Kuran'a Göre Muhammed'e Mucize Verilmedi

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Bak bende emin ol kimseye kızmıyorum. Sadece bu foruma sizlerin neden inanmadığını, belki dinimde olan yanlışları burada görürüm diye geldim. Bende sizleri eleştiriyorum. Burda kızacak bir şey yok zaten.
O zaman iyi.
Dinleri araştırmasına gerek yok demişsin. Bende sana şunu soruyorum, nasıl bütün dinleri reddediyorsunuz?
Anlatayım. Tanrının olup olmaması ayrı bir konu, dinlerin olup olmaması ayrı. Tanrı var mı? Olabilir de olmayabilir de. Bilemiyorum. Bu konu ayrı. Gelelim din konusuna.

Bugün biri sana gelip Tanrı var ve bir din göndermiş dese ne dersin? Hasiktir dersin. Çünkü Tanrı neden din göndersinki. Bu olağanüstü bir iddiadır. Onun için inanmayana neden inanmıyorsun diye sormak bile mantık hatasıdır. Bilakis inana neden inandığını sormak mantıklıdır.

Biz Müslümanların çoğunlukta olduğu bir coğrafyada yetiştiğimizden dolayı Kurana maruz kaldık. İster istemez içindeki ayetleri okuduk. Kuranın içinde birçok hata var. Bu açıdan bakınca da İslama inanmak mümkün değildir.
Kuranda birçok bilimsel hata var diyorsun. Gösterirsen tartışalım burda yanlışım varsa da öğrenmiş olurum. :) Buluş yapılmadan bir mucize var denilemiyordu demişsin. Şimdi sen desen ki, atıyorum 10000 ışık yılı ötedeki bir gezegende bir yaşam var ( bu biraz geniş kapsamlı oldu doğruda olabilir hee :D). Bunun kanıtlanması lazım ki desinler Mete'nin bunu bilmesi bir mucize. :)

Bende bu foruma o doğru ve yanlışı tartışmaya geldim zaten kötü bir niyetim yok. Umarım anlaşabilmişimdir. :)
Konuşalım tabi.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Anlatayım. Tanrının olup olmaması ayrı bir konu, dinlerin olup olmaması ayrı. Tanrı var mı? Olabilir de olmayabilir de. Bilemiyorum. Bu konu ayrı. Gelelim din konusuna.

Bugün biri sana gelip Tanrı var ve bir din göndermiş dese ne dersin? Hasiktir dersin. Çünkü Tanrı neden din göndersinki. Bu olağanüstü bir iddiadır. Onun için inanmayana neden inanmıyorsun diye sormak bile mantık hatasıdır. Bilakis inana neden inandığını sormak mantıklıdır.

Biz Müslümanların çoğunlukta olduğu bir coğrafyada yetiştiğimizden dolayı Kurana maruz kaldık. İster istemez içindeki ayetleri okuduk. Kuranın içinde birçok hata var. Bu açıdan bakınca da İslama inanmak mümkün değildir.
"Tanrı neden din göndersin?" Mesela bu soruya ben cevap olarak, Allah Kuran'da açık bir şekilde insanları iman etmeleri için yarattığını buyurur. İnsanların iman etmesi içinde kendi varlığını insanlara bildirmesi gerekir değil mi? Müslüman olarak dünya'ya imtihan olmak için geldiğime inanıyorum. Bu imtihan için Allahın din göndermesi şunun gibidir. Sınav kağıdı önüme gelmiş ama benim bu dersten haberim yok. Kuran'da bir nevi çalışma kitabı durumunda. Bu yüzden Allahın din göndermesi bana mantıklı geliyor.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Kuranın herhangi bir şey demesi önemli değil. Bu konuyu konuşuyorsak İslam dininin veya başka bir dinin bakış açısından çıkmamız lazım. Objektif bakmak lazım. Sen imtihan olduğuna inanabilirsin. Bu imtihanı da İslam dinine inananların kazanacağına inanabilirsin. Ama bunu İslam dinine inanmayana nasıl anlatacaksın sorun burda.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kuranın herhangi bir şey demesi önemli değil. Bu konuyu konuşuyorsak İslam dininin veya başka bir dinin bakış açısından çıkmamız lazım. Objektif bakmak lazım. Sen imtihan olduğuna inanabilirsin. Bu imtihanı da İslam dinine inananların kazanacağına inanabilirsin. Ama bunu İslam dinine inanmayana nasıl anlatacaksın sorun burda.
İslam dinine inanmayan birine zaten sen ne dersen de o mızmızlanacak. Önemli olan İslamı reddedene değil, İslamı bilmeyene anlatmak.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
İslam dinine inanmayan birine zaten sen ne dersen de o mızmızlanacak. Önemli olan İslamı reddedene değil, İslamı bilmeyene anlatmak.
Tamam ben de onu diyorum işte. İslam dininin hak din olduğunu bilmek isteyene bunu nasıl anlatacaksın?

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Tamam ben de onu diyorum işte. İslam dininin hak din olduğunu bilmek isteyene bunu nasıl anlatacaksın?
Mesela Kuran'ı göstereblirim? Allah zaten kuranda belirttiği üzere hak din İslamdır ki büyük ihtimal Kuran'ı reddecek. Bunu anlatman bir işe yaramaz önemli olan onun inancı. Hayatı sorgulatırım, bu hayata sadece okumaya, çalışmaya mı geldin vs? Farklı olarak, şu makaleye bakmanı öneririm: https://sorularlaislamiyet.com/islamin-hak-bir-din-olduguna-dair-kuran-disinda-gosterir-misiniz . Bence İslam'ın hak din olduğunu anlamak çokta zor değil ama sizlerin nasıl olup dinden çıktığını hiç anlamıyorum.