Kurana Göre Dünya Düz mü? Yuvarlak mı ?

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin uçlarından bucaklarından geçip gitmeye gücünüz yeterse geçip gidin. Büyük bir güç olmadıkça geçip gidemezsiniz.
(Rahman Suresi 33.ayet)

Öncelikle Bu Ayetten Çıkardığım Belki Bir Çoğunuzunda Çıkardığı Göklerin Sınırı Derken Hiç Kafa Yormadan Anlamışsınızdır.
  • İyonosfer.
  • Magnetosfer.
Bu Katmanların Dışına Çıkamazsınız Diyor.Peki Yerlerin Sınırı Derken Sizce Yeraltından mı Bahsediyor ? Çoğu Kişi Bu Ayetin Dünyanın Düz Olduğundan Bahsettiğini Söylüyor.
Sizce Neyi Kast Etmiş ?

"Mûsâ, 'O, doğunun da batının da ve ikisi arasındaki her şeyin de Rabbidir. Eğer düşünüyorsanız bu, böyledir.' dedi." (Şuara Suresi 28. Ayet).

Bu Ayetle İlgili Milletin Görüşünü Fazla Bulamadım Ama Benim Şahsi Görüşüm Burda Kast Ettiği Şey Bu Olmalı.

Herşey
Doğu---------------------------------------------------------------------------------------------------Batı

Yorumu Size Bırakıyorum.

Bundan sonra da yeryüzünü döşeyip yaydı. (Naziat Suresi 30.ayet)

Bu Bir Benzetme Diyenler Var. Benim Yorumum Şu Yaymak Küre Bir Nesnede Mümkün Değildir.o Küreyi Yaymak İçin Açman Lazım Ki O Zamanda Küre Değil Düz Olur.

Peki insanlar devenin nasıl yaratıldığına, göğün nasıl yükseltildiğine, dağların nasıl dikildiğine, yeryüzünün nasıl yayıldığına bakmazlar mı? (Gaşiye Suresi 20.Ayet)

Yine Yayılma Kelimesi

“Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler. Herşeyi ‘sapasağlam ve yerli yerinde yapan’ Allah’ın sanatı (yapısı)dır (bu). Şüphesiz O, işlediklerinizden haberdardır.” (Neml, 27/88)

Bu Ayette İse Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Resmen Söylemektedir.Dağların Sürüklendiği Dünyanın Yuvarlak Olduğuna Bir İşarettir.

“Bundan sonra arzı yapıp düzenledi, ondan suyunu ve otlağını çıkardı.” (Nâziât, 79/31-31)

Yine Yaymak Kelimesi.Diyanet Ve Diğer İnsanlar Yanlışmı Çeviriyor ?

“Allah geceyi gündüze dolar, gündüzü de geceye dolar.” (Zümer, 39/5)

Burda Gündüzü Gece Sardığı Söylenir.Dolar Kelimesi Burdada Dünyanın Yuvarlak Olduğuna Bir İşarettir.Ama Diyanette Bu Sarmak Olarak Geçer.

Sizce Kuranı Kerim Dünyanın Şeklini Ne Olarak Anlatıyor Düz mü? Yuvarlak mı?

Bunun Dışında Bir Sorum Var Diyanet Neden Farklı Çeviriyor Bunu Söylermisiniz Lütfen Mantıklı Bir Açıklamaya İhtiyacım Var Yani Neden Anlamıyorum Kime Bir Ayet Göstersem İşte Bu Ayetin Bu Kısmı Mantıksız Desem Bir Cevap Bulamıyınca Hemen İşte Diyanete Güvenme Yanlış Çevirmişler Veya Sünnilere Güvenme Gibi Cevaplar Alıyorum Yani Diyelimki
Diyanet Vakfı MealiAllah, gökleri ve yeri hak ile yarattı. Geceyi gündüzün üzerine örtüyor, gündüzü de gecenin üzerine sarıyor. Güneşi ve ayı emri altına almıştır. Her biri belli bir süreye kadar akıp gider. Dikkat et! O, azîzdir, ve çok bağışlayandır.
Diyanet İşleri (Eski) MealiGökleri ve yeri gerçekten yaratan O'dur. Geceyi gündüze dolar, gündüzü geceye dolar. Her biri belirli bir süreye kadar yörüngelerinde yürüyen güneş ve ayı buyruk altında tutar. Dikkat edin, güçlü olan, çok bağışlayan O'dur.
Elmalılı Hamdi Yazır MealiO, gökleri ve yeri hak ile yarattı, geceyi gündüzün üstüne sarıyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıyor. Güneşi ve ay'ı emrine âmade kılmış, her biri belli bir süreye kadar akıp gitmektedir. İyi bil ki, çok güçlü ve çok bağışlayıcı olan ancak O'dur.
Hasan Basri Çantay MealiGökleri ve yeri hak (kın ikaamesine sebeb) olarak yaratdı O. Geceyi gündüzün üstüne (bürüyüb) örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne (getirip) sarıyor. Güneş, ayı müsahhar kıldı. Herbiri muayyen bir vakt için (seyr-ü) cereyan etmekdedir, Gözünü aç, O (emrinde) mutlak gaalibdir, (dostlarını) çok yarlığayıcıdır.
Bunun Nedenlerini Lütfen Açıklasın Müslüman Arkadaşlarım.Neden Farklı Çevriliyor.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Bu Arada Bunun Gibi Ayetler Var Yine Farklı Çevrilmiş Yuvarladı Diyende Var Farklı Farklı Çevirmişler.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Bak sana yuvarlak olduğuna işaret eden birkaç ayette ben bırakayım. Bu konuya çok cevap verdik ama :D.

"Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler. Herşeyi 'sapasağlam ve yerli yerinde yapan' Allah'ın sanatı (yapısı)dır (bu). Şüphesiz O, işlediklerinizden haberdardır." (Neml,88)

“Yeryüzünü yayıp döşedi.”
(Naziat,31)

“Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıp örtüyor.” (Zümer,5)

Bu ayetteki “sarmak” olarak çevrilen kelimenin aslı, Arapça’daki “yükevviru” kelimesidir. Bu kelime, dilimizdeki “küre” kelimesi ile aynı kökten geliyor olup, Arapça’da yuvarlak bir nesne üzerine bir başka nesneyi sarmak anlamında kullanılır. Örneğin; başa sarık sarma fiili “yükevviru” ile ifade edilir.

“Gece de bir alamettir onlara. Ondan gündüzü soyar çıkarırız.”(Yasin,37)

“Soyup çıkarmak” fiilinin Arapça’sı olan ’sehl’ kelimesinin “yuvarlak bir şeyi soymak”tır. Türkçe’de de hayvanların derilerinin soyulduğu yere ’salhane’ (selhhane) denir.

“Onlar hiç bilmedikleri bir zamanda aniden kıyametin gelmesini mi gözlüyorlar?” (Zuhruf,66)

Kur’an-ı Kerim, kıyametin ansızın, bir anda kopacağını, bu ayetle ifade ederken, A’raf suresinin 97. ve 98. ayetleri şöyle demektedir:

“Kasabaların halkı, geceleri uyurken onlara gelecek baskınımızdan güvende midirler? Yahut kasabaların halkı, kuşluk vakti eğlenirken,
baskınımızın kendilerine gelmesinden güvende midirler?”

Kıyamet aniden gelecek ve geldiği zaman Dünya’nın bir tarafında gündüz, öbür tarafında gece olacaktır. Bu da küre şeklinden başka bir şey değildir.

Eğer sıkıntı olan biryer varsa alıntı yap burdayım, ilgilenirim. İyi forumlar.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Ben Düz Demedim Yanlış Anladın Herhalde ? Hatta Konuda Bir Kaç Ayette Küreyi Kast Ettiğinide Söyledim

Entropyy22

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuranın tepsi şeklinde düz olduğu ispatlanmıştır kurandada böyle yazmaktadır bu bir mucizedir.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Soruma Kimse Cevap Vermemiş @NoTThingLosE @KuranMumini2698 Tekrarlıyım Sorumu

Bir Ayeti Neden Herkes Farklı Çevriliyor Ve Farklı Çevrildiği Zaman Anlam Değişikliğine Uğruyor O Yüzden Çok Önemli Bence Neden Farklı Çevriliyor ?

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni

Bir Ayeti Neden Herkes Farklı Çevriliyor Ve Farklı Çevrildiği Zaman Anlam Değişikliğine Uğruyor O Yüzden Çok Önemli Bence Neden Farklı Çevriliyor ?
Bak farklı çevirenler farklı çevirdiklerinde de aynı anlam bütünlüğünü kurduklarını sanıyorlar. Yani ayet dünya yuvarlaktır demese de ayetteki kelimeden onlar buraya getiriyorlar. Namazzamanı diye bir site var orda arapça kelimeleri ve anlamlarınıda veriyor ayet içinde. Bakabilirsin ordan da.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Sadece Bu Ayetten Bahsetmiyorum Bak Farklı Anlam Çıktığının Kanıtı Var Bakabilirsin Konularıma Ben @KuranMumini2698 abime Soruyorum Hatta Sende Şahitsin Sünnilere Güvenme Sünniler Pislik Gibi Bir Laf Kullanmıştı Hatırlamsışsındır.Farklı Çevirdiklerinde Nasıl Aynı Anlam Bütünlüğünü Kurduklarını Sanmış Olabilirler Ben 17 Yaşındayım Ben Bile Anlamının Değiştiğini Anlıyorum Salakmı Bu Adamlar Sana Lafım Yok

KuranMumini2698

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid

Kur'an'ın bazı ayetlerı müteşabih olduğu için Kur'an'ı bilmeyenler veya Kur'an'ın bütünlüğüne hakim olamayanlar yanlış anlam veriyorlar. Tefsirciler-Hadislere uyarakta bilerek yanlış anlam veren mealciler var. Sünni-Şii insanlar tarafından anlamı tahrif edilen kelimeler olduğu için farklı mealler olmaktadır.

Entropyy22

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Sorunun cevabı bu iki ayette kardeşim.

Zuhruf 3 : Apaçık kitaba andolsun ki biz onu iyice anlayasınız diye Arapça bir Kur'an yaptık.

Fussilet 44 : Eğer biz onu yabancı dilden bir Kur'ân yapsaydık onlar mutlaka: "Bu kitabın âyetleri genişçe açıklanmalı değil miydi? Arap bir peygambere yabancı dil, öyle mi?" derlerdi. Sen de ki: "O, iman edenler için bir hidayet ve şifadır." İman etmeyenlerin kulaklarında ise bir ağırlık vardır. Kur'ân onlara göre bir körlüktür. Sanki onlar uzak bir yerden çağrılıyorlar (da duymuyorlar).

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni

Zuhruf 3 : Apaçık kitaba andolsun ki biz onu iyice anlayasınız diye Arapça bir Kur'an yaptık.

Fussilet 44 : Eğer biz onu yabancı dilden bir Kur'ân yapsaydık onlar mutlaka: "Bu kitabın âyetleri genişçe açıklanmalı değil miydi? Arap bir peygambere yabancı dil, öyle mi?" derlerdi. Sen de ki: "O, iman edenler için bir hidayet ve şifadır." İman etmeyenlerin kulaklarında ise bir ağırlık vardır. Kur'ân onlara göre bir körlüktür. Sanki onlar uzak bir yerden çağrılıyorlar (da duymuyorlar).
Yani?

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik

Ateist Olupda Kurandan Örnek Vermesi Saçma Bence Bunun Altında Birşey Yatıyor. :)

Şey Desen Bile Olurdu Milleti Kandırıyorlar Yalan Söylüyorlar Desen Bile Olurdu Yani:)

Entropyy22

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ateist Olupda Kurandan Örnek Vermesi Saçma Bence Bunun Altında Birşey Yatıyor. :)

Şey Desen Bile Olurdu Milleti Kandırıyorlar Yalan Söylüyorlar Desen Bile Olurdu Yani:)
Cevabı saçma bulmanın nedeni cevabı anlamaman buda benim sorunum değil.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Yok cevabı analadım yani en azından şöyle anladım.
"Bu kitabın âyetleri genişçe açıklanmalı değil miydi?
Bu durumda bunu bizim dememiz lazım biz türkçe biliyoruz yani arapça bize yabancı kalıyor.Ben böyle anladım sen neyi kast ettiysen düzgünce yazda herkes anlasın :)
Apaçık kitaba andolsun ki biz onu iyice anlayasınız diye Arapça bir Kur'an yaptık.
Biz nasıl iyi anlıcaz gibi bir şeyide kast ettmiş olabilirsin?
Cevabı saçma bulmanın nedeni cevabı anlamaman dedin ya bununda sebebi yazdığın paragrafta bir sürü cevabın olması ? hepsini yazım mı ? napım

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Yok cevabı analadım yani en azından şöyle anladım.

Bu durumda bunu bizim dememiz lazım biz türkçe biliyoruz yani arapça bize yabancı kalıyor.Ben böyle anladım sen neyi kast ettiysen düzgünce yazda herkes anlasın :)

Biz nasıl iyi anlıcaz gibi bir şeyide kast ettmiş olabilirsin?
Cevabı saçma bulmanın nedeni cevabı anlamaman dedin ya bununda sebebi yazdığın paragrafta bir sürü cevabın olması ? hepsini yazım mı ? napım
Bak dolaylı yoldan dilleri de Allah yarattığına göre, Kuran'ın arapça olmasının bir önemi yok. Çünkü dilimize rahatça çevirebiliyoruz.

Kuran apaçıktır. Çok kolay anlaşılması basit bir kitaptır. Sadece din düşmanları anlayamaz ve anlatmak ta bize düşer ki yapıyoruz :).