere ayet demek de kitabı tahriftir. Kuran İncilin Araplar için tercümesi olsa Kuranda İncil ve Tevratın tahrif edildiği söylenmezdi. Her şey apaçık ortada.

Ali İmran 67
"İşte bu konudaki gerçek şudur: İbrâhim Yahudi de değildi, Hristiyan da değildi, Lâkin o batıl dinlerden uzaklaşmış, tertemiz halis hanif bir Müslüman idi, Ve asla müşriklerden olmamıştı."

Kuran böyle derken hangi akıl, Kuranın Arapları Hristiyanlığa davet eden bir misyoner kitabı olduğuna inanır?

Dediğim gibi metin kritiğini bilimsel metotlarla yapmazsanız böyle yanlış sonuçlara ulaşırsınız. Bir metinden kelime ve cümleler cımbızlanarak yorumlanmaz. Böyle yapmak bilimsel metodolojiye aykırı. Metindeki diğer kısımlarla, yine bu metinle bağlantılı varsa başka metinlerle, o metindeki ilgili kısmın hangi olayla ilgili öyle yazıldığıyla ilgili çalışmalardan sonra ancak bilimsel metodolojiye uygun anlamlandırma çalışması yapmış olursunuz. Kuran özelinde düşünürsek, anlamlandırmayı metin kritiği bilimsel metodolojisine uygun yapmak için diğer ayet ve hadislere, nüzul sebebine ve ilk muhatap olan Peygamber ve Sahabenin nasıl anladığına bakmak gerekir. Ötesi sadece bilimsel olarak çöp olan tezler üretmemize sebep olur

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yahu herşey net..

Evet, bu tür ifadeler başka yerlerde de tekrarlanıyor ve sadece Tevrat'ı onayladığından bahsediyor. Tevrat'ı ve İncil'i onaylayan ya da Tevrat'ı onaylayan ama İncil'i onaylamayan filan demiyor. Ortada üç değil iki kitap var izlenimi hiç de yersiz değil.

Ya da biliyorsunuz Tora, Tanah, Mişna, Talmud bir takım Tevrat'tan başka isimler var. Kitap ve Furkan derken bir ana kitap bir açıklaması filan mı demeye çalışıyor, işte bir de İncil ve açıklaması Kuran filan mı oluyor ne bileyim işte, karmakarışık ifadeler. Ben ciddiye almıyor ve anlam çıkarmaya çalışmıyorum bu teraneden. Ne demeye çalıştığı anlaşılmayan bir sayıklama olarak bakıyorum.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Çin’in Uygurlara yaptığı soykırımı savunan @Burcuva yine yalan söylüyor.

İftiracının el kitabı madde 3 ve 4ü uyguluyor:

"3-Uydurma kaynakların da uydurma olduğu ortaya çıkınca son safhaya geçin. Aslında bu safha anlayanlar için acziyetinizi ilan etmiş olduğunuz anlamına gelir ama merak etmeyin çoğunluk bunu anlayamaz. Son safhada hiçbir kaynakta geçmeyen yeni yalanlar üretin. Pirimiz Hitlerin Propaganda Bakanı Joseph Goebbels'in dediği gibi "Yeterince büyük bir yalan söylerseniz ve bu yalanı sürekli tekrar ederseniz, insanlar sonunda buna inanmaya başlayacaktır."
4-Unutmayın hedef toplumda zaten çok az sayıda olan fikir namusuna sahip ve kaynak sorgulayan bilinçli kesim değil. Bir şekilde işinize taş koyanlara denk gelirseniz önce kıvırdığını iddia edin. Sonra bol bol hakaret edip yıldırmaya çalışın. Alaya alıp insanlar nazarında kıymetten düşürmeye çalışın. Hele tuzağınıza düşüp onlar da hakaret etmeye başlarsa işiniz çok kolaylaşır. Müslümanların ne kadar kaba, yobaz, bilimsel tartışma kültüründen uzak, dogmatik düşünen, örümcek kafalı vs artık ağzınıza geleni saydırın. Ve bingo! Oluşturduğunuz tantana içinde İslamı reddetmeyi dogma haline getirmiş bol miktardaki tipler, sizi asla sorgulamadığı gibi her yazdığınıza destek olup delicesine alkışlar; çünkü onlar size inanmak için dünden razıdır. Buna ek olarak kaynak sorgulama ve gerçek kaynaklardan yazdıklarınızı teyit etme kültürü olmayan Müslümanların çoğunun da kafası karışacaktır. Artık zaferinizin tadını çıkarabilirsiniz... "

نَزَّلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقًا لِمَا بَيْنَ يَدَيْهِ وَاَنْزَلَ التَّوْرٰيةَ وَالْاِنْج۪يلَۙ

"Sana kitabı, gerçeğin ta kendisi ve daha önce indirilen kitapları tasdik edici olarak indiren O'dur. Bundan önce de, insanlara doğru yolu göstermek için Tevrat ve İncîl'i indirmişti." (Ali İmran Suresi 3. Ayet)

Bu adamın söylediği bunca yalana rağmen halen yazdıklarını doğru kabul edenin aklına şaşarım :)