Kuran Yeni Mucizeler: Onun göğsünü sıkı, daraltılmış yapar. Sanki yükseliyor o göğe.

Entropyy

V ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Çok alınıyorsun. Ateist zümresi demek istedim. Tayfa da aynı anlama geliyor.
Ama gördüğüm bir şey var. Bilimsel cevap veremeyince hemen hırçınlaşıyorsunuz.
@Burcuva 'nın cevabına bak. Sen ikna oldun mu onun cevabından?
Selametle,

Cvp gelmeyince hırçınlaşan sensin kişileri hedef alarak açtığın konuya çekmeye çalışıyorsun. Konunu aç kenara çekil millete saldırma.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
145 metre derinliğe özel ekipman ile hızlı dalışından bir resim gösterilmiştir.

Ben de yaptım bu dalış denen işi. Tüpsüz dalarım tüp kullanmam ve Marmara hariç Türkiye'nin bütün denizlerinde daldım. Dipteki karanlık açıkça görülüyor. Özellikle Antalya Faselis'te ve Topçam'da dalışlarımda dipteki karanlığı apaçık gördüm. Çok ürpertici olduğunu söyleyebilirim. Ki benim dalışım tüpsüz olduğu için elli metre bile yoktur. Altimetre de kullanmadığım için bilmiyorum ama maksimum yirmi metreden fazla daldığımı sanmam. Tüpsüz çünkü. Kulaklarımın ağrısına dayanabileceğim kadar dalarım. Bazen çıkışta nefesim yetmeyecek gibi hissettiğim olur. Sadece palet ve maske kullanırım.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Dip karanlığını görmeye bir engel yok yani, bulunduğun ortam derinliğe göre koyulaşan oranda mavidir, yukarı doğru baktıkça mavilik beyaza doğru açılır, aşağı doğru baktıkça lacivert siyaha doğru koyulaşır. Işığın gelmediği bir yeri siyah görmek son derece doğal. Bunda hiç bir bilinmeyecek anlaşılmayacak taraf yok. Kendimin dalış tecrübem olmasa bile bu mantıken böyle olduğunu hiç dalış yapmayanların bile kavrayabileceği bir durum. Bir yerden ışık gelmiyorsa ve ışığı yansıtmıyorsa orası siyah bir karanlık içinde görünür.

Özellikle Faselis'te derin bir fay kırığı var dipte ve simsiyah bir uçurum şeklinde görünüyor. Neredeyse simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız yukarlarda şarkılar söyleniyor diyecektim yani, o derece korkunç bir fay kırığı. Zaten özellikle bu fay kırığı için daldım orada. Topçam'da ise kıyıdan ikiyüz metre açılınca deniz çok acayip derinleşiyor. Su yüzeyine çıkmış bir ada sipsivri, hiç kıyısı yok, diğer ada adayları karanlıktan yükseliyorlar. Uçları parlıyor, dipleri karanlığın içinde. Burası da çok ürpertici bir yer. Köpekbalığı korkusundan tadını çok çıkaramadım. Buralarda köpekbalığı var diye uyarmışlardı. Karanlıkta parlayan bir dizi sivri diş dipten yükselir korkusuyla oyalanmadım. Köpekbalıkları aşağıdan saldırır bu arada... Bela hayvan genelde karından ısırır. Uzun bir bıçak bulundururum daima. İşe yarar mı bilmem hiç kullanmadım. Bela hayvan gözünü döndürüp dalar, bıçak filan dinlemez de bıçağı yeyince durur mu bilmiyorum. Hiç tecrübe etmedim. Dalışlarımda köpekbalığı, büyük deniz kaplumbağası, ahtapot, yunus bile gördüm bir sefer. Ahtapot çok sevimlidir. Saklambaç oynar ve insan gözüne çok benzeyen gözleriyle direk gözlerine bakar. Ahtapotlara bayılırım.

Kuran Mucizeler

☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Dip karanlığını görmeye bir engel yok yani, bulunduğun ortam derinliğe göre koyulaşan oranda mavidir, yukarı doğru baktıkça mavilik beyaza doğru açılır, aşağı doğru baktıkça lacivert siyaha doğru koyulaşır. Işığın gelmediği bir yeri siyah görmek son derece doğal. Bunda hiç bir bilinmeyecek anlaşılmayacak taraf yok. Kendimin dalış tecrübem olmasa bile bu mantıken böyle olduğunu hiç dalış yapmayanların bile kavrayabileceği bir durum. Bir yerden ışık gelmiyorsa ve ışığı yansıtmıyorsa orası siyah bir karanlık içinde görünür.

Özellikle Faselis'te derin bir fay kırığı var dipte ve simsiyah bir uçurum şeklinde görünüyor. Neredeyse simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız yukarlarda şarkılar söyleniyor diyecektim yani, o derece korkunç bir fay kırığı. Zaten özellikle bu fay kırığı için daldım orada. Topçam'da ise kıyıdan ikiyüz metre açılınca deniz çok acayip derinleşiyor. Su yüzeyine çıkmış bir ada sipsivri, hiç kıyısı yok, diğer ada adayları karanlıktan yükseliyorlar. Uçları parlıyor, dipleri karanlığın içinde. Burası da çok ürpertici bir yer. Köpekbalığı korkusundan tadını çok çıkaramadım. Buralarda köpekbalığı var diye uyarmışlardı. Karanlıkta parlayan bir dizi sivri diş dipten yükselir korkusuyla oyalanmadım. Köpekbalıkları aşağıdan saldırır bu arada... Bela hayvan genelde karından ısırır. Uzun bir bıçak bulundururum daima. İşe yarar mı bilmem hiç kullanmadım. Bela hayvan gözünü döndürüp dalar, bıçak filan dinlemez de bıçağı yeyince durur mu bilmiyorum. Hiç tecrübe etmedim. Dalışlarımda köpekbalığı, büyük deniz kaplumbağası, ahtapot, yunus bile gördüm bir sefer. Ahtapot çok sevimlidir. Saklambaç oynar ve insan gözüne çok benzeyen gözleriyle direk gözlerine bakar. Ahtapotlara bayılırım.
Ya @Burcuva
Yazını keyifle okudum. Oldukça maceraperestmişsin. Güzel. Renkli hayatına devam et.
Ama biraz insaflı ol.
Zifiri karanlıklar diyor. Elini çıkarsan neredeyse göremezsin diyor. Orayı görmüş birisi gibi anlatıyor.
Tahmin etmiştir veya duymuştur gibi yorumlar ile bunu açıklayamazsın.
Ayrıca katmanlı dip dalgalarına da işaret var.
Selametle,

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ama biraz insaflı ol.

Dibin simsiyah olduğunu ben elli metre bile dalmadan gördüm. Yirmi metre ancadır. Çünkü kulaklarım rahatsız oluyor basınçtan, bu hissi sevmiyorum. Öyle dayanılmaz bir ağrı değil ama rahatsız edici. Kulak tamponunu da sevmiyorum, çünkü dalgaları, kumdaki hışırtıları ve taşların takırdamasını duymak istiyorum. Açıkta bunlar bitiyor sessizlik başlıyor ama açıkta çok da zaman geçirmiyorum. Köpekbalıkları açıkta başlar ve onlardan biri ile karşılaşmak her zaman saldırmasalar da çok tedirgin edici. Aslında çok nadiren saldırırlar. Hatta saldırmazlar diyebilirim ama belli de olmaz.

Bana inanmıyorsan mantığını kullan. Dipten ışık yansımazsa suyun içinden dibin karanlık görüneceği apaçık belli. Su yüzeyinden göremezsin karanlığı, çünkü su tabakası içindeki partiküller yüzünden ışığı yansıtır. Ama dalarsan, derinlik varsa aşağıda, simsiyah, mürekkep gibi görürsün. Oldukça da ürkütücüdür. Dibe mürekkep çökmüş gibi görünür. Çünkü ışık oraya inemiyor.

Bunu görmek için Faselis gibi fay kırığı veya Topçam Sıçan Adası gibi kıyısı olmayan dik bir yerde dalman lazım. Sıçan adası tahminim üçyüz metre filan açıkta. Benim diyen yüzücü cesaret edemez yüzerek gitmeye ama ben gittim. Hem de üç veya emin değilim dört kez. O ürpertici manzara beni tekrar tekrar kendine çekti. Ender yaşanacak bir heyecan. Faselis'te ise fay kırığı yüz metre kıyıya ya var ya yok başlıyor. Dip aniden çizgi şeklinde simsiyah oluyor. Kırığın karşı yakasına yüzmeye cesaret edemedim. Genişliğini bilmiyorum. Nerede biteceğini bilmediğim bir karanlığın üzerinde yüzmeye cesaret edemeyip geri döndüm.

Tabii tüpsüz ama şinorkel kullanıyorum. Sürekli dibi gözlerim. Kulak tıkacı kullanmayışımın bir nedeni de tekneler ve sörfçüler. Bir keresinde hışırtıyı duyup kafamı çıkardım ve sörfçüyü gördüm, yoksa altındaki denge kanadı bana çarpabilir. Su altında sesler çok daha iyi duyulur.

Neyse, önceden aşırı maceraperesttim, basbayağı çılgınca işler yapardım ama şimdi duruldum. Fakat her an tekrar başlayabilirim! :D

Düşünce
Sünni
Ya @Burcuva
Benim yazdığım makaleyi okumamışsın. Bu belli oldu.
Aşağıda William Winram’ın 145 metre derinliğe özel ekipman ile hızlı dalışından bir resim gösterilmiştir. William Winram 145 metreye daldıktan sonra yukarıya doğru iple çıkmaktadır. Yardımcı dalgıç özel ekipmanla yaklaşık 100 metrede denizin daha derinlerini kamerası ile göstermektedir. Görüldüğü gibi yaklaşık 100 metrede dahi daha derinler halen karanlık değil mavidir-aydınlıktır. Çünkü güneş ışınları 100-200 metre arasını da aydınlatmaktadır. Alacakaranlık alanı 200 metreden sonra başlamaktadır.

2532 ekini görüntüle

Resmi iyi gördün mü Ya @Burcuva ?
Denizin dibine bakıyorsun şu an. Adam 100 metrede.
Tabii senin mercan çıkarmaya çalışan adamlar belki de 200 metreye dalıyorlardı. Ha Ha Ha...
At atabildiğin kadar.
Söylediklerinde bir tane bilimsel bir şey yok. Ama haklısın. Sen de her şeye bir yorum yapayım derken iyi bir araştırma yapamadın.
Selametle,
oevjpbsrjpfsefjğsesfo @Burcuva yemiş seni knk :)))))))))))))))))))))))

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Bence ayete bakmak yeterli @DemoKratos
Çünkü o kadar kapalı bir anlatım var ki... Apaçıklıktan geçilmiyor yani :)

Yazmıştık:
Ya da (inkar edenlerin amelleri) muazzam derin bir denizdeki karanlıklara benzer; onun üstünü bir dalga kaplar, onun üstünde bir dalga, onun da üstünde bir bulut vardır. Bir kısmı bir kısmı üzerinde olan karanlıklar; elini çıkarsa onu bile neredeyse göremez. Allah kime nur vermemişse, artık onun için nur yoktur.
Ayetteki çoğu şey muğlak. Dolayısıyla “net” bir yorum yapmak imkansız. Her yorum kendi içinde tutarlı olduğu müddetçe doğru olma ihtimali var demektir.
Kaldı ki bu kişi elini sudan çıkardığı vakit elini neden göremez, o bile net değildir. Elini sudan çıkardığında dışarısı karanlıktır, elini göremez. Bunun gibi bir sürü yorum yapılabilir.
Bir kısmı bir kısmı üzerinde olan karanlıklar derken ne demeye çalıştığını kesinlikle anladım demek, imkansız.
Burada da net bir şey söylenemez.

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Tırmanırken insan, nefes nefese kalır. Göğsü daralır. Bu kelime daha çok tırmanmak anlamındadır.
Neden diğer anlamları değil de tırmanmayı tercih ettiniz?

Başkası sizin yaptığınız gibi sözlük anlamlarından birinden bahsedince ayet bükücü olarak yaftalanırken siz aynı şeyi yapınca neden ayet bükücü olmuyorsunuz?

Ayrıca göğe yükselmenin (to rise), göğe doğru yukarı çıkmanın (go up), göğe doğru havalanmanın (lift), göğe tırmanmanın göğsü daraltacağını o dönemki insanlar nereden biliyordu?

Ayette herkesin bildiği dağa tırmanmak gibi bir ifade yerine gerçekliği yüzyıllar sonra keşfedilecek göğe yükselme/tırmanma tabirini neden tercih etsin ki?

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Neden diğer anlamları değil de tırmanmayı tercih ettiniz?

Başkası sizin yaptığınız gibi sözlük anlamlarından birinden bahsedince ayet bükücü olarak yaftalanırken siz aynı şeyi yapınca neden ayet bükücü olmuyorsunuz?

Ayrıca göğe yükselmenin (to rise), göğe doğru yukarı çıkmanın (go up), göğe doğru havalanmanın (lift), göğe tırmanmanın göğsü daraltacağını o dönemki insanlar nereden biliyordu?

Ayette herkesin bildiği dağa tırmanmak gibi bir ifade yerine gerçekliği yüzyıllar sonra keşfedilecek göğe yükselme/tırmanma tabirini neden tercih etsin ki?
Her şey tercih meselesi olduğuna göre ortada mucize yok :)
Mucize aciz bırakır. Seçmeme şansı sunamaz

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Her şey tercih meselesi olduğuna göre ortada mucize yok :)
Mucize aciz bırakır. Seçmeme şansı sunamaz
İnsan oğlu en bariz şeyleri bile inkar edebiliyor. Çünkü insana özgür iradesiyle tercih hakkı verilmiş. Mucize akla kapı açar iradeyi elden almaz.

Mucizenin aciz bırakmasına gelince:

Benim yazdığım mucizelerin ikinci bir örneğini gösteremiyorsunuz, böylece sizi aciz bırakıyor.

Bu konudaki mucizede de bu anlamın olmadığını ispat etme noktasında aciz kaldınız :)

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
İnsan oğlu en bariz şeyleri bile inkar edebiliyor. Çünkü insana özgür iradesiyle tercih hakkı verilmiş. Mucize akla kapı açar iradeyi elden almaz.
Yanlış anlamışsın.

Örneğin biz herşeyi zıttıyla yarattık desin. Bu mucize olur mu? Olmaz. Çünkü gece gündüz, aydınlık karanlık gibi düşündüğü söylenebilir.
Bununla birlikte elektron protonu söylediği de düşünülebilir. Ama hiçbiri kesin olmadığından ikisinden birini tercih etmek inanç meselesidir.

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Yanlış anlamışsın.

Örneğin biz herşeyi zıttıyla yarattık desin. Bu mucize olur mu? Olmaz. Çünkü gece gündüz, aydınlık karanlık gibi düşündüğü söylenebilir.
Bununla birlikte elektron protonu söylediği de düşünülebilir. Ama hiçbiri kesin olmadığından ikisinden birini tercih etmek inanç meselesidir.
Mucize ifade eden anlam var mı? Evet.

Buna rağmen hiçbir mantıklı neden olmadan bu anlamın kastedilmediğini iddia etmek dogmatik bir tavırdır.

Kainatı yaratacak ilme sahip bir varlığın bu anlamı da kastettiğini iddia etmek mantıklı ve tutarlı bir tavırdır.

Bu şekilde farklı şekillerde de anlaşılması farklı seviyelerdeki insanlara hitap edebilmesi adına takdir edilecek bir anlam zenginliğidir.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Buna rağmen hiçbir mantıklı neden olmadan bu anlamın kastedilmediğini iddia etmek dogmatik bir tavırdır.

Kainatı yaratacak ilme sahip bir varlığın bu anlamı da kastettiğini iddia etmek mantıklı ve tutarlı bir tavırdır.
Kimse birşeylerin mantıksız olduğunu söylerek reddetmiyor.
Tamamen tercih meselesi. Ben bunu tercih ediyorum, sen onu tercih ediyorsun. Dolayısıyla dogmatik bir ret söz konusu değil.

Mesele bu kadar basit.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Tercih meselesi olduğu için mucize demek mantıksız sadece. :)

Son konular