Kuran'a göre İsa tanrı mı, insan mı?

Ahlaksız

lll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Kuran bir yerde İsa'nın tanrılığını(3-45 ya da 21-91) kabul ederken, başka bir yerde İsa'nın insan(5-75) olduğunu vurguluyor.
Hristiyanlığın ilk zamanlarındaki kargaşadan dolayı, böyle bir sonucun ortaya çıktığı söylenebilir.

Bakınız;
-1.yüzyılda yahudiler mesih için ''tanrının oğlu'' ve ''insan oğlu'' deyimlerini kullanmışlar.(tanrı ve insan)
-İsa'ya verilen en önemli lakap ''Mesih'' ve bu kelime, eski ahidde krallar ve çocukları için kullanılmış.(insan)
-Yahudi kavmine ''tanrının oğlu'' denilmiş.(tanrı)
-İsa sinoptik incillerde ''Allah'ın oğlu'' diye nitelendirilmiş.(tanrı)
-İsa'nın kendisini nitelendirmek için kullandığı arami dilindeki kelime de insan oğludur.(insan)

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Melekler demişti ki: "Ey Meryem! Allah seni kendisinden bir kelime ile müjdeliyor. Adı Meryem oğlu Îsâ Mesîh’tir, dünyada da âhirette de itibarlı ve (Allah’a) yakın kılınanlardandır. Âl-i İmrân Suresi - 45 . Ayet

İffetini korumuş olan kadını da an! Ona ruhumuzdan üfledik; onu ve oğlunu cümle âlem için bir işaret kıldık. Enbiyâ Suresi - 91 . Ayet

Ahlaksız

lll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Melekler demişti ki: "Ey Meryem! Allah seni kendisinden bir kelime ile müjdeliyor. Adı Meryem oğlu Îsâ Mesîh’tir, dünyada da âhirette de itibarlı ve (Allah’a) yakın kılınanlardandır. Âl-i İmrân Suresi - 45 . Ayet

İffetini korumuş olan kadını da an! Ona ruhumuzdan üfledik; onu ve oğlunu cümle âlem için bir işaret kıldık. Enbiyâ Suresi - 91 . Ayet
Kelam/kelime, logos anlamına gelir ve logosta tanrıdır.
Ayrıca ''ruhumuzdan üfledik'' söyleminin de, ''tanrıdan olma tanrı'' anlamına geleceği aşikâr.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
'ruhumuzdan üfledik''
Bir padişahın muhatabını şereflendirmek için “Benim kalemimle yaz; benim defterimde yaz” şeklinde kullandığı ifadeden “Kalem ile defterin” padişahın bir paçası olduğu yorumu çıkarılamayacağı gibi, “Ruhumdan üfledim” ifadesinden de ruhun Allah’ın bir parçası olduğunu düşünmemek gerekir. [1]

Ahlaksız

lll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Bir padişahın muhatabını şereflendirmek için “Benim kalemimle yaz; benim defterimde yaz” şeklinde kullandığı ifadeden “Kalem ile defterin” padişahın bir paçası olduğu yorumu çıkarılamayacağı gibi, “Ruhumdan üfledim” ifadesinden de ruhun Allah’ın bir parçası olduğunu düşünmemek gerekir. [1]
Boşver sorularla islamiyeti filan. Bana sor sen.🙂
Niye Musa ya da Muhammed'e ruhundan üflememişte, İsa'ya üflemiş?!
Gördün mü, müslümanların bu konuya yaptıkları tüm açıklamalar buhar olup uçtu.
Merak ediyorsan, google'dan LOGOS'u araştır lütfen.
Logosu öğrenirsen, bu konuda ne demek istediğimi anlayabilirsin.

Tiglath

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

İsa Allah’ın oğlu olsa ne olur olmasa ne olur? İsa Tanrı olsa ne olur olmasa ne olur? Hayatında ne değişecek? İnsanoğlunun boş, şizofrenik hezeyanları bunlar. Tabi ortaçağ kodamanları bu şizofreniyi kullanıp insanları güzelce gütmüşler. Hala da güdüyorlar.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
İsa Allah’ın oğlu olsa ne olur olmasa ne olur? İsa Tanrı olsa ne olur olmasa ne olur? Hayatında ne değişecek? İnsanoğlunun boş, şizofrenik hezeyanları bunlar. Tabi ortaçağ kodamanları bu şizofreniyi kullanıp insanları güzelce gütmüşler. Hala da güdüyorlar.
Sizin dininiz size, benim dinim banadır." Kâfirûn Suresi 6

FİLEozof

lll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Yanlış benzetme safsatası...
Kalem bir varlığın parçası değildir. İdealist düşüncede ruh, bir varlığın parçasıdır.
Dolayısıyla bu iki kavram eşleştirilemez.
Yani kalemin bir varlığın parçası olması olanaksızken ruhun bir varlığın parçası olması ihtimal dahilindedir.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Yanlış benzetme safsatası...
Kalem bir varlığın parçası değildir. İdealist düşüncede ruh, bir varlığın parçasıdır.
Dolayısıyla bu iki kavram eşleştirilemez.
Yani kalemin bir varlığın parçası olması olanaksızken ruhun bir varlığın parçası olması ihtimal dahilindedir.
Abov... Kaçın.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Kuran bir yerde İsa'nın tanrılığını(3-45 ya da 21-91)
Nereden çıkarttın bu anlamı?

3-45 O zaman melekler, "Ey Meryem!" demişlerdi, "Allah, Kendisinden bir söz ile sana, Meryem oğlu İsa Mesih adıyla bilinecek, (32) bu dünyada ve öteki dünyada büyük şeref sahibi ve Allah'ın en yakınlarından olacak [bir oğul] müjdeliyor.

21-91 VE O iffetini koruyan (kadın)ı da (an) ki, Biz ona ruhumuzdan (87) üflemiş, onu ve oğlunu bütün insanlar için [rahmetimizin] bir simgesi (88) kılmıştık.

"Allah'ın bir beden (ya da varlığa) ruhundan üflemesi ona hayat vermesi anlamınadır"
Hristiyanlığın ilk zamanlarındaki kargaşadan dolayı, böyle bir sonucun ortaya çıktığı söylenebilir.
Kur'ani bir argüman değil.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Boşver sorularla islamiyeti filan. Bana sor sen.🙂
Niye Musa ya da Muhammed'e ruhundan üflememişte, İsa'ya üflemiş?!
Gördün mü, müslümanların bu konuya yaptıkları tüm açıklamalar buhar olup uçtu.
Merak ediyorsan, google'dan LOGOS'u araştır lütfen.
Logosu öğrenirsen, bu konuda ne demek istediğimi anlayabilirsin.
Dayı sen bırak cahil cühela ile tartışmayı. Sorun varsa ben açıklayım sana.
Logos = Ruhül Kudüs

Ahlaksız

lll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
@Rütbesiz @Knightwalker

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci