Kuran ve akraba evliliği

KuranMumini2698

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Mehir dese yine iyi. Mehiri ben de Arapça sanırdım ama Farsçaymış. Fakat Arapçada da mihir şeklinde aynı kelime var sanırsam.

Her neyse, fakat Kuran'da hiç böyle kelimeler geçmez. Ne geçer biliyor musun, geçen kelime şu: "ucuruhunne"!!!

Arapça bilmezken bütün meallerde mehir mehir mehir yazınca ben de Kuran'da mehir yazıyor sanıyordum ne bileyim! Baktım olmuyor şüphelendim Arapça öğrendim. Arapça okur yazarım yani, akıcı konuşamam ama yazanı anlarım. Bir de ne göreyim! "Ucurehunne" yazıyor yahu! Yani bu "kadınların ücretleri" demek be! Olacak şey değil! Ağzım açık kaldı. Koskoca olduğu iddia edilen allah "kadınların ücretleri"!!! diyor! İnanılır gibi değil!

Sonra hiç şaşırmadım. Cahil çöl yağmacıları çöl yasası yaparlarsa bundan başka ne yazacaktı da dedim. Artık hiç şaşırmaz oldum.
Kur'an'da "mehir" kelimesi için "sidak" kelimesi kullanılır. Arapça'da "mehr-sidak" kelimeleri aynı anlama gelir. Sizin dediğiniz kelimede "ücret" kelimesidir.(60:10) "Ücret" kelimesi Türkçe diline geçmiş bir kelimedir. Yani kadına evlenmeden önce mehir/ücret/hediye veriyorsun.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kur'an'da "mehir" kelimesi için "sidak" kelimesi kullanılır. Arapça'da "mehr-sidak" kelimeleri aynı anlama gelir. Sizin dediğiniz kelimede "ücret" kelimesidir.(60:10) "Ücret" kelimesi Türkçe diline geçmiş bir kelimedir. Yani kadına evlenmeden önce mehir/ücret/hediye veriyorsun.
Bunlar, daha önce de ifade edildi ama insanda yanlışını kabul etme olgunluğu yoksa ne yazsanız boş

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Başlık parası gibidir :).

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yani koskoca diye iddia ettiğiniz allahınız, bir kadına verilecek güvence parasına bir doğru dürüst isim bulamamış ha! Cık cık cık! Nasıl bir allahmış bu yahu! "Teminat" filan bir şey bulsaymış yahu! Bula bula bulduğu kelimelere bak: "Sadukat" !!! "Ucur" !!!

Hiç bir şey aklına gelmedi Farslardan mehir kelimesini araklasaymış, herhalde Farslarla aralarında Zülkarneyn seddi filan yokmuştur! Alyans aslında güvence demektir, Batılılardan onu araklasaymış! O da mı olmadı? Bence en uygunu mihruhunne deyip Farsçadan Arapçalaştırmaydı. Kafa basmamış. Ayıkken yazsaymış şu Kuran'ı iyiymiş ama neyse...

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yani koskoca diye iddia ettiğiniz allahınız, bir kadına verilecek güvence parasına bir doğru dürüst isim bulamamış ha! Cık cık cık! Nasıl bir allahmış bu yahu! "Teminat" filan bir şey bulsaymış yahu! Bula bula bulduğu kelimelere bak: "Sadukat" !!! "Ucur" !!!

Hiç bir şey aklına gelmedi Farslardan mehir kelimesini araklasaymış, herhalde Farslarla aralarında Zülkarneyn seddi filan yokmuştur! Alyans aslında güvence demektir, Batılılardan onu araklasaymış! O da mı olmadı? Bence en uygunu mihruhunne deyip Farsçadan Arapçalaştırmaydı. Kafa basmamış. Ayıkken yazsaymış şu Kuran'ı iyiymiş ama neyse...
Bir yanda Kuran okuyun diyen ateistler, öbür yanda "Kuran meali kuran tefsiri okumayın, kafanız karışır" diyen ilahiyatçılar. Zemin kayıyor, kaçınılmaz. Belki bir kuşak, belki iki kuşak alacak, ama dinler gücünü kaybedecek.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kuranın ayetlerinden çıkarımlarla gelecekten haber veren insanların dedikleri aynen çıkıyor, arkadaşlar ölçüsüz ölçülerine göre Kurandaki kelimeleri eleştiriyor. Buna sadece gülünür :)

rhynkar

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Peki neden hep gelecekten haber veren Kuran'ın her zaman olay yaşandıktan sonra gelecekten haber verdiği anlaşılıyor? Bana şu andan itibaren gelecekte olacak bir şeyin Kuranda yazdığını söyleyebilir misin? Hayır tabi ki. Çünkü siz her zaman olay yaşandıktan sonra zaten yazıyordu dersiniz. Bir şekilde ayetleri büküp, evirip çevirip burada aslında böyle demişti dersiniz. Tıpkı dünyamızla ilgili her yeni bir şey keşfettiğimizde çıkıp Kuranda yazıyordu zaten dediğiniz gibi. Ama hiç bir zaman bilim adamları keşif yapmadan diyemezsiniz bunu çünkü sahtekarsınız.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Peki neden hep gelecekten haber veren Kuran'ın her zaman olay yaşandıktan sonra gelecekten haber verdiği anlaşılıyor? Bana şu andan itibaren gelecekte olacak bir şeyin Kuranda yazdığını söyleyebilir misin? Hayır tabi ki. Çünkü siz her zaman olay yaşandıktan sonra zaten yazıyordu dersiniz. Bir şekilde ayetleri büküp, evirip çevirip burada aslında böyle demişti dersiniz. Tıpkı dünyamızla ilgili her yeni bir şey keşfettiğimizde çıkıp Kuranda yazıyordu zaten dediğiniz gibi. Ama hiç bir zaman bilim adamları keşif yapmadan diyemezsiniz bunu çünkü sahtekarsınız.
Yazıldığı dönemde henüz gerçekleşmemiş olayların ilerde şunlar yaşanacak diye anlatıldığını ve anlatıldığı gibi ilerleyen zamanlarda yaşandığını kanıtlarsam ne yaparsınız?

rhynkar

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bana öyle bir şeyi kanıtlayamazsın! Çünkü öyle bir şey yok! Bana bir şeyi kanıtlamak istiyorsan gelecekten haber ver! 10 yıl sonra, 20 yıl sonra olacak büyük bir olaydan bahset! Geçmişten değil! Geçmişten bahsedip gelecekte böyle olacağı yazıyordu demekten vazgeç! Kendini küçük düşürüyorsun.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bana öyle bir şeyi kanıtlayamazsın! Çünkü öyle bir şey yok! Bana bir şeyi kanıtlamak istiyorsan gelecekten haber ver! 10 yıl sonra, 20 yıl sonra olacak büyük bir olaydan bahset! Geçmişten değil! Geçmişten bahsedip gelecekte böyle olacağı yazıyordu demekten vazgeç! Kendini küçük düşürüyorsun.
Kanıtlarsam ne yaparsınız? Önce kendinizi dürüstçe ifade edin ki kanıtladıktan sonra yazdıklarım cevapsız kalmasın.
Yazıldığı dönemde henüz gerçekleşmemiş olayların ilerde şunlar yaşanacak diye anlatıldığını ve anlatıldığı gibi ilerleyen zamanlarda yaşandığını kanıtlarsam ne yaparsınız? Mesela bazıları ayet ve hadislerden yaptığı çıkarımlarla ilerde şöyle şeyler yaşanacak dese ve bunu diyenler öldükten sonra bunlar yaşansa, ben de bunu kanıtlasam ne yaparsınız?

Yazarı tarafından düzenlendi:

rhynkar

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Hala boş konuşuyorsun, hala geçmişten bahsediyorsun. Bana gelecekten bahset diyorum sen bana hala
Yazıldığı dönemde henüz gerçekleşmemiş olayların ilerde şunlar yaşanacak diye anlatıldığını ve anlatıldığı gibi ilerleyen zamanlarda yaşandığını kanıtlarsam
diyorsun. Demek ki neymiş arkadaşlar? Bu Kuranda gelecekten haber yok! Her zaman ama her zaman Kuranı dogma olarak gören kalpleri mühürlü, beynini başka yerde unutmuş insanlar çıkıp "bu zaten yazıyordu yav, bak böyle bişe yaşanmış kurandan sonra ama kuranda öyle olacağı yazıyordu" derler. Sen kendi kendine kanıt toplamaya devam et. PAPAĞAN

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hala boş konuşuyorsun, hala geçmişten bahsediyorsun. Bana gelecekten bahset diyorum sen bana hala

diyorsun. Demek ki neymiş arkadaşlar? Bu Kuranda gelecekten haber yok! Her zaman ama her zaman Kuranı dogma olarak gören kalpleri mühürlü, beynini başka yerde unutmuş insanlar çıkıp "bu zaten yazıyordu yav, bak böyle bişe yaşanmış kurandan sonra ama kuranda öyle olacağı yazıyordu" derler. Sen kendi kendine kanıt toplamaya devam et. PAPAĞAN
Geleceği Allahtan ve Onun bildirdiklerinden başka kimse bilemez. Allah bana geleceği bildirmediği için net tarih vererek gelecek hakkında bilgi veremem. Ama net tarih vermeden ayet ve hadislerden çıkarımlarla gelecekte yaşanacaklardan bazı şeyler paylaşabilirim. Mesela, kanser ve aidse çare bulunacak. Şu anda sadece bir teori olan uzayın ether ile dolu olduğu net bir bilimselliğe ulaşacak. 3. dünya savaşı çıkacak. Çok büyük bir ihtimalle uzaylılarla karşılaşacağız.
Şimdi tekrar soruyorum:
Mesela bundan yüz yıl önce yaşayan biri net tarih vererek ayet ve hadisler şu tarihlere işaret ediyor dese, anlattığı tarihlerden önce ölse. Daha sonra işaret ettiği tarihlerde anlattığı ayet ve hadislerle uyumlu olaylar yaşansa ve ben bunu kanıtlasam ne yaparsınız?

rhynkar

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ahahahahaha. 3. Dünya savaşı çıkacakmış! Bunu dünyadaki bütün insanlar söylüyor! 3.Dünya savaşının çıkacağını söyleyen ayetin numarasın ver! Kansere ve aidse çare bulmak için her gün çalışıyor zaten sayısızca bilim insanı! Kanser ve aidse çare bulunacağı söylenen ayet numarasını ver! Büyük ihtimalle uzaylılarla karşılaşacağız!!! Nerede yazıyor bu Kuranda bana ayet göster pardon sen gösterme bana ayet numarası ver. Uzaylıları da Allah yarattı dersiniz siz kesin. Ben Kuranda uzaylıları da yarattık diye bir şey görmedim ama siz kesin dersiniz. Uzayın ether ile dolu olduğunu söyleyen ayetin numarasını söyle bana önce sonra da madem bu bilgiye sahipsin dünyaya bu bilgiyi doğrulat!

rhynkar

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
HADİS!!! Kurandan örnek ver kurandan. Hadisi senin benim gibi insanlar yazıyor. Bana AYET NUMARASI VER!!!

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
HADİS!!! Kurandan örnek ver kurandan. Hadisi senin benim gibi insanlar yazıyor. Bana AYET NUMARASI VER!!!
Ben sadece ayetlerden yaptığım çıkarımları size yazmadım ki. Ayrıca hadislerin kaynakları mevcut, bin küsur sene önce yazıldıkları ortada