Kuran'a Göre Yahudi'ler Üstün Irktır

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Bakara 122: Ey İsrailoğulları! Ve muhakkak ki Ben, sizi âlemlere üstün kıldım.

Bakara 47: Ey İsrailoğulları! Size lütfettiğim nimetimi, sizi âlemlere üstün kıldığımı hatırlayın.

Duhan 32: Andolsun ki onları (İsrailoğullarını), bir ilim ile âlemlere (insanlar) üstün seçtik!

Maide 20: Musa kavmine şöyle demişti: "Ey kavmim İsrail! Allah'ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın. O, içinizden peygamberler çıkardı. Sizi hükümdarlar yaptı. Ve âlemlerde hiçbir kimseye vermediğini size verdi."

Maide 21: Ey kavmim İsrail, Allah'ın size yazdığı kutsal toprağa girin, geriye dönmeyin, yoksa kayba uğrarsınız.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Müslümanlar Yahudi düşmanı ama Kurana bakarsan Yahudiler tüm insanlar içinde en üstün ırk! Ne kadar tuhaf değil mi?

Nihat

Üye
Düşünce
Ateist
Şüphesiz Yahudilere yaranmak için yazılmış ayetlerdir. Tıpkı ilk kıblenin Mescidi Aksa olup, Yahudiler İslam'a yaklaşmayınca kıblenin Kabe olması gibi..

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İslam'da ırkçılık yoktur diyenlere de kapak olsun.

İslam'da ırkçılığın kralı vardır. Bir ırkı alemlere üstün ilan etmekten, sonra dönüp o ırkı lanetledim demekten âla bir ırkçılık varsa bilelim. Bundan daha iyi ırkçılık olamaz.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Öyle bir günden korkun ki, o gün kimse başkası için bir şey ödeyemez; hiç kimseden fidye kabul edilmez, kimseye şefaat fayda vermez, onlara asla yardım da yapılmaz. (Bakara,123)

Allah yahudileri kurtarmıştır. Onları o yüzden firavuna üstün kılmış ve nimetlerinden fazla vermiştir.

Gerçekten İsrâiloğulları’nı aşağılayıcı bir azaptan, Firavun’un işkencesinden kurtarmış olduk. O haddi aşan, ululuk taslayan birisiydi. (Duhan,30-31)

Üstün ırk değil. Sadece nimetler açısından onlara bolluk veriyor. Ve verdiği zamanı hatırlatıp duruyor. Yaranmaya da çalışmıyor.

Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. (Hucurat,13)

Kuran'da üstünlük takva iledir. Allah istediğine verir, istediğinden alır.

Macit

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Öyle bir günden korkun ki, o gün kimse başkası için bir şey ödeyemez; hiç kimseden fidye kabul edilmez, kimseye şefaat fayda vermez, onlara asla yardım da yapılmaz. (Bakara,123)

Allah yahudileri kurtarmıştır. Onları o yüzden firavuna üstün kılmış ve nimetlerinden fazla vermiştir.

Gerçekten İsrâiloğulları’nı aşağılayıcı bir azaptan, Firavun’un işkencesinden kurtarmış olduk. O haddi aşan, ululuk taslayan birisiydi. (Duhan,30-31)

Üstün ırk değil. Sadece nimetler açısından onlara bolluk veriyor. Ve verdiği zamanı hatırlatıp duruyor. Yaranmaya da çalışmıyor.

Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. (Hucurat,13)

Kuran'da üstünlük takva iledir. Allah istediğine verir, istediğinden alır.
En üstteki ayetleri okumadın galiba.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
En üstteki ayetleri okumadın galiba.
Okudum ki ayetler doğrultusunda cevap verdim. Kuran'ın bütünlüğünde üstünlük ancak takva iledir. Allah sadece yahudileri firavundan kurtarmış, Hz. Musa'ya Tevrat'ı indirmiş ve yahudileri bu kutsal kitapla doğru yola yöneltip şereflendirmiştir.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
@NoTThingLosE
Burası Allah katı şu ayeti örnek gösterme artık kaç kere söylicem.
Allah katında üstünlük farklı.
Yer yüzünde üstünlük farklı.
Yukarıda Ayetlerde Apaçık Yahudileri Üstün kıldığını onlara nimetlerden verdiğini.Hatta bu yaptığını kimseye yapmadığı ortaya çıkıyor.
Burada sana kabullenmek düşer.Sen desenki evet yeryüzünde Allah O Dönem İsrailoğullarını diğer insanlardan üstün kılmış olabilir.Neden böyle yaptığını bilemeyiz en iyisini Allah bilir Dedikten sonra.
Allah, yaptığından sorumlu tutulamaz (Enbiya 23.Ayet)'ni Bıraksan ne güzel olcak.
Diyorum açıkca kabul etmek lazım.

Macit

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Okudum ki ayetler doğrultusunda cevap verdim. Kuran'ın bütünlüğünde üstünlük ancak takva iledir. Allah sadece yahudileri firavundan kurtarmış, Hz. Musa'ya Tevrat'ı indirmiş ve yahudileri bu kutsal kitapla doğru yola yöneltip şereflendirmiştir.
Kuran açıkça yahudiler üstün ırktır diyor. Buna mantıklı bir cevabın yok. Anca laf salatası yapıyorsun.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
@NoTThingLosE
Burası Allah katı şu ayeti örnek gösterme artık kaç kere söylicem.
Allah katında üstünlük farklı.
Yer yüzünde üstünlük farklı.
Yukarıda Ayetlerde Apaçık Yahudileri Üstün kıldığını onlara nimetlerden verdiğini.Hatta bu yaptığını kimseye yapmadığı ortaya çıkıyor.
Burada sana kabullenmek düşer.Sen desenki evet yeryüzünde Allah O Dönem İsrailoğullarını diğer insanlardan üstün kılmış olabilir.Neden böyle yaptığını bilemeyiz en iyisini Allah bilir Dedikten sonra.
Allah, yaptığından sorumlu tutulamaz (Enbiya 23.Ayet)'ni Bıraksan ne güzel olcak.
Diyorum açıkca kabul etmek lazım.
Kuran açıkça yahudiler üstün ırktır diyor. Buna mantıklı bir cevabın yok. Anca laf salatası yapıyorsun.
Anlamak istemeyen adama ben anlatamam.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Tamam.Sen bilirsin abi.Sana kalmış birşey.Dediğin gibi anlamak istemeyen zaten anlamaz ama.Sen yinede dene bence.
Allah'ın sana başkasında olmaya bir nimeti vermesi seni üstün mü yapar? Veya başkasını kurtarmıyorken seni kurtarması?

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Üstün yapmasaydı.Ayette üstün kıldık kelimesini 3 kere kullanmazdı.
Sana diyorum, onlara verilen tek üstünlük Allah’ın onları diğer insanlara tercih ederek kitap ve peygamber göndermesidir. Bu seni neye göre, kime göre üstün yapar?

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Sana diyorum, onlara verilen tek üstünlük Allah’ın onları diğer insanlara tercih ederek kitap ve peygamber göndermesidir. Bu seni neye göre, kime göre üstün yapar?
Bence bu soruyu sen Allah soruyorsun.Ben çevirim :D
Allah'ım sen onları diğer insanlara tercih ederek kitap ve peygamber gönderdin diye onları neye göre kime göre üstün kıldın ?
Çünkü bu soruyu bana değil Allah sormalısın ayetinde bahsettiği gibi yahudileri üstün kılan Allah haşa ben değilim.
Sen bana diyorsun ki,Bu seni neye göre üstün yapar.Öncelikle o dönemin şartlarından başlayalım.
O dönemde israiloğullarına peygamber gönderildiyse kanada'nın bundan nasıl haberi olsun.Veya haberleri olsa bile neden inansınlar ?
Bu yüzden bu insanlar daha şanslı oldukları için kanada'daki insanlardan şans açısından daha üstün oluyorlar.
Ve âlemlerde hiçbir kimseye vermediğini size verdi."
Şu cümle sadece üstünlük belirtisi ama sen hala kabul etmiyorsun.
Bunu ben demiyorum Allah diyor sen Allah'ın sözüne karşı mı geliyorsunda ?
sabahtan beri üstün olmadıklarını söylüyorsun.Üstün deyince hemen Allah katı
Anlama Allah katında üstünlük takva iledir.Dediğin gibi ama yeryüzünde onlar
üstün kılınmış.Bunuda Allah söylüyor.

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Tanrı İbrahim'e söz vermiş ve onun soyunu kutsayacağını söylemiştir. Tevrat'a göre İbrahim'den sonra İshak seçilmiştir. İslam tarihi ise İsmail soyu üzerine yoğunlaşır.

Buna göre İshaktan sonra Yakup gelir. Yakup'a İsrail (Tanrıyla güreşen) lakabı verilir. Artık bundan sonra Yakup (İsrail) soyu Tanrının özel ilgilendiği halktır.

Musa'dan bu yana da Yahudilere kendisini açıklamış olan YHVH (Yahve) veya İslam'a göre Allah; İsraillileri kendi halkı olarak seçmiş ve hükümlülüklerini/yükümlülüklerini onlara vermiştir.

Tanrı, kendisinin gerçek Tanrı olduğunu kanıtlamak için İsrail halkını diğer halklara, milletlere üstün kılacağını ve diğer yerel tanrılara tapan tanrıların sahte olduğunu ama kendisinin ise gerçek Tanrı olduğunu göstermek istemektedir.

Diğer milletlere, İsraillilerin başarılarını görerek onların Tanrılarının gerçek Tanrı olacağını insanlık tarihine şahit tutmak istemektedir.

Tanrının İsrailliler hakkında üstün tutmasının amacı buydu. Ama İsrailliler her zaman Tanrılarına uymadılar. Yine Museviler ve Hristiyanlarca kutsal kabul edilen yazılara, tarihsel kayıtlara göre Tanrının sözüne uymadıkları ve sapmaları yüzünden Tanrı, topraklarına düşmanların girmesine izin verip onları İsrail topraklarından da sürgün ettirip, egemenliklerini ellerinden almıştır.

Birçok defa onların tövbeye dönmesi için elçiler gelmiştir. Ama eğer İsrailliler yine Tanrılarının emirlerini yerine getirmezlerse, üstün olamayacaklardır.

Hristiyanlıkta ise artık Tanrının soyca İsrail'i yok, ruhsal/manevi/ruhi bir İsraili vardır. Buna göre, İsa'nın gelişinden sonra Tanrının İsrail'i; İsa'yı Mesih, Efendi (Rab-(Hristiyanlık içindeki çoğunluk, Yahudilerin YHVH ismini söylememek için İbranice Adonay yani Türkçe Efendi, Arapça RAB diye seslendiklerini ve İsa'nın da bu nedenle Tanrı YHVH ile eş olduğunu yani Tanrı olduğunu söyler) ve O'nu kurtarıcı olarak tanıyanlardır. Artık Musa dönemi eski antlaşması sona ermiş, Tanrının tüm insanlarla, Mesih İsa (Yahşuah) ile başlayan yeni bir kurtuluş antlaşması/kurtuluş yöntemi vardır. Buna göre İsa, kendisine iman edenleri Baba Tanrının önünde savunacaktır. Bunun içinde bizim İsa'ya o özellikleriyle iiman etmemiz gerekmektedir.

Yine Allah da İsrailileri, bir zamanlar seçtiği halkı olmasına rağmen bu özelliğini bir kenara koyar ve eğer İsrailliler halk olarak bozgunculuk yapmaz ve iyi işler yaparlarsa, kendi yasasına/sünnetine/Kur'an'a tabii olurlarsa hem dünyada hem de ahirette hayrı göreceklerini söyler.

Yazarı tarafından düzenlendi:

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
O dönemde israiloğullarına peygamber gönderildiyse kanada'nın bundan nasıl haberi olsun.Veya haberleri olsa bile neden inansınlar ?
Kim doğru yolu seçerse kendi iyiliği için seçmiştir, kim de saparsa kendi zararına sapmış olur. Hiç kimse başkasının günah yükünü üstüne almaz. Biz bir resul göndermedikçe azap da etmeyiz. (İsra,15)
Ve âlemlerde hiçbir kimseye vermediğini size verdi."
Geçen bu sözü önce anlamak lazım. Allah onlara neyi vermiş?

İçlerinden peygamberler ve yöneticiler çıkarmış, Mısır’dan çıkışlarında denizi yarıp onları buradan geçirmiş, düşmanlarını yok edip bazı topraklarını onlara vermiş, bir defasında da onlar için taştan tatlı su fışkırtmış, yemeleri için kudret helvası ve bıldırcın göndermiş, kızgın çölde onları bulutlarla gölgelendirerek sıcaktan ölmelerini önlemişti. O tarihte bu kadar nimet başka milletlere verilmemişti; özellikle insanlık tarihinde gönderilmiş beş büyük peygamberden biri olan Hz. Musa o gün onların başında bulunuyordu.

Daha sonra noldu? Yahudiler zamanla bu vasıfları yitirdiklerini, Allah’a verdikleri sözü bozacak, O’nun kelamını tahrif edecek ve kendilerinin Allah’ın çocukları olduklarını iddia edecek kadar sorumsuz davranır duruma geldiklerini göstermektedir. Bundan da öte peygamberleri öldürecek kadar gaddarlaşmışlar, bu sebeple Allah’ın gazabına uğramışlar, yukarıda zikredilen nimetler de ellerinden çıkmıştır.

Siz bunu ırkçılık olarak kabul ediyorsanız konu kapanır.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Biz bir resul göndermedikçe azap da etmeyiz. (İsra,15)
Bende bundan bahsediyorum işte neden şanslılar oku bakım.
Kanada : insanlara peygamber yok azap yok.
Yahudiler : peygamber içlerinde kitap gözlerinin önünde geldi.
gözlerinin önünde deniz ikiye yarıldı.
Günümüz İnsanları : Anadan doğma müslüman birkaç tane araştırıp olan var bunlarda her insanın bakış açısının farklılığından meydana geliyor.
onun dışında kesin bir kanıt yok diye çoğunluk müslüman değil.

Şimdi gelelim Allah katındaki üstünlüğe.
Günümüz insanlarının çoğu Allah katından bile olamıcak.
Kanadalılar(kanada sadece bir örnek)İbadet etmemişlerki Allah Katında Takva ile üstün olsunlar.
Yahudiler O kitaba göre yaşamışlar çeşitli nimetler almışlar.İbadetleri sayesindede takva ile üstün

olcaklar.

Şimdi kim üstün bir bak bakalım.
Şunuda anla artık Üstün kıldık diyen ben değilim.Sorularını bana değil Allah'a sor.
Ben sadece neden üstün kıldık demiş olabilir onun nedenlerine bakıyorum.
Yoksa iyisini Kuranı yazan bilir.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Şimdi gelelim Allah katındaki üstünlüğe.
Günümüz insanlarının çoğu Allah katından bile olamıcak.
Kanadalılar(kanada sadece bir örnek)İbadet etmemişlerki Allah Katında Takva ile üstün olsunlar.
Yahudiler O kitaba göre yaşamışlar çeşitli nimetler almışlar.İbadetleri sayesindede takva ile üstün

olcaklar.
Kanadalıların ibadet etmediklerini nerden biliyorsun? Yahudiler nimetleri aldılar ama sonucunda ne oldu? En lanetli kavim haline geldiler. Bu onları üstün mü yaptı?