Kuran Yeni Mucizeler: Denizler tutuşturulduğunda: Denizler nasıl tutuşur? Denizler nasıl yanar?

Kuran Mucizeler

☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Denizler tutuşturulduğunda: Denizler nasıl tutuşur? Denizler nasıl yanar?

Denizlerin yanabileceğini 1400 yıl önce nasıl bilmiş Muhammed peygamber acaba?

Yüce Allah 81:6 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet
Arapça okunuş
Meal
5804|81|6|وَإِذَا ٱلْبِحَارُ سُجِّرَتْ
Ve izel biharu succiret.
Denizler, tutuşturulduğu zaman,

(ٱلْبِحَار) l-biharu kelimesi kökü (بحر) deniz (sea) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 54 (of 1303)

(سُجِّرَتْ) succirat kelimesi kökü (سجر) yakmak-tutuşturmak-ateşe vermek (to fire up) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 463 (of 1303)

Ayet detaylandırıldığında;

#KelimeAnlamKök
1ve iza:ve zaman
2l-biharu:denizlerبحر
3succirat:tutuşturulduğu-ateşe verildiği-yandığıسجر

Bu ayette kıyamet sahnesinden bir sahne anlatılmaktadır. Klasik mealciler modern bilim ışığından yoksun oldukları için bu ayeti ‘denizler kaynatıldığında’ olarak anlamışlardır. Fakat aslında bu ayette Yüce Allah’ın bir mucizesi mevcuttur.

Denizler yakılacak, tutuşturulacak ve yanacaktır. Net bir şekilde ayet bunu söylüyor.

Peki, denizler nasıl yanar?

Denizler tuzlu sudan oluşur. Yaklaşık olarak %3 tuz oranına sahiptirler. Normalde yanmazlar. Hatta yangınları söndürmek için kullanılırlar. Fakat Yüce Allah denizleri tutuşturacağını, yakacağını buyurmuştur.

Modern bilim denizlerin nasıl yanabileceğini tesadüf olarak 2007 yılında bulmuştur.

Kısaca hikâyesini anlatalım;

Kanzius isimli bir araştırmacı kansere yakalanır. Tedavi seçeneklerini araştırırken kanseri yok etmek için radyo dalgalarını kullanmayı düşünür. Radyo dalgalarını kanserli bölgeye odaklayarak kanser hücrelerini yok etmeyi planlamaktadır.

2007 yılında yaptığı deneyler sırasında çok enteresan bir olay gerçekleşir. Deneylerin bir tanesinde radyo dalgalarının önüne tuzlu suyu koyar. Tuzlu suyun kaynamak yerine direkt olarak alev aldığını ve çok yüksek ısılarda (1500 derece) yandığını fark eder.

Yapmış olduğu keşif medyada ses getirince Penn State Üniversitesinden Kimya Profesörü Dr. Rustum Roy konuyu araştırmak ister ve Kanzius’un laboratuvarına ekibi ile birlikte gider. Deneylere katılır ayrıca üniversitede de kendi deneylerini yapar.

Vardıkları sonuç Kanzius’un deneylerinin kesinlikle doğru olduğudur.

Gerçekten de tuzlu suya belirli frekansta ve güçte radyo dalgaları gönderildiğinde tuzlu su kaynamak yerine direkt olarak tutuşmakta ve yanmaktadır. Radyo dalgaları verildiği sürece tuzlu su yanmaya devam etmektedir.

Tuzlu su yerine tuzlu olmayan saf su aynı deneyde kullanıldığında su yanmamakta onun yerine kaynamakta ve buharlaşmaktadır. Suyun yanması için tuzlu olması gerekmektedir.

Bu olayın altında yatan kimya ise şu şekilde açıklanmaktadır. Belirli frekansta ve güçte radyo dalgaları tuzlu sudaki sodyum klorür, hidrojen ve oksijen atomları arasındaki bağı gevşetmekte ve hidrojen atomunun salınmasına neden olmaktadır. Çok yanıcı olan hidrojen gazı da yanmaya neden olmaktadır.

Kaynamak veya buharlaşmak yerine tuzlu su direkt olarak yanmaktadır.

2. bir konu da okyanus ve denizlerde bolca bulunan tuzlu sulardan kolay enerji elde edilebilir mi?

Pek mantıklı değil. Çünkü tuzlu suyu yakmak için gereken radyo dalgalarını üretmek için oldukça fazla enerji gerekmektedir.

Fakat bizi ilgilendiren şey tuzlu suyun yanabildiğidir.

Ayet modern bilim ışığında değerlendirildiğinde mucize net bir şekilde görülür.

Denizlerin yanabileceği günümüze kadar bilinemiyordu. Bu nedenle ayet denizler kaynatıldığında diye çevrildi. Ama evrenleri yaratan Yüce Allah denizlerin tutuşturulacağını, yanacağını bildirmekteydi.

Şimdi daha rahat anlaşılıyor ki kıyamette tüm Dünya’mız uzaydan gelen çok yoğun bir radyo dalgasına maruz kalacaktır. Bu radyo dalgaları Dünyadaki tüm denizleri ve okyanusları (tuzlu su içerenler) tutuşturacak ve tüm denizler yanmaya başlayacaktır.

En doğrusunu Allah bilir.

Kuran Mucizeler

☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Lüzum üzerine yeniden (:D
Kuran'ın katmanlı yapısını anlayamayanlar azıcık bilgileri ile Kuran'ı hemen yalanlamaya, Kuran'da çelişki var demeye başlarlar. İnsan önce kendisine bir bakar ya. Benim beynimin kapasitesi ne ki evrenleri yaratan bir yaratıcıdan gelmiş olabilecek bir kitapta benim mevcut ilmimle kavrayamadığım şeyler olabilir demelidir.
İşte size en iyi örnek. 1400 yıldır bu ayet denizler kaynatıldığında diye çevrildi. Ama yanlıştı. Yüce Allah denizleri yakacağım diyordu ama biz anlamlandıramıyorduk.
Taşlar yerine oturmakta.
Selametle,

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kıyamet, dağların yürümesi gibi mucizevi olayların gerçekleşeceği bir olay olarak sunulduğu için, yanmayacağı düşünülen şeylerin yanacağının söylenmesi de normal.

Gene mucize filan yok! :ggsy:

Kuran Mucizeler

☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Kıyamet, dağların yürümesi gibi mucizevi olayların gerçekleşeceği bir olay olarak sunulduğu için, yanmayacağı düşünülen şeylerin yanacağının söylenmesi de normal.

Gene mucize filan yok! :ggsy:
Senin gözün perdeli olduğu için göremiyorsundur belki? Hiç düşündün mü? Bu perdeyi de kendin yapıyorsundur. Allah gerekli atom altı seviyede işleri hallediyordur.
1400 yıl önce kendisine iftira ettiğin (iftira diyorum çünkü gözünle görmediğin, dedikodu olarak okuduklarından bunları çıkarıyorsun) bir beşer çıkıyor ve ki denizler yanacak diyor. Allah Allah!!! Denizler nasıl yansın ya. Şimdiye kadar hiç kimse denizlerin yandığını görmemiş.
Elimizde modern fizik var. Kuran'da çelişki olsaydı modern bilim denizlerin yanamayacağını gösterirdi. Bizde kıçımızın üstüne otururduk.
Ama durum tam aksini gösteriyor. Denizler radyo dalgalarına maruz kaldığında (muhtemelen uzaydan gelecek bir ışıma) 1500 derecede yanacak. Tüm dünya denizleri yanacak.
Senin de dediğin gibi ayette mucize yok. Modern fizik var.

Sen bile daha yeni öğrenmişsindir denizlerin yanabileceğini.
Modern bilim Kuran'a ters değildir bunu unutma. Kuran'a inanan ve çok başarılı bilim adamları var. Bunu unutma.

Selametle,

Kuran Mucizeler

☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Ya @Burcuva
Bir şey soracağım. Sen benim paylaşımlara cevap yazmadan senin ateist tayfası hiç bir şey yazmıyor. Anlamadım geçekten. Senin ilmin onlarınkinden fazla mı? ::D
Selametle,

Kuran Mucizeler

☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Senin kuran ilmin muhammed'ten fazlamı papucumun müslümanı:)
Ya @Entropyy22
Kızmana gerek yok. Hepimiz yeryüzünde yaşayan insanlarız.
Peygamberleri insan üstü varlıklar olarak görmek zaten başımıza bunca belayı açtı. Gerek biz, gerek Hristiyanlar, gerekse Yahudiler.
Sen de aynı yoldasın maşallah.
Muhammed peygamber benim bildiğim kadar fizik bilemez ki! Bitti kardeşim. Bilemez. O dönemde modern fizik yoktu. Ben okurum öğrenirim. Muhammed peygamber zamanında nereden okuyacak?
Allah'ın böyle bir uygulaması yok.
Yani isterse Muhammed peygambere tüm ilimleri öğretirdi. Doğru ama yöntemi böyle değil.
Muhammed peygamber Kuran'ın inmesine aracı oldu bir radyo alıcısı gibi.
Sana en iyi cevap bizim en çok kullandığımız ayettir ya haberin yok mu?
41:53 Evet, Biz ileride onlara delillerimizi gerek dış dünyada, gerek kendi öz varlıklarında göstereceğiz; ta ki Kur'an'ın, Allah tarafından gelen gerçeğin ta kendisi olduğu onlar tarafından da iyice anlaşılacak. Rabbinin her şeye şahid olması yetmez mi?

Senin anlayacağın şekilde özetleyeyim. Gelecekte Kuran mucizeleri çıkacak diyor. Bilim geliştikçe anlaşılır diyor. Anlayana artık.
Muhammed peygamberi neden bu işe karıştırıyorsun?
Selametle,

Entropyy

V ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Muhammed peygamberi neden bu işe karıştırıyorsun?
Selametle,

Karıştırmamın sebebi şu anlamaya çalışıyorum,

O zaman şu şekilde anlatayım:

Şimdi bir sahabe geldi senin yukarıdaki mucize dediğin ayeti anlamadığını söyleyerek muhammed'ten bunu kendisine anlatmasını istedi.

Muhammedin cevabı hangisi olur?

A) Sevgili sahabe ileride bilim denizin yanabileceğini keşfedecek allah bunu bize şimdiden bildirmektedir.

B) Sevgili sahabe denizin yanması kıyamette olacak bir olaydır. Allah kıyamet günü denizleri yakacaktır.

Muhammedin sahabeye verdiği cevabı bana söyle şimdi?

Kuran Mucizeler

☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Ya @Entropyy22
Bence @Burcuva dan daha fazla ilmin var. O otomatiğe bağlamış. Sürekli dogmatik cevaplar veriyor.
Ben B cevabını verirdim. Kendisi de Allah'ın nasıl yakacağını bilmiyor.
Ama çok güzel yazmışsın A şıkkını da söyleyebilirdi.
Selametle,

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
bir beşer çıkıyor ve ki denizler yanacak diyor. Allah Allah!!! Denizler nasıl yansın ya. Şimdiye kadar hiç kimse denizlerin yandığını görmemiş.

O kadar saçma sapan konuşuyorsun ki... Adı üstünde mucize iddiaları bunlar yahu! Olabilecek gibi görünen bir olayı mucize diye iddia etmez zaten! Olamayacak gibi görüneni eder!

Ölüler konuşacak, dağlar yürüyecek, denizler tutuşacak diyor, olmayacak şeyler olacak diyor!'

Sen hiç konuşan ölü gördün mü? Görmedin. Eeee? Daha ne tantana ediyorsun ki? Tam tersine Kuran yazarları su yanmaz diye düşünerek suların yanacağını, yani mucize olacağını söylemişler! Hiç mi kafan basmıyor?

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Senin ilmin onlarınkinden fazla mı?

Tabiiii, ben baş farmasonum! Emirleri de direk Şeytan efendimiz hazretlerinden alırım! Her gün Şeytan efendimiz hazretleri ile görüşmeden günü bitirmem! Günlük rapor sunarım! Her gün İslamı Kuranı bitirmeye and içeriz!

Son konular