Kur'an tümüyle tarih üstü ve evrensel ise Kur'anı anlamak için neden Kur'an kurslarına, tefsir, filoloji ve etimoloji ilimlerine gerek var?

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Bu kadar kafa patlatırsanız, bir çocuk masalından da böyle derin (!) anlamlar çıkarabilirsiniz.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran'da ne yazdığını anlamada en küçük bir sıkıntıdan söz bile edilemez. Son derece basittir, sıradandır, adinin de altında bir anlatımı vardır. Hiç en küçük bir inceden anlatım içermez.

Fakat ne demeye çalıştığı hakkında belirsizlik olabilir. Örneğin işte sen atmadın allah attı, lan tamam da bilader ne attı bu yahu? Attı da ne oldu? Saçma sapan birtakım ne demeye çalıştığı belirsiz laflar. Neymiş Eyyüp bir demet sapla vursunmuş da yemini yerine gelsinmiş. Lan ne yemini, ne için yemin etmiş, yok! Bu kadar da artık saçmalanmaz. Neymiş ay yarılmışmış! Ha yani karpuz gibi böyle ikiye ayrıldı ha! Belli değil. Deyim olarak kullanmış olması lazım ama saçma sapan birtakım imalarda da bulunuyor. Yok sihir derlermiş de bilmem ne. Az böyle gerçekten yarıldı demeye de getiriyor gibi ama açıkça iddia etmiyor. Güneş battıktan sonra ve gece bastırınca salatı ikame edinmiş! Ya salat ne bilader, nasıl ikame edilir? Böyle sayıklamalar yani, üzerinde durmaya bile değmez. Saçma sapan sayıklamış.

Böyle hiç lüzumu olmayan gereksiz şeyler yani. Yoksa diğer kısımlarda ne dediği son derece açıktır. Allaha tapmayı reddedeni öldüreceksiniz, yağmalayacaksınız, çocuklarını köle yapacaksınız! Onlar cehenneme gidecek siz cennete! Bu yani, bu kadar. Tefsir mefsir hikaye. Onlar süslemeci, din kakalayıcı bezirgan sahtekarlıkları. Yerine durumuna göre kıvırtıp çalkalayıp pazarlama işleri.

Öyle gülünç oluyor ki bazen saçma sapan yorumlar, fıkra gibi. Neymiş Eyyüp şifalı ot yetiştirsin diyormuşmuş! Şaklabanlığın da artık bu kadarı!

Hardwave

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Çünkü 1400 yıl öncesi mekke ve çevresini uyarmak için onların kültür ve anlam bilimlerine göre indi.
Peki bizi neden bu kitaptan sorumlu tutuyor? Ne zaman kendi mantığım ile ayeti anlamaya çalışsam hatalı olan ben oluyorum. Ne yapacağımı şaşırdım.

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bu kitabı anlamak için hăkim olduğunuz dilde okumanız yeterli. Eğer buna ek olarak yabancı dil bilginiz varsa (İngilizce, Almanca vs.), bir de o dillerde okursanız, ana dilinizde okuduklarınızla üç aşağı beş yukarı aynı olduğunun farkına varırsınız.
Bu kitabın insan ürünü olduğunu anlamaya, bu kadarı yeterli.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hayır şimdi bilimin olmadığı çağda, cahil bedevilere Ay yarıldı diye açıkça iddia edilemiyor, Kuran'a apaçık Ay evet baya bildiğin iki parçaya ayrıldı denemiyor, cesaret istiyor... İmalarla bilmem nelerle kıvırtılıyor, şu bilim çağında artık embesiller diyeceğim, başka çare yok, çünkü cahillik bunu açıklamıyor, Ay gerçekten karpuz gibi yarılıp ikiye ayrıldı diyorlar yahu! Olacak iş olsa da olmaz ama neyse yine de hadi desek!

FİLEozof

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Kuran, bir yerde kendine “apaçık Kuran” diyor. Sonra da asıl manasını yalnızca Allah’ın bildiği ayetlerin olduğunu söylüyor...

Ek olarak açıklık, nesne ve özne arasındaki bağın sağlamlığındadır.

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Kuran, bir yerde kendine “apaçık Kuran” diyor.
Hocam çok yazdım. Ayette geçen gerçek anlamı وَكَذٰلِكَ اَنْزَلْنَاهُ اٰيَاتٍ بَيِّنَاتٍۙ وَاَنَّ اللّٰهَ يَهْد۪ي مَنْ يُر۪يدُ (açık, açık açık) ayetler
Sonra da asıl manasını yalnızca Allah’ın bildiği ayetlerin olduğunu söylüyor...
Bahsedilen ayetler Kur'anın "müteşabih" olan kısmı yani gayb / metafizik
Ek olarak açıklık, nesne ve özne arasındaki bağın sağlamlığındadır.

FİLEozof

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Hocam çok yazdım. Ayette geçen gerçek anlamı وَكَذٰلِكَ اَنْزَلْنَاهُ اٰيَاتٍ بَيِّنَاتٍۙ وَاَنَّ اللّٰهَ يَهْد۪ي مَنْ يُر۪يدُ (açık, açık açık) ayetler
“Açık Kuran” diyorum. Açık ayetler değil. Sadece “açık ayetler” dese problem yok.
Bahsedilen ayetler Kur'anın "müteşabih" olan kısmı yani gayb / metafizik
“Apaçık Kuran” ve “kapalı kısımları bulunan Kuran” ifadeleri açıkça çelişiyor.
Ben de bunu diyorum işte. Ben “açık Kuran” ifadesini gördüm mü? Ben artık onun muhatabı mıyım? Evet.
O zaman benim için de açık olmalı. Ama daha asıl anlamını yalnızca Allah’ın bildiği ayetler varmış.
Yani daha ilk muhataplarında bile “açık Kuran” ifadesi anlamsızlaşıyor.

Son konular

Son mesajlar